Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

ABS aprins in bord

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bibuta

bibuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 19.12.2013
Salutare tuturor, detin un Hyundai Accent LC din 2005... Si am o problema cu ABS-ul,
Acum 5 ani cand am cumparat mașina, inainte de a bate palma am ales sa fac un test la un service auto... Aceștia mi-au spus ca ABS-ul are o intarziere la roata stanga fata(asta arata tester-ul).
Dupa multi ani si multe interventii la mașina am ajuns sa am nevoie ambii senzori de abs pe față... Imediat ce mașina nu a mai avut senzori pe față mi-a aparut in bord becul de la frana de mana(eram conștient ca e normal)... Am stat fara acesti senzori cateva luni,timp in care din lipsă de ocupație am dat ceasurile jos pentru a inlocui becurile care luminau verzui cu alta culoare si cu ocazia asta am verificat si becurile care erau responsabile cu averitarile(abs, check engine, etc) si am observat ca becul de la abs era ars... L-am înlocuit si normal ca era aprins... Totul ok pana aici.. Astazi am pus senzori de abs, indicatorul de la frana de mana a dispărut.. dar cel de la abs încă este aprins, mecanicul mi-a spus ca nu recunoaște viteza acel senzor... Sau ceva de genul... Mi-a spus sa il inlocuiesc... Dar este fix roata stânga, aceeași unde am primit eroarea si la diagnoză... Stiu ca e o poveste foarte lungă... Dar am nevoie de ajutorul vostru... Ce credeți ca as putea sa fac? Senzorul nu cred ca are nici o vină.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 01.12.2018
Becul " de la " frana de mana, nu are nici in clin , nici in maneca cu ABS_ul.

Edited by Dany_Darke, 12 December 2018 - 06:46.


#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Intr-o nota mai serioasa: "sparge" pusculita, du-te la un service serios si afla motivul pentru care se aprinde becul (sau becurile). Diagnoza auto, interpretare, alea alea. Altfel, bucura-te de un brad de Craciun in bord. Posted Image

P.S. Nu esti roman adevarat pana nu'ti tunezi luminile in bord inainte de a rezolva (toate) problemele de functionalitate ale masiniii.

Edited by Dany_Darke, 12 December 2018 - 06:46.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003
Nu merge un senzor cum trebuie iti anuleaza ABS-ul de asta se aprinde...

Edited by andreic, 12 December 2018 - 02:08.


#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
Poate ai o problema cu blocul ABS, calculator de care e responsabil și sistemul de frânare.

#6
bibuta

bibuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 19.12.2013

 tioopedi, on 12 decembrie 2018 - 01:10, said:

Becul " de la " frana de mana, nu are nici in clin , nici in maneca cu ABS_ul.
Nu te contrazic, dar fix dupa ce am scos senzorii s-a aprins, iar imediat ce i-am pus la loc s-a stins

 aris86, on 12 decembrie 2018 - 06:16, said:

Poate ai o problema cu blocul ABS, calculator de care e responsabil și sistemul de frânare.
Oare pot verifica intr-un fel daca este el vinovat?

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci sa recapitulam !
  Umbli de 5 ani cu defectiuni la sistemul de franare si acum cauti solutii aici pe forum.
  Ai 2 solutii :
  - pune cheile de la masina la tomberon
  - pune becul ars de la ABS inapoi in bord si da-i talpa


#8
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006

 bibuta, on 12 decembrie 2018 - 00:49, said:

Ce credeți ca as putea sa fac? Senzorul nu cred ca are nici o vină.
cine da informatie la acest senzor? rulmentul sau are un inel zimtat pe planetara? eu am patit de multe ori la VW, s-a rezolvat cu schimbarea rulmentului, daca are inel zimtat este mai simplu ca poti sa-l vezi daca-i crapat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate