Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

bosch gsr 1440 li vs makita df347 dwe ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Pe care din cele două mașini de găurit și înfiletat să o cumpăr? Imi trebuie pe lângă casă ,pentru lucrări mici, prindere folie pe la solar, etc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru lucrari mici - oricare dintre ele Posted Image

#3
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Dar care? Sunt perfecte pentru ce vreau. Alea mai mari, sunt grele.

#4
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Bosch verde nu cumpar niciodata. Este o chinezarie cu nume de firma. Prefer oricand in locul acesteia o filetanta Parkside de la lidl care are un pret cinstit (am una pe care am abuzat-o destul de tare si inca rezista). La Bosch albastru altfel sta treaba. Dintre cele doua variante propuse, clar as alege Makita.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Eu am o Makita nu stiu exact ce model si mi-e lene sa ma uit
Am luat-o pur si simplu pentru ca era mai ieftina decat echivalent Bosh - am prins o oferta

Foarte buna - formidabila. Are 2 acumulatori si o folosesc tot pentru lucrari mici
Recomand

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pentru gaurit si pus folia la solar iti ajunge si un bosch IXO. Am unul verde (mini surubelnita) si aceasta jucarie merge neasteptat de bine Posted Image , ma gandesc ca un IXO albastru are putere mai mare si ar fi si mai buna.

#7
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Eu am Makita, dar modelul DF457DWE, si sunt multumit de ea, cu toate ca multi nu ii dadeau viata lunga atunci cand am luat-o.

Edited by shymano, 11 December 2018 - 13:07.


#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017
Recomand bosch gsr 12v-15, am una si o folosesc inclusiv la insurubari grele , ergonomica, 30Nm , usoara avand acc tip "pistol" nu "caramida", posibilitate montare acc de 4Ah sau mai nou 6Ah .
Acumulatorul face totul ! o scula cu acc de 14,4v si 1,5Ah este sub una de 12v si 2Ah , nu mai spun de una de 12v si 4Ah

#9
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
E vrajeala cu acumulatorul, doar il schimbi/incarci mai des mai ales pentru lucrari mici ocazionale. Lucrez cu un Hitachi de 60 Nm dotat cu 2 acumulatori de 1.5 Ah de obosesc eu. Cand am pus tigla metalica pe o constructie imi ajungea un acumulator o zii intreaga si daca te mai gandesti ca se incarca si repede (45 min). Nu trebuie sa te aventurezi la acumulatori mai mari sau mai multi decat daca lucrezi intens.

#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Sunt mult mai scumpi cei de 4A, 6A ... merita doar daca lucrezi industrial.

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017
Daca prinzi oferta cu bosch gsr 12v-15 + acc 2Ah + acc 4Ah + accesorii (burghiu, capete surubelnita, geanta) iesi mult mai bine , cam la pretul care este una de 14,4 , aici doar ca exemplu si nu mai este campanie de oeferta https://www.zivtool....t-cu-acumulator
Separat intradevar costa ceva .

Edited by ldpe, 11 December 2018 - 20:59.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,028
  • Înscris: 07.11.2006

View Postionut27, on 11 decembrie 2018 - 11:06, said:

Bosch verde nu cumpar niciodata. Este o chinezarie cu nume de firma. Prefer oricand in locul acesteia o filetanta Parkside de la lidl care are un pret cinstit (am una pe care am abuzat-o destul de tare si inca rezista). La Bosch albastru altfel sta treaba. Dintre cele doua variante propuse, clar as alege Makita.

Am io' o "chinezarie" de-asta verde,de prin 1998.A mers in draci.Dar n-am avut eu prea mare grija de ea,acum acumulatorul tinand doar o zi.Din aia polara,cand noaptea are 20 de ore.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu-ti recomand niciuna dintre cele doua modele, chiar daca gsr-ul 1440 este Bosch albastru.

Motive contra.
GSR 1440 e un model light duty entry level cu o constructie slaba si fiabilitate scazuta.
Cutia de viteze nu intra de fiecare data bine in viteza de noua, si daca e pusa in sarcina inainte sa se traga singura in viteza, se face praf o coroana dintata de plastic care este parte din carcasa de plastic a cutiei de viteze pe interior.
Problema se regaseste intr-o anumita masura si la modele bosch mai bune, insa nu la fel de grav ca la 1440.
Apoi carcasa sculei are tolerante mari si e din plastic mai slab, mai subtire si mai putin armat, si din cauza asta cutia de viteze are joc in carcasa sculei si se misca mandrina de noua, iar daca si se loveste ajunge si la un joc incredibil de 6 mm la mandrina, amplificat apoi pe lungimea burghielor sau prelungitorului magnetic de biti.
Apoi acumulatorii de capacitate mica trebuie incarcati mai des si se uzeaza mai repede, si scade capacitatea la un nivel ridicol de mic, plus ca intra des in protectie si decupleaza, fie direct fie datorita electronici din scula.

Makita DF347 este tot un model light duty, si mai mult e dintr-o gama separata cu acumulatori special G care nu sunt compatibili cu sistemul normal de acumulatori Makita, ramai blocat cu o capacitate de 1,3 Ah noi care apoi scade abrupt pt ca sunt incarcati mult mai des si se uzeaza.

De la Bosch recomand GSR 12V-15 heavy duty cu acumulatori de minim 2 Ah, exista si de 2,5 si 3 Ah in maner, si exista si de 4 si 6 Ah cu baza si 6 celule.
Are 960 grame cu tot cu acumulator si este f buna.
Cu cei 15 Nm in T1 ( 30 Nm e inertia de rotatie la capatul strangerii cu viteza maxima in T2, dupa standardul din 2010, asa ca poti ignora la toate sculele facute de atunci incoace valoare in Nm mai mare pt ca este inutila) poti sa strangi lejer 6 x 60 si sa dai gauri de 25mm.
Fortata da gauri si de 35mm si strange si 6 x 80, dar 6x100 si gauri de 35mm sunt un abuz, insa ultima tura se poate strange cu mana pt ca are ambreiaj autoblocant si se poate utiliza ca o cheie ca sa strangi la capat mai bine.
GSR 10,8 2 Li modelul anterior este identica cu exceptia unui retardator pt LED la 12V-15.
Sunt facute in Malaezia.
Poti lua in loc si varianta branduita Wurth (atentie la model sa nu fie unul mai vechi) care e posibil sa fie si mai fiabila. Wurth in general sunt mai fiabile.

Mai poti lua si Bosch GSR 14,4 2 Li, GSR 14,4 2 LI PLUS, si varianta primeia branduita Wurth care probabil e facuta in Germania si e mai fiabila.
Asta pt ca vrei scule usoare si acesibile.

De la Makita, cu toate ca sunt fan si am multe Makite, evit sa mai recomand de cateva generatii, mai ales pt zona in care cauti.
Eu am multe, dar fie sunt mai vechi si nu le mai gasesti, fie cele noi sunt mai grele, mai scumple, mai zgomotoase, usoare doar cu acumulatori compacti dar se recomanda acumulatori pe doua randuri pt puterea lor ca sa sustina amperajul de peste 22 A tras care sunt grei, cele brushless au ventilator cu turatie f mare care face zgomot, driverul electronic este f scump, iar daca iei ieftine unele au probleme de fiabilitate, altele sunt grele, altele sunt prea usoare in sensul de constructie mai slaba, etc. Nici nu am testat toate modelele noi, dar calitatea a scazut in China in ultima vreme. Acum 10 ani Makitele facute in China erau la fel de bune ca cele englezesti, americane sau japoneze, poate mai putin la perfectiunea exterioara a carcasei, insa acum nu se mai fac la aceleasi standarde nicaieri. Asta nu inseamna ca as recomanda Bosch malaezia in locul lor, ci doar ca GSR 12V 15/10,8 2 Li si clona Wurth este o exceptie. Poate si Wurthul de 14,4 si 18V pt lucrari usoare.

Evita oricum modelele cu acumulator din seria G care nu sunt compatibile cu restul sistemului.

Vezi ca exista si DDF453 care are acumulatori normali de 18V, dar evita kitul cu acumulatori de 1,5Ah care se uzeaza mai repede, si ia de 2Ah minim. Cei de 2Ah sunt compati cu un singur rand de celule. Cei de 3-4-5-6 Ah au doua randuri si ~ 300 grame in plus.
Trebuia sa scoata si Makita compacti de 3Ah cu 18650 dar au evitat ca sa nu creeze confuzie pt ca cei mari se folosesc in general la scule care trag curent mai mare si acolo un rand de 18650 nu face fata si se si strica abrupt. Trebuie sa scoata si compacti cu un rand de 20xxx  care suporta curent mai mare si cu un rand de celule, dar inca nu au facut asta.

DDF 480 e destul de buna, dar are 1,54 Kg doar cu acumulatori de 2Ah, si doar motorul are 360W, si cu pirderile din driver si variator probabil ca trage la viteza maxima mai multi amperi si ar fi indicat un acumulator mai mare pe doua randuri care e mai greu cu 0,3 Kg sau cu celule 20xxx care inca nu au aparut la Makita. In plus ventilatorul are viteza tangentiala f mare si e zgomotos. DHP e putin mai grea.
DDF/DHP 484 trage si mai multi amperi, deci iar ajungi la greutate mai mare cu acumulatori pe doua randuri. Daca apar cu celule 20xxx e faina, insa si ea e zgomotoasa datorita ventilatorului si are si ea driver electronic scump. ( si motor scump etc.)
DDF 482 cu perii pare interesanta dar se uzeaza mai repede in zona lagarului deci evit sa recomand...

Edited by loock, 12 December 2018 - 00:45.


#14
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Le-ai vazut in service daca stii atat de multe despre ele insa la ce are el de lucru te asigur ca 1,5 Ah ii sunt suficienti daca ar lucra macar odata pe saptamana de la 2Ah in sus. Mai are alternative din curtea Hikoki (Hitachi,Metabo).

#15
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008

View Postloock, on 12 decembrie 2018 - 00:40, said:

Nu-ti recomand niciuna dintre cele doua modele, chiar daca gsr-ul 1440 este Bosch albastru..........
Mulțumesc pentru informații. Sunt utile.
DeWalt DCD710D2-QW ???

Edited by ciudin, 12 December 2018 - 12:19.


#16
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Am comandat ieri, un bosch gsr 14,4-2-li plus, cu 2 acumulatori de 2A și valiza de plastic. Are 1,4 kg. Va spun impresiile dupa ce o primesc

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017

View Postciudin, on 11 decembrie 2018 - 10:42, said:

Imi trebuie pe lângă casă ,pentru lucrări mici, prindere folie pe la solar, etc.

View Postciudin, on 17 decembrie 2018 - 11:32, said:

bosch gsr 14,4-2-li plus, cu 2 acumulatori de 2A și valiza de plastic.
La 59Nm numai pentru 'lucrari mici" nu e ...Posted Image
Are forta, e robusta dar nu e pentru finete ca e grea , e deja clasa industriala la acea forta .
Sa ai noroc de ea !

#18
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Pentru lucrari foarte mici, folosesc o surubelniță.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate