Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Achizitii 1000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MihaiiiGL

MihaiiiGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2015
Salut. Dispun de 1000 lei si as dori sa ii investesc cumva in pc ca sa ma pot bucura mai tare de jocurile preferate. Momentan configuratia pc ului este : placa video gtx 750 ti, 8gb ram ddr3, procesor amd a8 5600k, placa de baza nu mai stiu dar era ceva astfel incat sa mearga procesorul care are placa video integrata(desi nu o mai folosesc), iar monitorul este unul vechi, samsung de vreo 20 inch de 75 hz pe care pot rula jocurile doar in 1600x1050.

Intrebarea mea e cel putin ciudata deoarece compar mere cu pere,dar care credeti ca ar fi investitia mai buna? Sa fac upgrade la un monitor de vreo 600 lei full hd si sa raman cu ceva banuti pt eventualele achizitii ulterioare, sau sa raman cu monitorul asta care, sa nu se inteleaga gresit merge perfect și se vede ok, doar ca e depasit dpdv al rezoluției, marimii display ului si ratei de refresh ;ori sa caut un procesor si implicit o placa de baza mai bune? Un procesor pe la vreo 600 lei si o placa de baza care sa corespunda acestuia.

De placa video sunt f multumit pana acum, ruleaza jocurile pe care le vreau f ok, nici a8-ul nu e rau dar ma cam tine in spate, mai ales cand folosesc siteuri de genul can you run it, procesorul este mai mereu pe X la jocuri de ultima generatie.
Orice parere este apreciata, va mulțumesc.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
SSD ai ? Ca de HDD n-ai zis nimic.

#3
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Sfatul meu, strange o suma mai maricica de bani, apoi putem discuta despre un upgrade. Daca schimbi procesorul automat schimbi si placa de baza, probabil memoria ram, apoi mai bagi un ssd.. Anunta-ne cand ai cam 3000 lei pt. ceva ok.

#4
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
E  altceva cand joci pe un monitor de 23-24 .

#5
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Fa upgrade la monitor, aia vezi, restul e acceptabil!

#6
MihaiiiGL

MihaiiiGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2015
Am un hdd de 1tb.
Multumesc pentru pareri.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Ia un SSD de 240 gp pe care sa pui sistemul de operare si jocurile pe care le joci constant. Vei vedea o imbunatatire serioasa a performantei. De diferenta ai putea un monitor daca nu-ti place cel curent. Restul sunt la pachet, nu poti schimba o componenta fara restul.

#8
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
SSDul e cel mai bun upgrade.
La marimea respectiva, rezolutia e perfecta. Rata de refresh e ok. Nu vad motiv sa faci upgrade.

Gasesti pe net un fel de resource manager cu inregistrare/istoric. Acolo poti sa vezi unde ai bottleneck cel mai des in jocuri (cpu/gpu/stocare).

Edited by luci_flash, 10 December 2018 - 17:36.


#9
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Un SSD ar merge, iti recomand https://www.emag.ro/...ium=direct_link

400 lei in momentul postarii, 512 GB.. intel cu 50 luni garantie!

Edited by Yukoto, 10 December 2018 - 19:01.


#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
SSD + Monitor de 24" FHD

#11
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View PostYukoto, on 10 decembrie 2018 - 19:01, said:

Un SSD ar merge, iti recomand https://www.emag.ro/...ium=direct_link

400 lei in momentul postarii, 512 GB.. intel cu 50 luni garantie!

Foarte bun pretul.

@ initiator: si eu SSD iti recomand. La 400 merita acel SSD intel, te-ai scos cu el pe o perioada lunga. Exista si mai ieftin conform compari.ro, dar eu personal nu cunosc site-ul: https://www.senetic....SSDSC2KW512G8X1
Ai putea sa cauti informatii despre el, daca nu e serios merita sa dai 45 de lei in plus la emag. Dar grabeste-te, nu stiu cat va mai fi la acel pret.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMihaiiiGL, on 10 decembrie 2018 - 16:31, said:

Salut.
Spoiler
Orice parere este apreciata, va mulțumesc.
Parerea mea e ca, la ce performante are AMD Trinity, Vision A8-5600K, mai bine vinzi kit-ul FM2 ce il ai acum, mai pui bani peste aia 1.000 Lei si cumperi un kit nou din magazin fie la mana a doua.
Noua platforma sa fie socket 1151 v2 sau AM4 cu minim 8GB Ram DDR4  Posted Image

Sau alternativa e sa cumperi un monitor cu rezolutie 1920 x 1080 pixeli FHD + un SSD mai mare de restul banilor.
Un exemplu ar fi asta:
LG 24MK430H-B LG 23.8" IPS 1920 x 1080 pixeli FHD (45998 Lei) - https://www.emag.ro/...u/pd/DK59TJBBM/
+
SSD Intel 545s Series, 512GB, 2.5", SATA III (39999 Lei) - https://www.emag.ro/...ium=direct_link
=
859,97 Lei

Iti mai raman bani si pt. un cablu HDMI 2.0 !
Dar.... performantele tot la fel de slabe vor fi cu AMD Trinity, Vision A8-5600K  :(

#13
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Monitorul nu se justifica, daca avea refresh rate de 144 hz era ok, dar asa el nu are niciun upgrade concret in afara de marimea putin mai mare si rezolutia FHD.

In momentul de fata merita doar SSD, urmand ca el sa aiba 1200 lei pt. un monitor cu 144 hz si 1 ms timp de raspuns (modelul acesta este foarte reusit de exemplu: https://www.emag.ro/...ium=direct_link )

#14
MihaiiiGL

MihaiiiGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2015
Va multumesc din nou pentru raspunsuri.Revin cu o intrebare , sau mai degraba cu o rugaminte.Puteti sa imi spuneti va rog daca placa de baza pe care o am acum si anume Gigabyte F2A85X-D3H este compatibila cu acel ssd de la intel pus mai sus de voi ? Multumesc

#15
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Eu n-as merge pe schimbarea rezolutiei.La o platforma ddr3 as merge pe viteza si stocare RAM
SSD Samsung 860 EVO(unul dintre cele mai rapide ssd-uri pe sata) la 500 GB si inca 8 GB pe DDR3 si esti ok.

Edited by BraviaAmpero, 11 December 2018 - 01:53.


#16
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Sigur că este

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMihaiiiGL, on 11 decembrie 2018 - 01:15, said:

Va multumesc din nou pentru raspunsuri.Revin cu o intrebare , sau mai degraba cu o rugaminte.
Puteti sa imi spuneti va rog daca placa de baza pe care o am acum si anume Gigabyte F2A85X-D3H este compatibila cu acel ssd de la intel pus mai sus de voi ?
Multumesc
Da ! Gigabyte F2A85X-D3H este compatibila cu SSD-ul de mai sus.
Pentru informatia ta, orice placa de baza cu porturi sata 2 si 3 sunt compatibile cu SSD-uri interne de 2.5 inch cu mufa sata 3
Attached File  ssd-2.5 inch-sata III.jpg   117.69K   7 downloads


*poza cu titlu de prezentare  Posted Image

#18
Marrjus

Marrjus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 19.01.2014
Cu ce il ajuta asa mult un SSD sa se bucure de jocuri?

Referitor la faptul ca ai "x" in dreptul procesorului sau in dreptul altei componente pe can i run it, game debate etc. Nu te lua orbeste dupa ele. Baga jocul, vezi cum ruleaza, eventual baga si MSI Afterburner si vezi in timp real ce resurse sunt consumate si de unde ar trebui sa incepi cu upgrade-ul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate