Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Intrari boxe, 2+ si 2- per boxa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
LukeH

LukeH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.04.2009
Salut,
Am achizitionat o pereche de boxe pasive si mufele din spate sunt ca si in imaginea atasata (2*plus si 2*minus pe fiecare)
Urmeaza sa-mi iau si un amplificator. Imi poate spune cineva ce iesiri ar trebui sa existe pe el si cum sa le leg pt ca vad in principiu cate un plus si un minus stanga/dreapta daca-s stereo, daca nu iesiri de 5.1
Singurul amplificator ce-mi pare a fi doar stereo dar cu mai multe iesiri pe boxa din ce-am gasit eu pare asta https://www.emag.ro/...5/pd/DGG4LJBBM/ Asa trebuie sa fie intr-adevar sau cum pot lega boxele astea la un amplificator stereo "normal"?
Mersi

Edited by LukeH, 10 December 2018 - 11:44.


#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 LukeH, on 10 decembrie 2018 - 11:43, said:

Am achizitionat o pereche de boxe pasive si mufele din spate sunt ca si in imaginea atasata (2*plus si 2*minus pe fiecare)
Ce tip de boxe?
Impedanță, putere?

Edited by Mircel, 10 December 2018 - 12:44.


#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt boxe Panasonic ? ei aveau obiceiul sa puna 2 intrari pe aceeasi boxa : bass separat si medii/inalte separat - asa erau construite amplificatoarele , dual .

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Unde e imaginea?
O fi un loop sau by pass pt alta boxa.

#5
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Este bi-wiring cel mai probabil sau bi-amp. In orice caz nu iti bate capul, se vede ca esti "verde" in domeniu, deci putin probabil sa ai niste scule care sa faca diferenta. Le legi normal la una din perechi (probabil vei observa ca au si un strap sau o tablita care le leaga oricum). Bi-wiring e cam vrajeala de marketing (pui 2 cabluri in loc de 1 si vezi-Doamne se imbunatateste sunetul), bi-amp poate sa fie ceva deosebit dar cand vorbim de sisteme scumpe (inseamna, asa cum au spus colegii, ca fiecare parte din boxa sa fie amplificata separat (joase/medii-inalte).

Edited by Bylly00, 10 December 2018 - 12:56.


#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ce scrie in dreptul celor 2 perechi de mufe?
Cumva HIGH si LOW?
Cum spune @Idpe, sunt boxe pentru folosire in system BIAMP. Amplificatoare duale, cu iesiri separate de joase(LOW) si medii-inalte(HIGH).
Teoretic intrarile se pot pune in paralel, dar este posibil sa se modifice impedanta si s-ar putea sa se "supere" amplificatorul.
O poza clara cu mufele face cat o mie de explicatii!

#7
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Nu scoate strapul si leaga-le normal la amplif.

#8
LukeH

LukeH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.04.2009
Sorry, nu stiu de ce nu s-a atasat imaginea, reincerc. Intr-adevar cu ceva pare ca-s legate intre ele, cum zicea cineva deja.
Anyway, daca-i asa, imi poate zice cineva ce-i cu iesirile alea de pe amplificatorul din link? Are acel amplif iesiri separate joase/inalte?
Mersi

Attached Files


Edited by LukeH, 10 December 2018 - 14:41.


#9
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018
Îți închipui cumva ca acel penibil gunoi chinezesc se poate numi amplificator?
Este exact același modul, cu performanțe audio de toata jena, care se găsește în toate chinezăriile alea de boxe active cu lumini prin difuzoare.
Attached File  1.jpg   184.26K   7 downloads

LE
Privitor la mufele boxelor, este atât de greu să verifici cu un multimetru pus pe ohmetru sau continuitate dacă mufele de aceeasi culoare sunt legate între ele (deși așa pare)?

Edited by mamaie112, 10 December 2018 - 15:03.


#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 LukeH, on 10 decembrie 2018 - 14:24, said:

Sorry, nu stiu de ce nu s-a atasat imaginea, reincerc. Intr-adevar cu ceva pare ca-s legate intre ele, cum zicea cineva deja.
Anyway, daca-i asa, imi poate zice cineva ce-i cu iesirile alea de pe amplificatorul din link? Are acel amplif iesiri separate joase/inalte?
Mersi
Boxele au iesiri ca beculetele de pus pe casa de Craciun - dai in una semnal dar poti sa legi mai departe alta in serie (sau paralel)
Amplificatorul are iesiri stereo  2x...  W , atat, dar conexiunile sunt pentru 2 perechi de boxe .

#11
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Nu e așa. Boxele se pot folosi cu ieșirea normală a unui amplificator dar care suporta 6ohm impedanță. Mufele din spate se poat folosi in sistem bi-wiring când se folosesc amplificatoare dedicate pentru bass si medii-înalte. Dacă nu ai așa ceva lasă-le cu ștrap.

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 11 December 2018 - 19:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate