Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Laser pt acnee.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Cat de eficient este tratamentul cu laser pentru urmele/cicatricile lasate de acnee? Nu c-as avea eu mari cicatrici sau cosuri pe fata de te sperii, dar am niste puncte de grasime (cred ca se numesc, sunt niste umflaturi mici de care am incercat sa strang in speranta ca sunt cosuri si se sparg dar nici o sansa ) si mai am niste pete de culoare rosie ( aici au fost inainte cosuri ) plus niste semne din nastere cred sau de cand eram mai mic adica am un fel de... nu stiu cum sa ma exprim bine sa ma fac inteles dar pare ca lipseste un strat de piele ( e ca o gaurica practic ) dar bine asta este pe o portiune extrem de mica si se observa doar daca te uiti de foarte aproape. In plus cand eram mai mic am avut acnee mai accentuata si la un moment dat deoarece aveam un cos foarte mare am fost la chirurgie sa-l taie si greseala vietii ca acum am o cicatrice de la bisturiu si pe deasupra zona asta.. nu inteleg de ce este lucioasa, probabil tot de la cicatrice.
Ce pot face? Ma rezolva laseru? Pentru uniformizarea culorii pielii, punctele alea de grasime sau ce sunt ele si cicatricea aia ?
Eu m-am uitat putin pe youtube si tot vad videoclipuri in care e unu cu fata plina de cosuri si apoi nu mai are nimic. Imi par cam fake videoclipurile astea, de aia intreb aici.

Edited by g0dafk, 07 December 2018 - 23:21.


#2
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018
e scump, vreo cateva mii de lei,   dar cel mai eficient pentru tratarea acneeii. Poti sa ajungi sa dai si 3000-5000 euro pentru repararea pielii.
Decat sa incerci solutii gen sapunuri idioate si alte creme, mai bine asa


Sfatul meu e sa incerci totusi in clinici din alta tara, in Austria daca se poate.

Edited by detov, 07 December 2018 - 23:48.


#3
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
De regula se fac 2 sedinte de peeling chimic, vreo 300 lei/sedinta, una de laser mai superficial, tot vreo 300 lei si una de laser profund, cam 600 lei. Fiecare cam la 3-4 saptamani una de alta. Probabil ca depinde de cabinet, atat protocolul cat si preturile. Cred ca merita, rezultatele sunt bune. Pielea nu ramane perfecta, dar dispar petele si se niveleaza adanciturile. Depinde si cat de severa a fost acneea.
De retinut ca nu are efect asupra cosurilor care apar dupa tratament. Alea lasa urme, ca si cele dinainte.

Asta e tratament pentru urmele acneei, nu pentru acneea in sine.
Trebuie sa te duci la o consultatie.

Edited by cumparator, 08 December 2018 - 00:40.


#4
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
in timp se reduc natural daca nu ai bani///

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Eu am reusit sa estompez cicatricile de dupa acnee cu dermaroller, am inceput in 2011 si am facut tratament 1 sedinta la 6-8 saptamani, dupa 3 ani m-am lasat ca nu mai aavea rost sa continui, era ok totul. Problema e ca rezultatele apar minim dupa 9 luni, faza de maturare  colagen III deci nu este ptr persoane care VOR ACUMA sa aiba rezultul.

Nu merge decat strict pe cicatrici NU pe acnee activa, cheloizi sau puncte de grasime.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate