Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

SSD 2 TB - durata de viata windows 10

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Sal

Recent, am cumparat pt office, acest laptop - MSI GF63 8 RC

Insa nu imi ajunge 1 TB hdd, si in plus, hdd e cam lent...planuiesc sa cumpar acest ssd pe M.2:
SSD 2 TB Evo970


Dar cineva mi-a spus ceva usor ingrijorator - cica trebuie sa tin jumatate de SSD liber, nefolosit, altfel celulele care scriu/sterg date, se vor uza mai rapid.

In plus, mi s-a spus sa las jumatate liber, in caz ca dau baduri celulele folosite!


O prima intrebare - E real ce mi s-a spus, cu a tine jumatate de ssd liber ?
si a doua intrebare - cat sa ma astept sa ma tina in conditii zilnice de folosire obisuinita in win 10  ( + light gaming i.e. sc:bw, sc2) ?

si a treia intrebare bonus: cand incep sa moara celulele - voi fi avertizat sau ceva?

Ideea e ca nu vreau sa dau acei bani fara sa stiu in ce ma bag

Multumesc

Edited by pinguinul666, 07 December 2018 - 13:44.


#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postpinguinul666, on 07 decembrie 2018 - 13:42, said:

Dar cineva mi-a spus ceva usor ingrijorator - cica trebuie sa tin jumatate de SSD liber, nefolosit, altfel celulele care scriu/setrg date, se vor uza mai rapid.

O prima intrebare - E real ce mi s-a spus, cu a tine jumatate de ssd liber ?
si tu crezi tot ce zic unii?

nu, nu trebuie sa lasi jumate. teoretic cam 20%. practic n-am lasat niciodata si nu s-a intamplat nimic rau.

problema in general la ssd nu e procesul de citire ci de scriere.

in utilizarea pe care o spui tu: gaming si multimedia o sa te tina mult si bine. ani si ani... multi.

singurul lucru pe care l-as vedea macinand la ssd intr-o utilizare "casnica" ar fi torentele.

poti sa te uiti pe aici la un experiment facut de unii, in care au scris non stop pe ssd-uri (tine cont ca si de generatii mai vechi).
concluzia e ca nu trebuie sa-ti faci griji (daca nu stai non stop cu torentele deschise)

Edited by shmu, 07 December 2018 - 13:48.


#3
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Durata de viata la SSD e ultima problema pe care ti-o pui.

Si nu, nu trebuie sa tii jumatate de SSD liber, over provisioning la Samsung e 10% din capacitate, il poti seta automat din softul lor sa blochezi.

Poti sa folosesti Hard Disk Sentinel sa vezi cat la % din viata mai are, oricum SSD-urile tin o viata de om, in comparatie cu HDD-urile care mecanice fiind, pica aleatoriu dupa cativa ani.

Primele SSDuri care s-au vandut comercial nu erau la fel de fiabile, dar in orice caz nu se mai pune problema acum.

Edited by PaulFCB, 07 December 2018 - 13:50.


#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
eu te-as sfatui sa mai astepti

Am auzit ca ssd-urile astea de capacitati mari se vor ieftini in urmatoarele luni destul de mult

Acum daca o fi chiar asa nu stiu

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,597
  • Înscris: 05.12.2005
SSD-ul gestionează celulele independent. Adică chiar dacă laşi zone nefolosite, prin leveraging toate celulele vor fi utilizate pe rând, peste voinţa ta.

Edited by mihaicozac, 07 December 2018 - 14:05.


#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
1. nu. Cu cit e mai plin, adica plin de la 90% in sus, cu atit se uzeaza mai repede. Dar "uzeza mai repede" inseamna, probabil, 5-10 mai repede, deci nu e bai (vezi raspuns la 2.)

2. probabil de la 8-9-10 ani in sus
Eu am avut un Intel de 60 Gb cu Windows 7, aproape mereu full 90% (ca deh, era mic), l-am folosit eu 4 ani (folosire intensa cel putin 8 ore/zi) si era uzura estimata pe la 75% (adica mai rezista inca 12 ani)

3. probabil nu, dar poti sa verifici cu Samsung Magician sau alt soft (crystal disk...)
Eu am un Samsung 850 evo de 120 gb, sta mereu plin peste 75%, acum mai are doar 10 gb free.
Il am de aproximativ 2 ani, pina aucm 21 Tb scrisi pe el
Smasung Magicisn zice Health good, crystal disk zice health 100%, la fel folosire intensa cel putin 8 ore/zi.
Ambele ssd erau doar pentru windows si programe (fara jocuri, fara torenti)
Nu cred ca exista bad-uri la ssd, in sensul clasic, sa pierzi date.
Hai sa zicem ca are vreu defect din fabrica, aia e altceva.
Si, la finalul vietii, celulele devin read-only.
Dar, pe parcurs, sansele sa pierzi ceva sint minime.

#7
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postshmu, on 07 decembrie 2018 - 13:45, said:


Multumesc de articol, e super :))

View Postzzhunt, on 07 decembrie 2018 - 13:52, said:

eu te-as sfatui sa mai astepti

Am auzit ca ssd-urile astea de capacitati mari se vor ieftini in urmatoarele luni destul de mult

Acum daca o fi chiar asa nu stiu


Am inteles....ceva surse de confirmare ai  ?
articole etc

#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Asta-i al meu, captura de ecran facuta acum cateva minute.
SSD cumparat in 2011, folosit pentru OS si programe. Am doua la fel, pe care le tin in RAID0.
Pe scurt, 33 mii de ore de functionare, peste 10 TB scrisi, no problemo.

Attached Files



#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Imi palec ca ai sters serial number ;) Nu inteleg de ce, da' e funny :)

RAID0 - adica scrie jumatate pe fiecare disk, dezi uzura mai mica.
In 7 ani ai scris 10 Tb ?! Putin, FOARTE PUTIN.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Se va strica laptopul ala scump cu mult inainte de a se defecta SSD-ul in sine, stai linistit.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Exista sus la IMPORTANT un topic dedicat ptr "Achizite SSD" https://forum.softpe...40-alegere-ssd/
In primul post sunt linkuri utile de citit.

Pe scurt:

Quote

O prima intrebare - E real ce mi s-a spus, cu a tine jumatate de ssd liber ?
E jumatate de adevar - stia omul ceva da nu bine. In general un OP de 20% e recomandat ptr performanta maxima ( viteza de scriere in special, ajuta si la marirea duratei de viata ).
Un 10% e minim recomandat.

Quote

si a doua intrebare - cat sa ma astept sa ma tina in conditii zilnice de folosire obisuinita in win 10  ( + light gaming i.e. sc:bw, sc2) ?

Probabil se va uza moral inainte de a iesi din uz daca nu esti ghinionist sa se strice ceva la el.

Quote

si a treia intrebare bonus: cand incep sa moara celulele - voi fi avertizat sau ceva?
Nu. tehnologiile moderne nu permit asa ceva. Doar celulele SLC permiteau, dar s-a cam renuntat la ele din cauza tehnologiei scumpe.

Quote

Am inteles....ceva surse de confirmare ai  ?
Pot sa confirm eu - preturile au scazut deja, plus ca Samsung a anuntat deja primele SSD-uri pe tehnologie QLC ( Quad level Cell ).
Singura problema - cu cat sunt mai multe nivele scade un pic durata de viata a celulelor.

Quote

In 7 ani ai scris 10 Tb ?! Putin, FOARTE PUTIN.   
E destul daca doar folosesti Windwos-ul si progarmele de pe el in mod normal. Eu am scris 6 Tb in 5 ani - si asta din cauza upgrade-urilor de 10 care vin la 6 luni.

Quote

Dar, pe parcurs, sansele sa pierzi ceva sint minime.   
Prin uzura normala, corect. Dar daca apare o defectiuen la un cip - mai se intampla, sansele de recuperare sunt 0.
Ptr stocare date recomand HDD. Ala si daca pica electronica tot se pot recupera datele de pe platane. Costa ptr ca se face in laborator, dar se pot recupera.

#12
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Dar ca sa nu arunci cu banii aiurea... zic ca nu te opreste nimic sa pastrezi si un HDD pe Sata si un SSD M2.
SSD de 1 TB ar trebui sa fie mai mult decat suficient.
Pentru  pastrat filme poze.... nu are nici o logica sa folosesti SSD.

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

Quote

Pentru  pastrat filme poze.... nu are nici o logica sa folosesti SSD.

Subscriu.Posted Image

#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Daca iti permiti pretul premium nu vad de ce sa nu folosesti tot SSD si pentru stocare, scapi de zgomotul produs de hard discuri. Eu chiar ma gandesc sa iau un SSD de 2 TB ( daca mai scade pretul ) si sa scap complet de hardurile mecanice.

#15
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Ce povestesti domle? Ce zgomot? In ce era traiesti?
Am 3 HDD si 2 SSD in calculator si nu ase aude nici un HDD.

De permis multa lume isi permite sa dea 2-3000 de lei pe o componenta de PC dar asta nu inseamna ca merita.

Edited by andreyvsjoker, 08 December 2018 - 09:12.


#16
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostRazvan_N, on 07 decembrie 2018 - 16:04, said:

Pe scurt, 33 mii de ore de functionare, peste 10 TB scrisi, no problemo.
Curios, un terra la 3300 ore. Ultimul meu SSD meu are vreo 300 giga in 55 ore, cat am instalat w10, actualizat si cateva programe. A trebuit sa pun piciorul in prag, w10 scrie de nebun tot felul de prostii inutile.
Partea buna la un SSD mai mare e ca are un numar de scrieri mai mare. Chiar nu mi-as face probleme in urmatorii ani cu un SSD care suporta 1200TBW.

#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postlucifer76, on 08 decembrie 2018 - 12:23, said:

Curios, un terra la 3300 ore. Ultimul meu SSD meu are vreo 300 giga in 55 ore, cat am instalat w10, actualizat si cateva programe. A trebuit sa pun piciorul in prag, w10 scrie de nebun tot felul de prostii inutile.
Partea buna la un SSD mai mare e ca are un numar de scrieri mai mare. Chiar nu mi-as face probleme in urmatorii ani cu un SSD care suporta 1200TBW.

Pentru a minimiza scrierile, am lasat memoria virtuala la 512 MB (am 16 GB RAM, deci ajunge destul de rar sa o foloseasca). Am lasat-o mai mult in caz ca dau de vreun program care face urat daca nu exista memorie virtuala deloc.
Bineinteles, defragmentarea automata e dezactivata iar My Documents, Downloads, desktopul si toate folderele astea implicite legate de user se afla pe un HDD si nu pe SSD (mai am 2 HDD de cate 4 TB fiecare).

Edited by Razvan_N, 08 December 2018 - 22:31.


#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cam asa ceva, plus mutarea profilului browserului. Desi, cum am mai zis, la ssd-ul de mai sus tine zilnic 1 terra scris timp de 3 ani si nu prea mai conteaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate