Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cum sun cu un alt numar la alegere decat cel al SIM-ului?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View PostSethNY, on 08 decembrie 2018 - 11:29, said:

Sau daca ai un telefon dedicat ptr asta pui regula : daca ma suna x sau y, dau reject, astept o secunda, sun la bariera.
Doar asa, ca SIM-ul declarat deja la bariera este rezident intr-un iPhone dar sigur, pot face switch-ul de numere inregistrate. Buna, buna idee, chiar daca depinde de celalalt telefon (semnal, baterie si o usoara intarziere in rezultatul comenzii)

Edited by vladut_v, 08 December 2018 - 14:37.


#38
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007
O solutie simpla si sigur functionala.Faci un cont la 12voip sa zicem ,acolo trebuie sa inregistrezi un nr de tl care o sa fie si nr de iesire de pe voip(in cazul tau nr ce deschide bariera).
Iei 10 euro credit care nu expira niciodata si configurezi contul pe smartfone cu aplicatia lor sau orice aplicatie de sip.
Primul tl o sa deschida by default bariera iar al doilea sunand la nr respectiv prin aplicatia de voip

#39
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
In general daca vrei sa adaugi un numar de iesire, un Caller ID, la serviciile de VoIP, acestuia i se va atribui automat in fata codul de tara pe care o alegi, (+4) si i se schimba forma pe care trebuie sa o recunoasca bariera. Chiar nu stiu daca serverul barierei stie sa ignore prefixul de tara dar ar trebui sa o faca, e ca la Roaming

#40
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Bun, am gasit solutia pe baza ultimului mesaj primit aici si care bate oarecum spre ideea mea initiala: VoIP. Functioneaza perfect!

Aplicatia generala de VoIP (MobileVoIP) care permite definirea Caller ID (numarul din familie deja setat pe bariera), configurata cu oricare serviciu de VoIP si cu un pic de credit pentru ca numarul de bariera, am uitat sa va spun, este un mobil (n-am vazut sa existe servicii VoIP cu aple gratuit catre mobil). Apelul nu consuma din credit, dar nu se initiaza fara el.

Caller ID se introduce in format international, numarul se si verifica prin cod primit prin SMS sau apel si ... wow, apelul deschide bariera, softul acesteia se pare ca stie sa anuleze prefixul de tara.

Ca idee nu vad serviciu VoIP cu incarcare credit prin card sau PayPal mai mica de 10 euro. Aveti idee de asa ceva?

Multumesc tuturor pentru fiecare idee oferita, a fost un adevarat brain-storming si sunt inca uimit cat de simpla a fost solutia ...

Edited by vladut_v, 20 December 2018 - 01:03.


#41
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Simpla... poate.....
Dar de ce sa platesti tu in plus pentru un serviciu care nu functioneaza corect si pentru care deja platesti ?!

#42
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Îți faci cont la unul din brandurile Finarea: https://www.mobilevo...ile/voip_brands

Eu am la RebVoice, dar ai zis că la tine a dat ceva eroare.
Intri pe pagina oficială de reseller pentru România:
https://www.hanstel.biz/purchase.php

5 euro cu 6,25 euro plătiți prin card și instant se încarcă contul.
În dreapta, în pagină, poți vedea siteurile care lucrează cu Euro.

Edited by lk1, 20 December 2018 - 11:12.


#43
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

 buyonevideo, on 20 decembrie 2018 - 11:07, said:

Dar de ce sa platesti tu in plus
Pentru mine e OK, aveam oricum ceva credit vechi de cativa ani pe un serviciu VoIP si vad ca nu expira ...

 lk1, on 20 decembrie 2018 - 11:10, said:

Intri pe pagina oficială de reseller pentru România: https://www.hanstel.biz/purchase.php
Dar uite, prin link-ul asta pot lua credit minim de 5 euro (6.25 cu comision) care nu expira, la servicii pentru care as fi platit minim 10 euro la reincarcarea pe site-urile lor oficiale. E perfect, e exact ce cautam!

#44
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
E OK si nu prea e OK.
Ideea e ca platesti de 2 ori acelasi serviciu, nu conteaza ca e credit vechi sau suma mica.
Ideea e ca altcineva trebuia sa gaseasca solutia, cineva deja platit pentru asta, cineva care cu asta se ocupa.
Timpul tau pioerdut cautind solutii, asta nu se pune ?

#45
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Eu ma bucur de solutia gasita pentru ca este fix ce-mi doream, nimic mai mult sau mai putin. Sigur ca e mizerabil sa nu poti inregistra oricate numere pe acelasi loc de parcare ... sau ai putea dar nu se vrea, nu e treaba mea, se sta in chirie acolo, nu poti negocia in numele proprietarului. Acesta a avut bunavointa sa renunte la numarul lui de telefon alocat, in favoarea chiriasului si este normal sa fie asa. E ca si cum ai fi primit o singura cartela de acces, daca bariera era prevazuta cu asa ceva ... iar o dublura te-ar fi costat personal 30 de lei, platiti o singura data (creditul VoIP nu expira!). E si timpul dar l-am petrecut impreuna aici, constructiv, nu-l consider pierdut si am gasit o solutie care se poate aplica si in alte cazuri. Nu o fi singura dar e suficient de practica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate