Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Plati cu Google Pay si card bancar in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
847 replies to this topic

#829
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 05.11.2009
BRD-ul cere la fiecare plată deblocarea. uneori îmi cere și PIN-ul pe POS.

#830
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006

View Postwertyck, on 05 iunie 2023 - 20:27, said:


Și eu la fel. Platã funcționeazã doar dacã aprind ecranul telefonului, nu e nevoie de deblocare, decât dupã 4 - 5 plãți la POS, când îmi cere pos-ul.

Idem si la mine, cu mențiunea cã ecranul trebuie deblocat pentru plãțile mai mari de 100 de lei.
GPay funcționeazã impecabil (inclusiv offline), absolut niciodatã nu am avut erori.

#831
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 31.07.2015
Nu-i trebuie net, știe host-ul bãncii dacã sunt fonduri in/suficiente.

#832
SorinEu

SorinEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 25.12.2018
Salutare colegilor . O intrebare pentru cei mai priceputi : daca adaug un card din extern ( din afara tarii / din afara  Romaniei ) , card in moneda Euro
cand voi face o plata cu telefonul avand selectat cardul din Euro, la ce curs de schimb valutar se va face tranzactia / plata ?
Aceeasi intrebare si pentru un card intern ( din Romania ) in moneda Euro .

Multumesc frumos anticipat .

Edited by SorinEu, 03 August 2023 - 07:26.


#833
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Raspunzand la intrebarea ta, Schimbul valutar se va face la cursul stabilit de banca emitenta a cardului in euro.
Sa nu cazi in capcana unor POS, care detectand card strain iti propun sa platesti in euro, si astfel vei avea un curs de schimb lei-euro al bancii POS-ului foarte dezavantajos pentru tine (practic pierzi 5-10%) Ca exemplu, ai de platit 100 lei si POS iti afiseza: apasa 1 pentru euro si 2 pentru lei. Daca alegi euro vei vedea pe ecran 22 euro si daca alegi lei - apare 100 lei. Caz inspirat din realitate (la C&A in Timisoara)
Intotdeauna sa platesti in moneda locala cu un card in valuta si schimbul valutar va fi realizat de banca emitenta a cardului.

Edited by wertyck, 03 August 2023 - 07:46.


#834
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Banca emitenta a cardului va deconta in moneda locala.

#835
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
La fel sa faceti si cand retrageti cu card strain la bancomate, alegeti retragere FARA CONVERSIE.
Daca apropii telefonul cu Portofel Google Pay de semnul contactless al unor bancomate(BT, BRD, BCR, OTP, CEC, ING, Euronet), poti retrage numerar cu telefonul, daca cardul setat implicit are PIN, tastand apoi pinul cardului pe tastatura ATM-ului. Daca aveti inrolat in Google Pay un card virtual acesta poate sa nu aiba PIN, cum e cazul celui Revolut virtual si nu puteti retrage numerar la bancomatele contactless. Cardurile virtuale ING si CEC Multicurrency au PIN si pot fi folosite la retragerea de la ATM.

#836
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Salut. Nevoia m-a făcut să-mi mut serviciile bancare de la BT la CEC și implicit să înlocuiesc aplicația proprie BT pentru plata cu telefonul cu portofelul coogle pay. Și cu ocazia activării și înrolării cardurilor CEC în google nu am găsit modalitatea de control a securității plăților. La BT avea opțiunea de a se face plată doar după autentificarea în aplicație, opțiunea pe care nu o regăsesc în google pay. Știe cineva să existe așa ceva?
Deblocarea telefonului și activarea NFC-ului nu-mi sunt suficiente pentru că am situații în care trebuie să fie telefonul deblocat și cu NFC-ul activ dar fără să aibă dreptul de a efectua plăți.

#837
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pe scurt: nu se poate defini vreo alta forma de autorizare a platilor efectuate cu Google Wallet, altele fata de cele deja definite ca forme de autentificare la nivelul telefonului.
Documentatie: Google Wallet Help

Edited by Ciubex, 29 August 2023 - 21:03.


#838
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Citisem acel text de „help” și mi se pare incredibilă lipsa de securitate:
Limite de plată pe un dispozitiv blocat: România - 200 RON

#839
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Limitele sunt similare cardului fizic.

View Postexqusit_drunk, on 29 august 2023 - 16:43, said:

Știe cineva să existe așa ceva?
Deblocarea telefonului și activarea NFC-ului nu-mi sunt suficiente pentru că am situații în care trebuie să fie telefonul deblocat și cu NFC-ul activ dar fără să aibă dreptul de a efectua plăți.

Mi se pare ca tu muti artificial problema in carca GooglePay, daca refuzi sa te protejezi prin inactivarea NFC, dar dai vina pe GooglePay ca nu te protejeaza pentru o eventuala plata sub 200 lei, din cauza ca vrei sa lasi activ NFC si telefonul deblocat....
Problema e la tine, nu la aplicatia Portofel Google.

#840
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
wertyck, îmi cer scuze celor de la google că am neșansa de a avea nevoi care nu corespund direcției în care dezvoltă ei aplicațiile. Nu știu cum ai concluzionat tu că nu vreau să activez/dezactivez NFC-ul dacă am scis clar că e nevoie să fie activ pentru altceva. Dar, desigur, tu știi mai bine ca mine ce și cum.
Din ce am citit de ieri până azi, am ajuns la concluzia că portofelul google e optimizat pentru plata cât mai facilă și nu pentru securitate. În consecință, soluția pentru mine e ca în următorii 5 ani să nu folosesc pe telefon unul din cele 2 servicii care se bat cap în cap. Desigur, cel care corespunde cât mai puțin nevoilor mele.

Edited by exqusit_drunk, 30 August 2023 - 08:42.


#841
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
@exqusit_drunk

Poate nu e o solutie pentru tine.  Poate depinde si de telefon. Si poate chiar NU functioneaza cum ai dori tu. Dar poate merita incercat.

Am observat ca in setarile telefonului meu (Xiaomi) exista posibilitatile:
1. sa utilizez de definitie o aplicatie de plati (Nesetat, Edenred, Google Pay, Home Bank). Si mai era si ceva de la Libra - cand era instalata;
2. sa selectez aplicatia de plati pe care doresc sa o utilizez, aplicatia de definitie sau ca telefonul sa inlocuiasca aplicatia de definitie atunci cand o alta aplicatie de plati este deschisa.
Attached File  Default app.jpg   41.96K   15 downloadsAttached File  Use default app.jpg   44.04K   13 downloads
Iar setarile de mai sus sunt independente de activarea sau nu a NFC. Desigur ca daca nu este activa nu pot plati.
Initial nu aveam Google Pay si utilizam fie aplicatia de plati Libra fie aplicatia ING. De cand si telefonul meu a primit Google Pay am utilizat doar aceasta aplicatie de plati, fara a mai utiliza cele de la Libra, ING sau Edenred. Din acest motiv este setat ca mai sus. In Walletul Google Pay am introdus toate cardurile fie Edenred, Libra, Revolut, Raiffeisen etc.

Banuiesc doar (sau ar merita incercat) ca selectat la 1. ca aplicatie de plati Nesetat sau BT iar la 2. Replace default app when another payment app is open, ca ai putea utiliza orice aplicatie doresti, de la BT, Raiffeisen, ING sau alta, cu masurile de securitate specifice dorite de tine iar cand ai vrea totusi sa utilizezi neaparat Google Pay, sa deschizi Walletul Google.

Si pot acum sa confirm si ce spunea anterior @wertyck ca pe un telefon Android poti sa ai cel putin doua Wallets Google. Noi am introdus conturile fiecaruia pe telefonul celuilalt (sot-sotie) si practic oricare dintre noi poate achita cu carduirle proprii sau ale partenerului prin deschiderea Wallet si apoi selectarea contului Google dorit care automat schimba pe Walletul corespunzator, cu cardurile specifice din spate. Deja functioneaza de cateva luni fara probleme. Redundanta...

Si ca o nota, noi avem la Secure element  position setat pe SIM Wallet.

Si scuze daca gresesc, daca nu am inteles corect problema sau chiar daca nu funtioneaza cum banuiesc. Bafta!

#842
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
MiaJiro, setările pe care le indici trebuie făcute obligatoriu pentru a funcționa portofelul google. Problema mea are 2 aspecte, primul descoperit azi:
1. atât google pay cât și aplicația proprietară BT necesită a fi setate ca implicite pentru plată. Dacă vreau să plătesc cu BT după ce am setat google pay ca implicit trebuie să reinstalez aplicația parcurgând toți pașii de securitate ceea ce presupune minim jumătate de oră. Fără să setez google pay ca implicit aceasta nu poate fi utilizată.
2. problema principală de securitate a utilizării google pay este că aceasta nu poate fi oprită. wertyck mă acuza că nu vreau să opresc NFC-ul pentru că așa i s-a arătat lui în cafea azi de dimineață. Așa cum am spus, am nevoie de NFC pentru altă aplicație care îmi asigură un discount la achiziție și trebuie citită aplicația înainte de plată, lucru imposibil pentru că în momentul apropierii telefonului de pos, au zburat banii la preț întreg. Am pățit-o când aveam setată aplicația BT să plătească fără autentificare în aplicație, adică exact ca la google pay - deblocare telefon și activare NFC.
Date fiind cele 2 puncte de mai sus m-am hotărât să nu utilizez prostia de google pay și să încerc să scap de banca ce nu are o soluție convenabilă mie cât mai urgent posibil pentru că la aplicația de discounturi sigur nu renunț.
Telefonul e un samsung A53.

Edited by exqusit_drunk, 30 August 2023 - 20:15.


#843
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Solutia prezentata de @MiaJiro ar ajuta la cerinta de securitate dorita de @exqusit_drunk. Adica setezi implicita la plata alta aplicatie, diferita de GooglePay, dar cand vei plati e nevoie sa deschizi Portofeul Google pentru a se putea plati cu GooglePay.
Alternativa ar fi: lasi GooglePay setat implicit in aplicatiile NFC, si setarea unui card virtual ca si card implicit in GooglePay, care sa aiba limita de plata 0, deci risc zero,dar si in acest caz va fi nevoie sa deschizi aplicatia Portofel Google inainte de a plati pentru a alege cardul de plata, diferit de cel setat implicit.

Edited by wertyck, 31 August 2023 - 07:51.


#844
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Să las google pay ca implicit nu e o soluție nici dacă pun un card virtual pentru că telefonul va prioritiza plata și va ignora aplicația de client.
Ideea cu rămas ca implictă aplicația de la BT și google pay ca secundară trebuie încercată. Din informațiile primite de la CEC rezultă că ar trebui să fie implicită ca să funcționeze.

#845
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Pai daca GPay este aplicatia implicita si vrei sa platesti cu BTPay, deschizi apk BTPay, et voila.

#846
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
johnnickelby, mai citește o dată ce am scris și poate înțelegi că ești pe lângă. De unde crezi că a reieșit ce am scris la pct. 1 din potul #842?

Edited by exqusit_drunk, 31 August 2023 - 13:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate