Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Plati cu Google Pay si card bancar in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
847 replies to this topic

#721
nonameneeded

nonameneeded

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.09.2018
Am incercat iarasi, acum a mers (suma <50 ron). Posibil sa fi fost ceva eroare de retea. Mersi.

#722
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009

View PostMihai_3, on 06 decembrie 2018 - 10:40, said:

un card VISA la BRD-ul merge ?...
daca ati incercat va rog lasati un mesaj ....

rosix: asta pt. ca probabil folosesti un singur card...

Merge de vreun an și Visa.

#723
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009

View Postnonameneeded, on 22 octombrie 2022 - 14:28, said:

Am incercat sa platesc astazi folosind un Galaxy Watch 4 varianta bluetooth, din Google Wallet, configurat recent. ...

Eu am plătit contactless cu telefonul din ING și 6000 lei. Vezi în aplicație ai niște plafoane pe care le poți modifica. Ai introdus cardul în aplicația ceasului de pe telefon? Eu la Fitbit așa am. Dacă nu e introdus, nu funcționează.

Edited by Ciubex, 22 October 2022 - 22:59.


#724
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 12.02.2014

View Postiogamac, on 22 octombrie 2022 - 20:43, said:



Merge de vreun an și Visa.
100% merge!
Eu am înrolate un MC de la BT și Visa de la Revolut (acesta nu mă așteptam să fie acceptat, dar nu a făcut fitze la el)

#725
CozmimM

CozmimM

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.12.2022
Buna ziua,

Am si eu o problema cu noul telefon si sper sa ma puteti ajuta. Am citit tot subiectul si unele informatii pareau promitatoare dar nu au rezolvat problema.

Detin de o luna un telefon Realme GT 2 Pro. Are Android 13 prin Realme UI 3.0.

Am introdus mai multe carduri in aplicatia "Wallet" prin diferite metode, si

Buna ziua,

Am o problam cu platile prin aplicatia de la google si sper ca cineva de aici sa ma poata ajuta. Am citit tot subiectul dar din pacate niciuna din informatii nu a dus la rezolvarea problemei.

Detin un telefon Realme GT 2 PRO. Are Android 13 sub Realme UI 3.0. Aplicatia este "Wallet" si a venit preinstalata. Am introdus carduri atat manual (introducand datele lor) cat si prin butoane dedicate din aplicatia bancii. Am carduri de la BCR, ING, Revolut si Unicredit. In aplicatie toate satarile par ok, pare ca se indeplinesc toate cerintele si ca este pregatit pentru a putea plati dar de fiecare cand incerc plata, primesc mesajul de "card neacceptat". Mesajul apare foarte rapid pe POS.

La un moment dat in subiect a fost discutia despre setarea secure element care ar trebui sa fie HCE wallet. Peste tot unde ma cautat aceasta setare ar trebui sa fie sub meniul de NFC dar din pacate la mine nu se gaseste nicio setare similara.

Un alt element care ma intriga este ca la setarea "Default payment app" Google pay este de 2 ori. Am incercat folosirea ambelor optiuni dar fara niciun rezultat.

Are cineva idee daca mai este ceva ce pot verifica/modifica pentru a face aplicatia sa functioneze?

Multumesc

#726
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009
Caută în setările aplicației Wallet. Eu am avut un Realme 7 pro și am folosit Google Pay când încă nu era activat pentru România. Acum am un Oppo reno 6 5G și tot așa nu am avut probleme. Telefonul îl am securizat cu amprentă și recunoaștere facială, dar pentru plăți am setat amprenta. Vezi să ai bifate toate elementele ca în poza de mai jos.

Attached Files


Edited by iogamac, 15 December 2022 - 22:52.


#727
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,809
  • Înscris: 30.08.2006
Am Realme GT cu Android 12 dar nu am avut nici o problema cu Google Wallet.
Iti recomand sa stergi datele si memoria cache si sa restartezi telefonul ca sa reiei  inrolarea cardurilor de la inceput.

#728
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019

View PostCozmimM, on 15 decembrie 2022 - 11:35, said:

...
Detin de o luna un telefon Realme GT 2 Pro. Are Android 13 prin Realme UI 3.0.
... de fiecare cand incerc plata, primesc mesajul de "card neacceptat". Mesajul apare foarte rapid pe POS....
daca  nu ai rezolvat intre timp vezi aici
remove user

Edited by Ciubex, 22 December 2022 - 16:55.


#729
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAndreiR32, on 15 septembrie 2022 - 20:49, said:

M-am plictisit de aplicația celor de la Raiffeisen. Pe lângă că este o aplicație separată doar pentru asta, nici asta nu știe să facă bine și repede... Aștept Google wallet support și tare îmi este frică că degeaba

Scuze ca raspund abia acum, am lucrat acolo, nu o sa se vina cu suport pentru Google Pay pentru ca "domle noi am investit bani in RaiPay, de ce sa permitem si din Google Pay?", daca vrei functia asta, muta-te la o banca mai serioasa, e valabil pentru oricine incearca sa isi adauge cardul in Google, o sa primiti eroare ca banca a refuzat cardul :)

#730
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,602
  • Înscris: 13.03.2005
Sau inrolezi cardul Raiffeisen in Curve card și acesta merge înrolat în Google Pay...

#731
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
E drept că asta e portița. Dar pentru ce?
Te mai înregistrezi la încă un fintech, mai descarci o aplicație, mai dai 5€ să îți trimită cardul, etc.

#732
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002

View PostMembruAnonim, on 24 decembrie 2022 - 19:34, said:

Scuze ca raspund abia acum, am lucrat acolo, nu o sa se vina cu suport pentru Google Pay pentru ca "domle noi am investit bani in RaiPay, de ce sa permitem si din Google Pay?"

Si din Apple Pay de ce permit ?

Daca nu ai gasit pana acum avantajele utilzarii Curve asta este, ideea este ca se poate foarte simplu daca chiar vrei sa platesti din Google Pay si cu cardul Raiffeisen (inrolat in Curve). Macar nu mai decarci si nu folosesti RaiPay!

Edited by MD, 24 December 2022 - 20:21.


#733
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Pentru că pe iPhone/iOS nu pot exista alte aplicații de plată în afară de Apple Pay.

#734
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu prea am platit cu telefonul, am preferat inca contactless-ul, daca vreau Google Pay, am Revolut, insa multam de pont, nu am stiut de aplicatia asta.
La Apple Pay ii cam obliga pe toti sa le foloseasca aplicatia, la 2 luni dupa ce s-a lansat RaiPay a aparut Google Pay oficial in Romania, pentru baieti deja a fost o "investitie" aplicatia, nu s-au mai chinuit sa se bage si pe GPay.

#735
mlaurp84

mlaurp84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2011

View PostMembruAnonim, on 28 decembrie 2022 - 17:54, said:

Nu prea am platit cu telefonul, am preferat inca contactless-ul, daca vreau Google Pay, am Revolut, insa multam de pont, nu am stiut de aplicatia asta.
La Apple Pay ii cam obliga pe toti sa le foloseasca aplicatia, la 2 luni dupa ce s-a lansat RaiPay a aparut Google Pay oficial in Romania, pentru baieti deja a fost o "investitie" aplicatia, nu s-au mai chinuit sa se bage si pe GPay.
Depinde de bancă. În aceeași situație a fost și BCR, dar după ce a apărut Google Pay în România au adoptat imediat serviciul și au retras George Pay, deși acesta avea ceva timp de când fusese lansat și mergea foarte bine.

#736
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,602
  • Înscris: 13.03.2005

View Postaddryanns, on 24 decembrie 2022 - 20:13, said:

E drept că asta e portița. Dar pentru ce?
Te mai înregistrezi la încă un fintech, mai descarci o aplicație, mai dai 5&euro; să îți trimită cardul, etc.
Cei 5 euro îi primești la crearea contului Curve. Deci nu te costă nimic, dacă știi să îl folosești.

#737
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015
Plătesc doar cu telefonul și nu am avut niciodată probleme.

#738
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009
Eu am înrolat BT și ING, direct din aplicațiile lor,  în prima fază când nu era activ Google Pay pentru România. Cu BRD m-am luptat pentru că ei nu au plata prin NFC în aplicație și la început au acceptat înrolarea numai pentru maestro, abia după 1 an au acceptat și visa. În prima fază, când GP nu era activ în România, reușisem să descarc aplicația din browser și a funcționat perfect.
Acum am BT, ING, BRD și Revolut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate