Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Laptopul asta ori un sistem PC ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Atunci, topicul nu e formulat clar.

Ceea ce initiatorul doreste: Recomandare Unitate + monitor, buget 4700 lei, il voi folosi in principal la navigare, editare audio-video, poate si foto, si poate un joc rar de tot.

Scopul: comparatie cu laptopul comandat pt o eventuala returnare si achizitie sistem desktop.

#20
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016

View PostMarcous, on 05 decembrie 2018 - 12:58, said:

Am dat comanda de laptopul asta, la pretul de 47 milioane: https://altex.ro/lap...APGL703GMEE063/

Intre timp m-am gandit daca nu as fi putut lua un PC mai performant la o suma asemanatoare. Ca as putea returna laptopul in cazul asta.

Fie ca e laptop sau PC, il voi folosi in principal la navigare, editare audio-video, poate si foto, si poate un joc rar de tot.

Asadar, din cate stiti voi, as iesi mai bine ca bani/performanta daca as lua un PC de suma pe care am dat-o pe laptop?

Pai cam asta am zis si eu in primul post, nu? :)

#21
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Una peste alta pretul la acest laptop e bun.

Nu stiu ce fel de editare vide/foto vei face dar ecranul laptopului nu va putea fi calibrat. Cea mai buna calibrare pe care o poti face e una software cu un profil ICC dar nu va iesii prea bine.
Ecranul acestui laptop este unul de gaming, TN la 120hz, ceea ce e chiar OK  ... dar pentru gaming. Pentru editare foto, video trebuie un IPS.

Edited by andreyvsjoker, 06 December 2018 - 07:50.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHider141, on 05 decembrie 2018 - 18:49, said:

Tin sa te contrazic.
Daca nu ai pretentia sa joci absolut orice cu minim 60fps in UHD atunci poti tine placa video 3-4 ani, procesorul mai mult si memoria ram o suplimentezi cand vezi ca nu mai ajunge.
Caz concret: am facut in 2010 un PC cu AMD Phenom II X4, 8 GB ram, GTX 460 si de-abia in 2015 i-am schimbat placa video cu GTX 960, iar acum in 2018 am schimbat mobo+CPU cu ce e in semnatura si am adaugat inca 4GB ram.
Nu joc orice la detalii Ultra si minim 60fps, dar e acceptabil pentru mine, chiar si in jocuri open-world solicitante pentru CPU+GPU.

In 5 ani se schimba procesoarele si placile de baza precum si hdd-urile Sunt de acord ca poti sa joci in low detail dar se pierde mult din farmecul jocurilor. In alta ordine de idei cam toate placile video de la 25 mil in sus s-au dus in 2-3 ani. Fara sa fie "tunate". E drept ca si la laptop-uri se duc, am avut un Asus si un Toshiba cu placi dedicate. Acum in ultima perioada am trecut complet la jocuri online unde un 960m/1050m duce fara probleme...cat o duce.

Ca idee un sistem cu o placa de baza care suporta M2 PCIexpress duce la o viteza de transfer de aprox 3000 MB/s fata de un SSD SATA care ajunge doar la 500MB/s.  Tradus in fapt win10  pe un laptop Lenovo  Legion Y520 cu M2 se incarca in 4 secunde cu tot cu iconuri.

Si eu eram adeptul desktop-urilor dar din pacate am ajuns la situatia in care statul la un birou cu orele deja ma afecteaza. La birou stau 8 ore sa mai stau si acasa....nu e mai fain in pat ?

PS: initiatorul nu a specificat daca face procesare video pentru uz propriu sau pentru ceva mai profi. Pentru uz propriu, eu, pe un laptop I7 HQ, 12Gb RAM, compresia pentru 1h de filmare full HD, 60p o fac in 5 ore. E mult dar nu deranjeaza ca nu ma grabeste nimeni. Nu mai zic ca e liniste in camera !

Edited by bumpocbum, 06 December 2018 - 08:56.


#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbumpocbum, on 06 decembrie 2018 - 08:44, said:

La birou stau 8 ore sa mai stau si acasa....nu e mai fain in pat ?
Daca statul pe scaun te afecteaza stai sa vezi statul in pat ...

#24
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Pentru uz propriu intentionez sa editez video, nu ceva foarte profi. Gen video de prezentare, vlogging, reclame pe FB, Instagram, etc

#25
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Ca sa nu mai deschid alt topic, pentru ce am zis mai sus ca mi-ar trebui laptopul, adica navigare, editare audio-video, poate si foto, si poate un joc rar de tot, credeti ca ar fi mai bun laptopul de jos decat cel ales initial?

Cel despre care va intreb daca ar fi mai bun:
https://www.emag.ro/...ection=resealed

Cel ales initial:
Laptop Gaming ASUS ROG GL703GM-EE063, 17.3" Full HD, Intel Core i7-8750H pana la 4.1GHz, 8GB, HDD 1TB + SSD 128GB, NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB, Free Dos

Diferenta ar fi ca cel ales initial are placa video GTX 1060 6GB, celalalt are GTX 1050 Ti 4gb, dar are RAM si SSD mai mare.

#26
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Depinde si ce joc, daca e ceva nou, cu grafica intensiva, cu cat placa video e mai buna, cu atat va merge mai bine.

Ram si SSD poti pune la un laptop oricand. Placa video - aia care e atunci cand il cumperi, cu aia defilezi pana la moarte (a laptopului)

Pentru ce ai tu nevoie, raman la parerea ca o unitate desktop cu Ryzen 5 gen 2, 16GB ram, si SSD e mai indicata.

#27
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

View PostMarcous, on 07 decembrie 2018 - 18:43, said:

Ca sa nu mai deschid alt topic, pentru ce am zis mai sus ca mi-ar trebui laptopul, adica navigare, editare audio-video, poate si foto, si poate un joc rar de tot, credeti ca ar fi mai bun laptopul de jos decat cel ales initial?

Cel despre care va intreb daca ar fi mai bun:
https://www.emag.ro/...ection=resealed

Cel ales initial:
Laptop Gaming ASUS ROG GL703GM-EE063, 17.3" Full HD, Intel Core i7-8750H pana la 4.1GHz, 8GB, HDD 1TB + SSD 128GB, NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB, Free Dos

Diferenta ar fi ca cel ales initial are placa video GTX 1060 6GB, celalalt are GTX 1050 Ti 4gb, dar are RAM si SSD mai mare.
Cum a ramas? Ce ai luat? Asus-ul a avut cel mai bun pret dintre toate laptop-urile de pe piata cu i7 8750H si GTX 1060 6GB, plus ca e de 17,3" si are ecran de 120HZ, plus SSD si HDD. A dat lovitura Altex-ul cu asta. Chiar daca e modelul vechi de Scar, tot a fost cel mai bun pret. Plus ca e vorba de Asus, despre care se stie ce preturi are, in general. Cu precedentul asta, orice vad cum specificatii asemanatoare la peste 5000 de lei (ca sa fiu indulgent, rotunjesc Posted Image ) consider ca e prea scump.

Il am eu si am reusit sa-i scad temperaturile la CPU si GPU la 65-70 de grade, facand undervolt -0,100 la CPU cu IntelXTU si cumparand si un coolpad: Trust GXT 278 cu 4 ventilatoare, tocmai ca 2 dintre ele sa bata in dreptul grilei de unde ventilatoarele laptop-ului trag aer pt racire. 80 de lei am dat pe el. Foarte multumit!Posted Image Inainte de operatiune aveam 80-85 (ocazional chiar 90) de grade la CPU si 75-77 la GPU. Vorbesc de jocuri, evident.

Eu l-am luat pt ca aveam nevoie si de portabilitate. Altfel, dupa cum ai observat, toata lumea a fost de acord ca ai performante mai mari cu un desktop, iar racirea nu pune asa mari probleme.

Edited by MediumPlayer, 10 December 2018 - 16:24.


#28
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Nici pana azi nu l-am primit de la Altex. Au trecut deja 2 saptamani. Am zis ca daca tot l-am comandat online si l-am prins, ca acum am vazut ca nu se mai gasesc, cel putin nu la pretul ala, sa umblu cateva zile prin el sa vad ce parere imi fac. Avand dreptul de retur in 14 zile..
Dar inca astept dupa Altex..
Ce parti negative i-ai gasit pana acum?

#29
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Uniformitatea albului pe ecran. Sunt mici "umbre" pe margini, dar doar pe alb, cum ar fi navigarea pe site-uri, in special daca luminozitatea e la maxim. Eu o tin la 30% pt ca nu prea suport lumina. Astfel se mai atenueaza problema. Si in partea opusa, pe imagine neagra, sunt niste parti un pic luminoase ale ecranului. Dar nu e grav, cred ca se incadreaza in normalitatea panourilor TN. In filme care ocupa tot ecranul si jocuri nu sunt prezente fenomenele, din fericire. Am uitat sa testez un film cu benzi negre, in format 21:9. Mi-am dat seama de asta in timp ce iti scriu acum. M-am concentrat pe jocuri, unde e solicitat cel mai tare. O adevarata placere!Posted Image  Cine sa mai stea dupa filme? Testez diseara si iti zic.

Bineinteles, se simte ca are HDD de 5400RPM, timpul de incarcare al jocurilor e simtitor mai mare decat pe SSD, mai ales daca esti obisnuit sa ai jocuri pe SSD pe un alt PC, ca mine. Dar nu cred ca voi investi intr-un SSD, pt ca desktop-ul va ramane calculatorul pe care il folosesc mai mult. Laptop-ul asta e mult mai mult decat ce planuisem sa iau initial, ceva pe la 3000 de lei. Dar, cand am vazut pretul si specificatiile, n-am putut sa rezist. Posted Image

Cam atat pana acum.

Din pacate, daca a trecut atata vreme si n-ai primit laptop-ul, e posibil sa nici nu-l mai primesti. Nici nu stiu cum ai reusit sa-l comanzi acum 2 saptamani, pt ca dupa 3 zile deja nu mai era in stocuri in nici un oras, oferta aparand la 1 noiembrie. Eu l-am prins pe 3, si l-am luat direct din magazin.

L-ai si platit?

Edited by MediumPlayer, 11 December 2018 - 10:01.


#30
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Da, l-am si platit cu cardul.

#31
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Nasol, s-ar putea sa ai de tras pana iti recuperezi banii. Posted Image Te sfatuiesc sa ii suni si sa-i intrebi in ce stadiu sunt cu livrarea. Poate va trebui sa anulezi comanda si sa le ceri banii inapoi, sau sa-ti iei altceva. Desi altceva nu mai exista nici la ei, nici pe piata, cu specificatii identice sau asemanatoare, macar, la acelasi pret.

Mi-am mai adus aminte de un detaliu: cateodata, in timpul jocurilor, led-ul bateriei isi schimba culoarea in portocaliu, pt ca incepe sa se consume bateria, chiar cu acumulatorul conectat. Asta inseamna ca acumulatorul e prea mic, de fapt. Din fericire, performanta in jocuri nu e afectata iar consumul bateriei nu depaseste 10%, deci nu exista pericole. Am avut o sesiune de 5 ore de joaca si nu am avut probleme.

Edited by MediumPlayer, 11 December 2018 - 11:07.


#32
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Tot asteptand sa soseasca laptopul pe care l-am comandat deja de vreo 2 saptamani, gandindu-ma ca, daca tot l-am comandat si platit, macar sa il folosesc si eu cateva zile, sa imi fac o parere, mai arunc cate un ochi pe site-urile de profil...

Si asa am gasit laptopul asta: https://www.pcgarage...s-shadow-black/

Si acum sunt in dubii intre care laptop e mai potrivit pentru ceea ce vreau eu... stiu ca cel mai performant e cel de la Altex, cu placa video GTX 1060 6GB, pe cand asta de mai sus are GTX 1050 Ti 4gb ... dar oare e asa mare diferenta intre placile astea la o editare audio-video, avand in vedere ca nu il voi folosi la gaming? Pe net parerile sunt impartite..

Va pun aici specificatiile la amandoua, ca sa nu mai pierdeti timpul..

Laptop comandat initial:
Pret 47 milioane = Laptop Gaming ASUS ROG GL703GM-EE063, 17.3" Full HD, Intel Core i7-8750H pana la 4.1GHz, 8GB, HDD 1TB + SSD 128GB, NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB, Free Dos
Laptopul gasit recent:
Pret 40 milioane = Laptop HP Gaming Pavilion 17-ab406nq, 17.3'' FHD IPS, Procesor Intel® Core™ i7-8750H 4.10 GHz, 12GB DDR4, 1TB + 128GB SSD, GeForce GTX 1050 Ti 4GB, FreeDos

Edited by Marcous, 12 December 2018 - 01:51.


#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ce display-uri au cele 2?

#34
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Asus-ul are TN de 120hz, iar HP-ul IPS de 60hz. Sunt ecrane potrivite pt laptop-uri, avand in vedere placile video. Iar HP-ul pare sa aiba pretul bun, care compenseaza lipsa placii video mai performante. In schimb, are 12GB RAM, ceea ce e bine, pt ca pt Windows 10 e necesar mai mult de 8GB, la cate porcarii ruleaza in spate.Posted Image

#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Asus e orienat spre gaming, hp-ul spre productivitate.
Display-urile cu frecventa ridicata sunt in general mai scumpe iar daca bagi si G-Sync deja ai mai scos niste bani pentru asta (nu e scumpa tehnologia dar Nvidia cere "royalties" cam piperate pentru utilizarea ei).

In conditiile in care ai zis ca nu te joci, HP-ul pare o afacere mai buna pentru tine.

Edited by ro_explorer, 12 December 2018 - 10:41.


#36
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
In cazul de fata, Asus-ul nu are Gsync. Dar nici nu e prea relevant, avand in vedere ca e mai potrivit HP-ul pt nevoile lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate