Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Problema pisica

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MarioDx

MarioDx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.10.2014
Buna seara,

Am o pisica birmaneza care in iulie va face 12 ani. A trait toata viata in apartament si inafara de o infectie la un ochi nu a avut niciodata vreo boala.
Acum 3 saptamani m-am mutat la casa unde am 1 caine si 5 pisici (2 adulte 3 pui ) . Birmaneza traieste doar in casa. De vreo o saptamana am observat ca ceva nu e in regula cu birmaneza si am descoperit ca are purici ( nu a mai avut pana acuma ) . Am fost si i-am cumparat zgarda pentru purici si 2 solutii care nu functioneaza. Ce as putea sa fac sa o scap rapid de purici si cum as putea preveni aparitia lor ? Mentionez ca si animalele care traiesc in curte au fost date cu solutie pentru purici si paraziti.

Va multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ii faci o baie ?

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,303
  • Înscris: 06.07.2007
Solutie Parakill. 1 picatura/kg. Picaturile se pun intre cap si  gat, pe piele.

Edited by dan1980_25, 04 December 2018 - 22:22.


#4
MarioDx

MarioDx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.10.2014

 dan1980_25, on 04 decembrie 2018 - 22:21, said:

Solutie Parakill. 1 picatura/kg. Picaturile se pun intre cap si  gat, pe piele.

Parakill am cumparat si nu functioneaza.
Sau dureaza pana isi face efectul ?

Edited by MarioDx, 04 December 2018 - 22:25.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,761
  • Înscris: 07.02.2003

 dan1980_25, on 04 decembrie 2018 - 22:21, said:

Solutie Parakill. 1 picatura/kg. Picaturile se pun intre cap si  gat, pe piele.
Cea mai buna.

 MarioDx, on 04 decembrie 2018 - 22:24, said:

Parakill am cumparat si nu functioneaza.
Sau dureaza pana isi face efectul ?
Normal ca dureaza, protectia se construieste in timp. E musai sa pui la baza blanei, cat mai aproape de piele si sa nu te kitrosesti la cantitate, pune 1 picatura jumate pe kg ca nu e o problema dar probabil scapa si pe langa si sa asiguri suficient. Flaconul bine agitat la fiecare utilizare. La primele doze pune la interval de o spatamana dupa aia merge la 2 saptamani.
Populatia de purici scade pe animal pana aproape de zero dar e posibil sa mai fie cate un ratacit oricum nu mai e infectie. Totusi la curte trebuie sa tratezi totul altfel cum iese afara se urca puricii din nou pana mor si tot asa.

Edited by andreic, 04 December 2018 - 22:29.


#6
MarioDx

MarioDx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.10.2014

 andreic, on 04 decembrie 2018 - 22:26, said:

Cea mai buna.


Normal ca dureaza, protectia se construieste in timp.

Am inteles. Va multumesc pentru raspunsuri.

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e bun Parakill-ul. E Fipronil pentru care puricii au dezvoltat rezistenta. Cea mai eficienta la birmaneza mea a fost Advocate, iar pe locul al doilea ar fi Advantix. Cu astea sigur scapa de purici. Dupa vreo 2-3 saptamani de la aplicarea picăturilor, pune-i o zgarda Bolfo care este eficienta minim 3 luni. Costa cam 45lei, deci 15 lei pe luna dar merge sa o lasi si 4luni daca pisi nu iese din casa.

Edited by Freddy12, 04 December 2018 - 22:32.


#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,810
  • Înscris: 15.06.2007
Ca sascapi rapid de "ghitaristi" se da cu frontline, stronghold, si alte chestii "non-ieftine" . Eu prefer sa duc animalu la veterinar, si sa puna el substanta. Daca mai are purici dupa 48 de ore, ma duc la el si-i zic, cum era cu solutia minune? Mai pune o tura!

#9
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 08.08.2018
Sau Broadline, eu asta folosesc. Nu e ieftina, dar e eficienta impotriva cestodelor, nematodelor şi ectoparaziţilor (purici, plosnite, paduchi).

#10
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
1 picatura pe kilogram de ce... de matza? :)

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
apropos de subiectul deschis de initiator : pisica mea are de vreo cateva zile un purice. exact, unul singur, nemernic si ticalos, l-am vazut in blana de cateva ori, in zile diferite, a fost cat pe aici sa-l prind dar s-a fofilat si l-am ratat, am jumulit degeaba un smoc din blana pisicii.
pisica nu prea vrea sa stea s-o caut de purici, pardon - de purice. am incercat sa-i pun o zgarda antipurici, zici ca era posedata saraca, alerga, se lingea pe blana in zona zgarzii, iar o lua la goana. dupa ce i-am scos zgarda, a dormit 3 ore fara sa se miste. cum o vad ca se linge sau scarpina intr-un loc, imediat o caut de purice, dar n-am reusit sa-l mai gasesc.
pe noi nu ne-a ciupit, pe lenjeriile de pat nu sunt semne c-ar fi un purice cuibarit in pat.
intrebarea mea este ce solutie imi recomandati sa folosesc pentru a nimici acel unic purice ? ce se intampla daca nu reusim sa-l exterminam, se poate inmulti ?
putem scapa de purice si ai sai potentiali urmasi prin deparazitare interna la pisica, exista asa ceva ? sau doar extern ?
precizez faptul ca locuiesc "la bloc", pisica nu iese pe afara, nu intra in contact cu alte pisici sau animale, puricele noi l-am adus, de pe-afara sau din lift (am cativa vecini cu caini, care sunt scosi la plimbare de minim 2 ori pe zi).
multumesc !

#12
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Eu recomand stronghold ,se pune o picatura dupa ceafa, in 2 ore sunt toti morti. Nu e doar pentru purici. Am gasit un pui de pisica prin niste boscheti asta vara si a vrut copilul neaparat sa-l adoptam. Pisica era slaba moarta si plina de purici.
M-am dus la un dr. sa cer ceva de purici, mi-a dat o prostie de spray ca e prea mica pisica pentru stronghold, minim 600g. N-aveam idee cat are. Am dat-o cu sprayul ala natural cica, usturoi si alte plante, nimic. Noroc ca o tineam intr-o magazie. Am cantarit-o , avea cam 600g. Asta e , zic, n-o muri. A avut efect. Doar ca stand in curte, s-a imprietenit cu alt pui din vecini plin de purici. Vreo 1 luna aproape totusi n-au sarit pe ea, ca o controlam zilnic. Mai bine ii luam Stronhold celeilalte mate, m-am zgarcit si i-am luat diverse de pe la Mega.Niste picaturi, o zgarda.  Cand am luat  copilul de la tara in toamna, cu tot cu pisica deja avea si a noastra cativa. Din septembrie de cand i-am dat cu Stronghold si stand doar in casa n-am mai avut incidente.
Spray-ul "natural" i l-am lasat vecinei care avea un caine purecos. Cred ca i-a facut baie in el si tot n-a scapat de purici.

#13
criulescu

criulescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.09.2018
Stronghold e super, folosesc si eu la pisicile mele.
E activ si 3 luni, chiar daca ies pe-afara. Impregneaza pielea pisicii.
A fost haios prima data ca intr-o ora nu mai erau purici pe pisica dar erau toti prin pat :)). Au murit in scurt timp. Pe urma... cred ca functioneaza ca un repelent, adica puricii nu se mai apropie. Este eficient si pentru celelalte animalute din casa, prea mici pentru deparazitare, daca stau pe langa cel tratat. Si scapa pisicutele si de alte "minuni": viermi rotunzi, viermi cu carlige....

#14
MicaNarcisa

MicaNarcisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2009
Buna seara!La multi ani pe 2021!
Ma puteti ajuta cu un sfat va rog?
Am o pisica, ne luptam de ceva vreme cu purecii. Am pus Fiprex, fara efect. La o saptamana am spalat-o cu sampon antipureci dupa care la doua zile i-am pus Frontline. Am crezut ca am scapat. Cam la vreo 10 zile iar avea. i-am scos cativa cu pieptenele de pureci. Am intrebat la veterinar si mi-a dat Stronghold Plus. I l-am pus acum 7 zile.
Pisica inca se spala des si se scarpina des dar la pieptene si la ochi nu vad pureci. Insa ieri si azi am observat pe locul unde sta pisica vreo cativa pureci morti. Parese ca vreo doi se miscau asa in reluare. La pieptene am scos unul mort. Sunt uscati asa.
Precizez ca in ziua in care i-am pus Stronghold am stropit si casa cu o solutie Romparasect 5%.
Insa e normal sa mai gasesc pureci morti sau paralizati asa, la 7 zile de la pipeta Stronghold? De unde mai are purecii astia?
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate