Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ajutor imprimanta eroare

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Garanția mi-a expirat acum 2 săptămâni :)

#38
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Si cu garantie activa greu sa scapi de plata , am avut un dvd eboda si am vrut sa schimb firmware-ul dar nu am respectat pasii, l-am omorat. Trimis in garantie m-au sunat si clar au spus 70 lei manopera plus transportul dus/intors , am acceptat si merge si acum dar nu am mai umblat la el .

#39
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Am trimis emailuri la câteva service-uri din Zona mea (Iași) ,dar nu am primit nici un răspuns.
Mă uitam pe alta imprimanta cu A3 - HP 7612, dar observ că stă prost la sondaje in review-uri .

#40
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Apeleaza la service oficial, cel de pe certificat garantie.

#41
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"Mă uitam pe alta imprimanta cu A3"
Nu te arunca asa pe una noua ...daca vrei sa cumperi stai putin si cauta .
Este obligatoriu A3?
Obligatoriu color ?
Ce volum imprimi /luna ?
Cat functioneaza imprimanta ? adica regim office sau home
Dupa raspunsuri vedem ce trebuie .

#42
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postbuyonevideo, on 07 decembrie 2018 - 13:29, said:

Apeleaza la service oficial, cel de pe certificat garantie.
E o varianta pe care am luat-o in calcul . Doar că nu știu cu ce sa o trimit. Si mai exista varianta pesimista sa o trimit ,să plătesc drumul ,verificarea inițială ,apoi ori sa nu o poată face ,ori sa ceara un preț exagerat . Caz în care ar trebui să plătesc drumul înapoi că să merg in alta parte cu ea. Deci apar niste cheltuieli neprevăzute care mă țin pe loc.
Dacă aș avea certitudinea unui cost aproximativ de reparație,înainte de a o trimite, atunci clar că m-aș decide pe loc.

View Postldpe, on 07 decembrie 2018 - 13:38, said:

"Mă uitam pe alta imprimanta cu A3"
Nu te arunca asa pe una noua ...daca vrei sa cumperi stai putin si cauta .
Oricum sunt decis sa rămân pe același model dacă nu o repar pentru că am ciss îl și cartușele la ea. Ori iau una noua ori una second-hand cu probleme si vad cât mă ajunge cu completarea de piese ,ori una bunișoară că să o am pe asta defecta că rezerva de piese.

Și cerneală mai am câteva sticluțe .

#43
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postroman_roman, on 07 decembrie 2018 - 20:25, said:

E o varianta pe care am luat-o in calcul . Doar că nu știu cu ce sa o trimit. Si mai exista varianta pesimista sa o trimit ,să plătesc drumul ,verificarea inițială ,apoi ori sa nu o poată face ,ori sa ceara un preț exagerat . Caz în care ar trebui să plătesc drumul înapoi că să merg in alta parte cu ea. Deci apar niste cheltuieli neprevăzute care mă țin pe loc.
Dacă aș avea certitudinea unui cost aproximativ de reparație,înainte de a o trimite, atunci clar că m-aș decide pe loc.
CUm adica cu ce-o trimiti !?
Cu curierul.
Daca ai intrebari din astea, da-le un telefon inainte, poate iti dau un pret estimat.
Si, cum ziceam, prostia se plateste.

#44
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cu curierul . Dar nu știu cu care pentru că toate au preturi stralucite 80-100 lei.Doar un drum. Verificarea și ea vrea o 80.
Mai departe e cu semnul întrebării ,și de aia nu știu ce să fac. Risc sa arunc 300 lei și timp pierdut.

De aia as prefera un service din zona mea .

Iași sau Bacău.

#45
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
80-100 de lei costa doar daca locuiesti la Cuca Macaii, in afara rutelor oricarui curier.
Altfel, 50-70-80 MAXIM.
Fara verificare, asta este.
Oricum, discutia deviaza, prostia se plateste, asta e , scoti banu'
Bafta si succesuri.

#46
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"service din zona mea ...Iași"
https://www.olx.ro/o...html#9b162db8d1
https://www.olx.ro/o...html#9b162db8d1
Vezi un pret .

Eu negociam la mf epson identica dar cu print head defect si schimbam placa de baza (sau capul daca era mai usor) plus aveam ceva piese de schimb ca rolele antrenoare hartie ce sunt scumpe si nu se gasesc plus alte multe piese

Edited by ldpe, 07 December 2018 - 22:18.


#47
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postbuyonevideo, on 07 decembrie 2018 - 22:05, said:

80-100 de lei costa doar daca locuiesti la Cuca Macaii, in afara rutelor oricarui curier.
Altfel, 50-70-80 MAXIM.
Fara verificare, asta este.
Oricum, discutia deviaza, prostia se plateste, asta e , scoti banu'
Bafta si succesuri.
Nu prea înțelegi esență discutiei. Una e sa dau un ban și să se poate rezolva ,și alta e să-i arunc pe ceva ce posibil sa nu se mai poată face. Cu prima varianta mă pot împăca. Cu a doua ,nu prea.


O reprezentanta pe tara la service bănuiesc că s-a mai întâlnit cu astfel de probleme încât să poată da un verdict - se poate sau nu. Că să nu mă lungesc cu timpul și să cheltui fara rost.

#48
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Voi cum ați reacționa la astfel de mesaje primite de la service uri aflate la 400 km - " Nu cred că se mai poate face, dar vrem totuși să o vedem pentru verificare " ?



#49
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Man, eu am spus ca e de aruncat.
Mai mult ca sigur ca nu s eva baga nimeni.

#50
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Asta as fi vrut sa știu ca să nu o mai trimit degeaba și sa o păstrez pentru eventuale piese.
E o problema mai mult de software, nu de hardware,încât să se poată da un verdict mai rapid și nu neapărat de verificat fizic. Dacă era o problema de hardware cu o piesa ceva ,înțelegeam că trebuie verificata pentru că nu poți să știi exact ce s-a defectat.


Variantele de remediere, teoretice , pe care eu le mai văd a fi incercate ,ar fi : updaturile manual cu un soft specializat sau reinstalarea in totalitate a softului plăcii de bază sau înlocuirea plăcii de bază .

#51
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
N-ai ce sa pastrezi pentru piese.
Se potrivesc doar la o alta imprimanta identica sau una extrem de similara din aceeasi serie (daca exista).
Daca nu te ocupi cu reparatii imprimante, sa ai nevoie de piese girla, nu ai ce sa faci cu piese de schimb.

Pina la urma, nu inteleg de ce te agiti.
Ori platesti si repari, ori platesti si iei alta imprimanta.
Deci, tot trebuie sa platesti.
Hotaraste-te odata si incheie problema.

#52
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postbuyonevideo, on 08 decembrie 2018 - 14:32, said:

Ori platesti si repari,
Plătesc evident . Dar să primesc și eu un răspuns mai optimist ,că se poate rezolva.
Cine a mai întâmpinat astfel de probleme ,bănuiesc că știe ce are de făcut. Și poate anticipa un preț aproximativ.
Ideea asta cu imposibilitatea de fi reparată ,mă face să cred că am cumpărat un lucru de unica folosință. Sau că ducem lipsa de meseriași.


View Postbuyonevideo, on 08 decembrie 2018 - 14:32, said:


Pina la urma, nu inteleg de ce te agiti.
Mă agita și mă intrigă ideea aceasta -ca nu se mai poate face ceva sau că nu se baga nimeni. De parcă aș fi cumpărat o bomba cu ceas :)

#53
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ti-am spus deja service OFICIAL al producatorului sau service de pe certificatul de garantie - probabil 90% stiu s-o repare.
Da' iar incepi ca costa curieru si pana mea.

#54
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  IMG_20181209_103057.jpg   226.28K   14 downloads
Attached File  IMG_20181209_103110.jpg   224.56K   14 downloads
Attached File  IMG_20181209_103433.jpg   222.27K   15 downloads
Attached File  IMG_20181209_103739.jpg   234.25K   13 downloads
Vai ,nu se poate face , 99.9 % e de aruncat , nu se baga nimeni la așa ceva etc !
A fost simplu ca de clasa a 3-a . Era nevoie doar de o idee ,pe care vroiam sa o primesc de la cineva de pe forum. Dar ..ideea (simpla și banala) am primit-o pe olx din partea unei persoane binevoitoare căreia îi mulțumesc.
De pe forum primești doar sfaturi "încurajatoare " ..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate