Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Euroins - fara angajat pe postul de inspector constatator

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Moshu_ro

Moshu_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 21.03.2007
Buna seara.
Din data de 24 noiembrie Euroins din Alba Iulia, nu mai are inspector constatator. Am fost programat in 3 decembrie si apoi reprogramat in 17 decembrie.
Ei fac pe prostii (Euroins Bucuresti) (sau chiar sunt), mi-au spus ca ei nu stiau ca nu exista angajat,(cei din Alba mi-au comunicat clar ca nu au om si ca trebuie sa sun iarasi pentru reprogramare) apoi au verificat celelalte programari din ziua de 3 dec. si ca la ei apareau preluate si sa merg la ora programata ca se va ocupa cineva.
Teapa, nu era nimeni pe acolo. In timp ce vorbeam a 2-a oara in ziua respectiva cu cei de la Euroins Buc. si le-am comunicat ca nu e nimeni la constatare, a mai venit o persoana care era programata si care la fel a fost reprogramata, aceasta fiind singura  solutie pentru ei.
Ce solutii avem in acest caz? Posibil sa nu aiba angajat nici la urmatoarea programare... Stam 2-3 luni pana se va face constatarea? Exista un termen in care trebuie facuta constatarea de la data accidentului?

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
angajeazate tu sau alt pagubit ca si constatator la Alba.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu stiam ca termenul este de 5 zile.
Ai notificat in scris asiguratorul ?


8. La articolul 39, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul
cuprins:
„ (4) Asiguratorul RCA are obligaţia de a efectua constatarea pagubelor în termen de maximum 5 zile
lucrătoare de la data notificării asigurătorului de către persoana păgubită;”



https://asfromania.ro/files/asigurari/norme/2016/Norma%20nr.%2013_2016_modif%20norma%20RCA_23_2014.pdf

Edited by pasilla, 04 December 2018 - 19:24.


#4
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Cum adica in scris? Poate ca la sediu nu-i accepta nimeni notificarea.
Teoretic ar trebui sa-i dea un numar de registru, practic daca vor nu-i primesc nimic.


#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am vazut zilele trecute pe EJobs ca isi cauta agenti constatatori. Nu stiu ce va impiedica sa va angajati la ei......  serios .

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgreenlife, on 04 decembrie 2018 - 21:21, said:

Cum adica in scris? Poate ca la sediu nu-i accepta nimeni notificarea.
Teoretic ar trebui sa-i dea un numar de registru, practic daca vor nu-i primesc nimic.
E simplu sa trimiti o scrisoare cu confirmare de primire si cateva email-uri.

Edited by pasilla, 04 December 2018 - 21:43.


#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postpasilla, on 04 decembrie 2018 - 19:21, said:

Eu stiam ca termenul este de 5 zile.
Ai notificat in scris asiguratorul ?


8. La articolul 39, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul
cuprins:
„ (4) Asiguratorul RCA are obligația de a efectua constatarea pagubelor Ăźn termen de maximum 5 zile
lucrătoare de la data notificării asigurătorului de către persoana păgubită;”



https://asfromania.ro/files/asigurari/norme/2016/Norma%20nr.%2013_2016_modif%20norma%20RCA_23_2014.pdf
Merge pe mail.  Eu cu Euroins am ajuns pe la ASF.  Problema cu Euroins este ca refuza comunicarea scrisă.  Mi-au transmis telefonic faptul ca ei comunică doar telefonic. M-am prins repede de ce. Pentru că la ASF poți face reclamație doar dacă ai dovadă scrisă.  E valabil și pentru mail.  E tot comunicare în scris.

Inițiator.  Da un telefon la ASF și explică situația.  Te îndrumă ei ce sa faci.  Eu așa am făcut.  
Pe viitor fa-ți RCA cu decontare directa la o firma serioasă ,  te scapă de mulți nervi și de multe bătăi de cap.

Edited by PoeOvidiu, 16 December 2018 - 09:58.


#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce înseamnă rca cu decontare directa?

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Adică dacă te lovește unul cu " cea mai ieftină " , mergi la cei la care ai tu RCA și te despagubesc ei urmând sa își recupereze banii de la "cea mai ieftină ".
  Pe scurt,  nu te interesează unde are celălalt,  important e sa aibă.
La mine a durat fix 24 de la incident până la constatare și încă vreo 6-7 zile până mi-au dat banii.

Edited by PoeOvidiu, 16 December 2018 - 13:34.


#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
e foarte bine asa. si fac la toate mașinile? fac toate societățile? cu cat la % este mai scumpa?

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Aia întrebi când îți faci asigurare. În principiu la Euroins și City Insurace e aproape dublu față de cea simplă.  La restul societăților e cu 50, maxim 100 de lei/an mai mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate