Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Prolaps de valva mitrala si insuficienta mitrala medie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Victor9

Victor9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2018
Buna ziua!As vrea va rog sa stiu cum se poate opera prolapsul de valva mitrala...am inteles ca se face ori prin inlocuire ori prin reparatie de la caz la caz...daca baiatul meu de 16 ani a fost depistat cu asa ceva e o posibilitate sa se opereze inainte de a implini 18 ani?...si daca da sau nu....cat ar costa si unde s-ar putea face....am inteles ca in general aceasta problema apare la varste inaintate(peste 50 de ani)...dar fiul meu are aceasta problema congenitala.....din nastere.....si as vrea sa il operez cat de curand si m-ar interesa cand si cum se poate opera...am inteles ca la cluj sau targu mures exista posibilitatea sa se faca o operatie de reparatie a valvei mitrale minim-invazive...cu o incizie de 5-10 cm sub sân....aceasta procedura la o varsta frageda ca si inlocuirea valvei e mult mai usoara neimplicand alte costuri pentru eventualele complicatii....el e perfect sanatos...sportiv chiar...dar a fost depistat cu asa ceva si viata lui de sportiv s-a incheiat pana la operatie...asa a zis medicul....operatia i-ar garanta o viata normala implicand si activitati sportive intense fara probleme a mai zis doctorul...dar as mai vrea sa stiu cat e recuperarea post operatorie si daca e adevarat....sunt multe intrebari stiu dar va rog din suflet sa raspundeti cat mai concret...daca se poate cu niste preturi incluse in raspuns sa am ceva orientativ dupa care sa ma iau... Mulțumesc mult!!

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cardiologul ce ți-a zis? Ești troll de "cauți" răspunsuri pe forumuri?

Edited by ursamajor, 04 December 2018 - 17:24.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Citeste materialele astea
http://www.sfatulmed...lva-mitrala_179
http://www.sfatulmed...a-mitrala-medie

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 Victor9, on 04 decembrie 2018 - 17:20, said:

... prolapsul de valva mitrala...am inteles ca se face ori prin inlocuire ori prin reparatie de la caz la caz...
Probabil diagnosticul a fost pus dupa examenul ecocardiografic,
trebuie sa mergeti in clinica de chirurgie cardiovasculara  pentru confirmare diagnostic si investigatii complexe (angiografie).
Chirurgul va stabili daca are ce sa mai repare sau cordajele sunt duse de tot si trebuie inlocuita valva.

 Victor9, on 04 decembrie 2018 - 17:20, said:

... a fost depistat cu asa ceva si viata lui de sportiv s-a incheiat pana la operatie...asa a zis medicul....operatia i-ar garanta o viata normala implicand si activitati sportive intense fara probleme a mai zis doctorul.......
Avand in vedere ca este tanar, sunt sperante pentru o viata normala.
Trebuie sa aveti in vedere ca activitatile sportive intense nu inseamna o viata normala.
...
Este greu sa acceptati interventia chirurgicala , dar cu cat e mai din timp facuta e mai bine.

Edited by costeld69, 04 December 2018 - 17:44.


#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Poate ajută și asta:

Quote

Vitamin D: Deficiency vs optimum level
Am văzut orice, de la ușurarea depresiei de iarnă, la reversibilizarea artritei, oprirea progresului bolii de valvă aortică, reversibilizarea parțială a demenței, atingând niveluri de 25(OH)D, de 50 ng/ml sau mai mult. (Obiectivul meu este 60-70 ng/ml.)


#6
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 Victor9, on 04 decembrie 2018 - 17:20, said:

Buna ziua!As vrea va rog sa stiu cum se poate opera prolapsul de valva mitrala...am inteles ca se face ori prin inlocuire ori prin reparatie de la caz la caz...daca baiatul meu de 16 ani a fost depistat cu asa ceva e o posibilitate sa se opereze inainte de a implini 18 ani?...si daca da sau nu....cat ar costa si unde s-ar putea face....am inteles ca in general aceasta problema apare la varste inaintate(peste 50 de ani)...dar fiul meu are aceasta problema congenitala.....din nastere.....si as vrea sa il operez cat de curand si m-ar interesa cand si cum se poate opera...am inteles ca la cluj sau targu mures exista posibilitatea sa se faca o operatie de reparatie a valvei mitrale minim-invazive...cu o incizie de 5-10 cm sub sân....aceasta procedura la o varsta frageda ca si inlocuirea valvei e mult mai usoara neimplicand alte costuri pentru eventualele complicatii....el e perfect sanatos...sportiv chiar...dar a fost depistat cu asa ceva si viata lui de sportiv s-a incheiat pana la operatie...asa a zis medicul....operatia i-ar garanta o viata normala implicand si activitati sportive intense fara probleme a mai zis doctorul...dar as mai vrea sa stiu cat e recuperarea post operatorie si daca e adevarat....sunt multe intrebari stiu dar va rog din suflet sa raspundeti cat mai concret...daca se poate cu niste preturi incluse in raspuns sa am ceva orientativ dupa care sa ma iau... Mulțumesc mult!!
Incearca  la  Spitalul  Monza din Bucuresti.....este  acolo un chirurg  cardio specializat  in astfel de  diagnostice.

Conf  Dr.  Catalin Badiu  - doctor  in medicina  la  München.
12 experienta  la  o Clinica  din München.
Printre cei mai  buni  5  chirurgi  cardio  in domeniul  lui din Europa.
Pentru  familia  mea  a facut  imposibilul acum  2 ani.
Am prins  ultimul tren, ultimul vagon, ultima usa  -asa  cum spunea  el.
Operatie  de mare risc.
Date  fiind  conditiile  baiatului, este  mult mai avantajat.

Costurile  sunt  cam  de  cca. 9.000 - 10.000 EURO.... includ  toate  tratamentele  si  medicamentele....in caz de  operatie.

Sanatate  maxima !

#7
dirtyd

dirtyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 02.05.2007
Plastie mitrala se face cu succes(rata mare de reusita) doar la Monza.  Asa ca pregateste 10000 euro daca vrei minim invaziv.
Am trecut prin asta.
Momentan nu te gandi la operatie. Vorbește cu copilul si explica ca ar trebui sa evite ridicatul greutatilor mari. In rest sport de intensitatea medie e ok.
Nu te gandi la medicamente. Operatia e curativa si sansa de o viata normala e foarte mare. Dar eu tot as evita evita riducatul greutatilor mari.
In general prolapsul evolueaza greu.
Recomand sa cauti un cardiolog care sa stie sa faca bine o ecografie. La Monza cardiologii sunt buni, dar gasesti greu programare.
Nu te duce inca la chirurg.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate