Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Care e mai importanta: ziua unirii sau ziua independentei?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

Poll: Care e mai importanta: ziua unirii sau ziua independentei? (39 member(s) have cast votes)

Care e mai importanta: ziua unirii sau ziua independentei?

  1. Voted Ziua unirii (7 votes [17.95%] - View)

    Percentage of vote: 17.95%

  2. Ziua independentei (20 votes [51.28%] - View)

    Percentage of vote: 51.28%

  3. Ambele (12 votes [30.77%] - View)

    Percentage of vote: 30.77%

Vote Guests cannot vote

#19
antoneea

antoneea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 26.11.2018
https://www.facebook...?type=2 iata, se poate si asa

#20
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018

View Postzile_san, on 01 decembrie 2018 - 11:44, said:

pamantul e plat asa-i?
Avand in vedere ca traiesc in tara unde 40% cred asta si autoritatile construiesc catedrale si nu spitale sau scoli moderne, cine stie....Posted Image
Poate Romania in sine e plata.

View Postzile_san, on 01 decembrie 2018 - 11:44, said:

detov e flamer si tot naste teorii stupide.  
Esti mandru de tara ta?
Ok, eu nu sunt mandru.
Am dreptul sa fiu suparat fiindca nu ma simt bine deloc in aceasta tara.  Mi-e jena si sa ies din casa pentru ca ma deprima societatea romaneasca.  

Ca eu nu sunt ca ceilalti sa traiasca din bisnita, ciordit bani, fraierit prostii sau din pomenile oferite de alesi  ca sa zica ca traiesc bine in tara asta.
Nu, in tara asta nu se poate trai daca esti corect, te porti  respectuos  si muncesti   cinstit, nu cand suntem condusi de infractori politici  .
Te mananca altii imediat ca in orice jungla daca esti slab.

Edited by detov, 01 December 2018 - 12:03.


#21
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca am vrea cu adevarat sa ne aratam loialitatea (aka pupincurismul suprem) ar trebui sa ne mutam ziua pe patru iulie.

#22
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018

View Postrich1974, on 01 decembrie 2018 - 12:23, said:

daca am vrea cu adevarat sa ne aratam loialitatea (aka pupincurismul suprem) ar trebui sa ne mutam ziua pe patru iulie.

Cam toate statele membre UE/NATO ar trebui sa faca asta.
Si in mare, chiar ii datoram Americii ca ne-au scos din rahatul (produs de europeni) de doua-trei ori.
Si se pare ca intram intr-un alt rahat pentru a patra oara si am indoieli ca americanii se vor mai baga.


Ca o fi America un imperiu nu e de contrazis, dar nu suntem state clientelare, nici provincii, ci aliati care putem pleca daca vrem si sa ne dam cu rusii sau sa o ardem independent.


4 iulie este de altfel ziua cand s-a nascut democratia moderna constitutionala care acum e aplicata la nivel international.
Ar trebui declarata sarbatoare a democratiei internationale.

Edited by detov, 01 December 2018 - 12:39.


#23
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ziua independentei, ca orice tara normala din lume.
Din nou a vrut Iliescu sa arate cat suntem de originali.

#24
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postdetov, on 01 decembrie 2018 - 12:32, said:

Cam toate statele membre UE/NATO ar trebui sa faca asta.

Si in mare, chiar ii datoram Americii ca ne-au scos din rahatul (produs de europeni) de doua-trei ori.
Si se pare ca intram intr-un alt rahat pentru a patra oara si am indoieli ca americanii se vor mai baga.

Ca o fi America un imperiu nu e de contrazis, dar nu suntem state clientelare, nici provincii, ci aliati care putem pleca daca vrem si sa ne dam cu rusii sau sa o ardem independent.

O putem pune primavara prin luna mai ori in a doua decada a lunii august. Sarbatorile puse iarna sunt de sorginte stalinista, asa era modelul in blocul comunist, in timp ce occidentalii le-au mutat pe toate in sezonul cald.

#25
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostGhita_Bizonu, on 01 decembrie 2018 - 11:24, said:

De fapt ce nu indraznesti sa intrebi este de ce ziua nationala este pe 1 dec si nu in mai pe 9 sau 10? Adica de ce pe vrrme naspa in loc de caldura si timp de plimbare, picnic samd?

Simplu . Asa s-a ales in 1990 de catre CPUN.

In primul rand ptr ca cei din Ardeal cereau sa fie luati in considerare . Ca cica endependentga era prea regateana (nu au zis clar asta dar asta era idea neexprimata)

Apoi pentru ca era o .. sa zicem incurcatura cu mai. Pe 9 sau pe 10? Adica era un curentmonarhist f vocal , dar minoritar , care dorea 10 mai ca dsa aiba motiv de agitatei monarhista si care nu accepeta 9 mai (parlamentul a procalamat indepednenta pe 9. Carol a semnat cu o zi intarziere ca data independentei sa fie 10 mai , data la care el a pus piciorul pe cheiul de la Giurgiu)

Astea 2 impreuna au dus la 1 decembrie.
Pe vremea aia nu se auzsie de ala Sabin Gherman cel satul .

Repet - a contat f mult presiunea grupului ardelean... care nu si nu 1 dec, 1 decembrie , eroii, martirii , suferintili.
Nu a exista in decembrie nici o presiune ardeleana.
Eu am fost in 1990 in mai multe confernte pe care le-am tinut impreuna cu Liberalii si Taranistii din Cluj, Arad si Oradea.
In nici unul din programele lor sau a noastra a PD-Cluj, nu am avut o asemenea pretentie.

A fost o hotarare luata numai de Iliescu. Pentru el independenta tarii nu a jucat un rol istoric, doar unirea cu Transilvania.

Edited by WestPoint, 01 December 2018 - 12:46.


#26
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostWestPoint, on 01 decembrie 2018 - 12:33, said:

Ziua independentei, ca orice tara normala din lume.
Din nou a vrut Iliescu sa arate cat suntem de originali.

La noi marile uniri sunt importante deoarece au reunit cele trei regiuni mari (au facut-o Burebista, Mihai Viteazu, Ferdinand si Mihai I cu comunistii sovietici. Au mai fost si altii cativa:

Unirea lui Mihai Viteazul nu a fost prima ci…a patra, in decursul a numai 50 de ani din framântatul  secol al XVI-lea !

Petru Rareș

În 1529, voievodul moldovean Petru Rareş a cucerit o mare parte a Transilvaniei, iar în Ţara Românească l-a avut domn pe ginerele său, Vlad Înecatul, căsătorit cu Ana, una din fiicele sale. Iar el stăpânea Moldova.
Lui Petru Rareş i-a lipsit însă ideea, sau conştiinţa Unirii, şi nici n-a avut inspiraţia de a se declara stăpân peste cele trei teritorii românesti, asa cum au facut cei care au incercat dupa el, la randul lor, sa unifice cele trei tari românesti sub o singura conducere.
Fără această idee, Petru Rareş nu a intrat în istorie ca întregitor al românitatii.


Al doilea unificator a fost, surprinzător, un italian!

Numele acestuia era  GIOVANNI BATISTA CASTALDO, marchiz de Casano
, născut în Italia şi ajuns nobil în urma faptelor sale de arme.
Astfel că, pe lângă titlul de general, a primit şi titlurile  de Conte de Piadena (de la Carlo Quintul în 1545), Senior de Binasco, Rezzana, Caldignaia, Sibiu şi Binanouva.
Acest Castaldo era deja, în 1546, general în armata împăratului Carol al V-lea, aşa că nu este de mirare că, în 1551, când armata austriacă a ocupat pentru cinci ani Transilvania, el se afla în fruntea acesteia.
Castaldo ştia că poate face multe în zonă, fără să se teamă de o ripostă imediată a turcilor, Imperiul otoman fiind implicat într-un război greu în Asia.
Assassination_of_George_Martinuzzi_1551_dec_17_in_Alvincz_Castle
Aşa se explica faptul că, pe lângă treburile administrative, militare şi politice din Transilvania (de pildă a întărit cetatea Sibiului construind turnul Haller, turn de apărare care există şi astăzi, iar la Vințul de Jos l-a asasinat  pe Cardinalul Martinuzzi), Castaldo s-a ocupat in acele împrejurări tulburi şi de Moldova şi Ţara Românească.
Astfel, în 1552, l-a înlăturat de pe tronul Moldovei pe Ştefan Rareş (al doilea fiu al lui Petru Rareș, ucis la ordinul sau de boieri tradatori la 1 septembrie 1552), iar de pe tronul Ţării Româneşti pe Mircea Ciobanul, aşezând în locul lor “locotenenţi” români vasali, pe care i-a pus sub autoritatea împăratului.

Orgolios şi încântat de realizarea sa, Castaldo s-a autointitulat “Daciae Restitutori Optimo”, adică unificator al vechii Dacii.
Mai mult, Castaldo a şi bătut o medalie în care, bineînţeles, apare chipul său înconjurat de textul în latină “Ioan Baptista Castaldus comandant suprem”, iar pe revers imaginea sa în costum antic roman, întinzând mâna unei femei aşezate, simbolizând Dacia şi înconjurat de textul, tot în latină: “Restauratorul cel mai bun al Daciei”.
Treaba asta nu a durat prea mult, astfel că în 1556, Castaldo părăseşte Transilvania cu coada între picioare, nu înainte de a pierde şi Moldova, şi Ţara Românească.


Al treilea unificator, a fost principele ardelean  SIGISMUND BATHORY. Ceea ce făcuse Castaldo cu câteva zeci de ani înainte, l-a inspirat pe acesta, aşa că  prin intrigi şi trădare, Sigismund a urmat aceeaşi idee.

A încheiat în 1595 la Praga un tratat cu împăratul Rudolf, în care a solicitat să fie numit „principe al Ardealului, Moldovei şi Ţării Româneşti”, ceea ce s-a şi întîmplat.
Mai întîi a pus mînă pe Moldova, dar nu prin luptă, ci prin trădare.
Hatmanul Ştefan Răzvan l-a arestat pe domnitorul Aron Vodă şi l-a trimis la Albă Iulia.
Ca să scape de Aron Vodă, Sigismund l-a otrăvit… tot la castelul din Vințul de Jos unde, cu peste 40 de ani în urmă, Castaldo îl asasinase pe cardinalul Martinuzzi !
Apoi, a venit şi rândul ţării Româneşti. Aici era mai greu, pentru că deja voievod era Mihai Viteazul, un bun militar şi diplomat.
Dar oricât de bun ar fi fost Mihai, puterile lui nu erau prea mari şi avea nevoie nepărat de o alianţa cu Transilvania, pentru a lupta împotriva turcilor.
În 1595, delegaţia boierilor munteni trimisă de Mihai Viteazul să semneze un tratat de alianţa cu Sigismund, îl cam trădează pe voievod semnând, de fapt, un tratat de suzeranitate în care Sigismund era numit „principe al nostru şi domn al Ţării noastre Transalpine şi rege ereditar al nostru”, în timp ce Mihai urma să fie doar subordonat lui Sigismund.

A fost însă singura cale  prin care Mihai şi-a asigurat alianţa cu Sigismud  cu ajutorul caruia a câştigat bătălia de la Giurgiu impotriva turcilor.
Sigismund avea acum toate documentele în regulă ca domn al Transilvaniei, Moldovei şi Ţării Româneşti. Numai documentele, deoarece „unirea” sa  n-a fost decat una de facto şi n-a avut timp să fie una trainica.
În iulie 1595, Sigismund Bathory a bătut medalii pe care isi atribuia titlul de „Serenissim principe al Transilvaniei, Valahiei şi Moldovei”, iar portretele sale din această vreme purtau aceiaşi titulatura, pentru ca la scurt timp, la 26 octombrie 1596, oastea creștină sa fie înfrântă de turci în Bătălia de la Keresztes, iar el  sa fie nevoit să renunţe la tron şi la „unirea” lui (construită prin intrigi, trădări, asasinate şi alianţe militare).


Mihai Viteazul

În schimb, domnul Ţării Româneşti, Mihai, îşi începe de-acum ascensiunea fulminantă.A fost domnul Țării Românești între 1593-1601 si conducător al celor trei mari țări medievale care formează România de astăzi: Țara Românească, Transilvania și Moldova in 1599-1600.
Titulatura folosită de marele voievod (într-un document din 6 iulie 1600) era: „Domn al Țării Românești și Ardealului și a toată țara Moldovei.
Spre deosebire de predecesorii săi, Castaldo (care avea în spate cea mai puternică armata imperială) şi Sigismund (care s-a folosit şi de mijloace perfide), el devine domn al celor trei ţări româneşti prin forţe proprii, o realizare remarcabilă pentru un  domnitor dintr-o ţară mică, înconjurată de trei mari puteri (Turcia, Austria si Polonia).

Si Radu Șerban.

Edited by Infinitty, 01 December 2018 - 13:04.


#27
laci72

laci72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2009
Dupa mine nu este o sarbatoare pana cand nu toti cetateni romani  sarbatoresc aceasta zi,ma gandesc la cetateni romani cu nationalitate maghiara.Asta e adevarul ei nu sarbatoresc.Si inainte de a primii comentarii ca sunt bozgor sau genul de acesta,mama mea e romanca.In Transilvania oamenii de rand, romanii si ungurii se inteleg foarte bine si deaceea sunt si casatorii mixte .

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
la care se da fasole cu carnat?

#29
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postlaci72, on 01 decembrie 2018 - 13:13, said:

Dupa mine nu este o sarbatoare pana cand nu toti cetateni romani  sarbatoresc aceasta zi,ma gandesc la cetateni romani cu nationalitate maghiara.Asta e adevarul ei nu sarbatoresc.Si inainte de a primii comentarii ca sunt bozgor sau genul de acesta,mama mea e romanca.In Transilvania oamenii de rand, romanii si ungurii se inteleg foarte bine si deaceea sunt si casatorii mixte .

Ei nu, este week-end prelungit chiar si pentru secui, deci pot chefuii cat doresc.

Daca România ar fi fost la nivelul Germaniei, atunci ar fi chefuit si ungurii si indienii si milioanele de emigranti care s-ar fi stabilit aici, asa cum este acum exista multa nemultumire si nu doar din partea minoritatilor.

Cat priveste mentalitatea ungureasca, este o indoctrinare putreda, deoarece daca liderii lor i-ar fi ghidat sa se mute spre Oradea, Satu-Mare si Zalau in loc de Secuime, atunci ar fi avut alt gen de confort psiho-cultural. De fapt proprii lideri i-au izolat in mijlocul României intr-o zona fara viitor si fara optiuni, intr-o mare depresiune montana rece si apasatoare.

Daca s-ar fi comasat in Crisana atunci ar fi primit drepturi mai multe si ar fi avut confortul psihic fiind aproape de Ungaria.

#30
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

View Postdetov, on 01 decembrie 2018 - 10:58, said:

"Marea Unire" a devenit oficiala abia pe 11 decembrie cand regele Ferdinand  a semnat Legea Marii Uniri.  
Ce au fost pana acolo au fost rezolutii, adunari, vorbe..
De fapt e chiar invers, Unirea s-a făcut pe 1 Decembrie și pe urmă rezoluții, vorbe.
Așa e la noi, punerea în fața faptului împlinit.

Ama nu știu la voi la Buda cum e :D

#31
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

View Postdetov, on 01 decembrie 2018 - 11:59, said:

Avand in vedere ca traiesc in tara unde 40% cred asta si autoritatile construiesc catedrale si nu spitale sau scoli moderne, cine stie....Posted Image
Poate Romania in sine e plata.


Esti mandru de tara ta?
Ok, eu nu sunt mandru.
Am dreptul sa fiu suparat fiindca nu ma simt bine deloc in aceasta tara.  Mi-e jena si sa ies din casa pentru ca ma deprima societatea romaneasca.  

Ca eu nu sunt ca ceilalti sa traiasca din bisnita, ciordit bani, fraierit prostii sau din pomenile oferite de alesi  ca sa zica ca traiesc bine in tara asta.
Nu, in tara asta nu se poate trai daca esti corect, te porti  respectuos  si muncesti   cinstit, nu cand suntem condusi de infractori politici  .
Te mananca altii imediat ca in orice jungla daca esti slab.
ai dreptul la o parere si ma bucur ca ai o parere chiar daca e total opusa fata de a mea. mai bine decat sa nu ai nicio parere. evident ca sunt mandru de tara mea si de faptul ca sunt roman. din partea mea sa plece toata lumea, eu raman sa inchid becul aici.

#32
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018

View PostMorosanul, on 01 decembrie 2018 - 21:50, said:

De fapt e chiar invers, Unirea s-a făcut pe 1 Decembrie și pe urmă rezoluții, vorbe.

Si cu 27 martie si 15 noiembrie cum ramane?  
Nu ca mai avem teritoriile in sine, dar nu stiu de ce ar trebui sa se mai cheme Marea Unire si de ce o celebram pe 1 decembrie.

Pe Wikipedia in engleza scrie clar:  UNIREA s-a desavarsit politic pe 11 decembrie 1918.
Sau mai bine spus, pe 24 decembrie cand Clujul s-a predat trupelor romane.


Pana si Neagu Djuvara sustinea la fel.

View Postzile_san, on 01 decembrie 2018 - 21:59, said:

evident ca sunt mandru de tara mea si de faptul ca sunt roman. din partea mea sa plece toata lumea, eu raman sa inchid becul aici.
Mandru, dar de ce mai exact?
Ce a realizat Romania in anii 1918-2018?
Cand 45 de ani s-a aflat sub comunism stagnant si de 30 de ani ne aflam sub mafie politica?


La 100 de ani de la "unire" suntem si acum codasii Europei.
Te mandresti ca esti codasul Europei?
Ca Bulgaria intra pe 1 ianuarie 2019 in Schengen pe cand noi nu  si Sofia sta mai bine la infrastructura decat Bucurestiul?
Sau ca suntem cea mai corupta si saraca  tara cu cea mai mare rata de emigrare din Europa?

Cu ce ma ajuta pe mine ca avem Transilvania si ne-am putea reunifica cu Basarabia daca ramanem cea mai saraca tara din UE?  Am fi un teritoriu mai mare, si apoi?  
Mai ales ca si Transilvania e trasa inapoi fortat de noi, desi ea ar avea potential urias daca ar dobandi autonomie.

Edited by detov, 01 December 2018 - 22:26.


#33
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Spre deosebire de predecesorii săi, Castaldo (care avea în spate cea mai puternică armata imperială) şi Sigismund (care s-a folosit şi de mijloace perfide), el devine domn al celor trei ţări româneşti prin forţe proprii, o realizare remarcabilă pentru un  domnitor dintr-o ţară mică, înconjurată de trei mari puteri (Turcia, Austria si Polonia).

De abureli din astea comunista am podul plin.
Mihai Viteazul l-a alungat pe domnitorul de drept al Moldovei. Asta nu a fost "perfid".
However...cucerire nu inseamna unificare, asta ti-o spune orice om cu scaun la cap


Quote

Mit fabricat în secolul al XIX lea

Mit fabricat în secolul al XIX lea Ideea de erou naţional unificator în numele ideii de naţiune, atribuită lui Mihai Viteazul, a apărut, arată unii istorici, în secolul al XIX lea,
la istoricii sau amatorii de istorie romantici şi în contextul dorinţei de unificare a românilor.
Aceştia doreau să găsească modele şi impulsuri din trecut pentru năzuinţele lor. ”Se observă astfel cum, între 1830 şi 1860, cu o intensificare notabilă în preajma revoluţie
de la 1848 şi apoi a Unirii, Mihai Viteazul trece printr-un proces de transfigurare, devenind, din erou creştin şi războinic, un simbol al unităţii româneşti.

Sunt anii când idealul de unire într-un stat românesc, România ideală prefigurată în conştiinţe, se proiectează în trecutul istoric”, arată Lucian Boia în lucrarea mai sus menţionată.

Pe timp ce a trecut, romani au umflat cu fapte de mari vitejii, inchipuite bineinteles, tot felul de personalitati romane. Adica daca unul a facut un puric, astatzi se spune ca afacut un elefant.
Asa se nasc legendele, legende dupa care traiesc unii si astazi.
Frumos, dar departe de adevar...

#34
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
deocamdata sarbatorim unirea ca zi a independentei nu avem. o sa fie de sarbatorit cand vom iesi din ue si nato si toate cozile de topor vor fi expulzate. dar pana atunci, mai avem de asteptat mult si bine.

#35
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postrosix, on 01 decembrie 2018 - 10:30, said:

Ziua independentei, pentru ca semnifica iesirea din sclavie.

Într-adevăr, un popor demn şi puternic se bucură de independenţă, nu de unire, că uniţi pot fi şi sclavii, şi să fie crucificaţi precum în răscoala lui Spartacus, din Roma, din urmă cu mai bine de 2000 de ani.

Marea victorie este să existe libertatea de a decide pentru sine însuşi. Naţiunea română nu are o conştiinţă a independenţei puternică, şi se vede asta în orice acţiune.

Edited by lupini, 02 December 2018 - 13:28.


#36
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

View PostWestPoint, on 01 decembrie 2018 - 12:33, said:

Ziua independentei, ca orice tara normala din lume.
Cu suguranță:

15 March - National Day of Hungary - Memorial day of the 1848 Revolution  Posted Image

View Postlupini, on 02 decembrie 2018 - 13:09, said:

Într-adevăr, un popor demn şi puternic se bucură de independenţă, nu de unire, că uniţi pot fi şi sclavii,
Și reciproc, degeaba ai independentă doar o frântură din teritoriu și restul e împărțit și stăpânit de alții.

Marea Unire a fost și ziua în care toate teritoriile românești s-au bucurat de independență, nu doar jumătate.

Edited by Morosanul, 03 December 2018 - 11:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate