Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Exista ingeri buni si rai? Cine sunt acestia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1249 replies to this topic

#577
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,096
  • Înscris: 10.09.2008
Trebuie să înțelegi că îngerii sunt mesageri și că traducerile măsluite folosesc un termen mitologic, convenabil doctrinelor. Vezi DEX sub cuvântul "înger".

#578
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
Nu, tu trebuie sa intelegi ca termenul inger/ mesager  este folosit atat pentru trimisii de pe pamant, cat si pentru trimisii din cer.
Fiindca chiar daca la infatisare toti ingerii arata ca oamenii, NU toti sunt oameni. Contextul in care sunt mentionati unii, privind la descrierea a ceea ce fac si cum reactioneaza*vis-a-vis de ei oamenii la care sunt trimisi, arata in mod evident, in numeroase cazuri, provenienta lor cereasca.

*de ex.
8. Eu, Ioan, am auzit si am vazut lucrurile acestea. Si, dupa ce le-am auzit si le-am vazut, m-am aruncat la picioarele ingerului care mi le arata, ca sa ma inchin lui.
9. Dar el mi-a zis: "Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, prorocii, si cu cei ce pazesc cuvintele din cartea aceasta. Inchina-te lui Dumnezeu." ( Apoc 22)

Acum nu stiu unde ai vazut tu o asemenea reactie a evreilor din vechime sau mai tarziu a apostolilor fata de un mesager uman. ( ma refer la impactul pe care poate sa-l starneasca intalnirea cu un mesager/ inger venit din cer)

Edited by GRATEFUL, 03 April 2022 - 12:46.


#579
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,096
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 03 aprilie 2022 - 12:32, said:

Nu, tu trebuie sa intelegi ca termenul inger/ mesager  este folosit atat pentru trimisii de pe pamant, cat si pentru trimisii din cer.

Nu. Este schimbat termenul când transpare că îngerii sunt oameni. Ioan Botezătorul trimite doi îngeri la Isus, dar n-ai să găsești scris decât doi "trimiși". Că să nu afle cititorul că îngerii sunt oameni.

#580
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
Nu ai avut ce sa obiectezi....si ai venit cu o "alta" poveste....Posted Image
Daca am acceptat ca termenul "inger" inseamna "trimis", ce rost mai are sa pui in discutie aspectul de mai sus? Contextul este cel care stabileste despre ce fel de trimisi este vorba.

Edited by GRATEFUL, 03 April 2022 - 12:56.


#581
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
In prezent daca dorim,  datorita materialelor auxiliare care exista, putem afla cu usurinta intelesul corect al termenilor uzitate in Biblie, care ar ridica o problema de interpretare a ei.

Edited by GRATEFUL, 03 April 2022 - 13:22.


#582
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,096
  • Înscris: 10.09.2008
Tardiv, după ce ți-au creat prejudecata doctrinară că îngerii sunt spirite și că Isus a moștenit un nume mai bun decât al spiritelor.

View PostGRATEFUL, on 03 aprilie 2022 - 12:32, said:

Acum nu stiu unde ai vazut tu o asemenea reactie a evreilor din vechime sau mai tarziu a apostolilor fata de un mesager uman. (ma refer la impactul pe care poate sa-l starneasca intalnirea cu un mesager/ inger venit din cer)

Oamenii au fost copleșiți nu pentru că trimișii ar fi fost spirite, ci pentru minunile făcute (sau revelate când trimișii se arătau în viziune). Pavel și Barnaba nu erau spirite:

Fapte 14

11 La vederea celor făcute de Pavel, noroadele şi-au ridicat glasul şi au zis în limba licaoneană: „Zeii s-au coborât la noi în chip omenesc.”
12 Pe Barnaba îl numeau Jupiter, iar pe Pavel, Mercur, pentru că mânuia Cuvântul.
13 Preotul lui Jupiter, al cărui templu era la intrarea cetăţii, a adus tauri şi cununi înaintea porţilor şi voia să le aducă jertfă, împreună cu noroadele.


View PostGRATEFUL, on 03 aprilie 2022 - 12:32, said:

8. Eu, Ioan, am auzit si am vazut lucrurile acestea. Si, dupa ce le-am auzit si le-am vazut, m-am aruncat la picioarele ingerului care mi le arata, ca sa ma inchin lui.
9. Dar el mi-a zis: "Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, prorocii, si cu cei ce pazesc cuvintele din cartea aceasta. Inchina-te lui Dumnezeu." ( Apoc 22)

Acel mesager îmbrăcat în alb (preot în templu) spune că este slujitor împreună cu Ioan și frații lui.

#583
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013
In V.T si NT se afirma ca unul din ingeri(Satana)  dorind sa fie ca Dzeu s-a rasculat si a tras 1 treime din totalul ingerilor de partea lui ,totul a fost posibil pt ca ingerii fiind in rai nu cunosc raul , singura posibilitate pt ingeri sa vada diferenta dintre bine si rau (practic , nu teoretic )e creearea vietii pe o planeta si fiintele de acolo( oamenii) avand liber arbitru fac fapte rele si bune ,la judecata finala cei care si-au trait viata facand binele vor ajunge in rai si diavolii vor fi aruncati in iad .

#584
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 06 august 2022 - 20:54, said:

Nu am cu cine să mai vorbesc.

Poți conversa cu: Logic, Xlander, Grateful, Daniel, Pacco, Hornet, Lupini.Posted Image

... de fapt, discrepanțele mele te-au ”amuțit”...

[ https://media3.giphy.com/media/3oEjHAUOqG3lSS0f1C/giphy.gif?cid=ecf05e47nweql3jlyf6qrdamskvac9lfjaqnp3mzspo38diz&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media1.giphy.com/media/11BxxeOGhvzaPI1zT5/giphy.gif?cid=ecf05e47bvq6pewodt2kw7fqveq8c2xk9o465wmr2v9qlgxi&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

tipu` ăla cu pălărie ridicolă ești tu, Jake, fugind de discrepanțe...:lol:

#585
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.postimg.cc/Vv0P4S0h/45-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#586
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://media1.giphy.com/media/5HnfAs1UK9Y3S4k29q/giphy.gif?cid=790b7611ecb42c63583f24a52dc90afbfd67880dfba0dd73&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#587
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Jake, l-ai iertat pe Karhu? Un bun creștin așa procedează, nu ține supărare!Posted Image

#588
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 06 august 2022 - 20:54, said:

Am venit frate Bart.
În fiecare zi. Cel puțin de două ori.
Degeaba. Nu am cu cine să mai vorbesc.
Userii serioși nu lansează subiecte antrenante.
Nici eu nu mă pricep s-o fac.
Toți discută cu Dark.
Iar tipul dezbate Biblia la nivel de cloacă.

Fii tu ”îngerul cel bun”! Dovedește harul pe care-l ai, conform cu Iacov 3:13.Posted Image
Poți veni și tu pe topicul ”Care este vestea bună?”, un topic inițiat de Dorel și reanimat de unul ca el, cu care nu trebuie să vorbești, dacă nu vrei...Posted Image  Dar acolo discuția este în toi și participă: Logic, Daniel, Grateful, Xlander, Pacco, Kruger.Posted Image

Edited by dark, 08 August 2022 - 07:36.


#589
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 07 august 2022 - 11:42, said:

Poți conversa cu: Pacco, Hornet, Lupini.Posted Image

... de fapt, discrepanțele mele te-au ”amuțit”...
Ceea ce m-a ”amuțit” este observarea faptului că discuțiile cu voi nu fac altceva decât să vă întărâte și să vă adâncească tot mai mult în necredință și în necinstirea numelui lui Dumnezeu. Cei enumerați de tine aici, Pacco, Hornet, Lupini, au venit pe forum cu un oarecare bun simț. În intervențiile lor de început, ei  au manifestat reținere, echilibru, respect față de cele sfinte.

Însă pe măsură ce au interacționat cu creștini inteligenți care au provocat sistemul lor de gândire ai au adus o altă perspectivă, băieții s-au enervat rău și, derutați că nu au argumente raționale, au început să blasfemieze și să emane minciuni din ce în ce mai scârboase la adresa lui Isus, a Bibliei, a tot ceea ce este sfânt.

Îți dau doar un simplu exemplul la Lupini dar și Paco și Hornet (de tine nici nu mai vorbesc) au scris în aceeași manieră sau pe aproape:

View Postlupini, on 23 februarie 2022 - 19:32, said:

View Postlupini, on 25 februarie 2022 - 00:06, said:

homosexualitatea e o moştenire genetică a lui Isus
Parcă-i şi văd pe cei de la masă că au rămas crăcănaţi când l-au văzut pe Isus dezbrăcându-se în pu.. goală.
Isus era un bastard al unui soldat roman, un strigoi, unul care făcea pe el la propriu și care se urca pe Templu ca să se dea grozav, un bărbat care se dezbrăca în pu.. goală în timpul meselor comunitare? Astfel de invective, minciuni scabroase și blasfemii la care, btw, Bart Ehrman NU se pretează, sunt semne clare de neputință a unor oameni care realizează că sunt în inferioritate și că argumentele lor de paie sunt învederate.  

Dacă discuțiile cu creștinii raționali și inteligenți îi determină pe unii necredincioși/ eretici să se avânte tot mai rău în păcat și blasfemie, este oare înțelept ca cei credincioși să continue cu ei discuțiile din Biblie?
Eu cred că NU.

Eu sunt aici, am conversat și discut cu drag cu fiecare dintre ei.
Dacă doresc să se apropie de Domnul și pot fi de ajutor, cu drag, oricând.
Însă nu vreau să întărât pe nimeni la hulă și îndepărtare de Dumnezeu.

Edited by Sfantul Jakob, 08 August 2022 - 09:13.


#590
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
A, să înțeleg că acum, ca să-ți justifici absența totală de pe forum, i-ai băgat și pe colegii Hornet, Lupini și Pacco, în categoria mea, ceea ce nu făcusei inițial, eu fiind singurul ”pedepsit”, doar cu mine nu doreai să vorbești, dar cu ei conversai fără probleme.
Nu ține! E... subțire...Posted Image

Lupini nu mai vorbește cu mine, fiindcă i-am dat like lui Grateful la un mesaj în care zicea ceva care l-a afectat, probabil, pe Lupini. Dar rămâne Hornet. Posted Image

View PostSfantul Jakob, on 08 august 2022 - 09:07, said:

Însă nu vreau să întărât pe nimeni la hulă și îndepărtare de Dumnezeu.

N-ai cum să întărâți, eventual, să temperezi!

View PostSfantul Jakob, on 08 august 2022 - 09:07, said:

un strigoi

Asta eu am zis, recunosc. Îmi asum. Termenul este unul popular, nu trebuie să te temi de el. L-am folosit într-un anumit context, legat de ”apariții”, ale celor decedați. Strigoiul nu este neapărat rău, unii morți vin la casele lor și fac curat, hrănesc caii, aranjează prin curte etc.
Dealtfel, popular, sunt multe variante, funcție de zonă, dar legendele de acest tip sunt foarte multe. Și un pitic poate fi o arătare, ori o zână, bună sau rea. La fel și cu morții vii. În fine...

La fel și contactele de gradul III, au fost 2.000 de cazuri de întâlniri cu ființe din altă dimensiune, dar care interacționau cu oamenii, studiate la Massachusetts Institute:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/49QUdZl6k_E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Repet: nu sunt aici ca să susțin că există extratereștri, strigoi, priculici, moroi, iele, fantome de tot tipul etc., ci afirm faptul că în popor dar și în societatea mai evoluată, astfel de relatări sunt numeroase! Ele există. Foarte mulți oameni depun mărturie că au experimentat una sau alta. Basmul cu Isus Cristos se încadrează perfect în aceste categorii.

Vei spune: toți aceștia sunt dezechilibrați mintal. Măi, nu te contrazic, dar mărturiile lor există, sunt luate în considerare mai mult sau mai puțin, miturile au pătruns deja în zestrea folclorică, de ce nu ar fi urmat și mitul noutestamentar același parcurs? Maria Magdalena a avut halucinații, a zis că a văzut una, alta... și uite-așa s-a perpetuat mitul, ca orice povestire...Posted Image

#591
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Iată, ai aici un caz consemnat de prof. Scarlat Demetrescu, ceea ce am putea spune că este un ”strigoi bun”, sau dacă preferi alt termen, găsește tu unul! Repet, nu sunt aici pentru a face reclamă unuia sau altuia, ci de a constata că, în folclor și nu numai (chiar în literatura de specialitate), există numeroase astfel de mituri care au la bază ideea mortului care este viu și se reîntoarce.

Spoiler


#592
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 08 august 2022 - 09:23, said:

N-ai cum să întărâți, eventual, să temperezi!
Până în prezent toți aceștia cu care am interacționat nu au fost mai temperați ci s-au afundat tot mai mult în necinstirea lui Dumnezeu, a Bibliei, a lui Isus. Eu nu pentru asta am fost botezat cu Duhul Sfânt, pentru a-i întărâta pe oameni să hulească și pentru a-i îndepărta de Dumnezeu. Ci dimpotrivă.
Mulțumesc pentru invitație dar consider că e mai înțelept să nu o onorez.

#593
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,473
  • Înscris: 19.03.2022

View PostSfantul Jakob, on 08 august 2022 - 10:02, said:

Până în prezent toți aceștia cu care am interacționat nu au fost mai temperați ci s-au afundat tot mai mult în necinstirea lui Dumnezeu, a Bibliei, a lui Isus. Eu nu pentru asta am fost botezat cu Duhul Sfânt, pentru a-i întărâta pe oameni să hulească și pentru a-i îndepărta de Dumnezeu. Ci dimpotrivă.
Mulțumesc pentru invitație dar consider că e mai înțelept să nu o onorez.
Tu habar nu ai  ce e duhul sfant si te lauzi ca esti botezat cu duh sfant.
insulti ca un birjar, iti atrage moderatorul si tu in loc sa iti ceri scuze, te ratoi la el.
Eu zic sa te cercetezi ce fel de duh ai in tine, sa nu fie duh de drac. Posted Image

View Postdark, on 07 august 2022 - 18:17, said:

Jake, l-ai iertat pe Karhu? Un bun creștin așa procedează, nu ține supărare!Posted Image
Cum adica "l-ai iertat pe Karhu " ?
Ar trebui sa-si ceara scuze atat de la colegi cat si de la supermoderator.
In fine, eu de multe ori am fost insultat de acest personaj si se pare ca are acest prost obicei. Sper ca se va cerceta pe sine si isi va da seama unde a gresit, ca sa nu se repete .

#594
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 08 august 2022 - 10:32, said:

insulti ca un birjar

Nu, deci nu, Sfincele nu a procedat așa cum descrii tu! În schimb, a pierdut din vedere că Regulamentul sancționează orice comentarii la adresa deciziilor moderatorilor (aceștia pot însă să fie contactați pe PM). Decizia a fost aspră, 3 puncte și 3 zile pauză. E mult. Dar ce să zic eu, care primeam la fel, pentru că scriam colegei ThinkAbout că e varză tot ce publică? Deci nu zisesem că capul colegei e ca o varză, atunci aș fi meritat 3p, corect. Nu, eu mă exprimasem strict legat de ce scria d-șoara...Posted Image . 3p, de mai multe ori. Nu știu nici acum, de ce. Dar nu am zis nimic. Nici nu am contactat moderatorul pe PM, fiindcă eu îmi țin PM închis (nu am timp pentru conversații particulare, tot timpul disponibil îl folosesc pentru a scrie la topic!)

View PostSfantul Jakob, on 08 august 2022 - 10:02, said:

Mulțumesc pentru invitație dar consider că e mai înțelept să nu o onorez.

Pe acel topic, în afară de mine, toți ceilalți useri sunt cât se poate de ”onorabili”...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate