Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

CAPTURE ONE V.12

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 17 martie 2019 - 23:27, said:

.......atuurile lui sunt:

-scoate bine aberatiile cromatice;
.....

Nu pot spune acelasi lucru. Daca obiectivul/camera nu este in baza de date a programului se descurca cat de cat decent pentru aberatiile magenta, la verde nu se descurca deloc.
Cu celelalte atuuri sunt de acord, mai ales cu performantele modulului shadow/highlights. Pentru mine insa principalul atuu, comparativ cu alte programe, este procesarea "basic" intr-un timp mai scurt a mai multor fotografii, cu setari diferite.
Daca as avea Fuji sau Sony in mod sigur l-as folosi constant, pentru procesarea initiala.

Edited by edri, 18 March 2019 - 09:15.


#38
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Deci... în sfârșit un soft capabil să importe și să catalogheze fișierele fix cum vreau eu.
Folosirea token-urilor din exif pentru crearea de sub foldere e gold. ��
Credeam că AcdSee e bun la asta, c1 e cu câteva clase peste. Ce să zic, până acum merită cei 205 Euro.

#39
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Ofertă foarte bună pentru Capture One Pro pentru Fujifilm (sau oricare), iar dacă adăugați și un CUI de RO aveți un chilipir.
Bineînțeles, după ce cumpărați mocăciunea asta se poate face upgrade la versiunea PRO pentru un preț foarte mic.
[ https://i.imgur.com/QprCfPV.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Uite cum din chilipir in chilipir se ajunge la gaura aia mare de 4% in bugetu national Posted Image

Edited by edri, 29 November 2019 - 15:07.


#41
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Cheltuiți responsabil ;)

#42
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Da Paintu' nu va mai ajunge? Capture one... auzi la ei cum viseaza ca trag pe format mediu... :P

#43
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 29 noiembrie 2019 - 15:42, said:

Da Paintu' nu va mai ajunge? ..
daia nu evoluam ca tara, ca stam toti cu XP si soliter ca e ieftin si inclus gratis, iar aia care au incercat si ei un bisnis cu upgrade licenta la win10pro si softuri calumea acuma stau la audieri... Deci suntem prea saraci ca sa ne permitem chestii ieftine, deci da-ti banii pe soft calumea nu mai asteptati mocangeli gratuite ca timpul trece.

Edited by crokodilu, 29 November 2019 - 16:29.


#44
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
La ~200€, versiunea full PRO, am putea zice liniștiți că e aproape gratis. Mai ales că vorbim de licență perpetuă, nu petardele alea de abonamente. Eu ca producător de software tot timpul încurajez achiziția de licențe. Mai ales că în cazul de față vorbim de ceva de calitate superioară.

#45
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Păi versiunea pentru Sony este gratis :D
Cred că și pentru alții. Pentru Olympus nu era gratis și a trebuit să instalez o versiune pro, completă, pentru că cea de Sony nu vedea raw de la Oly.
Nu zic, e minunat Capture One Pro dar totuși limitat comparativ cu PS. LR nu-mi place. Sunt chestii pe care cu PS le poți face foarte ușor, probabil și din motive de obișnuință.
Când voi scoate bani din fotografie le voi cumpăra. Cu toate ca am cumpărat licență win10 și așa am avut ocazia să experimentez primul BS din viața mea de utilizator win.
Poate sună nașpa dar prefer versiunile limitate free la softuri. Prefer să văd că e ceea ce trebuie și îmi folosește și atunci da, dau banii fără nici cea mai mică abținere.
Mi-am luat-o cu softuri pe care le-am plătit și mi-a părut rău după bani.

#46
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postbv01, on 29 noiembrie 2019 - 16:41, said:

.... Mai ales că vorbim de licență perpetuă, nu petardele alea de abonamente......

Este relativ cu licenta asta perpetua, ca la anu apare versiunea 13, peste doi ani 14, dupa aia 15 si toate astea sunt pe bani, nu putini chiar daca ai avut o versiune anterioara. E drept ca nu te obliga nimeni sa faci upgrade, dar  are grija producatorul software sa te bombardeze cu fel de fel de mesaje in care iti explica de ce ai nevoie neaparat de noile supermega functii din versiunea urmatoare. Asa e la toti ceilalti care evidentiaza in primul rand ca ei nu sunt pe abonament ca aia de la PS+LR, dar daca faci anual upgrade si tragi linie e cam tot acelasi pret ca si abonamentu, in cazul particular Capture One chiar mai scump.

Edited by edri, 29 November 2019 - 18:17.


#47
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Păi și la Fuji ai versiune free, la fel ca la Sony. Express. Dar sunt crippled down. Mă rog, eu lucrez în domeniul software și nu mă doare buzunarul ca la rândul meu să cumpăr o mocangeală de 200€ pe care o folosesc mulți ani. Totuși, dau pe scule (zeci de) mii de euro. În ecuația asta 200 euro, sunt așa... bani găsiți pe jos.
Aia e... un hobby scump. O dată la 3-4 ani merită banii o sculă sw profi. Chiar dacă nu lucrez la volume sau normă, nu-mi place să scuip sânge la toate trompetele gratuite.
Dar oricum, comparația PS vs Capture One nu prea cred că are sens. Sunt chestii diferite.
La un moment dat, am zis că o să fac un curs plătit de PS, doar așa, că mi se pare mie fancy să cunoști softul ăsta. Încă nu am renunțat la plan... de tot. :)

@edri, totul depinde workflow-ul tău. Chiar nu are sens să faci upgrade în fiecare an. Serios.

În oferta actuală primești gratis și versiunea următoare. Adică V.20 ;)

#48
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Fiindcă v20 e disponibilă cat de repede 😉

#49
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Chiar de azi... Însă la alt preț ;)

#50
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
-

Edited by katran, 12 February 2020 - 06:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate