Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Poti sa bagi 2 hdd IDE SATA pe un pc

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Stayll

Stayll

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.05.2018
Am cumparat  un HDD Western Digital 500GB SATA-II 7200 RPM 64MB Black 3.5" WD5003ABYX
mai am un hdd ide pe care il folosesc pentru windows
merge il recunoaste dar scoate un sunet ciudat cand vreau sa copiez ceva dp el si se blocheaza..??
[ https://serving.photos.photobox.com/061865927802bd6e9a55606a9278466ba5ef1d5151cc5ab83efafda5ab2de8f94a1715a6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

daca il folosesc pe cel de 500 gb merge perfect dar eu vreau cel ide sa fie pt windows

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. IDE e standardul vechi, iar S-ATA e cel actual, nu exista HDD care sa fie IDE si SATA!
2. Daca face sunete ciudate, e primul semn ca e cu un picior in groapa.
Daca l-ai luat nou, trimite-l inapoi, dar la 500 Gb banuiesc ca e SH, deci teapa!

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Topic mutat: Windows (Software) > Hardware.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Stayll, on 29 noiembrie 2018 - 07:14, said:

Am cumparat  un HDD Western Digital 500GB SATA-II 7200 RPM 64MB Black 3.5" WD5003ABYX
merge il recunoaste dar scoate un sunet ciudat cand vreau sa copiez ceva dp el si se blocheaza..??
daca il folosesc pe cel de 500 gb merge perfect dar eu vreau cel ide sa fie pt windows
La cum ai scris eu teoretizez:
1. Hdd-ul cumparat e defect;
2. Hdd-ul vechi din PC s-a defectat;
3. din cauza ca ambele Hdd-uri sunt pe acelasi Jumper scoate un sunet ciudat si se blocheaza cand copiezi ceva.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

3. din cauza ca ambele Hdd-uri sunt pe acelasi Jumper scoate un sunet ciudat si se blocheaza cand copiezi ceva.   
Mai reciteste - 1 buc e IDe + 1 buc SATA
SATA nu au jumperi ptr master/slave.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Adm, on 29 noiembrie 2018 - 07:26, said:

1. IDE e standardul vechi, iar S-ATA e cel actual, nu exista HDD care sa fie IDE si SATA!
2. Daca face sunete ciudate, e primul semn ca e cu un picior in groapa.
Daca l-ai luat nou, trimite-l inapoi, dar la 500 Gb banuiesc ca e SH, deci teapa!
Din ce am inteles cel de 500GB e ok, cu cel vechi e problema.
Cat despre IDE/SATA, el vrea sa stie daca pot functiona in in acelasi timp in sistem si hard discuri IDE, si SATA.

 Stayll, on 29 noiembrie 2018 - 07:14, said:

Am cumparat  un HDD Western Digital 500GB SATA-II 7200 RPM 64MB Black 3.5" WD5003ABYX
mai am un hdd ide pe care il folosesc pentru windows
merge il recunoaste dar scoate un sunet ciudat cand vreau sa copiez ceva dp el si se blocheaza..??
daca il folosesc pe cel de 500 gb merge perfect dar eu vreau cel ide sa fie pt windows
1) pot functiona in sistem in acelasi timp hard discuri IDE si SATA, trebuie doar sa fii atent la ordinea de bootare (cel cu Windows, si implicit cu fisierele de boot sa fie primul).
2) daca cel vechi scoate zgomote ciudate, e semnul sfarsitului pentru el.
3) si daca hard discul vechi nu ar avea probleme, nu iti recomand sa tii sistemul de operare pe el, mai ales ca folosesti Windows 8.1 sau 10. Hard discul cel nou e mult mai rapid, si nu il vei suprasolicita daca ai atat sistemul de operare, cat si programe sau jocuri pe el.

#7
Stayll

Stayll

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.05.2018

 Hider141, on 29 noiembrie 2018 - 08:42, said:

Din ce am inteles cel de 500GB e ok, cu cel vechi e problema.
Cat despre IDE/SATA, el vrea sa stie daca pot functiona in in acelasi timp in sistem si hard discuri IDE, si SATA.


1) pot functiona in sistem in acelasi timp hard discuri IDE si SATA, trebuie doar sa fii atent la ordinea de bootare (cel cu Windows, si implicit cu fisierele de boot sa fie primul).
2) daca cel vechi scoate zgomote ciudate, e semnul sfarsitului pentru el.
3) si daca hard discul vechi nu ar avea probleme, nu iti recomand sa tii sistemul de operare pe el, mai ales ca folosesti Windows 8.1 sau 10. Hard discul cel nou e mult mai rapid, si nu il vei suprasolicita daca ai atat sistemul de operare, cat si programe sau jocuri pe el.
cel care l-am cumparat nou face figuri e(e cumparat din magazin am si garantia la el) cel nou scoate un sunet ciudat si se blocheaza daca copiez ceva pe el daca il bag in sata 1,2,3 nu il mai arata merge numai in sata 0

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Hotaraste-te si spune din nou problema/dilema.
Odata spui ca cel nou merge perfect, pe urma tot cel nou are probleme:

 Stayll, on 29 noiembrie 2018 - 07:14, said:

mai am un hdd ide pe care il folosesc pentru windows
merge il recunoaste dar scoate un sunet ciudat cand vreau sa copiez ceva dp el si se blocheaza..?
daca il folosesc pe cel de 500 gb merge perfect dar eu vreau cel ide sa fie pt windows

Edited by Hider141, 29 November 2018 - 09:10.


#9
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
IDE(PATA):https://cromwell-intl.com/technical/ata-ide-sata-usb-cable-pinouts.html

pune hdd-ul IDE in modul "master" prin selectia jumperului in pozitia aferenta.Modul "master/slave" efecteaza doar echipamentele IDE de pe aceiasi panglica IDE dar nu si celelalte echipamente pe SATA.
Ordinea de bootare o stabilesti din BIOS.

#10
Stayll

Stayll

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.05.2018

 Adm, on 29 noiembrie 2018 - 07:26, said:

1. IDE e standardul vechi, iar S-ATA e cel actual, nu exista HDD care sa fie IDE si SATA!
2. Daca face sunete ciudate, e primul semn ca e cu un picior in groapa.
Daca l-ai luat nou, trimite-l inapoi, dar la 500 Gb banuiesc ca e SH, deci teapa!
e cumparat nou din magazin....
problema e ca vroiam sa il folosesc ca partitie de depozitare singur merge perfect testat dar nu vroiam sa pierd timpul sa reinstalez iar win ca am multe programe de reinstalat vroiam cel vechi sa fie partitia c
sunetul pe care il scoate e ceva gen cand un cd e prea zgariat si pleaca dvd si se opreste grenul ala de sunet

 Hider141, on 29 noiembrie 2018 - 09:09, said:

Hotaraste-te si spune din nou problema/dilema.
Odata spui ca cel nou merge perfect, pe urma tot cel nou are probleme:
Am explicat cel nou vreau sa fie partitie de depozitare nu vreau sa il folosesc pt windows
cel ide sa ramana cu sistemu de operare
numai ca aman2 se blocheaza ala nou  ce e asa de greu
e ceva din bios care mai trebui setat sau se blocheaza ca sunt pe master aman2

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
WD Black e destul de zgomotos - am unul de 1 Tb - de nou facea zgomot simular unui HDD defect. Dar are deja 6 ani si nici o problema.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am combinatia asta in PC. Merge OK. Doar booteaza cam greoi din cauza de IDE...si lene sa reinstalez. Nu face nimeni zgomote ciudate, nu e normal! Schimba HDD ala sau pune-l singur in sistem sa-i faci testul...

#13
Stayll

Stayll

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.05.2018

 BraviaAmpero, on 29 noiembrie 2018 - 09:12, said:

IDE(PATA):https://cromwell-intl.com/technical/ata-ide-sata-usb-cable-pinouts.html

pune hdd-ul IDE in modul "master" prin selectia jumperului in pozitia aferenta.Modul "master/slave" efecteaza doar echipamentele IDE de pe aceiasi panglica IDE dar nu si celelalte echipamente pe SATA.
Ordinea de bootare o stabilesti din BIOS.
Multumesc!!
Am reusit a venit cu Jumper ssc enable trebuia sa schimb  pe 3.0 Gp/s

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pff.. Unde dai ( HDD IDE ) si unde crapa ( HDD SATA ).

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 eiffel, on 29 noiembrie 2018 - 08:33, said:

Mai reciteste - 1 buc e IDe + 1 buc SATA
SATA nu au jumperi ptr master/slave.
Nu o fi pt. master/slave dar intra in conflict cu celalalt Hdd pe IDE la copiere/mutare fisiere daca Jumperii sunt pusi pe aceeasi pini la ambele Hdd-uri
Attached File  hdd sata jumper1.png   342.79K   8 downloads
Attached File  hdd sata jumper2.jpg   50.38K   12 downloads
Attached File  hdd sata jumper3.jpg   157.29K   12 downloads
Attached File  hdd sata jumper4.png   576.59K   12 downloads
Oricum, la @OP cel mai probabil e defect Hdd-ul cumparat ori e pus aiurea Jumperul la unul dintre Hdd-uri.


l.e.:

 Stayll, on 29 noiembrie 2018 - 09:32, said:

Multumesc!!
Am reusit a venit cu Jumper ssc enable trebuia sa schimb  pe 3.0 Gp/s
dupa cum ziceam Posted Image
============================
@Stayll, sfatul meu ? fa-ti timp si reinstaleaza sistemul de operare pe Hdd-ul nou ca e mai rapid decat ala vechi;
iar Hdd-ul vechi pe ide il folosesti pt. stocare, daca e perfect functional.
Insa normal e sa:
- cumperi un SSD pe care sa pui sistemul de operare,
- Hdd-ul nou sa il folosesti pt. stocare,
- iar cel vechi pe ide sa il arunci.

Edited by super8, 29 November 2018 - 09:43.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Stayll, on 29 noiembrie 2018 - 09:04, said:

cel care l-am cumparat nou face figuri e(e cumparat din magazin am si garantia la el) cel nou scoate un sunet ciudat si se blocheaza daca copiez ceva pe el daca il bag in sata 1,2,3 nu il mai arata merge numai in sata 0

Standardul actual e SATA (incepand inca de prin 2005-2007).  Aproape toate placile existente acum in calculatoare sunt doar pe SATA, ne-mai-avand port IDE pe placa.
Sunetul pe care il auzi, ori e sunetul normal pe care il face HDD-ul ori acesta are un defect fizic.. in mod normal nu ar trebui sa se auda sunete deranjante de la un hard-disk.

Incearca sa inlocuiesti si cablurile - daca un cablu SATA e dus.. HDD-ul are un comportament ciudat, intra singur in hibernare, iese.. la momente neprevazute si o sa tot auzi ca incepe sa se invarta, inta in repaos si tot asa.. Deci.. vezi care e treaba si cu cablurile, luand unul de schimb sa incerci pe rand (e 7 lei un cablu).

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu o fi pt. master/slave dar intra in conflict cu celalalt Hdd pe IDE la copiere/mutare fisiere daca Jumperii sunt pusi pe aceeasi pini la ambele Hdd-uri

Nu au treaba unul cu celalalt. Sunt controlere diferite.

HDD-urile SATA actuale nici nu mai au jumperi, sau daca au sunt doar ptr service.
A existat o scurta perioada la HDD-urile SATA 2 cand au existat jumperi ptr a seta viteza de transfer - mai existau incompatibilitati cu placile de baza pe SATA 1 - nu se vedeau corect, caz in care trebuia sa pui un jumper sa-l treci in mod SATA 1. HDD-urile actuale au autodetectie. Motiv ptr care nu mai au jumperii respectivi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate