Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Golf 4 - schimbare boxe (stock sau altele?)

  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Salut, am un golf 4 din 2002 iar boxele pe care le am acum pe masina probabil sunt cele din fabrica (masina am luat-o SH si nu cunosc acest detaliu).

Am un player JVC KD-X320BT iar masina are:
- 2 boxe + 2 tweetere functionale doar in usile din fata, in spate lipsesc;
- 2 boxe pe polita portbagajului (nu cunosc starea de functionalitate a acestora).
(de curand boxa de langa sofer a inceput sa baraie, motiv si deranjul meu de-a pune la punct sonorizarea)


Acum, am mai multe intrebari:
1. Avand in vedere ca boxele de pe spate lipsesc, este posibil ca nici cablu sa nu fie tras si sa trebuiasca sa-l trag eu? aceeasi intrebare si in cazul tweeterelor?

2. Boxele de pe polita din spate nu stiu daca-s functionale (nu stiu de ce fostul proprietar a ales sa puna boxe pe polita din spate in loc sa puna-n usi). Nu sunt sigur ca exista cablu tras pentru ele, in portbagaj am 5 cabluri:
- 2 cabluri groase rosu si negru care sunt pentru tubul de bas,
- 1 albastru subtire care este remote control, dar cumva cand am pus un tub de bass era nefunctional, probabil e intrerupt pe undeva
- 1 cablu albastru care se imparte in 2 mufe RCA care nu stiu sigur ce-i cu ele, nu ma pricep.. (am atasat poze cu fiecare fir mai jos).

3. Nu stiu ce putere au boxele de pe masina, nu gasesc nici detaliile despre cele stock, deci citind specificatiile boxelor de pe internet nu ma ajuta in a-mi da seama ce sa-mi cumpar deaceea cer ajutorul unora experimentati in domeniu, in concordanta cu JVC-ul meu, ce boxe imi recomandati? as vrea sa le pun in folosinta si pe cele de pe polita.

4. Am facut un scurt research in ceea ce priveste boxele auto. Bugetul este unul mic si nu stiu daca imi permit sa cumpar 4 boxe + 2 tweetere(cele de pe fata sunt functionale si ma gandesc sa le pastrez), sau mai bine sa iau doar doua, iar daca cele de pe polita ar fi functionale cu atat mai bine.
Am fost la un service si baiatul de acolo a laudat boxele stock de pe masina ca fiind unele foarte bune. Asta, plus review-urile negative la boxele in bugetul meu (100lei/buc) ma fac sa ma gandesc sa cumpar niste boxe stock din dezmembrari, decat sa dau bani mai multi pe ceva mai prost, dau mai putini pe ceva mai bun.

5. Se poate observa la casetofon in spate daca este cablu catre boxe? Casetofonul suporta 4 boxe + 4 tweetere + 2 boxe pe polita?

Imi cer scuze daca am omis sau detaliat prea mult unde nu era nevoie, dar nu ma pricep in domeniu si am incercat sa fiu cat mai concret. Am atasat si poze cu cablurile si playerul.

Attached Files


Edited by 1hhgabriel, 25 November 2018 - 17:23.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ia niste JBL . Daca ai rabdare vei gasi la oferta ...sub 150 perechea . Pentru spate poti merge pe doua cai ( eu as merge si pentru fata ) . Evita sa montezi boxele pe polita portbagajului . Se misca prea mult , are vibratii mult prea mari indiferent ce ai face. Nu este o solutie buna. Cauta sa le montezi in usi daca ai locasuri sau pe umerii pe care se sprijina polita . Este nasol pe polita ca poate ai nevoie sa o dai jos sa rabatezi scaunele spate si atunci trebuie sa scoti mufele . Nu cumpara din dezmembrari . Masina ta este veche si vei gasi doar boxe uzate cu membrane sparte sau rigidizate care nu mai asigura nici un gram de fidelitate in redarea sunetului .

Edited by JurasikMan, 25 November 2018 - 17:36.


#3
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 JurasikMan, on 25 noiembrie 2018 - 17:35, said:

Ia niste JBL . Daca ai rabdare vei gasi la oferta ...sub 150 perechea . Pentru spate poti merge pe doua cai ( eu as merge si pentru fata ) . Evita sa montezi boxele pe polita portbagajului . Se misca prea mult , are vibratii mult prea mari indiferent ce ai face. Nu este o solutie buna. Cauta sa le montezi in usi daca ai locasuri sau pe umerii pe care se sprijina polita . Este nasol pe polita ca poate ai nevoie sa o dai jos sa rabatezi scaunele spate si atunci trebuie sa scoti mufele . Nu cumpara din dezmembrari . Masina ta este veche si vei gasi doar boxe uzate cu membrane sparte sau rigidizate care nu mai asigura nici un gram de fidelitate in redarea sunetului .
Am tot citit astazi si am vazut ca toate firmele arunca cu Watti in toate partile. Probabil volumul este atins, dar claritatea lasa de dorit, firma noname vs firma cum ar fi jbl.
Boxele de pe polita sunt acolo de cand am cumparat masina, poate reusesc sa le vand, cu ce iau pe ele, mai pun eu si poate pun in usi pe spate. Polita este chilipir, pe aceea o pot lua din dezmembrari, in ceea ce priveste boxele, s-ar putea sa ai dreptate.
Merci de sfat.

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Părerea mea e sa faci un efort si sa iei un Kit Focal, e facut exact pt masina ta. Sunt si scumpe, si ieftine, si ai garantia ca mergi la sigur. Scoate tot din spate, daca nu esti plin de bani, nu-ti trebuie.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pune boxe aftermarket , vezi ca si in usi ar trebui sa ai deja cablajul tras , numai sa montezi boxele acolo, cel putin asa era si la loganurile cele mai chele. Nu inteleg de ce in perioada aia cei de la VW au facut rabat la calitatea audio pe golf, polo, Passat ... rar gasesti una cu un sunet bun din fabrica, majoritatea au boxe doar pe fata.

#6
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 Paz, on 25 noiembrie 2018 - 17:41, said:

Părerea mea e sa faci un efort si sa iei un Kit Focal, e facut exact pt masina ta. Sunt si scumpe, si ieftine, si ai garantia ca mergi la sigur. Scoate tot din spate, daca nu esti plin de bani, nu-ti trebuie.
Kit Focal? o sa ma documentez in acest sens. Multumesc!

 TruculMagic, on 25 noiembrie 2018 - 17:41, said:

Pune boxe aftermarket , vezi ca si in usi ar trebui sa ai deja cablajul tras , numai sa montezi boxele acolo, cel putin asa era si la loganurile cele mai chele. Nu inteleg de ce in perioada aia cei de la VW au facut rabat la calitatea audio pe golf, polo, Passat ... rar gasesti una cu un sunet bun din fabrica, majoritatea au boxe doar pe fata.
Initial la aftermarket m-am gandit, dar vreau mai multe pareri.
Deci sunt sanse mari sa fie cablu deja tras. Boxele pot sa mi le monstez si eu, dar cablu de tras nu.
Multumesc!

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai daca ai deja boxe, ai si cablu.

#8
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 Paz, on 25 noiembrie 2018 - 17:57, said:

Pai daca ai deja boxe, ai si cablu.
Teoretic, dar am pus mai sus poze cu toate cablurile din portbagaj, am discutat cu cativa prieteni care se mai pricep, zic ei, si au zis ca niciunul nu este cablu catre boxe. Ma gandesc la varianta celui care-a vandut masina ca a luat polita de la alta masina, singura explicatie. Daca pui boxe pe polita masinii se considera ca esti inrait si ai boxe-n toata masina, nu?

#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
niciodata n-o sa sune cartonul ala din polita ca boxele din usi, dar ma rog, foecare cu gusturile lui

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
JBL la 150 perechea?! Mama lor, nu mai sunt nici chinezariile ce erau.
Initiator, eu pe Skoda, nu aveam difuzoare pe spate si nici cabluri, bineinteles. Exista un site de profil, be-loud.ro, unde poti suna si cere ajutor. Eu eram total dezorientat, mai ales ca am schimbat tot ce era pe masina. Exista riscul ca ce iei sa sune ca o cisma si nu voiam sa trec prin distractia returului. Repet, am schimbat tot, am luat de la ei difuzoare, cabluri, distantiere si cel mai important, informatia. Se aude si tare, pentru player-ul dedicat al masinii si bine la volum redus.<p>Nu stiu daca iti trebuie si tie distantiere, dar stiu ca sa tragi firele, e durere, maia les pentur un neinitiat si daca vrei sa faci treaba bun, cu conectare direct in mufa, nu cu fire innadite.<p>

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 xcit, on 25 noiembrie 2018 - 18:46, said:

niciodata n-o sa sune cartonul ala din polita ca boxele din usi, dar ma rog, foecare cu gusturile lui
Eu i-am zis sa scoata tot de pe spate, dar  ce sa-i fac, sa-l oblig ?

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
A, am ignorat aspectul difuzoarelor din portbagaj, pe mode Dacia 1300.

Initiator, scoate borna de pe baterie, scoate mufa din casetofon si lipeste toti conductorii. Asta dupa ce faci c etrebuie acolo. Eu am lasat papucii pe difuzoare si nu cred ca am facut bine, dar pana la prima abatere, le las asa. Pe tine te sfatuiesc sa lipesti tot.

#13
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Posesor de Golf 4 aici, eu am lasat boxele originale, sunt multumit dee sistemul din fabrica, fiind cel full cu difuzoare Philips in toate usile. L-am completat cu un subwoofer cu incinta dedicata pt mk4. Eu personal sunt multumit, e un bass placut, dar nu extrem. Am si spatiu in portbagaj.

Am facut si un video Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PRIUiJFLeKs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate