Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Problemă Asus Xonar DGX

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Am achiziționat placa aceasta de pe PcGarage, nouă și mă confrunt cu probleme.
Îmi merge doar frontalul și subwoofer. Dacă dau probă, merg toate, dar în timp ce ascult ceva pe YouTube, doar 3 din 6 boxe merg.
Am încercat tot ce se poate în aplicația lor, dar fără succes. Ce pot face?

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
ai nevoie de o sursa de sunet cu 5.1 canale ca sa iti mearga toate boxele. de exemplu, un film cu coloana sonora 5.1
altfel, de regula, pe youtube sunetul este stereo, deci 2.0 sau 2.1 (adica cu subwoofer)

este posibil sa ai pe undeva o setare care sa-ti emuleze sunetul 5.1 din 2.0. (eu aveam un buton pentru asta chiar pe niste boxe 5.1) poate te ajuta cei care detin aceasta placa.


LE
ia vezi clipul acesta cum este redat?

viziteaza si linkul asta!

LLE
https://www.whathifi...-surround-sound

Edited by tEo, 24 November 2018 - 13:01.


#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Am căutat pe internet sfaturi și soluții. Am dat pe Analog Output și tot așa merge.
Păi e trist dacă vreau să dau o petrecere și să meargă numai 2.0. SW-ul merge doar dacă activez FlexiBass.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pune un BR cu sunet 5.1 si vei auzi in toate
Pt restul pune bifa pe undeva la sursa semnal Stereo si sa il "faca" 5.1

#5
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Combini o placă de sunet 5.1 sau 7.1 cu un sistem de boxe echivalent pentru a juca un joc sau a viziona un blu-Ray. Dar cât timp tu asculți muzică, stereo, asta înseamnă 2 canale. Normal că ea scoate doar pe frontal. În meniul de la xonar nu există nicio soluție, nu sunt acasă acum dar așa îmi amintesc.
În Winamp era o setare și se auzea în toate boxele.

http://forums.winamp...?threadid=66049

Edited by craciuncostel, 24 November 2018 - 13:01.


#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
uneori solutia se gaseste, ca si in cazul meu, pe boxe (acel buton care permite redarea sunetului stereo in 5.1. nu cred ca toate boxele au insa asa ceva)

am pus in primul meu post pe acest topic, niste linkuri.
primul este de pe youtube. nu cred ca este redat asa cum s-a dorit, adica in scopul de a fi folosit ca si test, din motive de youtube
dar...
descarca acel video de la adresa asta. ruleaza-l in player. atentie, e mare (827 mb). el contine sunet 5.1. playerul ar trebui sa trimita sunetul in toate boxele!

Attached File  Clipboard01.jpg   106.95K   14 downloads

Edited by tEo, 24 November 2018 - 13:22.


#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Si la ce ti-ai cumparat placa de sunet externa daca vrei sa asculti de pe youtube ? Nu stiai ca si sursa de semnal trebuie sa fie 5.1 nativ ?

Acum mai toate placile de sunet au posibilitate de emulare din semnalul ala stereo sa scoata pe toate iesirile, m-ar mira ca asta sa nu aiba si ea asa ceva.

#8
geabaluba

geabaluba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.11.2018

View PostKyKyKyKy, on 24 noiembrie 2018 - 12:36, said:

Am achiziționat placa aceasta de pe PcGarage, nouă și mă confrunt cu probleme.
Îmi merge doar frontalul și subwoofer. Dacă dau probă, merg toate, dar în timp ce ascult ceva pe YouTube, doar 3 din 6 boxe merg.
Am încercat tot ce se poate în aplicația lor, dar fără succes. Ce pot face?
https://showmore.com...o-surround.html

#9
nervoso

nervoso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.11.2018
Incearca asta

Attached File  000.jpg   49.27K   20 downloads

#10
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
posibila solutie: folosind un player mai destept (in poza mea, pot player), ai putea incerca sa fortezi redarea filmelor in mod 5.1, chiar daca ele sint doar stereo. va trebui sa vezi daca merge asa, fiindca nu am placa de sunet surround. eventual te joci si cu celelalte optiuni din acel meniu.

Attached File  Clipboard01.jpg   73.37K   6 downloads

pentru sursele audio stereo online (youtube) nu cred sa fie alta solutie decit daca ai posibilitatea  de emulare 5.1 din driver sau de pe boxe.

#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008

View PosttEo, on 24 noiembrie 2018 - 12:40, said:

ai nevoie de o sursa de sunet cu 5.1 canale ca sa iti mearga toate boxele. de exemplu, un film cu coloana sonora 5.1
altfel, de regula, pe youtube sunetul este stereo, deci 2.0 sau 2.1 (adica cu subwoofer)

este posibil sa ai pe undeva o setare care sa-ti emuleze sunetul 5.1 din 2.0. (eu aveam un buton pentru asta chiar pe niste boxe 5.1) poate te ajuta cei care detin aceasta placa.


LE
ia vezi clipul acesta cum este redat?

viziteaza si linkul asta!

LLE
https://www.whathifi...-surround-sound
La ambele clipuri a funcționat doar 2.0



View Postmodoran, on 24 noiembrie 2018 - 13:47, said:

Si la ce ti-ai cumparat placa de sunet externa daca vrei sa asculti de pe youtube ? Nu stiai ca si sursa de semnal trebuie sa fie 5.1 nativ ?

Acum mai toate placile de sunet au posibilitate de emulare din semnalul ala stereo sa scoata pe toate iesirile, m-ar mira ca asta sa nu aiba si ea asa ceva.
Da, penru că sistemul e un 5.1 analogic, iar la placa integrată ba merge, ba nu merge perechea de spate, deși când îi dau probă merge. Sistemul nu are nimic.


View Postnervoso, on 24 noiembrie 2018 - 13:59, said:

Incearca asta

Attachment 000.jpg

De acolo tot încerc și nu reușesc. Am reușit 2.1 cu FlexiBass, că în rest e dezastru.

View Postcraciuncostel, on 24 noiembrie 2018 - 12:55, said:

Combini o placă de sunet 5.1 sau 7.1 cu un sistem de boxe echivalent pentru a juca un joc sau a viziona un blu-Ray. Dar cât timp tu asculți muzică, stereo, asta înseamnă 2 canale. Normal că ea scoate doar pe frontal. În meniul de la xonar nu există nicio soluție, nu sunt acasă acum dar așa îmi amintesc.
În Winamp era o setare și se auzea în toate boxele.

http://forums.winamp...?threadid=66049

Da, cu Winamp mi-au mers toate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate