Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Placa video China + cum sunt sigur ca e compatibila cu placa mea de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Salut baieti

1. Are careva experienta cu comandat componente PC din China? Nu en gros, ci en detail. Am vazut o placa excelenta pe okazii parca la un pret foarte bun si zicea tipul ca e luata din China, de aia e pretul asa mic. Imi puteti recomanda un site anume? Si eventual daca stiti cum scap cu cat mai putine taxe la vama?

Am mai luat ceasuri de pe ebay din China sau Taiwan sau Hong Kong, dreacu mai stie care, si am fost foarte multumit de ele, dar au trecut ceva ani de atunci. Inteleg ca sunt riscuri, dar nu mai mari decat cumparand in magazinele noastre online si fizice, inclusiv alea mari, de unde te risti sa cumperi marfa pentru estul Europei in cel mai bun caz, daca nu direct contrafacuta.

Sau daca are careva o placa video cu minim 4-5 GB de VRAM la un pret de nimic, fara defecte, primesc si cadouri, astept ofertele :))

2. Care e schema cu placile video, cum stiu daca e compatibila placa noua cu placa mea de baza? Dupa asta? http://prntscr.com/ll3ejj

Mersi mumos

#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
https://www.youtube....ard from china

poftim si vezi ce zic altii care chiar au testat.

Edited by shmu, 21 November 2018 - 13:23.


#3
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Mai, nu stiu daca e de rau sau e de bine ce ai vrut sa zici dar primul video care l-am deschis e cu o placa din China care bate placa gigabyte. http://prntscr.com/ll3izs

Oricum, eu nu dau doi bani pe filmulete facute de tot felul de cotetari care se dau mari experti, filmul e cea mai rapida metoda de a-ti pierde timpul, prefer detalii tehnice pe o pagina sa o citesc rapid, nu sa ma uit 5 minute la aberatiile unui individ care probabil are 12 clase, ca daca avea doua facultati nu facea filme pe youtube.

EDIT: Sa fiu inteles, nu caut sfaturi privind calitatea placilor video din China. Vreau raspunsuri on topic daca se poate. Despre calitate e greu sa vorbim echidistant, e clar ca un american nu o sa faca reclama la produse chinezesti si viceversa, un chinez nu o sa spuna ba, produsele noastre sunt de rahat, si americanii au cele mai tari produse. Si cu riscul sa ma repet, toate filmuletele astea cu reviewuri nu valoreaza 2 bani.

Edited by godzil, 21 November 2018 - 13:32.


#4
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
O caracteristică a forumurilor este că lumea scrie ce știe.
Așa dictezi de parcă ai plătit pentru consultanță specializată în plăci video, nu opinii gratuite. 0/10

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da' vezi tu, n-ai spus CARE placa din China.
OK, placa de baza are PCI Expres 3.0, da' placa video... ce are... ce model este... ?!
Oricum, 90$ este tot pe PCI Express, deci e compatibila.

Mai departe - nu te arunca sa ceri 4-5 Gb de memorie video, s-ar putea sa iei o mare teapa.
La placa video conteaza in primul rind, chipsetul video (modelul, "motorul").
Uite, spre exemplu, ia 2 placi video, ambele cu 2 Gb (mi-e lene sa caut alte exemple): GT 640 si GT 1030.
Normal ca aia noua e mai buna, are motorul grafic mai nou.
Desi ambele au 2 Gb de RAM.
Sau, una si mai tare: de exemplu - GT 730 cu 4 (patru) Gb si la fel GT 1030 cu 2 Gb.
Tot GT 1030 e mai buna, desi are memorie mai putina.

#6
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005

View Postbritneysbitch, on 21 noiembrie 2018 - 13:36, said:

nu opinii gratuite. 0/10
Cum e a ta? Posted Image  Da te rog iarta-ma, imi retrag cuvintele, eu nu am voie sa imi spun parerea. Imi cer mii de scuze. Ai auzit de on topic? Si de troli?

View Postbuyonevideo, on 21 noiembrie 2018 - 13:38, said:

Da' vezi tu, n-ai spus CARE placa din China.
OK, placa de baza are PCI Expres 3.0, da' placa video... ce are... ce model este... ?!
Oricum, 90$ este tot pe PCI Express, deci e compatibila.

Mai departe - nu te arunca sa ceri 4-5 Gb de memorie video, s-ar putea sa iei o mare teapa.
La placa video conteaza in primul rind, chipsetul video (modelul, "motorul").
Uite, spre exemplu, ia 2 placi video, ambele cu 2 Gb (mi-e lene sa caut alte exemple): GT 640 si GT 1030.
Normal ca aia noua e mai buna, are motorul grafic mai nou.
Desi ambele au 2 Gb de RAM.
Sau, una si mai tare: de exemplu - GT 730 cu 4 (patru) Gb si la fel GT 1030 cu 2 Gb.
Tot GT 1030 e mai buna, desi are memorie mai putina.
Asta era placa de vanzare: gtx 1060 gddr5 parca 6gb. As vrea ceva asemanator, la un pret foarte bun. Eu am un gtx 660 cam vechiut, desi restul calculatorului e beton. Tampitul de la suport cand am luat calculatorul m-a convins ca imi ajunge, ca vroiam sa iau si placa video avion. Si eu l-am crezut, pe banii mei, ca puteam sa imi iau atunci o placa video avion pe care sa o schimb in 2022. EDIT: Apropo, acum bugetul meu e limitat, atunci eram intr-unul din cei 7 ani cu vaci grase. Acu ma uit la bani Posted Image Sursa pe care o am e ceva high end, gold nu stiu cum, deci duce linistit video in plus, desi am citit pe ceva teste comparative gtx 1060 660 gt ca a mea consuma mai mult. Mult mai mult.

https://www.game-deb...ce GTX 1060 5GB - aici am citit ca placa mea video actuala consuma mai mult.

Edited by godzil, 21 November 2018 - 13:45.


#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, e compatibila.
Probabil si cu sursa.
Daca nu ai povesti 80 de chestii inutile si te-ai axa pe detaliile alea importante, ti-am zice si mai precis.
La ce pret o iei de pe OLX ?
Presupun ca o vei testa cel putin 2-3 ore intens, inainte sa o platesti.
Presupun ca nici nu e vorba de garantie.

Vezi ca pe site ala e o greseala. GTX 1060 nu consuma in nici un caz 7 W, ci 120: https://www.geforce..../specifications
Oricum, este  recomandata sursa de 400W, deci 99% esti OK.

#8
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005

View Postbuyonevideo, on 21 noiembrie 2018 - 13:51, said:

Da, e compatibila.
Probabil si cu sursa.
Daca nu ai povesti 80 de chestii inutile si te-ai axa pe detaliile alea importante, ti-am zice si mai precis.
La ce pret o iei de pe OLX ?
Presupun ca o vei testa cel putin 2-3 ore intens, inainte sa o platesti.
Presupun ca nici nu e vorba de garantie.

Vezi ca pe site ala e o greseala. GTX 1060 nu consuma in nici un caz 7 W, ci 120: https://www.geforce..../specifications
Oricum, este  recomandata sursa de 400W, deci 99% esti OK.
Scuze, ai dreptate, vorba multa saracia omului.

1. Nu o iau, pentru ca omul nu o mai are. La ce pret era, folosita nu noua, e si normal. Era 300 RON. Probabil a dat pe ea vreo 500.
2. Vreau sa comand una direct din China, pe riscul meu, si am nevoie de o recomandare, un site de la care vreun ruman a cumparat si stie ca sunt in regula.
3. Vreau si sfaturi cum sa procedez la vama sa platesc cat mai putine taxe.
4. Sursa mea e de 650, high end, ceva gold plus, deci tre sa duca.
5. CUm vreau sa iau direct din China, mai greu cu trimisul in service :D

Multumesc pentru rabdare.

#9
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
1. Am hotarat situl, iau de pe alibaba.
2. Are cineva experienta recenta cu vama, si cum se procedeaza acolo, ce taxe vamale sunt. TVA? Sau ce si cum.
3. Am nevoie de un sfat, care dintre urmatoarele ati comanda, e diferenta uriasa intre GTX 1050 ti si 1060? Ca la bani e 100 USD.

https://www.alibaba.....64ad19ddXe5zTx
https://www.alibaba.....3acc7d8b4Lp6jP

Multumesc.

Edited by godzil, 21 November 2018 - 14:25.


#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
La 300 de lei.. cam 90% cred ca era teapa.

Pe Gearbest sint $250, plus tva + taxe vamale.

Platesti mai putine taxe vamale daca declari valoare mai mica.
Dar nu cred ca poti, 90% se prind aia de poanta.

Service e inapoi in China, platesti singurel transport inapoi.
Unele site-uri ofereau, acum ceva ani, returnare pret transport, daca era intr-adevar problem si ti-o reparau pe garantie.
Nu mai stiu cum este acum.

Eu nu ti-as recomanda sa te aventurezi la asemenea achizitie.

Alibaba, din ce stiu eu, e pentru comenzi en-gross / pe firma (habar am daca poti sa iei si pe persoana fizica).
La al doilea link zice comanda minima 1 bucata.
La primul nu zice nimic de comanda minima , dar da pret pentru 1 bucata.

GTX 1060 e la noi 1250 de lei, adica $304, la chinezi $265, adica $39 / 160 lei mai ieftina
Dar trebuie sa adaugi TVA si taxe vamale, adica iesi sigur pe la $330, adica mai scump.

Edited by buyonevideo, 21 November 2018 - 14:33.


#11
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Mda, ai dreptate, si la 1050 si la 1060 diferenta dintre pret + taxe vamale si pretul de magazin e prea mica sa justifice baiata de cap. Daca luam un sistem intreg, sa zici ca economisesc 5000 de ron, era poate ceva, dar altfel nu merita.

Multumesc, problema rezolvata. Case closed.

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postgodzil, on 21 noiembrie 2018 - 13:28, said:

Oricum, eu nu dau doi bani pe filmulete facute de tot felul de cotetari care se dau mari experti, filmul e cea mai rapida metoda de a-ti pierde timpul, prefer detalii tehnice pe o pagina sa o citesc rapid, nu sa ma uit 5 minute la aberatiile unui individ care probabil are 12 clase, ca daca avea doua facultati nu facea filme pe youtube.
poti vezi ca tocmai unii cotetari chiar sunt mari experti si chiar au habar ce zic. nu mai stiu la care am vazut cum unele placi din china sunt vazute de windows ca ceva si sunt defapt cu totul altceva.

unii chinezi manaresc bios-ul placii video, astfel incat sa citesti ce vor ei in windows, cu tools de "vazut' specificatii.

detaliile tehnice pe o pagina se pot face si mai usor. ce detalii tehnice sa vezi? nu reinventeaza chinezu un procesor de la nvidia... nu pot avea alte specificatii radical diferite fata de site-ul nvidia.

nimeni nu-ti garanteaza ca nu iti vei lua tzeapa. chiar daca a luat de la acelasi chinez.

cat despre taxe, in general daca ala de la care cumperi vrea sa-l puna drept cadou teoretic nu platesti taxe. doar ca cei de la vama pot face practic ce vor si daca vor sa te taxeze, te pot taxa. stiu evident de smecheria cu "gift".

cat despre placile puse de tine. la 1050 mi se pare ca tablita din spate nu e perpendiculara pe slotul pci. nu stiu daca chinezu a facut prost in Photoshop, sau chiar e placa stramba (e posibil sa fie rebut din fabrica care sa-l fi luat ala de il vinde in china)
1060-u e suspect la capitolul radiator. cred ca e unul de calitate foarte proasta,care e posibil sa raceasca prost.

si asta in cazul in care acele placi sunt chiar 1050 si 1060. ai sanse mari sa fie niste placi mai vechi, (seria 500-600) la care chinezu le-a rescris bios-ul cu unu custom care sa zica ca e 1060.

#13
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Aceleasi sanse le am sa imi cumpar din Romania din magazine mari produse cel putin neconforme, sa iti spun experienta mea recenta. Imi iau haine de la un brand cunoscut, de pe situl lor nemtes. Apoi, ca sunt prost, rog pe cineva sa imi ia aceleasi tricouri, de la acelasi brand (cunoscut world wide ) din mall, de la reprezentanta, ca era materialul mult prea misto, si la 2 3 tricouri nu se simte diferenta de pret. Ca da, am platit in Germania mai putin decat in magazinele noastre. Surpriza, etichete identice, formatul, modelul, tot tacamul, materialul sub nici o forma la fel. Cele nemtesti pui mana pe ele iti vine sa nu o mai iei, cele luate din Romania, tricouri si atat.

Asa ca daca imi iau din Romania placi video importate din China sau le iau direct din China, tot una imi e. Spune-mi tu, am dreptate? Sau tu crezi ca magazinele noastre importa din fabricile din vestul Europei sau din State.

EDIT: SI ca idee, 99% din tot ce vezi pe internet sunt povesti, impresii care nu au nici o legatura cu realitatea. Da, sigur sunt cativa experti in filmuletele alea, dar majoritatea sunt niste indivizi care stau intr-o camera si isi scriu impresiile lor artistice, fara studii tehnice aprofundate, fara sa aiba habar despre ce vorbesc, doar pentru ca acum toata lumea, inclusiv eu Posted Image , poate sa isi dea cu parerea despre orice intr-un mediu public care poate fi accesat intamplator sau nu de foarte multa lume. Imi fac astazi canal video, ma imbrac in halat de doctor, si incep si povestesc experientele mele de chirurgie neurologica in timp ce ma uit la Dr. House Posted Image

Edited by godzil, 21 November 2018 - 14:58.


#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
altu cu teoria lu peste'

omule... vorbim de produse IT, nu haine.
vorbim de produse care vin cu branding pe ele, cu GARANTIE MINIM 2 ANI legala pe numele tau.... garantie unde te costa 15 lei sa trimiti produsul si dureaza teoretic 2 saptamani, practic maxim o luna sa primesti alta placa sau banii inapoi. la chinez clar costa mult mai mult sa trimiti placa inapoi si sa-ti primesti (DACA primesti) ceva inapoi la sfantu asteapta.

vorbim de placi video care atunci cand le scoti din cutie se vede calitatea constructiei instant, ditamai radiatoru care chiar face treaba, samd.

nu o sa vezi la noi ce rahaturi mi-ai aratat tu in alea 2 linkuri.

asa ca iti mai zic inca odata: lasa teoria conspiratiei pt alte produse (haine, parfumuri, bauturi, etc). la capitolul IT nu prea ai cum sa primesti fake-uri de la magazinele noastre.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
principalul element de cost al placii video e procesorul grafic. ca sa fie buna pt jocuri trebuie sa fie nvidia sau radeon. amandoua sunt produse de companii americane. alt element de cost sunt memoriile. astea in functie de capacitate si viteza au un anumit pret fiindca sunt cautate. acu daca mai vrei si o implementare ok ca sa nu-ti dea blue screen-uri iti trebuie si un producator consacrat de placi video, care nu vinde chiar pe 2 lei. garantia reala iarasi costa. acu spune-mi cam de pe unde taie chinezii aia ca sa iasa ieftin....

#16
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Da nu e nici o teorie a conspiratie omule. E vorba de cifre de import, si de ce scrie pe produse. Made in China. Ce treaba are teoria conspiratiei? Am scris si eu cu rosu, daca tot ne dam rotunzi.

Oricum, mersi de sfaturi la toti, nu are rost sa o lungim ca vorbim ca sa sune. Sau scriem.

View PostFane, on 21 noiembrie 2018 - 15:00, said:

acu spune-mi cam de pe unde taie chinezii aia ca sa iasa ieftin....
Auzi, du-te te rog si tu si citeste ce scrie pe telefoanele, televizoarele, calculatoarele, laptopurile si tabletele pe care le ai in casa. Si dupa aia suna-i pe chinejii, taiwanejii, cu j nu z, etc., care le produc, si intreaba-i pe ei. Vorbim ca sa ne aflam in treaba. Cumparam produse made in China, dar chinezii sunt rai.

Edited by godzil, 21 November 2018 - 15:04.


#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
treaba e cu CE importa din china. tu ai dat link cu placi no name, nu cu placi de la producatori seriosi, care au controlul calitatii si un renume de pastrat.

magazinele din Romania importa placi video bune, tu ai aratat niste rahaturi.

despre asta e vorba, nu despre "made in china sau made in EU"

daca aratai o placa video de la gigabyte sau msi sau asus, da, nu as fi avut nimic de comentat.

si discutia continua pentru ca nu doar tu citesti pe aici. citesc si altii si trebuiesc lamurite anumite lucruri....

Edited by shmu, 21 November 2018 - 15:09.


#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
SUCCES!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate