Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Synology DS218Play - bune practici

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Buna ziua,

Am achizitionat un astfel de model de N.A.S. si cum este prima oara cand cumpar asa ceva, vin cu cateva intrebari:

1. Cum voi putea copia fisiere pe el? Dupa instalare va aparea in My Computer o iconita noua de HDD? Fisierele de pe el le voi putea accesa oricand?
2. Folosesc OneDrive for Business si as dori sa mut install-ul pe HDD-ul din N.A.S. astfel incat fisierele sa se poata sincroniza si in cloud. Este posibil acest lucru?
3. Inteleg ca poate reda pe TV filme, poze etc. Cum il accesez de pe TV? Ca idee, detin un smart TV marca Samsung din 2015.
4. Care ar fi distanta minima dintre ventilator si perete astfel incat sa se poata raci cum trebuie? I-am gasit un loc cel mai la indemana, dar raman cam 2-3 cm intre ventilator si perete si nu stiu daca sunt sficienti.

#2
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
1. De obicei prin retea( Samba, FTP, etc.) trebuie să știi adresa de IP sau numele nas-ului in retea.
2. Da. www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/help/CloudSync/cloudsync
3.  Prin DLNA. Tv-ul ar trebuie să-l vadă, dacă sunt în aceași rețea.

#3
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Ok, multumesc.

In principal voi folosi acest N.A.S. pentru a putea accesa proiecte si fisiere (documente, tabele etc.) de pe diverse dispozitive. Daca editez un document pe calculatorul meu si imediat dupa ce il inchid, il accesez de pe un laptop, acesta va fi in versiunea finala, asa cum l-am editat ultima oara?

Acces prin FTP inseama folosirea unui program precum FileZilla?

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
e mai simplu sa mapezi share-ul nas-ului pe dispozitivele de pe care vrei sa-l accesezi. eventual poti crea conturi diferite pt diversi utilizatori, cu drepturi diferite.

fisierele se pot copia si din interfata web, folosind aplicatia file station.

daca editezi fisierul direct pe nas, odata ce l-ai salvat, versiunea respectiva va fi disponibila pe toate dispozitivele.

Edited by born2lose, 19 November 2018 - 15:53.


#5
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Imi poti lasa te rog link-ul unui turorial despre cum sa fac acea map-are a share-ului N.A.S.-ului?

Uitandu-ma pe linkul lasat mai sus de tine cu knowledgebase, observ ca HDD-ul poate fi accesat si din My Computer: https://www.synology...re_with_windows
Care este diferenta dintre a le accesa asa sau prin ftp?

#6
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 LordRevan, on 19 noiembrie 2018 - 16:36, said:

1.Imi poti lasa te rog link-ul unui turorial despre cum sa fac acea map-are a share-ului N.A.S.-ului?

2.Uitandu-ma pe linkul lasat mai sus de tine cu knowledgebase, observ ca HDD-ul poate fi accesat si din My Computer: https://www.synology...re_with_windows
Care este diferenta dintre a le accesa asa sau prin ftp?

1.Esti in My Computer (My PC pe Win10). Te duci in folderul Network, acolo vezi NAS-ul, cobori pana la folderul pe care il vrei mapat ca drive. Sus in bara de adrese vei avea o adresa de fo rma "\\NASxxx\Filme\etc" deci dublu backslash la inceput. Copiezi aceasta adresa.
Te duci din nou in My Computer. In pagina de meniu "Computer" gasesti butonul "Map network drive". Apesi pe el. Introduci adresa acolo. Ii assignezi o litera drive-ului tau (de obicei o sa iti dea litere de la sfarsitul alfabetului). Gata.

2.La accesul prin FTP nu poti accesa fisierele direct, sa lucrezi pe ele sau sa vizionezi un film sau sa asculti o muzica direct. Trebuie sa le downloadezi intai in computer.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
+
FTP merge in internet si LAN
SAMBA merge doar in LAN

#8
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Este posibil sa partajez un dosar cu o anumita persoana?
Oricand este cazul, sa acceseze respectivul dosar si sa poata vizualiza structura lui, fisierele la ultima lor versiune actualizata.
Daca da, cum trebuie procedat?

#9
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
In QTS (QNAP) trebuie doar click dreapta pe folder in FileStation, Share si ales modul de sharuire.
Nu e la fel si in DSM?

#10
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Am gasit un filmulet si vad ca este aproximativ la fel si pe DSM.

#11
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Pentru a nu deschide un nou topic, intreb aici:

Folosesc in munca de zi cu zi programul CorelDraw si la fisierele care sunt salvate pe N.A.S. le schimba denumirea automat, adaugand "Conflict_DiskStation" si creeaza dubluri sub acelasi nume. Pe langa asta, nu mai stiu nici care era ultima versiune a fisierului respectiv. De ce se intampla asa si cum pot face sa nu mai procedeze asa?

#12
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
In mod normal, adica daca ai mapat drive-ul (sa zicem "Z:\" sau "Y:\"), cand salvezi cu Corel-ul salvezi direct acolo (ma rog, intr-un subfolder, desigur); nu are cum sa faca duplicate. Corel-ul vede acel disk exact la fel ca pe discul D:\ din calculator.

Daca mai lucreaza si alta persoana (ziceai intr-un post anterior ceva)prin Intenet sau FTP, spune-i sa salveze pur si simplu fisierul cu un nume usor diferit; eu imi pun numere de versiune la fisierele cu care lucrez, de exemplu Xxxxxxxxxxxxxx.v040.02.133.sch

#13
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Momentan lucreaza o singura persoana care salveaza pe N.A.S., dar da, vor salva acolo mai multe persoane in principiu.
Nu inteleg de ce au aparut acele dubluri.

Voi schimba calea implicita de salvare a fisierelor, poate ajuta cu ceva.

Multumesc frumos!

Edited by LordRevan, 25 February 2019 - 08:33.


#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Eu mi-am pus shortcut in toolbars.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate