Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

este filtrul magnetic obligatoriu?

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
cata008

cata008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.06.2007
am o centrala ariston cares premium ,e obligatoriu sa pun si filtru ? exista riscul sa se defecteze centrala? am calofire de fonta

#2
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu.Filtrul magnetic are o eficienta foarte mica.Merge in zone cu duritate mica a apei,dar poate sa si lipseasca.Daca apa care trece prin centrala are duritate mare,trebuie pus filtru cu polifosfati...Trebuia sa spui in ce localitate e centrala.Intreaba meseriasii de la firme,sau la "Apa-Canal" in orasul tau.

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Unii conditioneaza garantia de prezenta acelui filtru. El in principiu e ca aghiazma deci poti sa-l pui dar ia unul cu teava de diametru mai mare sa nu iti limiteze inutil debitul. Daca stau sa ma gandesc, chiar face rau dpadv.

Daca vrei sa protejezi centrala, regleaza apa calda la 42 sau la cate grade vrei tu ca sa o folosesti direct, fara sa o amesteci cu apa rece iar pe caldura, daca nu ai sonda, lasa temperatura cea mai joasa posibil. Nu o dai la 60 sau 65 si lasi doar termostatul sa-si faca treaba. Eu o tin la inceput pe la 40 de grade, cand se raceste mai tare mai urc spre 50 si doar cand e ff frig depasesc 50 de grade.

Calcarul se depune la temp mari.

Nu folosesc filtru cu fosfat pt ca vreau sa ramana potabila apa.  Mi-e sila sa incalzesc apa rece la ibric.

Inca ceva. Filtrul ala magnetic nu are treaba cu circuitul de incalzire deci nu conteaza ce calorifere ai.

Edited by underb, 18 November 2018 - 23:38.


#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 underb, on 18 noiembrie 2018 - 23:40, said:

Inca ceva. Filtrul ala magnetic nu are treaba cu circuitul de incalzire deci nu conteaza ce calorifere ai.
Cum n-are treaba ?
Eu am filtru magnetic pe returul incalzirii.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Cine vrea,poate sa-si puna si pe teava de gaz Posted Image
Daca instalatia si centrala sunt in perfecta stare si nu curge apa pe nicaieri,odata umpluta instalatia,apa aceea sta ani de zile fara sa fie nevoie sa completezi/refaci presiunea,asa ca nu exista aport permanent de calcar...ca in circuitul de ACM.
PSL Orice firma serioasa,trebuie sa aiba un kit de masurare a duritatii apei si in functie de gradul de duritate,sa recomande filtrul potrivit.Ca exemplu,in Sibiu,nicio centrala nu are niciun filtru,apa de la retea avand duritate foarte mica.La polul opus,e Constanta cu duritate f mare.In Bucuresti e medie,etc.
Cea mai mare duritate o are apa de put (fantana) din mediul rural,scoasa cu hidrofor.

Edited by danpet, 19 November 2018 - 06:57.


#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Filtrul ala e o prostie parerea mea . Daca vrei filtru, pui unul cu carbon activ la intrarea apei in locuinta .

#7
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La unele centrale (ex ariston genus one) acordarea garantiei e legata de prezenta unui filtru care costa 450-500 lei (tot de magnetita). Asa ca vrei, nu vrei, il pui. Si eu am avut mereu impresia ca sunt degeaba, dar nu am studiat foarte mult ce si cum. Filtrul de carbon ajuta pentru ca inlatura mirosul si gustul neplacut al apei din retea, dar nu ajuta cu nimic in ce priveste duritatea apei.

#8
ja-ro

ja-ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.10.2007

 Bylly00, on 19 noiembrie 2018 - 08:22, said:

La unele centrale (ex ariston genus one) acordarea garantiei e legata de prezenta unui filtru care costa 450-500 lei (tot de magnetita). Asa ca vrei, nu vrei, il pui. Si eu am avut mereu impresia ca sunt degeaba, dar nu am studiat foarte mult ce si cum. Filtrul de carbon ajuta pentru ca inlatura mirosul si gustul neplacut al apei din retea, dar nu ajuta cu nimic in ce priveste duritatea apei.
Salut. Conform certificatului de garanție emis de firma Ariston, nu se condiționează garanția de prezența unui astfel de filtru. Se recomandă însă spălarea instalației înainte de montarea centralei, indiferent că este o instalație nouă sau una veche.

#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Voi vorbiti incrucisat si va intelegeti in paralel.

Exista doua feluri de filtre magnetice.

Exista filtru magnetic "anti-calcar", care se pune pe intrarea de apa rece a centralei, si care nu are nici un efect.

Exista si filtru magnetic care se pune pe circuitul de incalzire, pe intoarcerea din instalatie.
Exemple: Salus Mag Defender, Fernox Total Filter TF1.
Astea chiar sunt bune si chiar sunt recomandate.
Daca exista conditii favorabile, magnetita si coroziunea galvanica apar chiar si daca nu se completeaza apa din centrala.

#10
ja-ro

ja-ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.10.2007

 Bylly00, on 19 noiembrie 2018 - 08:22, said:

La unele centrale (ex ariston genus one) acordarea garantiei e legata de prezenta unui filtru care costa 450-500 lei (tot de magnetita). Asa ca vrei, nu vrei, il pui. Si eu am avut mereu impresia ca sunt degeaba, dar nu am studiat foarte mult ce si cum. Filtrul de carbon ajuta pentru ca inlatura mirosul si gustul neplacut al apei din retea, dar nu ajuta cu nimic in ce priveste duritatea apei.
Filtrul magnetic de care spui tu are ca efect adunand magnetita și marind intervalul intre spălări, dar este folositor numai în instalațiile noi cu radiatoare din oțel, unde reziduurile sunt atrase magnetic. Solutia care vine cu filtrul contine inhibitori de coroziune, foarte utili. La instalații vechi, nu are afect așa de bun, rugina nefiind magnetică.

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
E bun si in instalatiile vechi pentru ca in filtru apa are viteza foarte mica (diametru foarte mare) si se decanteaza toate mizeriile si raman pe fundul filtrului, de unde pot fi extrase.
La eliminarea reziduurilor, este cel putin la fel de eficient ca un filtru Y cu sita, dar are avantajul ca nu obstructioneaza debitul decat dupa ce se umple peste jumatate cu mizerie.

Edited by kolfleading, 19 November 2018 - 11:42.


#12
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
I stand corrected, multam pentru lamuriri. Eu am IPAT, completat de 3 uscatoare de prosoape in bai. Ma ajuta asa de mult? Eu il am pe acela fernox si pe un site am citit ca are un fluid care se consuma in timp. Cum se reumple, cum se procedeaza?

LE: mi s-a comunicat verbal treaba cu garantia, ce-i drept.

Edited by Bylly00, 20 November 2018 - 00:03.


#13
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
"Fluidul" nu tine de filtru. Este un inhibitor de coroziune (Fernox Protector F1), pe care ei l-au distribuit la pachet cu filtrul.
Poti sa bagi inhibitor de coroziune si fara sa folosesti filtrul, sau poti sa folosesti filtrul si fara sa bagi inhibitorul de coroziune.

Datorita modului in care este construit, filtrul permite prelevarea usoara de mostra de apa din instalatie si adaugarea usoara de fluid inhibitor de coroziune.

Am citit si eu ca inhibitorul de coroziune isi pierde efectul in timp si mai trebuie adaugat periodic. Eu mi-am cumparat un kit de testare a "nivelului" de inhibitor tot de la Fernox. Dupa aprox. 3 ani, am completat 100 mililitri de fluid, mai mult asa, sa fie, desi testul a iesit bine.

Nu se intampla nimic daca concentratia de inhibitor este mai mare decat minimul necesar, asa ca mai completeaza si tu cand iti aduci aminte.

Pentru reumplere, inchizi robinetii de la filtru, extragi magnetul si desfaci robinetul de golire sa curga intr-un borcan de sticla transparent, desfaci aerisitorul sa aiba pe unde trage aer si lasi sa curga tot ce este in filtru.

Poti sa examinezi continutul borcanului, sa vezi daca ai probleme. Daca vezi "pureci" plutind prin apa, apropie un magnet de borcan sa vezi daca e magnetita.

Inchizi robinetul de golire.
Desfaci capacul filtrului cu cheia aia speciala mare, torni fluidul si completezi cu un pahar apa curata, sa fie plin fara 2 cm (spatiu pentru tija cu magnet).
Cureti tija cu magnet de pe capac cu un servetel uscat sau o carpa.
Pui la loc capacul cu magnetul, strangi cu mana, apoi putin de tot cu cheia.
Inchizi aerisitorul.
Deschizi robinetul care vine dinspre centrala.
Deschizi incet aerisitorul de pe filtru, pana iese apa fara aer, apoi inchzi.
Daca e nevoie, mai completezi presiunea in instalatie pe la robinetul de umplere al centralei.
Nu uita sa deschizi si robinetul dinspre instalatie al filtrului.

Edited by kolfleading, 20 November 2018 - 11:26.


#14
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013
Buna ziua,

Maine merg sa achizitionez o centrala Ariston Genus One 24KW. La telefon, vanzatorul nu mi-a spus nimic despre filtrul anti-magnetita. Sunt din Iasi iar instalatia de incalzire e in pardoseala, doua port prosoape, cate unul in fiecare baie, cazan pe lemne de fonta si puffer 1000l.
E necesar acest filtru in cazul meu? Daca da, se justifica acel Salus MD22?

Multumesc,

B

#15
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Posibil sa fie necesar, datorita cazanului de fonta si a pufferului. Depinde cum ai facuta instalatia.

#16
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013

 florin71_skoda, on 11 decembrie 2018 - 17:53, said:

Posibil sa fie necesar, datorita cazanului de fonta si a pufferului. Depinde cum ai facuta instalatia.

Poti sa dezvolti putin? La ce anume te referi cand zici despre cum e facuta instalatia?

B

#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Teoretic "mizeria" se aduna in cazanul de fonta si in puffer. Daca centrala pe gaz este perfect separata de astea doua si in ea intra apa doar din IPAT, atunci nu-ti trebuie nici un filtru.

Daca servisul te obliga sa montezi filtru, atunci sa-i pui sa consemneze la PIF ca ai toate filtrele impuse de ei si ca orice defectiune a schimbatorului vor fi imputate producatorului.
Este simplu (am mai povestit treba asta): Garantia nu acopera mizeria ce ajunge accidental in schimbator. Asa ca este fix problema mea ce filtre pun, pentru ca oricum eu platesc spalarea chimica, chiar daca centrala este in garantie (sau inlocuirea schimbatorului in garantie). Nimeni nu spala sau schimba gratis schimbatoare muradare. Ca nu-mi covine mie sa se infunde centrala, este o alta poveste, ca oricum platesc daca se infunda. Insa daca cineva ma obliga sa pun filtre, atunci sa plateasca el si sa fie treaba asta stipulata la PIF.
Daca vrei tu sa dormi linistit, poti pune filtru de care vrei tu. Dar pune filtre pentru ca asa consideri tu ca este bine si nu pentru ca te obliga cineva. Tu decizi, ca-i centrala ta si bani tai.

Edited by florin71_skoda, 11 December 2018 - 18:11.


#18
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013

 florin71_skoda, on 11 decembrie 2018 - 18:07, said:

Teoretic "mizeria" se aduna in cazanul de fonta si in puffer. Daca centrala pe gaz este perfect separata de astea doua si in ea intra apa doar din IPAT, atunci nu-ti trebuie nici un filtru.
...

Nu, centrala pe gaz "imparte" cu cazanul pe lemne si pufferul acceasi instalatie IPAT. Ma rog, sunt niste supape de sens pe acolo insa, inevitabil, apa existenta acum in IPAT va circula si prin centrala noua.
Eu am mai dat cu ochiul, in cei 4 ani de functionare de cand am instalatia, pe la distribuitoare si apa e "murdarica" , deci sa inteleg ca ar folosi un filtru de acest gen.
Acum, se justifica intr-adevar acel super mega extra Salus?

B

Edited by blazzelia, 11 December 2018 - 19:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate