Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Cum imi dau seama daca e teapa

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Am gasit o masina care pare ok si se vinde la un pret foarte bun,cu 20-30% mai putin decat pretul pietei.
Am mers putin cu ea si merge ok, "trage" bine,nu se aud zgomote la directie,motorul suna ok.Totul merge la ea,clima etc. are anvelope bune, nu are rugina. Are si km putini si tind sa cred ca sint reali pentru ca masina raspunde rapid la acceleratie.
Totul mi se pare suspect de bine la masina la acest pret.Alte masini se vand cu 20% mai scump si sunt obosite si vaisamar de ele.
Exista vreo metoda prin care sa pot sa verific daca are ceva defecte ascunse,de exemplu ceva grav la motor care in mod normal se observa dupa mai mult timp?
Evident ca nu pot sa ii cer omului sa ma plimb cu ea o ora,dar poate se pot depista prin alte metode?

Edited by kalu4u, 18 November 2018 - 20:11.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Marca , model si an fabricatie ? Sa nu ai surpriza sa fi fost dauna totala si reparata pe casco ...
Sunt service-uri care asta fac in locul celor care nu se pricep . 3-500 lei si ai o evaluare amanuntita  .

Edited by Baxon, 18 November 2018 - 20:16.


#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.10.2006
Te duci cu ea la un service si ii faci o evaluare...Posted Image

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
Duci si platesti o testare intr-un service bun cu aparatura.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
O duci la o verificare la un service de profil.
LE Trei, domn´e  si toti trei.....Posted Image

Edited by myshyk, 18 November 2018 - 20:18.


#6
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postkalu4u, on 18 noiembrie 2018 - 20:09, said:

Are si km putini si tind sa cred ca sint reali pentru ca masina raspunde rapid la acceleratie.


Doamne... ce criteriu a gasit pt km reali. Posted Image  Daca vii de pe o masina cu mai putini km este normal sa ti se para ca raspunde rapid la acceleratie si ca "trage bine".
Daca vrei sa vezi mai multe despre ea, mergi la un servis, o urci pe rampa, te uiti la lonjeroane,jocul in caseta de directie, citesti km din ECU motor printr-o diagnoza, faci test de compresie  etc. Nu stiu ce ureche muzicala ai, insa nu inteleg deloc criteriul acela: suna bine un motor.

Edited by gozmyn, 18 November 2018 - 20:27.


#7
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Pe teren la prima vedere, urmaresti linia masini pe ambele parti, diferente de culoare, lufturile la capota-aripi-usi trebuie sa fie egale, anul fabricatiei de pe faruri, geamuri (parbriz) centura de siguranta sa nu fie dupa anul de fabricatie , daca ridici putin chederul la usi poti vedea daca sunt sudurile originale prin punctrare. si altele la service auto!

Edited by focuscsv, 18 November 2018 - 20:38.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postkalu4u, on 18 noiembrie 2018 - 20:09, said:

Am gasit o masina care pare ok si se vinde la un pret foarte bun,cu 20-30% mai putin decat pretul pietei.
Am mers putin cu ea si merge ok, "trage" bine,nu se aud zgomote la directie,motorul suna ok.Totul merge la ea,clima etc. are anvelope bune, nu are rugina. Are si km putini si tind sa cred ca sint reali pentru ca masina raspunde rapid la acceleratie.
Nu cumva sa spui cand e fabricata in cazul in care are mai mult de 5 ani, fiindca unii iti vor spune ca e buna doar de aruncat la fier vechi.

Edited by Hider141, 18 November 2018 - 21:03.


#9
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Este Opel din 2004,dar arata si se misca ca o masina din 2014, si are pret de masina din 2000.De aceea mi se pare suspect

#10
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017
Pai cat e pretul ? Poate ti se parea doar tie ca o masina din 2004 ar trebui sa fie mai scumpa :) !

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,143
  • Înscris: 10.07.2013

View Postkalu4u, on 18 noiembrie 2018 - 21:08, said:

Este Opel din 2004,dar arata si se misca ca o masina din 2014, si are pret de masina din 2000.De aceea mi se pare suspect
O poza cu masina poti sa postezi?Posted Image

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Daca este buna, frumoasa si ieftina, una dintre calitati nu exista.

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Mergi la un service ales de tine o urci pe elevator si de acolo vezi ce zice mecanicul. Daca e posibil roaga-l pe sef sa vina el sau sa iti dea un mecanic vechi cu experienta. Oricum daca se vinde de la samsar 20-30 % dub pretul piete nu are rost sa pierzi timpul, sigur masina e problema. La proprietarul din carte merge, oamenii se grabesc ca au nevoie de bani din diverse motive, dar un samsar nu iti vinde tie masina la 30% sub nivelul pietei ca si ei au costurile lor.

#14
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postkalu4u, on 18 noiembrie 2018 - 21:08, said:

Este Opel din 2004,dar arata si se misca ca o masina din 2014, si are pret de masina din 2000.De aceea mi se pare suspect
N-ai intrebat unde trebuie si nu vrei sa dai mai multe date,de frica sa nu ti-o "fure" altul :) Inscrie-te si intreaba aici: https://www.clubopel...3962&highlight=

#15
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Nu pot sa pun poze ca nu mai este anuntul pe olx,dar va asigur ca masina arata foarte bine,suspect de bine.
Nu pare sa fie samsar,si am vazut ca a coborat din pret dupa o luna,deci masina era mai scumpa cu 30% acum 2 luni

#16
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Eu conduc un Opel din 2005, nu are multi km pentru varsta ei.. dar oricum as da-o... nu o pot compara cu o masina din 2014, nici daca as fi fan masina.  Este totusi o masina, low cost, din anul 2005, insa pentru a o compara cu una din 2014.. este prea de tot. Nu stiu ce masini ai condus, poate clasa mai mica. Daca vii de pe un Matiz, da, poate ti se pare ca un Opel se conduce ca una din 2014, altfel nu-mi explic.

Oricat de entuziasmat ai fii, trebuie sa iti asumi ca este o masina din anul respectiv. Este pretul decent pt varsta ei, insa depinde de motorizare. Eu am benzina si este ok... pe viitor poate ii pun GPL. Sa stii de pe acum, daca vrei sa o cumperi, oricat de bine a fost intretinuta, nu vei scapa de bubele marca Opel!!!

#17
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu mai am o fiesta din 2006 care a fost intretinuta foarte bine si are doar vreo 80.000 km. faptul ca e veche nu inseamna ca e si proasta.
pretul pietei acum e de vreo 1500-2500 euro, dar la banii astia prefer sa o tin si sa o folosesc la frecusul zilnic.

daca gasesti vreun proprietar care a luat-o de noua si a avut-o multi ani, merita sa o iei.
dar daca e de la samsar, eu zis ca cauti in alta parte.
chiar daca nu e lovita, masina aia are probabil multi km. iar ca sa ti-o vanda tie cu 20-30% sub pretul pietei inseamna ca samsarul a luat-o si mai ieftin.

#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Initiator, daca locuiesti in Bucuresti, ai grija cu masinile vechi! Apare anul viitor interdictie la masinile sub euro4 in centru, din 2022 in tot orasul. Cel putin asa se spune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate