Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Clonare windows10 sau fresh install?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Daca e laptop da.

#38
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Chiar si cu windows-ul clonat, vad ca mi-a disparut problema cu disk usage 100%, asta era problema principala pentru care am facut upgrade-ul, laptop-ul se misca extrem de greu cu sshd-ul 100% care statea asa cateva minute bune.
Sunt curios daca voi observa vreo diferenta cand voi face un clean install, pentru ca acum windows-ul se misca perfect, n-am ce sa-i reprosez...

#39
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Am intrat cu Hard disk sentinel si imi spune ca trim-ul nu e activat la ssd si ca are doar 80% din performanta. Am incercat cu ceva comenzi in command prompt dar in hard disk sentinel imi arata in continuare ca trim-ul nu este activ. Cum fac sa activez acest trim?
P.S: am atasat un print screen cu sentinel si command prompt

Attached Files


Edited by maladetz, 21 November 2018 - 00:22.


#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand renunti la HARD DISK Sentinel.
Nu e facut ptr SSD.

Nu cred ca TRIM nu e activat. Vorbim de Windows 10.
Doar al 7 dupa clonare trebuia sa il activezi manual. Ulterior e recuonscut de Widnwos si activat default.

Intra la defragmentare in Tools si vezi cum iti zice la el. Daca zice Optimizare in loc de Defragmentare, clar TRIM e activ.
Mai poti verifica si in linie de comanda.

#41
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Posteiffel, on 21 noiembrie 2018 - 09:57, said:

In primul rand renunti la HARD DISK Sentinel.
Nu e facut ptr SSD.

Nu cred ca TRIM nu e activat. Vorbim de Windows 10.
Doar al 7 dupa clonare trebuia sa il activezi manual. Ulterior e recuonscut de Widnwos si activat default.

Intra la defragmentare in Tools si vezi cum iti zice la el. Daca zice Optimizare in loc de Defragmentare, clar TRIM e activ.
Mai poti verifica si in linie de comanda.
Uite ca am facut si clean install-ul, n-am sesizat nici o diferenta fata de clona , mai mult decat atat in crystalmark vitezele sunt un pic mai mici la SSD decat erau inainte cu windows-ul clonat iar sshd-ul are viteza mult mai mica decat inainte, de ex avea read speed 100MB/s acum nu trece de 70MB/s. Care sa fie explicatia?

Edited by maladetz, 23 December 2018 - 11:43.


#42
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Am pus aici print cu viteza dinainte de instalare (stanga) si viteza dupa instalare(dreapta). Ce ar putea determina asa o diferenta de viteze? Totusi daca copii ceva de pe ssd pe sshd, sshd-ul scrie cu peste 100MB/s dar nu stiu daca e acelasi tip de scrie cu cel facut in test....

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate