Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

De ce performantele procesoarelor bat pasul pe loc ?

* * * - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
167 răspunsuri în acest subiect

#73
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016
Inainte sa arunci banii cauta foarte multe teste, in diferite situatii si comparale cu ce vrei sa faci tu cu P.C.ul.

View PostUn-ZeU, on 17 noiembrie 2018 - 22:31, said:

Vroiam sa imi fac un sistem de 8 k lei  cu proc i8700k sau i9700k  cu placa video de 8 gb
dar din ce ce am citit pe aici cred ca o sa fac unu mai decent ca nare rost sa bag bani aiurea.


#74
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View Postnotrust, on 16 noiembrie 2018 - 22:41, said:

De cel putin 8 ani niciun producator de procesoare de desktop nu au scos ceva care sa merite cumparat.
din cauza limitarilor siliconului.Gaseste tu un  material la fel de eftin ca siliconul cu acelasi propietati sau imbogatite capabil sa suporte litografii sub 10 nm

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCrocodiluMereuVesel, on 18 noiembrie 2018 - 01:50, said:

din cauza limitarilor siliconului.Gaseste tu un  material la fel de eftin ca siliconul cu acelasi propietati sau imbogatite capabil sa suporte litografii sub 10 nm

Siliciul, nu siliconul.

Este deja in cercetare un nou material care sa suporte litografii sub 10nm. Este grafenul. Cat de fiabil/sustenabil va fi, vom vedea.
Mai sunt si alte materiale. Poate deja au gasit o solutie optima insa nu stim noi. Se cerceteaza intens si in secret. Auzisem si de molibden, monoxid de staniu etc

Editat de MembruAnonim, 18 noiembrie 2018 - 02:09.


#76
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.222
  • Înscris: 23.08.2014
Problema nu e la procesoare oricum.Restul componentelor sint mult ramasa in urma fata de procesoare.pe langa asta e softul.E relativ simplu sa faci un procesor mai bun punand mai multe nuclee, insa excluzand aplicatiile specifice, vor sta nefolosite...

#77
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.856
  • Înscris: 07.02.2003

View Postro_explorer, on 17 noiembrie 2018 - 10:12, said:

5nm este real si pus pe picioare, prototipat si gata de productie. Intra in primetime in 2019. Test-cipuri sunt deja implementate la "early adopters" pentru caracterizare.
3nm este in lucru, prototiparea de laborator e gata inca de anul trecut.
Alte alternative gen tranzistoarele pe nanotuburi si alte asemenea tehnici noi sunt in teste ... nu va faceti griji, are balta peste.
Interesant dar pana nu rezolva imperfectiunile o sa fie doar teste...
Imi fac griji... de ce ai pune un tranzistor pe nanotub ?

Editat de andreic, 18 noiembrie 2018 - 13:43.


#78
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postandreic, on 18 noiembrie 2018 - 13:42, said:

de ce ai pune un tranzistor pe nanotub ?
Pai dimensiunea tranzistorului este invers proportionala cu viteza de lucru. Prin urmare vrei sa le faci cat mai mici.
Substratuil tot siliciu este si la tranzistoarele cu nanotuburi dar tranzistorul in sine este construit pe graphene ... permite dimensiune mai mica.

Uite, cam asa:

Fișier atașat  GFET.jpg   34,29K   16 download-uri

Si un document destul de tehnic cu date despre tranzistoarele pe baza de graphene:
Fișier atașat  graphene_mos.pdf   644,39K   0 download-uri

#79
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.405
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMembruAnonim, on 18 noiembrie 2018 - 01:57, said:

Siliciul, nu siliconul.

Este deja in cercetare un nou material care sa suporte litografii sub 10nm. Este grafenul. Cat de fiabil/sustenabil va fi, vom vedea.
Mai sunt si alte materiale. Poate deja au gasit o solutie optima insa nu stim noi. Se cerceteaza intens si in secret. Auzisem si de molibden, monoxid de staniu etc
Mai exista si siliconul Moldovenesc, dar inca n-a fost exploatat. Se gaseste in nisipurile de pe plaja Siretului. Are mai multi electroni si mai rapizi decat cel chinezesc.

#80
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostUn-ZeU, on 17 noiembrie 2018 - 22:31, said:

Vroiam sa imi fac un sistem de 8 k lei  cu proc i8700k sau i9700k  cu placa video de 8 gb
dar din ce ce am citit pe aici cred ca o sa fac unu mai decent ca nare rost sa bag bani aiurea.
depinde ce vrei sa faci cu sistemul. si gandeste-te si la viitor, nu doar la prezent.
ai un sistem care te-a tinut cativa ani (daca ai) tocmai pentru ca acum cativa ani ti-ai luat ceva "de viitor" si nu doar pt prezent.

daca vrei sa te joci ultimele "titluri" nu prea ai de ales., cel putin la capitolul procesor. ca doar nu iti iei I3 sa-l folosesti 1-2 ani.

View Postnotrust, on 17 noiembrie 2018 - 22:13, said:

Asta am incercat sa subliniez, de ce as arunca un sac de bani pentru 10% performanta ?
nu stiu cum calculezi matale 10% performanta cand a fost in jur de 10% generatie de generatie...
8700K are 30% utilizare in Witcher 3, pe cand 4790K avea 60%. cu aceiasi placa video (1080). nush dar mi se pare mai mult de 10% acolo.

si nu te pune nimeni sa dai, nu iti pune itel sau amede pistolu la tampla si zice "CUMPARA!".

Editat de shmu, 20 noiembrie 2018 - 10:37.


#81
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu a exista 10% performanta de la generatie la generatie. De la generatia 2-a la a 3-a a fost de 8% pentru ca s-a trecut de la 32nm la 22 nm, de la a 3-a la a 4-a a fost de 3% si nu in toate aplicatiile, de la 4-a la a 5-a nu a fost diferenta a trecut rapid, la a 6-a care a adus trecerea de la 22nm la 14nm si a mai adus un spor de performanta de 5% fata de generatiile 4 si 5 si 3+5% = 8% fata de genratia a 3-a si cam 15% fata de generatia a 2-a, generatia a 7-a nu a adus nimic nou fata de a 6-a, din contra i5 7400 are performante mai slabe ca i5 6500 si mai este si blocat pe Windows 10.
Generatia a 8-a / 9-a aduce ceva spor de performanta dar nu atat de mare incat sa merite sa arunci 1000 euro pentru o noua platforma, si nu aduce un spor de performanta prin EVOLUTIE ca tot pe 14nm este FABRICAT, ci i s-au mai pus nuclee ca-i omora AMDul...
Unde este EVOLUTIA ?

Ia uite aici cat au evoluat in practica de GAMING mai deloc...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DxGge0tR4IM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de notrust, 20 noiembrie 2018 - 12:17.


#82
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postnotrust, on 20 noiembrie 2018 - 12:19, said:

incat sa merite sa arunci 1000 euro pentru o noua platforma,
Cred ca trebuie sa te limitezi in a estima "merita/nu merita" pentru cazul tau propriu. Pentru mine, de exemplu, merita 1000€ trecerea la gen9 ...

#83
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu este cazul meu este cazul majoritatii.
Ai vazut evolutia mai ales pe jocuri in testul de mai sus ?
Iar evolutie repet nu exista... (nu confunda cu performanta).

Editat de notrust, 20 noiembrie 2018 - 12:57.


#84
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
nu te supara ca nu imi pun ochelarii de cal pentru a vedea doar rezultatul final.

treaba e mult mai complexa...

eu am trecut de la 4790K la I7 8700K. aveam 2 posibilitati: sa mai folosesc inca 2-3-4 ani haswell-u si apoi practic sa-l arunc sau sa il vand acum (cat mai valora ceva) si sa trec la noua generatie cu ddr4.
am ales sa-l vand (cu tot cu placa de baza si memorie) si mi-am luat 1500 lei pe el, bani care i-am bagat in noua generatie, asa ca aia 1000 euro (care nici macar 1000 nu sunt ca am dat 3200 lei pe procesor placa de baza si memorie, din care mi-am recuperat 1500).

in plus mai e si o treaba de eficienta, generatiile mai noi chiar daca scot acelasi fps in UNELE jocuri, fac asta consumand mai putin si eliminand mai putina caldura. daca pentru unii asta nu e important, pentru mine e.

asa ca hai sa lasam oleaca la o parte teoria conspiratiei si viziunea ingusta si sa analizam toate aspectele inainte sa tragem o concluzie.

da, tehnologia nu a evoluat enorm pt consumer, in primul rand pentru ca NU ESTE NEVOIE. cand o sa fie cu adevarat nevoie (probabil never ca softul se muleaza pe hardware si nu invers) atunci poate vei vedea ceva evolutie. poti doar sa speri ca e nevoie de evolutie pe partea de business si stiinta, si de acolo peste ceva vreme sa ajunga si la consumer.

PS: concret in jocuri NU ESTE NEVOIE de putere mai mare din procesor pentru ca placile video duc greul. asa ca daca esti doar gamer si doar asta conteaza pt tine, poti sta linistit cu sandy.
si placile video mai greu sa evolueze asa instant cum au facut-o displayurile, avand brusc de 4 ori mai multi pixeli ca FHD.

Editat de shmu, 20 noiembrie 2018 - 13:32.


#85
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.913
  • Înscris: 25.01.2007
Sincer, ai găsit fraierul de a dat 1500.

#86
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
sincer, nu prea. 4790K + placa de baza pe care poti face OC + 16 Gb ddr3. + cooler tower cu vent noctua.

Editat de shmu, 20 noiembrie 2018 - 13:44.


#87
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postshmu, on 20 noiembrie 2018 - 13:27, said:

asa ca hai sa lasam oleaca la o parte teoria conspiratiei si viziunea ingusta si sa analizam toate aspectele inainte sa tragem o concluzie.
Nu este teoria conspiratiei.
Practic procesoarele nu au mai evoluat de la SKYLAKE, au primit niste nuclee in plus la seria a 8-a.
Au reusit sa scada consumul este cam singura chestie, de la 84w i5 4460 la 65w i5 8400 + doua nuclee, dar fata de i5 6600 care consuma la 3.9Ghz in Turbo tot 65w si are tot 14nm, doar doua nuclee in plus nimic nou...

#88
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
pai... stai putin. initial ziceai ceva de 8 ani... acu s-au redus la 3?
si alea "2 core in plus" conteaza doar pentru unii care chiar folosesc procesoarele la maxim.

cred ca nu intelegi notiunea de grad de utilizare al procesorului. in prezent procesoarele sunt utilzate intr-un grad foarte mic de multimedia si un grad variabil de jocuri, dar nu prea ajung la 100% in nici un joc.

asadar de ce ai nevoie de mai multa performanta, daca jocurile actuale tin procesorul la 30-60-80%? cu ce te-ar ajuta saltul mare de performanta de care vorbesti? sa ajunga gradul de utilizare la 10-20% in jocuri si 2% in multimedia?

sau tu doar vrei sa vezi ceva nou doar asa ca show? si daca aduc ceva nou si revolutionar, o sa-l cumperi chiar daca nu ai nevoie? ca PRACTIC si daca ar reinventa astia roata la procesoare, tot aceleasi fps i sa ai ca limitarea e la placa video in general.

sincer chiar nu iti inteleg nemultumirea.

oamenii care cumpara acum un sistem pentru prima oara primesc ceva extra fata de generatia trecuta, asadar nu vad o problema.
oamenii care cumpara si care au un sistem dar care nu face fata primesc un sistem care face fata cerintelor. iarasi, no problem.
oamenii care cumpara si care au un sistem care deja le satisface cerintele primesc ... tzeapa. de ce? pentru ca daca au deja un sistem care le satisface cerintele, de ce ar cumpara altceva?

intel sau amd nu zice sa-ti faci upgrade fiecare generatie. nici macar nu-ti zice ce sa cumperi. tu singur alegi CAND si CE sa cumperi, si cel mai bine ar fi sa o faci din nevoia de performanta, si nu nevoia de atentie si motiv de lauda.

Editat de shmu, 20 noiembrie 2018 - 16:41.


#89
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016
S-a redus la 3 ca asemanare tehnologica, insa ca performante alea din seria a 2-a n-au nicio greata.

#90
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postnotrust, on 20 noiembrie 2018 - 16:39, said:

insa ca performante alea din seria a 2-a n-au nicio greata.
Sa repet (oare a cata oara?) faptul ca eu vad utilizare si de 100% in gaming pe un 6700K cu OC la 4600MHz pe toate nucleele ?
Da, in general e OK, cu utilizare pe la 50-60% in jocuri "normale", dar in cele mai solicitante un pic face bottleneck in CPU. Deci nu, seriile vechi nu fac fata ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate