Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Dupa un timp, se inchid automat ferestrele active (virus?)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Salut, am sa incerc sa descriu cat mai pe scurt ce se intampla:

- aleator, dupa un timp, incep sa se inchida automat ferestrele, dar doar cele active, daca deschid chrome si comut pe task manager (am observat ca nu se inchide), chrome ramane in background, insa de indata ce dau click, search sau orice altceva, se inchide automat.
- uneori nu mai functioneaza click stanga pe anumite programe din minimizate pentru a le maximiza, alteori nici butonul window nu mai functioneaza, fie prin apasare din mouse sau tastatura.
- dupa restart, totul revine la normal, dovada ca pot scrie topicul asta, dar la un moment dat, patesc acelasi lucru.

Dupa restart am mai observat ca reapar toate ferestrele inchise, desi la restart windows 10 ar trebui sa redeschida doar ce a fost deschid ultima oara, dovada ca acele ferestre au fost cumva ascunse.
Dupa ce am facut curat am mai observat un program deschis, si anume Firefox.exe, eu neinstalandu-l.


Am incarcat poze mai jos cum arata in hover si locatia fisierului respectiv, "SubZero" poate fi un virus?

Toate astea mi s-au intamplat dupa ce am dat refresh la windows.

Attached Files



#2
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 29.09.2010
Daca suspectezi o infectie cu un virus urmeaza procedura prezentata aici.
Sunt curios daca si sub Safe Mode se manifesta similar situatia descrisa de tine.
Eu tind sa cred asemenea tie ca ai o posibila infectie in sistem, fiind recomandat ca topicul acesta sa se mute pe aria Devirusare.
Calea de instalare din imagine nu mi se pare ok desi poate pare legitima.
Spre exemplu trebuia sa fie ceva similar cu C:\Program Files\Mozilla Firefox....

Edited by Morphinus, 15 November 2018 - 20:47.


#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Oric cureti cu ceva gen Live Rescue CD Bitdefender (sau de la alte firme, are si Avira...) - stick bootabil, ca sa NU rulezi windows infectat.
Ori reinstalezi windows, cu formatarea partitiei respective.

#4
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
aparent, un simplu delete al fisierului Firefox.exe a rezolvat toata treaba, e hilar ca un virus sa fie sters asa, dar au trecut 3 zile si nu am mai patit nimic, in cazul in care mai patesc, am sa revin aici. Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate