Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Am nevoie de contabil?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
Am un SRL, fara angajati, cu cifra de afaceri mult sub 35.000 euro. Sunt absolvent al unei facultati de stiinte economice. Intrebarea mea este daca pot detine eu contabilitatea firmei in partida simpla, fara sa fiu angajat? Firma avand activitate minimala nu imi permit sa ma angajez etc.

#2
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 29.09.2006
Da, daca esti administrator( semnatura electronica pe numele adiministratorului).

Le: Pt SRL nu cred ca poti in partida simpla.

Edited by paco rabanne, 15 November 2018 - 12:22.


#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 01.08.2006
la PF parca e cu partida simpla. La SRL iti trebuie macar un contabil cu drept de semnatura pe actele contabile. Ca ti-o faci singur, asta e alta poveste, dar cineva trebuie sa le semneze.

Edited by bai3tzash, 15 November 2018 - 12:17.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Naibii stie cum au mai modificat astia legea ?

Ultima pe care o stiu este de prin 2011 si - DA -  orice absolvent de studii economice superioare poate sa-si tina contabilitatea la propria firma.
Singura virgula era ca bilantul poate fi semnat doar de un expert contabil.

Edited by Naijax, 15 November 2018 - 12:27.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Poststan108, on 15 noiembrie 2018 - 12:05, said:

Am un SRL
daca pot detine eu contabilitatea firmei in partida simpla, fara sa fiu angajat?
La SRL nu merge partida simpla ci dubla. Si trebuie sa fii angajat daca nu ai atestare CECCAR.

View PostNaijax, on 15 noiembrie 2018 - 12:26, said:

Singura virgula era ca bilantul poate fi semnat doar de un expert contabil.
Nu exista virgula.

Edited by neagu_laurentiu, 15 November 2018 - 12:41.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Poststan108, on 15 noiembrie 2018 - 12:05, said:

Am un SRL, fara angajati, cu cifra de afaceri mult sub 35.000 euro. Sunt absolvent al unei facultati de stiinte economice. Intrebarea mea este daca pot detine eu contabilitatea firmei in partida simpla, fara sa fiu angajat? Firma avand activitate minimala nu imi permit sa ma angajez etc.

Numai daca ai studii economice si te pricepi sa tii contabilitatea in partida dubla si sa intocmesti situatiile financiare si toate raportarile contabile la fel cum o face un contabil.

Edited by rosix, 15 November 2018 - 12:57.


#7
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
rosix zice ca pot... neagu_laurentiu zice ca nu pot pentru ca nu am statut de angajat... Posted Image Posted Image Posted Image  Ce sa mai inteleg

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Cand ai dubii, treci la studiul legii, individual.

Art. 10
(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare. Prin persoana imputernicita sa indeplineasca functia de director economic sau contabil-sef se intelege o persoana angajata potrivit legii, care are studii economice superioare si care are atributii privind conducerea contabilitatii entitatii.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

#9
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 29.09.2006
Sunt o gramada de contabili cu studii medii, de asta sunt si contabili. Intr-adevar nu pot intocmi bilantul.


Daca aveau studii superioare erau economisti.

Edited by paco rabanne, 15 November 2018 - 15:16.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Cei care au studii medii si-s pe functie au acreditare CECCAR (aici se poate, se cheama contabil autorizat iar cei cu studii superioare, expert).
http://ceccar.ro/ro/?page_id=67

Edited by neagu_laurentiu, 15 November 2018 - 15:17.


#11
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 29.09.2006
Crezi ca SRL-ul de la colt, are contabil autorizat sau expert contabil?

Plateste un expert sa-i faca bilantul si sanatate.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Pai asta am si zis dar nu toti inteleg textul ala de lege! Ori ai/esti angajat ori inchei contract de prestari servicii cu astia autorizati/experti (via CECCAR).

Edited by neagu_laurentiu, 15 November 2018 - 15:23.


#13
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 29.09.2006
Pai daca firma are un singur contabil, el este considerat director economic/ contabil sef, cu sau fara studii superioare. Si poate face toate raportarile, mai putin bilantul.

Edited by paco rabanne, 15 November 2018 - 15:26.


#14
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Nu trebuie sa angajezi contabil. Si eu am o firma cu venit foarte mic si colaborez cu o firma mica de contabilitate care cere doar 100 lei pe luna pt contabilitate si nu am nici un stres.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu ce-i tot dati cu acel contract de prestari servicii cand omul nostru intreaba clar:

View Poststan108, on 15 noiembrie 2018 - 12:05, said:

Sunt absolvent al unei facultati de stiinte economice. Intrebarea mea este daca pot detine eu contabilitatea firmei [...], fara sa fiu angajat?

View Postpaco rabanne, on 15 noiembrie 2018 - 15:25, said:

Pai daca firma are un singur contabil, el este considerat director economic/ contabil sef, cu sau fara studii superioare.
Ia vorbeste cu legea in fata, nu din amintiri!

Edited by neagu_laurentiu, 15 November 2018 - 15:30.


#16
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 14.04.2002
Ce facultate economica ai urmat, sunt tare curios, de nu stii ce fel de contabilitate se tine la srl Sau unde e permisa cea in partida simpla.

#17
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 morogan, on 02 decembrie 2018 - 18:25, said:

Ce facultate economica ai urmat, sunt tare curios, de nu stii ce fel de contabilitate se tine la srl Sau unde e permisa cea in partida simpla.

Nu știi că așa-i în România? Îi învață macroeconomie, știu rata inflației din Germania și SUA, dar când văd un OP se uită ca la extratereștri.

#18
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017

 SmurfK, on 03 decembrie 2018 - 14:20, said:

Nu știi că așa-i în România? Îi învață macroeconomie, știu rata inflației din Germania și SUA, dar când văd un OP se uită ca la extratereștri.

Cand eram in generala profesorii aveau placerea deosebita sa le tavaleasca pe fete cu capul de tabla. Nu intelegeam de ce doar pe ele. Intre timp am inteles... fetele sunt tampe, vorbesc sa se afle in treaba, scot niste ciudatenii din gura incat nu ai cum sa nu le dai cu capul de tabla.

 morogan, on 02 decembrie 2018 - 18:25, said:

Ce facultate economica ai urmat, sunt tare curios, de nu stii ce fel de contabilitate se tine la srl Sau unde e permisa cea in partida simpla.

Bai morogane, surprise: facultate economica nu mai este ca pe timpul tau unde insemna doar Contabilitate. Facultate Economica in zilele noastre include si alte profile gen marketing, management, administratie publica etc.

Edited by stan108, 31 January 2019 - 17:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate