Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

ransomware: 2500$ de platit

  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu va mai agitati, nu e vorba de banii vostri, nici macar de ai initiatorului.

Daca vor sa plateasca, sa plateasca. Prostia se plateste.
Adica neah, au platit spitale si statii de politie din USA si noi nu putem ?!

Apoi, daca vor sa plateasca 2500 coco, e clar ca fisierele aloa valoreaza cel putin atit.

Si, la final, de ce sa pui banii in nu stiu ce portofel ?!
De obicei, iti spune foarte clar unde trebuie platit. Ba chiar si vreun mail/modalitate de contact
Platesti acolo si aia e.
Ba cred ca poti chiar sa negociezi, zici ca-ti trebuie doar unele fisiere, ori asteapta 10 zile suma intreaga, ori 1000 de coco pe loc.... pana mea, negocieri din astea cu hecheri, uita-te si tu la niste filme...

#20
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

View Postbuyonevideo, on 14 noiembrie 2018 - 22:06, said:

Nu va mai agitati, nu e vorba de banii vostri, nici macar de ai initiatorului.

Daca vor sa plateasca, sa plateasca. Prostia se plateste.
Adica neah, au platit spitale si statii de politie din USA si noi nu putem ?!

Apoi, daca vor sa plateasca 2500 coco, e clar ca fisierele aloa valoreaza cel putin atit.

Si, la final, de ce sa pui banii in nu stiu ce portofel ?!
De obicei, iti spune foarte clar unde trebuie platit. Ba chiar si vreun mail/modalitate de contact
Platesti acolo si aia e.
Ba cred ca poti chiar sa negociezi, zici ca-ti trebuie doar unele fisiere, ori asteapta 10 zile suma intreaga, ori 1000 de coco pe loc.... pana mea, negocieri din astea cu hecheri, uita-te si tu la niste filme...

au vrut mai mult de 6000.. Am negociat pana la 2500. Cred ca a contat ca encryptorul a trimis "acasa" versiunea de windows ca fiind server..

Edited by Bumble Bee, 14 November 2018 - 22:09.


#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBumble Bee, on 14 noiembrie 2018 - 21:50, said:

Da... am cicit legea. Dar terorismul reprezinta totusi altceva. Aia isi cheltuie banii pe pina colada nu pe exploziv..

Ransomware a aparut cam o data cu ISIS.

Or fi unii rusi, dar nu toti. Si cecenii tot "rusi" sunt.

Sa fim seriosi, nu se ajungea la o scara atat de larga (de "venituri" din ransomware) daca nu erau intr-o locatie unde nu mai exista sistem financiar sa ii verifice cineva.
Daca era vorba de sute in total, era o treaba. Dar pagubele trec de un milion...

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pai pune-i si tu sa decripteze ceva partial sa vezi daca au capabilitatea macar.
Oricum, de-as fi hacker, n-as decripta nimic si as mai cere inca 2500 coco.
Daca merge -> bine, daca nu .. aia e!
Ce-i aia onoare? Onoarea e intre mafioti, astia-s hackeri, n-au niciun motiv sa arate onoare atata timp cat nu-i cunosti, nu afiseaza vreun brand, vreo sigla, ceva.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Fisiere importante de 6.000$ fara backup?
Nu cred asta.
Si eu am cateva fisiere la care am lucrat mult. Le am stocate in vreo 10 locuri: hdd, dvd, stick, cloud, mail,...

#24
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
cel mai rapid si sigur ar fi cu Virvox, dar o sa platesti mult pe comisioane.
depui euro sau ce ai, faci conversie in moneda lor (sll), apoi faci conversie in btc si retragi btc pe adresa aluia.
au o limita zilnica, deci probabil va trebui sa faci mai multe depuneri.

la alte exchange-uri nu cred ca iti permiti sa pierzi timp pentru ca cer verificari care pot dura si saptamani

#25
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

View Postdorin_2k, on 14 noiembrie 2018 - 22:14, said:

Fisiere importante de 6.000$ fara backup?
Nu cred asta.
Si eu am cateva fisiere la care am lucrat mult. Le am stocate in vreo 10 locuri: hdd, dvd, stick, cloud, mail,...


Nu subestima doza de miserupism a unui angajat platit pentru asta.

#26
lmacsen

lmacsen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.08.2016
sa-mi trag palme cati bani fac astia.. cred ca ma reprofilez pe ransomware.

a descarcat si executat ceva "nulled" pe serverul ala, este?

#27
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

View PostLex404, on 14 noiembrie 2018 - 22:11, said:

Ransomware a aparut cam o data cu ISIS.

Or fi unii rusi, dar nu toti. Si cecenii tot "rusi" sunt.

Sa fim seriosi, nu se ajungea la o scara atat de larga (de "venituri" din ransomware) daca nu erau intr-o locatie unde nu mai exista sistem financiar sa ii verifice cineva.
Daca era vorba de sute in total, era o treaba. Dar pagubele trec de un milion...

Eu personal as decupla rusia si celelate state satelit de la internet. nimic bun n-a venit d-acolo vreodata.

Daca e sa ne aducem aminte, tovarasu phutin si-a consolidat puterea dupa ce au sarit in aer cateva blocuri in moscova, cu care mai apoi a justificat o interventie in cecenia.
Ala ce fel de terorism e cand iti arunci in aer proprii cetateni?

Edited by Bumble Bee, 14 November 2018 - 22:26.


#28
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
He he !
     Deci voiau 6000 si ai negociat pana la 2500. Apoi li se vor face mila de tine si vor decripta fisierele.
     Am banuiala ca urmatoarea plata o sa fie de 6000.
      Apoi una de 12 mii ! Si asa mai departe. Ar fi pacat sa rateze un client asa de valoros.
       Unde crezi ca se inchide licitatia ? La 500 000 ? La 1 milion ?
       Oriunde decizi tu ca nu mai ai nevoie de date.

        Ca sa nu mai mentionez ca e posibil sa discuti cu niste hackeri care nu au habar cum se decripteaza datele.


         Succes !

           Daca prind un virus ransomware de-asta, promit sa-l b ag in debug si sa bag adresa mea de email in el. Vor curge la bani ...

#29
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
parca exista si un atm de bitcoin in bucuresti. te duci, bagi cardul, bagi adresa beneficiarului, ei transfera bitcoinii.

sau cumperi de pe localbitcoins, gasesti un vanzator din Romania cu review-uri bune, ii faci transfer bancar sau te intalnesti fata in fata cu el si ii dai cash, el transfera. nu e foarte complicat.

#30
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

View Postcspot, on 14 noiembrie 2018 - 22:33, said:

He he !
Deci voiau 6000 si ai negociat pana la 2500. Apoi li se vor face mila de tine si vor decripta fisierele.
Am banuiala ca urmatoarea plata o sa fie de 6000.
  Apoi una de 12 mii ! Si asa mai departe. Ar fi pacat sa rateze un client asa de valoros.
   Unde crezi ca se inchide licitatia ? La 500 000 ? La 1 milion ?
   Oriunde decizi tu ca nu mai ai nevoie de date.

Ca sa nu mai mentionez ca e posibil sa discuti cu niste hackeri care nu au habar cum se decripteaza datele.


Succes !

   Daca prind un virus ransomware de-asta, promit sa-l b ag in debug si sa bag adresa mea de email in el. Vor curge la bani ...


Sunt riscuri.. dar cred ca nu-i modelul lor de business. Un client care plateste si nu primeste scrie peste tot... Sunt si eu programator dar nu m-am gandit niciodata sa ma apuc de extorcare. Chiar daca nu prea curg banii, prefer sa ii iau pe merit.

View Postborn2lose, on 14 noiembrie 2018 - 22:34, said:

parca exista si un atm de bitcoin in bucuresti. te duci, bagi cardul, bagi adresa beneficiarului, ei transfera bitcoinii.

sau cumperi de pe localbitcoins, gasesti un vanzator din Romania cu review-uri bune, ii faci transfer bancar sau te intalnesti fata in fata cu el si ii dai cash, el transfera. nu e foarte complicat.

localbitcoins am fost indrumat si de rusnaci. Pare ok. Mersi pentru confirmare. Pot sa folosesc walletul lor ca sa consolidez suma pentru tranzactii multiple si apoi sa fac paymentul final?


Ce-i mai interesant e ca BTC e in cadere libera. a pierdut 13% in 24 de ore. Mi-e groaza. Trebuie sa ma misc repede...

Edited by Bumble Bee, 14 November 2018 - 22:42.


#31
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
de ce sa consolidezi mai multe tranzactii? nu stiu cum merge portofelul lor, n-am incercat, iti ia 2 min sa instalezi un portofel pe telefon. jaxx, de exemplu.

#32
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

View Postborn2lose, on 14 noiembrie 2018 - 22:43, said:

de ce sa consolidezi mai multe tranzactii? nu stiu cum merge portofelul lor, n-am incercat, iti ia 2 min sa instalezi un portofel pe telefon. jaxx, de exemplu.

Pentru ca un transfer de 2500 de dolari ridica sprancene..

pe localbitconins am vazut ca mi-a generat un wallet si acolo intra ce cumpar. pot veni cu walletul meu?

asa e, se poate opta pentru propriul portofel. mersi de pont.

Edited by Bumble Bee, 14 November 2018 - 22:52.


#33
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
am lucrat pentru cineva care gazduia vreo 200 de siteuri pe server si el seta parolele clientilor utilizatorilor pt ca zicea ca clientii is idioti si pun parole prea simple.
toate parolele erau cuvinte cu greseli gramaticale si cu anumite litere inlocuite cu numere, gen o cu 0, l cu 1, sau alte litere, ck cu k, th cu d etc. i-am demonstrat cat de 'sigure' sunt cu un dictionar si un scriptulet de cateva zeci de linii care genera si variante cu combinatii de litere si numere pt fiecare cuvant.

lumea trebuie sa inteleaga ca parolele trebuie tratate ca si ceva usor de compromis, indiferent cat de complexe sunt.
de aia ai nevoie si de alte masuri de protectie, sau de limitare de acces in caz ca cineva iti intra in sistem.

#34
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
Ia datele respective pe un hard/stick si vezi-le pe un mac, poate scapi si le poti citi.

#35
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostBumble Bee, on 14 noiembrie 2018 - 21:19, said:

Ok,
Treaba e urata. Cineva a luat pe un server un ransomware de a criptat niste date foarte importante. In ciuda sfatului meu insista sa plateasca. De plata ma ocup eu. Vor 2500 coco. Oare e ok sa ii iau fractionat intr-un portofel localbitcoins.com si apoi sa ii trimit in portofelul rusului?
portofelul e asta xxx
ce ma sfatuiti?
Tot nu ai raspuns la intrebarea asta :

View PostSTARTREK1, on 14 noiembrie 2018 - 21:35, said:

ce tip de ransomware este?
...
Data viitoare sa puneti Kaspersky®Anti-Ransomware Tool for Business (E GRATUIT)
Si poate raspunzi la intrebarile ca ti se pun ca nu ai de unde sa stii de unde sare ajutorul!
De platit, e posibil sa platesti degeaba! ramaneti si cu fisierele criptate si cu banii luati! Chiar sunt curios daca mergeti pe varianta cu plata sa vad ce ati obtinut (nu uita sa scrii un comentariu aici dupa tranzactie).

Edited by stlk, 15 November 2018 - 02:24.


#36
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
O sa platesti degeaba. Mai bine cu banii in buzunar ca datele oricum sunt pierdute si asa vor ramane.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate