Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

taxe dupa infiintarea pfa sau srl

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sgray2410

sgray2410

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.10.2016
va salut, daca s-a mai discutat, intr-un singur post, puteti sa il stergeti pe al meu

Am stat cred ca 1 zi intreaga sa vad ce este mai bine PFA sau SRL
ma refer la taxele ce vin dupa infiintare


am intrebat si persoane autorizate, nici ei nu prea stiu per total unde este mai ieftin

la pfa: pe langa ,casa de marcat, plati la cas, sanatate, etc+10% impozit  nu mai raman cu nimic
la srl: 3% impozit din venit si un contabil

asa mi s-a zis pana acum


stiti , precis:care vor fi toate costurile per an %, la infiintarea celor 2?

va multumesc mult

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
https://www.startupc...ndere-benta.htm

https://gestiunepfa....ointreprindere/


Daca estimezi un venit net mic, sub 22.800 lei, sau chiar pierderi, PFA in sistem real este cea mai avantajosa forma de organizare a unei activitati economice in 2018.

Edited by laffin, 14 November 2018 - 12:36.


#3
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Ti-a spus corect astea-s taxele, cu amendamentul ca la pfa poti sa-ti deduci benzina, motorina, imprimanta, birotica, calculator, masina (amortizezi pe 5 ani), nu ai nevoie de contabil (contabilitate in partida simpla)......tot ce tine de functionarea pfa-ului, la srl platesti 3% la fiecare factura si basta, ceea ce ar putea face pfa-ul mai atractiv. Parca mai nou si srl-ul poate trece in sistem real la cerere adica sa-ti deduci cele de mai sus.

#4
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postsgray2410, on 14 noiembrie 2018 - 12:24, said:

la pfa: pe langa ,casa de marcat, plati la cas, sanatate, etc+10% impozit  nu mai raman cu nimic
la srl: 3% impozit din venit si un contabil


si la srl ai alea de mai sus
+medicina muncii
+contract sau curs ITM

totusi ce activitate o sa ai?

Edited by mihnearau1, 14 November 2018 - 12:49.


#5
sgray2410

sgray2410

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.10.2016
vanzari electronice, dar nu am asa de multe, incat sa ma bag asa de mult in acte, firme
am vanzari in jur de 2000-3000 lei pe luna, vanzari, si nu profit, si vreau sa ma duc in weekend in targuri, ce ar fi mai prefarabil pt mine>

va multumesc

#6
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Postsgray2410, on 14 noiembrie 2018 - 13:01, said:

vanzari electronice, dar nu am asa de multe, incat sa ma bag asa de mult in acte, firme
am vanzari in jur de 2000-3000 lei pe luna, vanzari, si nu profit, si vreau sa ma duc in weekend in targuri, ce ar fi mai prefarabil pt mine>

va multumesc
pfa, ai nevoie de o spoiala de firma. Fii atent platile la pensie sant ceva fix gen 270 ron/lunar indiferent ca faci profit/pierdere. Pe de alta parte nu-i rau vei avea o pensie..... candva.....poatePosted Image Posted Image Posted Image

#7
sgray2410

sgray2410

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.10.2016
daca mai sunt si angajat, primesc x2 pensie?sau statul ma fura??

#8
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
pensia e platita per angajat
firma nu plateste pensie pentru firma
deci de unde x2 ala?

Edited by mihnearau1, 14 November 2018 - 13:22.


#9
sgray2410

sgray2410

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.10.2016
"platile la pensie sant ceva fix gen 270 ron/lunar indiferent ca faci profit/pierdere"
deci eu la pfa voi plati la pensie, ok
dar si angajatorul meu imi plateste contributiile

oricum ar fi, nu scap fara 2000 lei la inceput: cu acte si case de marcat, etc stampile+ 270 lei per luna pt pensii +10 % din vanzarile mele

daca stiti ceva mai convenabil, as aprecia

la un profit de 500-100 lei per luna, nu cred ca voi ramane pe aceasta forma

credeti ca ar fi convenabil, daca as gasi un srl, care sa ma aiba angajat si sa vand in numele lor>?

#10
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Postsgray2410, on 14 noiembrie 2018 - 13:48, said:

"platile la pensie sant ceva fix gen 270 ron/lunar indiferent ca faci profit/pierdere"
deci eu la pfa voi plati la pensie, ok
dar si angajatorul meu imi plateste contributiile

oricum ar fi, nu scap fara 2000 lei la inceput: cu acte si case de marcat, etc stampile+ 270 lei per luna pt pensii +10 % din vanzarile mele

daca stiti ceva mai convenabil, as aprecia

la un profit de 500-100 lei per luna, nu cred ca voi ramane pe aceasta forma

credeti ca ar fi convenabil, daca as gasi un srl, care sa ma aiba angajat si sa vand in numele lor>?
Daca esti deja angajat, cred ca poti scapa de plata CAS, CASS,...... dar nu pot garanta, mai studiaza/intreaba......

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

View Postsgray2410, on 14 noiembrie 2018 - 13:14, said:

daca mai sunt si angajat, primesc x2 pensie?
Da. Pensia se calculează pe baza contribuției totale.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 sgray2410, on 14 noiembrie 2018 - 13:48, said:

"platile la pensie sant ceva fix gen 270 ron/lunar indiferent ca faci profit/pierdere"
deci eu la pfa voi plati la pensie, ok
dar si angajatorul meu imi plateste contributiile

oricum ar fi, nu scap fara 2000 lei la inceput: cu acte si case de marcat, etc stampile+ 270 lei per luna pt pensii +10 % din vanzarile mele

daca stiti ceva mai convenabil, as aprecia

la un profit de 500-100 lei per luna, nu cred ca voi ramane pe aceasta forma

credeti ca ar fi convenabil, daca as gasi un srl, care sa ma aiba angajat si sa vand in numele lor>?
și frate să-mi fi nu aș face asta.vine unu amanda o ia srl-ul,mai vine tva-ul,mai vine impozitul pe profit,actele ,facturile.nu merită să te încurci sau să încurci pe nimeni

ca pfa mai ai ceva taxă de autorizare anuală.asta dacă ai nevoie de vreun atestat ceva.dar la comerțul printârguri cred că nu ai nevoie.

întreabă-i pe târgari ce au pfa sau srl și din 2 -3 raspunsuri alegi și tu ca și ei fiindcă este mai uțor.tind spre pfa

Edited by EMPP, 15 November 2018 - 06:28.


#13
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
3% impozit la 3 luni dacă nu ai angajați.
Dacă ai 1 sau mai mulți angajați, impozitul e 1% la 3 luni. Pt un angajat plătești 780 lei la stat.
Dacă tu ești administrator, nu e obligatoriu sa-ti faci contract de angajare. Dar dacă vrei, poți.
Nu plătești TVA decât dacă într-un an încasezi peste 300000 lei.
Plătești 5% pe dividende când cheltui pt tine
Pfa nu-mi place ca dacă doamne ferește se intampla ceva, raspunzi cu tot ce ai pe numele tău.

#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 EMPP, on 15 noiembrie 2018 - 06:27, said:

întreabă-i pe târgari ce au pfa sau srl și din 2 -3 raspunsuri alegi și tu ca și ei fiindcă este mai uțor.tind spre pfa

De când târgarii sunt un etalon în afaceri?
Îți zic eu de ce au PFA târgarii, agricultorii. Pentru că sunt evazioniști. Și la ei PFA-ul are încasări minuscule, așa că-i doare la bască de contribuții.

PFA-ul e mai avantajos decât SRL-ul în câteva situații foarte specifice. În rest, e o formă de organizare foarte proastă, la care trebuie să fii cam prostuț să aderi. Mulți pun botul la "nu plătesc contabil", dar ajung să plătească mai multe taxe decât dacă ar avea SRL.

#15
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 milovme, on 15 noiembrie 2018 - 21:24, said:

Dacă tu ești administrator, nu e obligatoriu sa-ti faci contract de angajare. Dar dacă vrei, poți.
adica te poti angaja tu pe tine la tine in firma in SRL sau in PFA ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate