Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Nelămurire Amazon

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MariusCristian233

MariusCristian233

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.11.2018
Am făcut o comandă de pe amazon(.com) acum câteva zile și am primit următorul mesaj "Your package was shipped today. This order was purchased from and shipped by a third-party seller, weeea2. They did not provide tracking details for your package. Please contact them if you need further information." Cum voi știi când vine pachetul? Va veni poștașul la ușă sau curierul? E posibil să pierd pachetul dacă nu știu când vine?

#2
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Daca nu vine in 3 sapt poti scrie la support amazon si te rezolva ei. nu pierzi pachetul. De venit ori la posta ori curier, depinde prin cine e trimis

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, te anunta curierul/postasul/oficiul vamal.
Probabil vine cu/la curier sau oficiul vamal, nu postasul obisnuit.
In functie de pretul vei plati zero lei sau TVA si/sau taxe vamale.
Te anunta prin telefon (curier) sau biletel in cutia postala (oficiul vamal).

Nu, nu pierzi nimic daca nu esti acasa atunci, esti anuntat si poti sa-l ridici in urmatoarele 2-3 saptamini.

Vezi ca ami sint vreo 180 de topicuri, mai ales ala cu China, e aceasi brinza - pachet din afara UE>

#4
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
N-ai cumparat de la Amazon, ci de la un vinzator tert, care se foloseste de platforma Amazon ca sa vanda si el. Pentru fiecare articol vandut de Amazon poti avea 10 20 vanzatori diferiti (exista unele articole pe care Amazonul nici nu le are ci doar un vanzator tert): https://www.amazon.c...=A3JI8G7GLVJ8RK

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostEMotanuIO, on 11 noiembrie 2018 - 20:17, said:

N-ai cumparat de la Amazon, ci de la un vinzator tert, care se foloseste de platforma Amazon ca sa vanda si el.
Evident : This order was purchased from and shipped by a third-party seller, weeea2

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La mine nici n-are cum sa vina cu postasul. Pur si simplu, in Romania anului 2018, oficiul 13 Timisoara nu are postas. Scrisori, instiintari, avize, etc. nu ajung pentru ca nu are cine sa le aduca.

#7
MariusCristian233

MariusCristian233

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.11.2018

View Postbuyonevideo, on 11 noiembrie 2018 - 20:09, said:

Da, te anunta curierul/postasul/oficiul vamal.
Probabil vine cu/la curier sau oficiul vamal, nu postasul obisnuit.
In functie de pretul vei plati zero lei sau TVA si/sau taxe vamale.
Te anunta prin telefon (curier) sau biletel in cutia postala (oficiul vamal).

Nu, nu pierzi nimic daca nu esti acasa atunci, esti anuntat si poti sa-l ridici in urmatoarele 2-3 saptamini.

Vezi ca ami sint vreo 180 de topicuri, mai ales ala cu China, e aceasi brinza - pachet din afara UE>

Din câte știu dacă comanda e sub 100 dolari nu trebuie să plătesc tva sau alte taxe.

Edited by MariusCristian233, 11 November 2018 - 22:14.


#8
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Mai taie un zero de la suta aia.
Se plateste TVA pentru comenzi ce depasesc 10 EURO si taxe vamale pentru cele care depasesc 150 EURO

#9
MariusCristian233

MariusCristian233

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.11.2018

View Postyetiro, on 11 noiembrie 2018 - 22:25, said:

Mai taie un zero de la suta aia.
Se plateste TVA pentru comenzi ce depasesc 10 EURO si taxe vamale pentru cele care depasesc 150 EURO

Am comandat 2 cărți, ambele au sub 10 euro și vin în colete diferite, pe dăți diferite, totuși comanda împreună face 30 de euro, cu tot cu transport. Bănuiesc că tot trebuie să plătesc tva-ul, nu?

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Daca sint colete diferite, nu platesti nimic.
Chiar daca ar fi impreuna, 99% nu platesti nimic.
Eu am dat comenzi de pina la $30 si nu am platit nimic.
Vezi ca se calculeaza inclusiv transportul.
Deci, daca a fost cartea 10 euro si transport 80 euro, si apare scris mare pe pachet.... probabil platesti :) :(

Edited by buyonevideo, 12 November 2018 - 09:37.


#11
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View PostMariusCristian233, on 11 noiembrie 2018 - 19:57, said:

Am făcut o comandă de pe amazon(.com) acum câteva zile și am primit următorul mesaj "Your package was shipped today. This order was purchased from and shipped by a third-party seller, weeea2. They did not provide tracking details for your package. Please contact them if you need further information." Cum voi știi când vine pachetul? Va veni poștașul la ușă sau curierul? E posibil să pierd pachetul dacă nu știu când vine?

View Postpasilla, on 11 noiembrie 2018 - 21:02, said:

Evident : This order was purchased from and shipped by a third-party seller, weeea2
Era pentru initiator. Multi dintre cei care comanda pentru prima data de pe Amazon sunt surprinsi cand patesc asta (se prea poate ca Amazon sa puna in fata un vanzator tert care vinde produsul mai ieftin decat Amazon)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate