Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Alegere lanterna

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Salut,

Doresc sa imi cumpar un model de lanterna Astrolux insa nu stiu ce model sa iau:
1) MF04 (led XHP35 , vede +2.4km , vede la distanta, insa are doar 2700lm)
2) MF04S (led XHP70.2 , vede 1.5km maxim, si asta vede la distanta, insa e mai mult de tip flood, adica vede mai puternic si mai larg. Are 6000lm)

Momentan am o lanterna cu led XHP70 ce vede 600m si are 4000lm, vede puternic si aia 600m sunt reali insa doresc ceva care sa vada mai la distanta decat thrower-ul prietenului meu ce vede 1km Posted Image cu led XPL-HI de 1100lm.


Imi e foarte greu sa ma decid, le-as cumpara amandoua insa nu am buget asa mare... 175-225$ e suficient (la care mai adaug incarcator de vreo 20-25$ si 4 baterii de vreo 20$.) MF04S e mai scumpa cu vreo 100lei, dar imi e egal. Am citit forumurile din afara, m-am uitat pe youtube dar tot nu stiu ce sa fac.

Edited by TruculMagic, 11 November 2018 - 16:02.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu da-ți banii pe prostii,
Faceți poze la copii.

La ce-ți trebuie monstrul ăla?

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sa vada la distanta noaptea, ce nu e cklar? Ca ziua vede oricum.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 ericmario, on 11 noiembrie 2018 - 16:04, said:

Nu da-ți banii pe prostii,
Faceți poze la copii.

La ce-ți trebuie monstrul ăla?

E o pasiune , cum unii dau banii pe tigari, la curve, la aparate, etc... imi fac si eu pe plac sa am una din cele mai puternice lanterne din tara Posted Image Nu cred ca s-au vandut multe bucati la noi. In plus mai am prieteni care au lanterne, chiar si Fenix-uri de 1500-1600lei si cand sunt pasionat de ceva , vreau sa am ce-i mai bun. Am gasit ce-i mai bun , dar ma costa 500$ insa e cea mai puternica lanterna din lume la ora actuala, 53000lumeni si vede 1km (IMALENT MS12) , lumineaza mai ceva ca pe stadion Posted Image  Dar deocamdata ma opresc pana in 200$.

Edited by TruculMagic, 11 November 2018 - 16:17.


#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Il si vad pe TruculMagic in balcon cu monstru'n mana chiorand liliecii pe raza de 1 km...:)

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Posted Image  uneori mai vedeam caprioare din baie cand ma *** Posted Image

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Aici poti gasi lume care sa te sfatuiasca.

https://www.candlepo.../vb/content.php

Pe softpedia te putem sfatui ce lanterna iti trebuie ca sa cotrobai prin cutiile din garaj.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai din alea am si eu cu gramada... cu leduri XML T6, L2... Posted Image)
Povestea mea a inceput de cand erau mai tinerel... nu erau lanterne cu led, aveam o lanterna din aia de metal cu bec cu filament, cred ca toata lumea a avut-o Posted Image , apoi nu am mai folosit multi ani o lanterna... tata si-a cumparat una cu led (police... scrie pe ea 100w parca... iti dai seama ce mint aia), avea zoom... mi s-a parut wow, cu zoom reusea sa vada chiar si 100m... , in urma cu cel putin 3 ani am dat de lanterne cu leduri mai puternice (T6), alea care sunt cele mai cumparate din China, astea vedeau vreo 2-300m si am ramas impresionat, nu credeam ca o sa am ceva mai misto Posted Image) am stat asa vreo 2 ani cu ele... am tot luat diferite modele cu acele leduri T6 si L2, am tot facut teste, erau apropiate, apoi am zis ca e momentul sa mai plusez si am trecut la leduri mai serioase (xpl-hi , xhp50), am ramas si mai tare impresionat, nu credeam ca exista ceva mai puternic in afara de alea de peste 4-500euro... , pe cand am luat ceva serios la cateva sute de lei cu xhp70 am ramas masca...5- 600m ...lumina mai puternica ca farurile unei masini pe faza lunga + proiectoare... , acuma m-am cam plictisit de ea si urmeaza sa trec la ceva din alta liga Posted Image Apoi pe viitor cand nu o sa am ce face cu banii o sa iau si una de 5-600$ Posted ImageDeocamdata ma limitez la 200$ + accesorii.

Cam asta e povestea. :)

Edited by TruculMagic, 11 November 2018 - 18:55.


#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
în ro. care-i cea mai bună lanternă existentă?poți da un link?mersi

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De unde sa stiu ce proprietar are cumparata o lanterna puternica. La noi pe siteurile de vanzare ar fi ceva model de la Olight pe la 2500-2800lei. Dar la distanta o bat rau cu modelele astea ce le vreau eu, aia doar lumineaza foarte puternic si cam atat.

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 TruculMagic, on 11 noiembrie 2018 - 21:40, said:

De unde sa stiu ce proprietar are cumparata o lanterna puternica. La noi pe siteurile de vanzare ar fi ceva model de la Olight pe la 2500-2800lei. Dar la distanta o bat rau cu modelele astea ce le vreau eu, aia doar lumineaza foarte puternic si cam atat.
lanterna nu omul mă interesează

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ziceam ca nu stiu ce roman din atatea milioane si-a luat o lanterna puternica... ce model, etc. Cea mai puternica in acest moment e acel IMALENT MS12... undeva la 600$ si cu reducere cand e o scoti pe la 450$ , la care mai platesti TVA. 52000lumeni pe 1km , acopera tot ce-i sta in cale :)
Ca idee un bec halogen (care e cel mai puternic 55w) de masina philips racing +150% are 1500 lumeni...

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 TruculMagic, on 11 noiembrie 2018 - 21:40, said:

De unde sa stiu ce proprietar are cumparata o lanterna puternica. La noi pe siteurile de vanzare ar fi ceva model de la Olight pe la 2500-2800lei.

Asta?
https://www.olightst...-led-olight-x9r

Vad ca e oferta de black friday la “doar” 2240 lei.

Si uite si una de 1km
https://www.olightst...-m3xsut-javelot

Edited by don_dannielo, 11 November 2018 - 23:26.


#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Aia...
Iar cealalta are 1200lm... slabut pentru nevoile mele, eu nu stiu daca sa iau aia de 2700lm si 2.4km, asta cu 1200lm nu as cumpara-o in nici un caz :))

#15
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
acebeam x70 a depasit ms12

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3EOOfjOvq7c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://eu.nkon.nl/f...earchlight.html

#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
o lanternă dasta poate fi facuta de cineva care se pricepe sa se aprinda comandata de un senzor de miscare??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate