Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

11.11 - China Black Friday

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Azi e Black Friday pe site-urile din China, deci hai sa discutam despre promotiile existene.

Eu am pus ochii pe un Aspirator Xiaomi v1, de pe Gearbest (Selectati livrare Fast 23, EUROPA) - 270$

Ar mai fi interesante si niste casti Xiaomi AirDots ~ 35$, care teoretic concureaza cu AirPods de la Apple (200$).

Volumul de vanzari e urias, deci ar fi de dorit sa selectati (daca e posibil) o livrare priority, pt ca altfel aveti sanse sa primiti coletele prin martie 2019, prin bunavointa Postei Romane.

P.S. Abtineti-va de la link-uri cu referer...

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
E inceput de ieri, deja jumatate de zi a trecut.

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostAdm, on 11 noiembrie 2018 - 09:31, said:



Eu am pus ochii pe un Aspirator Xiaomi v1,
Is bune ca ceaiu'.am si eu unul din asta robo,englezesc,doarme sub dulap de vreun an.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
@daniMMM - vezi discutia de aici

Al meu munceste cu spor zilnic, iar acum imi mai iau unul, pentru etaj.

Pentru ca vine iarna si va treziti cu nasul/gura uscate, va recomand un umidificator - copie Venta Air

Smartmi Pure Evaporative Air Humidifier

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Ieri, inainte cu juma de ora de black fraidei, chinezul umflase preturile cam cu 20% la tot cosul de cumparaturi, eu asteptam ora 12(a noastra) sa pot comanda cu ceva reduceri.
Cosul total de cumparaturi a plecat de la 110 dolari catre 130 dolari, dar dupa ora 12(parca) cand i-am dat refresh a coborat la 98 dolari ... deci per total tot a fost o reducere.
Acuma.. daca n-aveti inspiratie pentru ce sa mai aruncati banii, va dau eu cateva sugestii de cumparaturi, adica ce am comandat eu.
Contor electric (am observat ca sar de 350kWh lunar la Enel, ceea ce mi se pare cam mult pentru alea 8 ore in care stau acasa pe zi. M-am gandit sa-i verific, tare mi-e ca ma fura. Om vedea.
Set de tacamuri x8(32 buc), culoare negru, probabil anodizate cu titan. Am zis sa vedem despre ce-i vorba. Ar trebui sa arate OK, dar... vom vedea, diferenta intre kitsch si frumos poate fi foarte mica.
Lingura bambus, model deosebit. Ma gandesc ca-i mai usoara decat aia de inox cand o s-o primesc in cap.
Lingura de silicon, culoare random, sper sa-mi vina rosie. Asta nu doar ca-i mai usoara, dar ar trebui sa fie si moale.
Set de burghie metal HSS, strict necesare daca nu-ti ajung gaurile si vrei mai multe. Stiu ca n-am sa fiu niciodata satisfacut, dar macar incerc.
Burghiu de carbura 2mm, pentru gaurici care se lasa mai greu.
Burghiu pentru faianta 6mm, 8mm, si fiindca femeile au fost intotdeauna fascinate de sculele barbatilor, am decis sa-mi iau in ajutor inca 2 burghie sa ma asiste in operatia de gaurire.
Cutit. si fiindca gaura trebuie sa aiba si forma anatomica, un cutit ar fi cel mai potrivit pentru a o finisa.
Manusi de silicon, Si fiindca un ginecolog amator are nevoie si de protectie, am luat 2 bucati, pentru ambele maini.
Rasnita de piper. Asta nu stiu de ce am luat-o. Ideea e ca.. daca o sa am nevoie, de-acu incolo o sa am si asa ceva.


Cred ca am pus prea multe linkuri, nu mi le-a luat pe toate. Asta e!
Spor la cumparaturi!

#6
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
@Adm ziceai ca ai un v2, acum iti iei un v1?

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Gasiti-mi si mie un DashCam. Sa aiba toate alea si sa fie best. Vreau sa mearga si in parcare, daca s-ar putea sa-l accesez din casa. :P

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Si.. pentru cine e interesat de o statistica cu timpul de shipping, produse ajunse versus pierdute pe drum (4 din 117 deocamdata la mine), timpul de shipping corelat cu costul produsului, alte corelatii pe care le doriti dumneavoastra, aveti aici un fisier centralizator.
Attached File  aliexpress.zip   18.56K   21 downloads

Adresa e pe Bucuresti, probabil ca conteaza si asta.
Si.. pana acum nu am platit niciun leu ca si TVA din simplul motiv ca nu mi-au cerut aia de la vama. Normal trebuiau sa-mi perceapa pentru coletele de peste 10 dolari.
M-au verificat doar de droguri(cred). De exemplu la un ciocan de lipit, in loc sa se uite la cican cum m-am gandit eu, s-au uitat prin cutiile alea cu accesorii, sacaz, pasta decapanta. Adica se aratau interesati mai mult de chimicale decat de a pune TVA, habar n-am de ce.
Baia cu ultrasunete a venit din Germania cu FanCurier(cred) pana la mine la usa. Deci din UE. Asta inseamna ca nu s-ar fi perceput TVA.

Cam astea ar trebui spuse pentru cei care nu stiu cum decurg cumparaturile astea de pe aliexpress.
Contul se face usor,plata la fel, se face de pe card in avans, nu vad ce-ar mai fi de zis decat spor la futut banii aiurea. Dispute n-am avut pana acum sa stiu cum se procedeaza, am decis sa nu ma complic pentru niste produse ieftine, ar fi trebuit so fac, macar asa.. de test sa vad cum se procedeaza.
Posted Image

#9
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De mentionat ca cel mai bun card pentru cumparaturile din China (si nu numai) e Revolut.

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Ce face Revolut ala in plus fata de cardul meu ING?

#11
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011

View PostPuferiu_, on 11 noiembrie 2018 - 11:11, said:

De mentionat ca cel mai bun card pentru cumparaturile din China (si nu numai) e Revolut.
De ce?

#12
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Dati o cautare pe topicul cu Aliexpress si cititi rezultatele. Asta pe langa topicul dedicat.

Cititi si primul mesaj de aici.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdm, on 11 noiembrie 2018 - 09:31, said:

niste casti Xiaomi AirDots ~ 35$, care teoretic concureaza cu AirPods de la Apple (200$).


Mersi, le-am comandat. :)

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View Postwarchilde, on 11 noiembrie 2018 - 10:13, said:

@Adm ziceai ca ai un v2, acum iti iei un v1?
Diferenta majora dintre ele tine ca v1 teoretic si spala pe jos, dar practic rezervorul e prea mic.

Direrenta de bani e insa maricica, mai ales cu reducerea.

#15
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Si practic ce inseamna ca e prea mic? Trebuie sa il umpli de mai multe ori ca sa spele odata printr-un apartament?

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostAdm, on 11 noiembrie 2018 - 09:52, said:

Pentru ca vine iarna si va treziti cu nasul/gura uscate, va recomand un umidificator - copie Venta Air

daca e musai nevoie de umidificare, apelez la metoda batraneasca, o oala cu apa. insa am dat de curand banii pe un dezumidificator, cam acelasi pret cu cel din link.

o intrebare de profan, la preturile platite pe site, cand ajung in tara, adaugam si tva la ele, nu? iar in cazul produselor mai mari, ne lovim din nou de problema vamii? plata transport si taxe vamale, taxa de depozitare, cine merge la vama, curierul sau umbli tu de nebun dupa colet, ori asteptat dupa posta cand isi aduce aminte, ori ca nu are nevoie de produsul tau si chiar ti-l da?

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Da.
Lenovo watch 9 e 17 💲 și pe gearbest și pe Ali.

Edited by slai, 11 November 2018 - 13:04.


#18
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009

View Postmaccip, on 11 noiembrie 2018 - 10:03, said:


Set de tacamuri x8(32 buc), culoare negru, probabil anodizate cu titan. Am zis sa vedem despre ce-i vorba. Ar trebui sa arate OK, dar... vom vedea, diferenta intre kitsch si frumos poate fi foarte mica.

ai idee de ce in momentul in care selectez 5 seturi pe negru pretul se duce la 241$?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate