Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

M-am săturat de ,,profesorii de limba română'' de pe forum!

* * * * - 15 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#163
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 Noua_pe_site, on 12 noiembrie 2018 - 22:01, said:


Topicul se adreseaza persoanelor care NU au nimic de spus la subiect si se rezuma la corectat.

Ex : deschid  topic si intreb daca ploua sau ninge in bucuresti pentru ca site-ul cutare de pe net spune ca ploua.

TU vii si-mi zici ca bucuresti se scrie cu B mare si ma trimiti sa studiez ca lipsa B-ului mare din cuvantul meu ti-a stricat ochisorii si ti-a stricat toata ziua cand ai realizat cat de putine sanse am eu sa fiu angajata in campul muncii.
Nu-mi spui daca ploua , nu-mi daca ninge , doar ma corectezi. Ok , am invatat cum se scrie corect Bucuresti , multumesc dar pe langa informatia asta valoroasa si de care nu aveam nevoie , poti sa raspunzi si la intrebarea mea ?

Mai simplu de atat nu stiu sa explic , sper ca ai inteles acum motivul pentru care s-a deschis acest topic.

El îți zice că bucurești se scrie de fapt București, alt coleg te va întreba dacă ești normal/ă la cap să întrebi în august dacă ninge în București, altul îți va răspunde simplu: ,,plouă". Trec peste ăia care or să spună că ai un avatar frumos, papușe nu ieși la un suk, sau cei care încep să spună că apa e bună la plante. Trec și peste colegii habotnici care-ți vor spune că e un minipotop din cauza paradei LGBT.
Va mai exista și glumețul care va spune că ninge, mâine stai acasă, că grădinița e închisă.
Deci mare atenție cum cerni informațiile.

Tu ai de ales între a te enerva, sau a realiza că:

1. bucuresti se scrie de fapt București
2. Nu are cum să ningă în București în luna august
3. Plouă, deci siteul zice adevărul
4. Forumul ăsta e ca o casă de nebuni din care parcă nu vrei să mai ieși.

Edited by Sabinatu, 12 November 2018 - 23:02.


#164
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Eu am probleme cu cratimele . Mai bine construiesc fraza in asa fel incat sa nu fiu nevoit sa le folosesc.

#165
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Noua_pe_site, on 12 noiembrie 2018 - 22:01, said:


Ok , am inteles, esti super bun la gramatica,scrii corect romaneste, esti cel mai tare din parcarea softpediei tu si restul profesorilor.

De citit si inteles mesajul pe care-l citesti esti in stare sau ai lipsit la orele in care s-a predat partea asta ?

Topicul se adreseaza persoanelor care NU au nimic de spus la subiect si se rezuma la corectat.

Ex : deschid  topic si intreb daca ploua sau ninge in bucuresti pentru ca site-ul cutare de pe net spune ca ploua.

TU vii si-mi zici ca bucuresti se scrie cu B mare si ma trimiti sa studiez ca lipsa B-ului mare din cuvantul meu ti-a stricat ochisorii si ti-a stricat toata ziua cand ai realizat cat de putine sanse am eu sa fiu angajata in campul muncii.
Nu-mi spui daca ploua , nu-mi daca ninge , doar ma corectezi. Ok , am invatat cum se scrie corect Bucuresti , multumesc dar pe langa informatia asta valoroasa si de care nu aveam nevoie , poti sa raspunzi si la intrebarea mea ?

Mai simplu de atat nu stiu sa explic , sper ca ai inteles acum motivul pentru care s-a deschis acest topic.
Ti-am zis ca exagerezi !
Dar poate nu m-ai inteles si atunci o sa iti dau tema de studiat ca sa intelegi exact despre ce vorbesc eu . Cauta postarile userului " bizonu " sau asa ceva, de pe Poiana si o sa te dumiresti rapid ca nu e absurd ce am scris sau ce stii , poate o sa consideri ca asa e normal ...
Chestii usoare ca nu a pus o virgula o data sau a mancat o litera sau nu a pus cum trebuie o cratima , astea-s inerente insa daca vei citi postarile userului mentionat mai sus o sa zici ( daca vei fi corecta ) ca asa ceva nu trebuie tolerat sub nici o forma .
Eu am recunoscut ca nimeni nu e perfect ( nici eu ) insa pana la a scrie un text neinteligibil e cale lunga si asta denota una sau chiar doua lucruri , reavointa sau prostie sau amandoua  !

#166
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
De Bizonu m-am legat si eu, a zis ca are ceva probleme si ca a dat deja explicatii.

#167
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu inteleg ce probleme poate sa aiba un user care stie sa utilizeze forumul , fara suparare ! Poate edita de 10 ori sau scrie un text doc si sa caute cu google forma corecta a cuvintelor , dar nuuuu , de ce sa faca asta daca i se permite oricum ?! Si nu numai dansul e cu scrisul asta ca mai sunt .
Ce nu inteleg eu , daca i se face observatie , de ce nu incearca sa remedieze pe viitor ? Ca eu nu am observat nici o imbunatatire in decursul anilor nu vorbim de zile Posted Image

#168
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 Baxon, on 12 noiembrie 2018 - 23:12, said:

Nu inteleg ce probleme poate sa aiba un user care stie sa utilizeze forumul , fara suparare !

Scleroza multipla in placi, poate intelegi acum.

#169
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

 Paz, on 12 noiembrie 2018 - 23:06, said:

De Bizonu m-am legat si eu, a zis ca are ceva probleme si ca a dat deja explicatii.

Nu iti bate capul, se face ca nu înțelege, am explicat si eu, mai in urma :) la #160.

Edited by crisstonne, 12 November 2018 - 23:29.


#170
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 AlbastruIndigo, on 12 noiembrie 2018 - 23:25, said:


Scleroza multipla in placi, poate intelegi acum.
Nu inteleg !
Cat timp poate tasta un mesaj pe forum inseamna ca poate si incerca sa scrie corect , nu de alta dar boala ( imi pare rau pt el ) nu-l opreste sa scrie corect si coerent .

Am vazut si postari ale dansului cu scriere corecta deci se poate insa nu exista perseverenta ...

Si nu ma refer strict la userul acesta , A fost doar un exemplu . Se " stiu " si altii insa nu mai conteaza vezi postarea #2

#171
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Q.E.D.
Pe unii trebuie sa ii bata Dumnezeu, sa le dea o boala, un accident, ca sa inteleaga problemele semenului.

#172
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Baxon, on 13 noiembrie 2018 - 00:49, said:

Nu inteleg !
Cat timp poate tasta un mesaj pe forum inseamna ca poate si incerca sa scrie corect , nu de alta dar boala ( imi pare rau pt el ) nu-l opreste sa scrie corect si coerent .

Am vazut si postari ale dansului cu scriere corecta deci se poate insa nu exista perseverenta ...
Cred ca sunt deja doi care ne spun (mie si tie) ca omul are probleme cu sanatatea si ca de acolo i se trage.

#173
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 Baxon, on 13 noiembrie 2018 - 00:51, said:

Nu inteleg !
Cat timp poate tasta un mesaj pe forum inseamna ca poate si incerca sa scrie corect , nu de alta dar boala ( imi pare rau pt el ) nu-l opreste sa scrie corect si coerent .

Si normal ca nu intelegi, atata timp cat gramatica este mai importanta decat empatia. Posted Image

Cum adica nu-l opreste sa scrie corect si coerent, tu stii ce simptome crunte are aceasta boala? Sau ca sunt zile in care esti ok si sunt zile in care esti in iad, din toate punctele de vedere? Poate ca, pentru unii oameni, scrisul pe forum este singurul lucru de care s-ar mai putea bucura in aceasta viata, dar ce mortii ma-sii conteaza, nu? Important este ca-ti lezeaza tie (si altora) vederea.

Pentru cunostintele tale generale, in simptome intra tremurul mainilor si scaderea vederii pana la orbire. Inceara TU sa scrii corect intr-o asa situatie si abia apoi judeca!

Edited by AlbastruIndigo, 13 November 2018 - 01:12.


#174
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Cornel_P, on 12 noiembrie 2018 - 22:59, said:

Eu am probleme cu cratimele . Mai bine construiesc fraza in asa fel incat sa nu fiu nevoit sa le folosesc.

Eu pun virgula. E prezenta pe primul ecran  atunci cand postez de pe telefon, in timp ce cratima... nici nu stiu sigur pe unde e.
Apoi, eu scriu mult in malgasa si aia nu au cratime, asa ca in timp m,am dezobisnuit

#175
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Subiectul asta e ca ala ca de ce nu conduci tot timpul cu mainile pe volan in pozitia 10:10.

#176
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 AlbastruIndigo, on 13 noiembrie 2018 - 01:10, said:

Si normal ca nu intelegi, atata timp cat gramatica este mai importanta decat empatia.
Eu nu cred ca din sete de gramatica fac baietii asa. Cred ca e mai mult un fel de rigiditate ca sa zic asa.

#177
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Baxon, on 12 noiembrie 2018 - 23:12, said:

Nu inteleg ce probleme poate sa aiba un user care stie sa utilizeze forumul , fara suparare ! Poate edita de 10 ori sau scrie un text doc si sa caute cu google forma corecta a cuvintelor , dar nuuuu , de ce sa faca asta daca i se permite oricum ?! Si nu numai dansul e cu scrisul asta ca mai sunt .
Ce nu inteleg eu , daca i se face observatie , de ce nu incearca sa remedieze pe viitor ? Ca eu nu am observat nici o imbunatatire in decursul anilor nu vorbim de zile Posted Image

am avut o vreme cand eram imobilizat (nu eram paralizat, altele erau motivele) , si nu puteam folosi decat un deget sau maxim doua, vreme de cateva ore. asa ca stateam pe forum in timpul asta. sa scriu o fraza ca cea de mai sus a ta, imi lua minute bune. cand realizai cate greseli ai facut si trebuia sa mergi sa corectezi, ceea ce e f greu cand trebuie sa te reintorci in propozitie, exact la acel cuvant, litera, sa te pozitionezi acolo, avand un singur degetel pentru asta si un ecran mititel. nu nu, averam o intreaga mana la dispozitie, celelalte degete erau... prinse cu alte treburi.
asa ca eu inteleg pe altul.

#178
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 crisstonne, on 13 noiembrie 2018 - 00:58, said:

Q.E.D.
Pe unii trebuie sa ii bata Dumnezeu, sa le dea o boala, un accident, ca sa inteleaga problemele semenului.
Vezi ca ce doresti altuia ti se intampla chiar tie ....
@ Bizonul e caz lamurit , ceilalti ce scuza au ? Sau si ceilalti is bolnavi ( alte boli ) nedeclarati ?
Din partea mea fiecare sa scrie cum vrea/poate , cat mai pocit , ca nu ma afecteaza cu nimic , doar mi-am spus parerea vis-a-vis de primul post de pe topic !

Edited by Baxon, 14 November 2018 - 09:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate