Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Telefoane resigilate ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
alexandrU_BogDan

alexandrU_BogDan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 04.08.2016
Ce parere aveti de telefoanele resigilate ("Produs cu mici urme de folosire si zgarieturi fine, cu ambalajul original deschis") vandute de eMAG ?

"Vandut de eMAG
Garantie 24 de luni
Retur gratuit in 30 de zile
"

Garantie 24 de luni si retur 30 de zile ... dar ma gandesc eu asa... daca primul posesor l'a zgariat , eu al 2-lea posesor il zgarii ... ce retur mai imi primeste mie ?

"Nu se acceptă produsele asupra cărora au fost efectuate intervenții neautorizate, cele care prezintă urme de uzură sau folosire excesivă, zgârieturi, ciobituri, lovituri, șocuri mecanice / electrice, produsele cărora le lipsesc accesorii.

    Nu se acceptă returul dacă ai dezinstalat sistemele de operare sau alte programe existente la livrare, dacă produsele au licențe OEM activate sau dacă ai dezinstalat sistemele de operare sau alte programe existente la livrare."

A cumparat cineva din acest magazin online resigilate ?

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Nu am cumparat resigilate, posibil sa fi fost cumparate si returnate de catre cumparator sau s-a deteriorat ambalajul in timpul manipularii.
Eu unul nu m-as risca sa cumpar resigilate....

Edited by diegodanny, 09 November 2018 - 00:17.


#3
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

View Postdiegodanny, on 09 noiembrie 2018 - 00:17, said:

Nu am cumparat resigilate, posibil sa fi fost cumparate si returnate de catre cumparator sau s-a deteriorat ambalajul in timpul manipularii.
Eu unul nu m-as risca sa cumpar resigilate....
Care ii riscul?

#4
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Daca la cineva nu i-a trebuit un produs, de ce ti-l trebuie tie ? Omul nu l-a dat inapoi de bun ce era. Iar in schimb, resigilat, adica second hand, odata deschis, pretul trebuie sa fie cel putin cu 50% mai ieftin, nu cu 2-5 maxim 10% cat il pun ei.

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postlogy, on 09 noiembrie 2018 - 00:41, said:

Daca la cineva nu i-a trebuit un produs, de ce ti-l trebuie tie ? Omul nu l-a dat inapoi de bun ce era. Iar in schimb, resigilat, adica second hand, odata deschis, pretul trebuie sa fie cel putin cu 50% mai ieftin, nu cu 2-5 maxim 10% cat il pun ei.
Incurci borcanele! resigilat este una si SH e alta!

#6
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Resigilat este tot un sh dar cu garantie ca a unui produs nou.
Sunt multi care cumpara si le returneaza din diverse motive,nu probleme tehnice,deci poti cumpara daca te impaci ca nu este totusi un produs nou.
Semnele pe care le prezinta,sunt urme fine,de la buzunar,daca il zgari sau ciobesti nu il mai poti returna.

Edited by silviu03, 09 November 2018 - 02:00.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am cumparat acum cativa ani niste Galaxy S4 (4 bucati) care cica trebuiau sa fie resigilate. Au venit 1 resigilat si 3 noi, sigilate.

#8
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
ti se ofera resigilate si la produsele "ca noi", ca n-ai de unde stii ca tu esti primul posesor.

Edited by zyppster, 09 November 2018 - 04:54.


#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cunosc o persoana care cand a dorit sa isi cumpere aparat foto digital, televizor, etc, a folosit sistemul de retur in cazul cand in cateva zile observa ca nu e ceea ce isi dorea. Practic "imprumuta" pentru testare. Cred ca produsele care au trecut pe la persoana respectiva au devenit resigilate.

#10
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Am cumpărat de multe ori resigilate, de la ceasuri, la storcătoare de fructe. Unele au venit nou-nouțe, cu toate folile pe ele (folii care nu pot fi puse înapoi odată date jos), altele erau desigilate, dar fără urme vizibile de nimic. Am și returnat produse fără să aibă probleme tehnice. Am returnat și produse luate resigilare, tot fără discuții.

Scopul returului e nepotrivirea produsului cu ce îți doreai, și mi se pare normal ca magazinul să le poată vinde mai departe.

#11
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005
Am luat si eu acum 3-4 ani de la Emag un S5, resigilat. Erau nou, doar ambalajul desfacut. Merge si acum, il foloseste mama.
Nu ai si la resigilate optiunea sa faci retur daca nu iti plac....?

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 logy, on 09 noiembrie 2018 - 00:41, said:

Daca la cineva nu i-a trebuit un produs, de ce ti-l trebuie tie ? Omul nu l-a dat inapoi de bun ce era. Iar in schimb, resigilat, adica second hand, odata deschis, pretul trebuie sa fie cel putin cu 50% mai ieftin, nu cu 2-5 maxim 10% cat il pun ei.
In mod normal produsele returnate sunt testate, iar daca prezinta defecte nu se accepta la retur.

 Amon, on 09 noiembrie 2018 - 07:57, said:

Am luat si eu acum 3-4 ani de la Emag un S5, resigilat. Erau nou, doar ambalajul desfacut. Merge si acum, il foloseste mama.
Nu ai si la resigilate optiunea sa faci retur daca nu iti plac....?
Din cate stiu se aplica aceleasi conditii de retur convenite prin lege sau adoptate de magazin (perioada mai mare de retur fata de cea legala, etc.).

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Daca pretul e destul de tentant, de ce nu?

1. Daca esti din Bucuresti, poti merge sa il ridici din Showroom, asa ca poti alege sa il returnezi imediat.
2. Ai 30 de zile sa te razgandesti.

Eu am dat inapoi 3-4 telefoane, dar am avut mare grija sa fie impecabile si resetate cand le-am dat inapoi.

#14
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 10.04.2009
am cumparat telefoane (o gramada, si cu taste si cu touch), un TV LG de 130 cm si multe altele... toate impecabile, doar cu foliile date jos (unele inca le aveau)

mai ales ca ai garantie tot 24 luni, drept de retur in 30 zile... deci nu vad problema :)

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

 alexandrU_BogDan, on 09 noiembrie 2018 - 00:09, said:

Ce parere aveti de telefoanele resigilate ("Produs cu mici urme de folosire si zgarieturi fine, cu ambalajul original deschis") vandute de eMAG ?

"Vandut de eMAG
Garantie 24 de luni
Retur gratuit in 30 de zile
"

Garantie 24 de luni si retur 30 de zile ... dar ma gandesc eu asa... daca primul posesor l'a zgariat , eu al 2-lea posesor il zgarii ... ce retur mai imi primeste mie ?

"Nu se acceptă produsele asupra cărora au fost efectuate intervenții neautorizate, cele care prezintă urme de uzură sau folosire excesivă, zgârieturi, ciobituri, lovituri, șocuri mecanice / electrice, produsele cărora le lipsesc accesorii.

    Nu se acceptă returul dacă ai dezinstalat sistemele de operare sau alte programe existente la livrare, dacă produsele au licențe OEM activate sau dacă ai dezinstalat sistemele de operare sau alte programe existente la livrare."

A cumparat cineva din acest magazin online resigilate ?
Da, de multe ori chiar. Si nu numai telefoane. Acum, in cazul telefoanelor, ca despre ele e vorba, nu am avut nicio problema, erau in stare perfecta. Nici macar acele zgarieturi fine nu existau, erau ca noi. Si atunci, daca ai o reducere de 80-120-150 lei, poate si mai mult in functie de pret, de ce nu ?
Treaba cu zgarieturi fine, e o chesrie generica, ca nu au cum sa le treaca altfel, nu pot fi trecute ca intacte. Asta e o chestie spusa de un angajat emag si mi s-a confirmat de multe ori. Concluzie, din pc meu de vedere, clar DA. Eu recomand, in special de la emag. Restul, nu stiu ca nu am incercat.

 logy, on 09 noiembrie 2018 - 00:41, said:

Daca la cineva nu i-a trebuit un produs, de ce ti-l trebuie tie ? Omul nu l-a dat inapoi de bun ce era. Iar in schimb, resigilat, adica second hand, odata deschis, pretul trebuie sa fie cel putin cu 50% mai ieftin, nu cu 2-5 maxim 10% cat il pun ei.
Oamenii se pot razgandi, poate nu le place, poate era cadou si nu a fost pe masura asteptarilor, poate a gasit altceva cu specificatii mai bune. Nu prea au cum sa reduca pretul cu 50% desi, mie personal, mi-ar placea enorm. Cum ar fi sa iau un tv de 2000 de lei cu 1000 lei, doar ca celui dinainte nu i-a placut. Si sa fie si in stare impecabila...

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă te interesează în mod deosebit un anumit model şi nu-l mai găseşti altfel, îl poţi lua resigilat - deşi am impresia că ai mai multe şanse să-l găseşti second hand.
Altfel, nu recomand decât produs nou. Şi nu numai telefoane, ci şi maşini, electrocasnice, scule.

 Adm, on 09 noiembrie 2018 - 08:49, said:

1. Daca esti din Bucuresti, poti merge sa il ridici din Showroom, asa ca poti alege sa il returnezi imediat.
2. Ai 30 de zile sa te razgandesti.
La evoMAG nu e valabil returul, dacă ridici telefonul din showroom. M-am fript, asta e.

#17
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 25.10.2016
Caz real: Am cumparat S8+ de la Emag. Dupa o saptamana, un prieten a gasit o oferta in afara tarii - S9+ tot la acelasi pret. Am facut retur S8+ la emag, si am luat S9+. Deci, telefonul pe care l-am returnat eu va fi bagat la resigilate.  Nu avea nici un defect. Nu exclud nici posibilitatea ca in anumite cazuri, unele produse sa fie defecte.  Dar, la general, produsele resigilatem de la eMag sunt ok.

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
am mai cumparat produse resigilate si n-am avut probleme. acu vreo doi ani m-am aventurat si am cumparat un chiar laptop dell, care costa 2400 lei, eu l-am luat cu 1800! naiba sa le ia de preturi, laptopu a fost (si este chiar OK). la telefoane e chiar ok sa fie multe resigilate, la cum ruleaza copii astia telefoanele cred  ca un sfert se intorc in magazin. toate dupa 3 sapatamani de utilizare. societatea de consum, ce sa-i faci...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate