Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

sfat achizie masina , 3500 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
ionutz38

ionutz38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 02.08.2009
Salutare ,

  Sunt in cautarea unei masini pentru sotia mea ( care este incepatoare) si vreau ajutorul vostru in alegerea masinii..personal m-am oprit asupra urmatoarelor marci :

- Ford fiesta 1.4 tdci
- Polo 1.4 DTI
- Skoda Fabia II 1.4 tdi
- Renault Clio 3 1.5 dci


  toate fabricatie intre anii 2008-2010 , diesel , hatchback..care credeti ca este cea mai buna alegere fiabilitate/pret ?...Multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Polo / Skoda.

Pe benzină însă. Și de la rudă / prieten / cunoștință, nu de la samsari.

De ce diesel că bănuiesc că e pentru urban ?

Edited by waterman, 07 November 2018 - 16:44.


#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Cea mai buna e cea mai noua, cea mai putin uzata, cea mai bine intretinuta.
Daca face 5000 km/an, cea mai buna e una pe benzina.

#4
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Subscriu.
Pe benzină .
Și de la rudă / prieten / cunoștință,cu istoric stiut.  Nu de la samsari.

Un Clio cred ca ar fi perfect Renault fiind una din masinile cu o devalorizare foarte rapida poti lua ceva mai nou cu rulaj mai mic.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005
La 3500 E vrei o masina din 2008-2010....diesel.
Eu zic sa revizuiesti ori pretul ori anul de achizitie ori starea masinii....
Si nicidecum diesel. Daca e pentru sotie atunci gandesc ca este pentru urban...in general femeilor le este frica sa circule in afara orasului. Atunci benzina.

#6
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Mi-am adus aminte de un amic, ferm convins de diesel:

"-Nu mi-as lua benzina nici mort. Chiar daca stau cu masina in parcare un an de zile, si o sterg de praf, tot diesel mi-as lua"

Nu ai ce argumente sa aduci pro benzina in acea situatie. poate initiatorul se afla in aceeasi stare.

On topic: Polo. pt o doamna/domnisoara.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005

 JustARandomGuy, on 07 noiembrie 2018 - 17:22, said:

On topic: Polo. pt o doamna/domnisoara.
Pentru anul cerut Polo sunt supraevaluate la pret. Ai uitat ca e nemteasca... ??

#8
ionutz38

ionutz38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 02.08.2009
Am cautat si variantele pe benzina dar in 95% din cazuri consumurile sunt exagerate ( peste 10%) ..este exclusa varianta cu GPL deoarece sotia nu doreste , avand si un baietel mai mic ...eu am de 10 ani diesel si merg 80% in oras si nu au am avut nici un fel de probleme, iar consumul mult mai mic..scoala a facut-o tot pe diesel

 tehnics, on 07 noiembrie 2018 - 17:01, said:

La 3500 E vrei o masina din 2008-2010....diesel.
Eu zic sa revizuiesti ori pretul ori anul de achizitie ori starea masinii....
Si nicidecum diesel. Daca e pentru sotie atunci gandesc ca este pentru urban...in general femeilor le este frica sa circule in afara orasului. Atunci benzina.

toate masinile de mai sus se incadreaza in 3500 euro fara probleme ...in afara o conduc eu ..:)

#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Daca ai muiere si copil..n o lasa la volan in oras.
E pacat..

#10
ionutz38

ionutz38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 02.08.2009

 Pekiasan, on 07 noiembrie 2018 - 16:57, said:

Subscriu.
Pe benzină .
Și de la rudă / prieten / cunoștință,cu istoric stiut.  Nu de la samsari.

Un Clio cred ca ar fi perfect Renault fiind una din masinile cu o devalorizare foarte rapida poti lua ceva mai nou cu rulaj mai mic.

De patru luni caut o masina si sincer nu am pe nimeni cunoscut care sa-si vanda masina ..caut doar sa fie primul proprietar , cumparata din Romania...restul cred ca e loterie!

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 ionutz38, on 07 noiembrie 2018 - 16:39, said:

Salutare ,

Sunt in cautarea unei masini pentru sotia mea ( care este incepatoare) si vreau ajutorul vostru in alegerea masinii..personal m-am oprit asupra urmatoarelor marci :

- Ford fiesta 1.4 tdci
- Polo 1.4 DTI
- Skoda Fabia II 1.4 tdi
- Renault Clio 3 1.5 dci

toate fabricatie intre anii 2008-2010 , diesel , hatchback..care credeti ca este cea mai buna alegere fiabilitate/pret ?...
Multumesc
Eu cred ca cea mai buna alegere e masina care ofera cel bun confort la volan !

#12
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Eu am luat cu 3600 o Kia ceed 1.6 benzina, destul de nasoala la exterior dar ok mecanic, si are si incalzire in scaunePosted Image

nasoala adica sters lacul pe la colturi (genul de zgarieruti care ies la polish), si cateva mai adanci pe portiere facute de chei, fara rugina

Edited by Mar-zZz, 07 November 2018 - 18:14.


#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
E f ok Fiesta, am avut asa ceva si daca e musai sa fie diesel motorul de 1.4 tdci e f rezistent

#14
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

 ionutz38, on 07 noiembrie 2018 - 18:05, said:

De patru luni caut o masina si sincer nu am pe nimeni cunoscut care sa-si vanda masina ..caut doar sa fie primul proprietar , cumparata din Romania...restul cred ca e loterie!
Nici asta nu e loterie... Eu am masina de 10 ani, am cumparato noua, am fost multumit de ea, am tras de ea, dar acum incepe sa pice cam toate, incep sa nu mai fiu multumit de ea... Trebuie sa bag bani multi in ea. Atunci ce fac? Dau un polish, o sapalare interioara,o spalare motor,o pun pe net, ti-o vand tie sa bagi tu bani in ea... Si sunt unic proprietar, cu acte in regula si revizii la zii...Posted Image   Si daca ma enervez, dau si ceva km inapoi, ca deh...e masina mea de suflet tinuta in garaj, pastrata si mers cu ea doar ocazional...   ideea e ca in ziua de azi toate masinile sh sunt loterie. Masini bune si ieftine nu sunt. Masina buna nu o vinzi...o tii pt tine, iti faci treaba cu ea...

Edited by rhdghdhs, 07 November 2018 - 19:19.


#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 tehnics, on 07 noiembrie 2018 - 17:26, said:

Pentru anul cerut Polo sunt supraevaluate la pret. Ai uitat ca e nemteasca... ??
Daca e de-aia sunt supraevaluate si de noi.

#16
ionutz38

ionutz38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 02.08.2009

 rhdghdhs, on 07 noiembrie 2018 - 19:18, said:

Nici asta nu e loterie... Eu am masina de 10 ani, am cumparato noua, am fost multumit de ea, am tras de ea, dar acum incepe sa pice cam toate, incep sa nu mai fiu multumit de ea... Trebuie sa bag bani multi in ea. Atunci ce fac? Dau un polish, o sapalare interioara,o spalare motor,o pun pe net, ti-o vand tie sa bagi tu bani in ea... Si sunt unic proprietar, cu acte in regula si revizii la zii...Posted Image   Si daca ma enervez, dau si ceva km inapoi, ca deh...e masina mea de suflet tinuta in garaj, pastrata si mers cu ea doar ocazional...   ideea e ca in ziua de azi toate masinile sh sunt loterie. Masini bune si ieftine nu sunt. Masina buna nu o vinzi...o tii pt tine, iti faci treaba cu ea...


Eu am Opelul de 10 ani si cand l-am luat avea deja 8 ani si masina merge si acum foarte bine ,  350000 km si nu am umblat la motor , cutie , ambreiaj...ce am schimbat au fost mai mult consumabile

 atupi, on 07 noiembrie 2018 - 19:13, said:

E f ok Fiesta, am avut asa ceva si daca e musai sa fie diesel motorul de 1.4 tdci e f rezistent

E musai sa fie diesel din cauza consumului...benzinarele consuma enorm dupa mine

 foxbat, on 07 noiembrie 2018 - 18:04, said:

Daca ai muiere si copil..n o lasa la volan in oras.
E pacat..

nu am inteles ce ai vrut sa spui ...pacat de ce?

#17
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Ai mai mare sanse sa gasesti o masina pe benzina buna decat un diesel bun in banii astai.

1. Diesel e mai scump din fabrica si isi pastreaza o diferenta fata de benzina. Un diesel vechi are sanse mari sa fie cu probleme, si costa mult mai multi bani de reparat. Un benzinar din 2010 e mai ieftin ca un dieselar al aceluiasi model din acelasi ani. Cu diferenta de bani mai bine cumperi o masina mai buna.
2. Pentru drumuri scurte, benzina se preteaza mai bine, mai ales pe vreme rece se incalzeste mult mai repede decat benzina.

#18
ionutz38

ionutz38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 02.08.2009

 waterman, on 07 noiembrie 2018 - 16:42, said:

Polo / Skoda.

Pe benzină însă. Și de la rudă / prieten / cunoștință, nu de la samsari.

De ce diesel că bănuiesc că e pentru urban ?


da , mai mult urban dar o sa fie folosita si in afara de mine cand o sa am nevoie ...eu am diesel de 10 ani si am folosit-o 80% urban fara probleme...sa inteleg ca modelele ai noi sunt mai pretentioase?..pot sa o mai alerg eu din cand in cand daca este nevoie...

 bluesnake, on 07 noiembrie 2018 - 20:31, said:

Ai mai mare sanse sa gasesti o masina pe benzina buna decat un diesel bun in banii astai.

1. Diesel e mai scump din fabrica si isi pastreaza o diferenta fata de benzina. Un diesel vechi are sanse mari sa fie cu probleme, si costa mult mai multi bani de reparat. Un benzinar din 2010 e mai ieftin ca un dieselar al aceluiasi model din acelasi ani. Cu diferenta de bani mai bine cumperi o masina mai buna.
2. Pentru drumuri scurte, benzina se preteaza mai bine, mai ales pe vreme rece se incalzeste mult mai repede decat benzina.

am intrebat pe grupul de Ford si benzinarul ajunge sa consume si 12 % in oras ...dupa mine este un consum exagerat pentru un motor de 1.4 ..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate