Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tv output optical to analog

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Vreau sa scot sunet din tv Samsung 55ju7500 spre amplificator la o calitate cat mai buna.

Nu am intrare digitala la amplificatorul Nad c315 si nici nu as vrea sa il schimb.

Am incercat cu iesirea din casti a tv-ului catre amplif dar sunetul este foarte slab.

Am cumparat acest convertor dar nu mi-a facut altceva decat sa mi converteasca din optic in analog la aceeasi calitate ca si cum as scoate din iesirea de casti.

https://s.click.alie...s.com/e/OSVrj20

Banuiesc ca am nevoie de ceva de genul Cambridge Audio Dacmagic 100 dar nu as da 500 lei doar pt asta.

Asa ca va intreb daca stiti o solutie mai ieftina?

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 cccrys, on 05 noiembrie 2018 - 22:28, said:

Vreau sa scot sunet din tv Samsung 55ju7500 spre amplificator la o calitate cat mai buna.

Nu am intrare digitala la amplificatorul Nad c315 si nici nu as vrea sa il schimb.

Am incercat cu iesirea din casti a tv-ului catre amplif dar sunetul este foarte slab.

Am cumparat acest convertor dar nu mi-a facut altceva decat sa mi converteasca din optic in analog la aceeasi calitate ca si cum as scoate din iesirea de casti.

https://s.click.alie...s.com/e/OSVrj20

Banuiesc ca am nevoie de ceva de genul Cambridge Audio Dacmagic 100 dar nu as da 500 lei doar pt asta.

Asa ca va intreb daca stiti o solutie mai ieftina?
Nu ai cum sa ai nivel mic la iesirea de casti  unde sare de 0 db, problema ta este de impendanta incorecta sau setari incorecte
La un astfel de tv ai nevoie de optic 5.1 pt al exploata la maxim

Edited by ciine, 05 November 2018 - 22:49.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Care este sursa din care vrei sunetul TV-ului: program TV, redare film/muzica cu player-ul TV, ...?
pentru ca in functie de sursa este si semnalul digital suficient de "curat" si puternic.
eu folosesc de ani buni NUMAI iesirea digitala din TV Samsung, cuplata la un decodor multicanal 5.1, luat tot de pe ALI si functioneaza perfect.
Nu imi vine sa cred ca te-ai pricopsit exact cu un DAC defect.
Sigur intrarea in amplificator, cea pe care ai testat, este 100% OK?, Ai schimbat intrarea sa vezi cum se comporta? Adica CD/AUX/TAPE..
In niciun caz PHONO, ca este alt nivel de semnal si alte corectii.

#4
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Convertorul era o chinezarie pe care l-am returnat in vara.

Sursa a fost un film dts rulat cu playerul tv-ului si canalele tv cu muzica. Nu mai imi aduc aminte exact pe ce intrare l-am bagat, pe "tv" dar nu sunt sigur.

@viceroy
Ce decodor ai luat de pe ali?

Edited by cccrys, 05 November 2018 - 23:30.


#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Eu an luat un minidisc player stricat cu 50 lei care nu inregistra dar la care folosesc intrarea optică  si convertorul intern. Caută un cap de serie cu același defect. Vei fi uimit de calitate.


Nad-ul e stereo. Ce să facă cu un decodor multicanal?

Edited by orlandobarbulescu, 06 November 2018 - 07:45.


#6
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
https://www.avstore....o-taishan-d03k/

#7
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
M-am uitat la Fiio dar mi-e frica sa nu faca la fel ca si convertorul pe care l-am returnat.
Nu suporta dolby si dts.

Edited by cccrys, 06 November 2018 - 09:18.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Banuiesc ca am nevoie de ceva de genul Cambridge Audio Dacmagic 100 dar nu as da 500 lei doar pt asta.
Nici asta nu stie dolby si dts.

Si in general nu prea mai gasesti pe piata decat chinezarii relativ ieftine car sa stie. Motivul e ca producatorii nu prea mai au chef sa plateasca licentele, in special ptr DTS si doar firmulitele chinezesti no-name mai fac ptr ca merg pe blat. Pana si Samsung de anul asta a scos DTS-ul de pe TV-uri. A mai pastrat ( nu sunt insa sigur ) doar la seria de top - QLED.

Quote

Ai schimbat intrarea sa vezi cum se comporta? Adica CD/AUX/TAPE..
Intrarile respective sunt standard ( 2V ) - marcate doar ca sa stii ce se aude cand comuti. Doar Phono difera.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Decodoarele pe care le am(2) sunt HD Audio Rush si 5.1 Audio Gear. Asa le gasesti pe ALI.
Se pot seta 5.1 sau 2.1. Decodeaza DD si DTS.
Unul are iesiri pe jack-uri de 3,5, ca la PC, celalalt are iesiri RCA, ca la DVD player. 2 intrari optice, una coaxiala si una jack stereo, analog.
Intrarile sunt selectabile.
Nu au telecomanda niciunul, dar sunt si modele mai scumpe care au si telecomanda. Cauta UBolon series decoders, au si HDMI si HDMIArc, dar sunt mai scumpe.

@eiffel
I-am spus sa incerece diferite intrari, poate una era defecta/cu probleme. Dar se pare ca nu de acolo era problema.

#10
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Cineva mi-a sugerat sa folosesc iesirea bluetooth audio din tv folosind ceva de genul.
https://www.aliexpre...ch_0_ppcChannel

Foloseste cineva?

Legat de iesirea dolby/dts din cate imi aduc aminte am posibilitatea sa comut pe pcm din tv si ar trebui sa mearga.

Edited by cccrys, 06 November 2018 - 10:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate