Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Nu imi mai functioneaza desktopul

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Silenthunter

Silenthunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.02.2011
Salut! O mica problema legata de win 7, sper ca aceasta rubrica sa fie cea adecvata.

Am laptop Asus I3 cumparat din 2010 -2011 ( pe acolo ) si niciodata nu am avut vreo problema cu win 7 ultimate SP1 ( nu a fost nevoie de reinstal niciodata ). In prezent se misca perfect, dar am o mica nelamurire totusi. Lucrez foarte mult office cu el, deasemenea vizualizez si filme atunci cand timpul imi permite.
Ce nelamurire am:
acum 2 ani fratiorul meu a intrat pe un site ( nu ii stiu numele ) pentru a vedea partea a-2-a a filmului "Labirintul-Cercurile de foc"..si s-a ales cu un virus Politia romana. Am reusit sa inlatur problema ( chiar f simplu intrand in safe mode si stergand manual cateva foldere/fisiere suspecte, apoi lasand restul pe seama BitDefenderului ). De atunci insa nu imi mai functioneaza desktopul, mai exact nu am nicio pictograma, nu functioneaza right click ( decat pe bara de start )..de asemenea obtiunea show desktop este activa.
Asa cum am mai spus nu fac mare lucru cu laptopul, nici nu intru foarte des in sesiuni de lucru pe el, dar atunci cand o fac ma cam enerveaza faptul ca trebuie sa deschid programele din meniul start sau din bara de start ( acolo am facut scurtaturi pentru cele mai utilizate programe ).
La scanari cu BitDefender, Avast, Mbam, Kaspersky ( nu intelegeti gresit, nu am aceste programe antivirus simultam pe laptop ) nu a fost gasit nimic suspect. Laptopul in sine merge foarte bine, se misca foarte repede pe net, in programe, in transferuri de fisiere, etc..dar se pare ca acel virus a "mancat" desktopul.
Poate fi remediata problema fara sa fac reinstal ceva, fara sa folosesc vreo aplicatie ciudata pt desktop? Cineva imi spunea odata ca poti crea un registru undeva prin registri key dar nu ma pricep..aveti idee? Sau alte sugestii?
Repet windows 7 Ultimate merge impecabil, laptopul ( ASUS I3 ) se misca perfect, dar a aparut aceast mic neajuns :(

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Post mutat din topicul: https://forum.softpe...2#entry23754488

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca ai sters prea multe cand cu virusul.

Incearca sa creezi alt user si sa te loghezi pe el. Daca pe noul user marge, muti tot ce mai ai prin folderele vechiului user si apoi stergi userul - nu manual ci din Control Panel Users.

#4
Silenthunter

Silenthunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.02.2011
nu functioneaza, din nou toate bune pana la desktop
Cred ca fisierul sau ce este responsabil cu asa ceva a fost sters definitiv nu de mine ci de antivirus. Tin minte ca eu am sters doar 2-3 foldere ciudate apoi am lasat in seama antivirusului. Acesta a gasit inca cateva dar ciudat pe unele le-a sters definitiv, pe altele le-a pus in carantina.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Folderul Desktop exista la userul tau ?
Daca nu, creaza-l.

Apoi:

Deschide CMD cu click dreapta "Run as Administrator" si scrie in el sfc /scannow
Apoi da-i enter - va verifica integritatea fisierelor windows si va incerca repararea lor daca sunt corupte.

Daca tot nu vrea:

Instaleaza CCleaner, da o curatare temporare si registrii, apoi in Tools la Startup - in dreapta e un tab Context Menu. Dai disable la toate task-urile care se termina cu un dll in coada.
Dai restart si vezi daca merge click dreapta. Daca merge activezi pe rand cate un dll pana cand reapare problema. La dll-ul cu problema ii dai delete. E bine sa vezi si de la ce program provine - eventual sa-l dezinstalezi din Add/remove.

Daca tot nu se rezolva nu scapi fara reinstalare.

#6
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Incearca: regedit - HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer si vezi daca exista ceva de genul "NoViewContextMenu". Daca da, sterge si restart. Sau partea de gpedit - setezi pe "not configured" (default) daca e "Enabled".

View Posteiffel, on 06 noiembrie 2018 - 18:34, said:

Daca tot nu se rezolva nu scapi fara reinstalare.
Si eu as alege un clean install, dupa atatia ani si ransomware cine stie ce "bube" mai sunt. Dar se poate incerca un windows repair (de obicei reinstaleaza peste ce este si nu pierzi programele etc) sau chiar un install curat intr-o masina virtuala si doar copiat dir-ul "Users" de acolo, in speranta ca se repara (copie fisierele lipsa).

Edited by 1nqiu, 06 November 2018 - 19:19.


#7
Silenthunter

Silenthunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.02.2011
Eiffel:
Am acel folder, am dat cmd si scanare iar dupa verificare am primit ceva gen ":äu fost reparare unele probleme"..nu insa si aceasta.

Ccleaner il am deja, cand am luat laptopul i-am rugat pe cei de acolo sa imi instaleze si windows si baietii au instalat pe langa sistemul de operare si office dar si alte programe/utilitare.
L-am rulat, am intrat unde ai spus tu si am gasit niste dll-uri ciudate de la antivirusul Kaspersky pe care l-am folosit o singura data de cand cu acel virus, apoi l-am dezinstalat ( folosesc Bit defender care pare a fi foarte bun, iar in trecut Avast ). Nu s-a rezolvat nimic prin dezactivarea-reactivarea lorPosted Image
Putin nedumerit insa cum au ramas acele urme ale unui program dezinstalat de mine cu add/remove..

1nqiu:

Am gasit linia de comanda, am sters-o si nimic. Dar, acolo mai sunt 3 intrari:
Default..reg/sz..value not set
ForceActiveDesktopOn.. reg-dword..0x00000000 (0)
NoDriveTypeAutorun..reg/dword...0x00000091(145)...il sterg si pe asta? ForceActive desktopOn banuiesc ca NU trebuie sters!

In orice caz, sunt de acord cu voi, trebuie sa reinstalez dar nu prea am timp + sistemul merge foarte bine ( am mai spus asta ) si parca nu as vrea. Nu am erori ciudate de genul """svhost", "windows explorer s-a inchis neasteptat", etc..deci windowsul in sine nu este crapat Posted Image ..doar problema asta care ma enerveaza!!
Secretul pentru care a rezistat atata timp este simplu, nu downloadez chestii ciudate, nu folosesc torente, direct download si lucruri care duc spre ferestre pop-up cu continut daunator ( de foarte multe ori ), nu instalez/dezinstalez programe cu nemiluita si daca instalez nu o fac decat cu programe despre care stiu ca is ok.
Folosesc foarte mult office si programe de grafica ( in general medicale pentru ca lucrez in domeniu ) deci au fost suficiente momente in care am dus laptopul la extrem..cu toate astea NU a crapat pana acum!
Dar, fara sa vrei cand cauti un film sau intri pe siteuri mai dai de cate o nenorocire de virus care adoarme antivirusul. Eu am luat unul si a facut ravagii, desi am scapat de el.
Cum am mai spus, problema in sine nu este grava, pot lucra si asa, pot seta poze de fundal, etc ..dar este destul de incomod sa stai si sa cauti in STart programele care iti trebuiesc Posted Image

Multumesc frumos pentru raspunsurile si solutiile pe care mi le-ati oferit dar se pare ca din fisierele Windowsului lipseste ceva mult mai important ( din moment ce niciuna din solutiile voastre nu functioneaza ).

Multumesc din nou si ar mai fi ceva..daca voi da o reparare a sistemului, acea imagine ISO trebuie sa contina exact acelasi timp de Windows cu cel folosit de mine?

Edited by Silenthunter, 07 November 2018 - 11:28.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Kaspersky uneori se dezinstaleaza aiurea - mai raman resturi in sistem si pot crea probleme.
N-ar strica sa rulezi asta - https://support.kaspersky.com/1464 ar trebui sa elimine in mod corect daca mai ai ceva kaspersky in sistem.
Poate cine stie...

#9
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

View PostSilenthunter, on 07 noiembrie 2018 - 11:26, said:

1nqiu:

Am gasit linia de comanda, am sters-o si nimic. Dar, acolo mai sunt 3 intrari:
Default..reg/sz..value not set
ForceActiveDesktopOn.. reg-dword..0x00000000 (0)
NoDriveTypeAutorun..reg/dword...0x00000091(145)...il sterg si pe asta? ForceActive desktopOn banuiesc ca NU trebuie sters!
....
Multumesc din nou si ar mai fi ceva..daca voi da o reparare a sistemului, acea imagine ISO trebuie sa contina exact acelasi timp de Windows cu cel folosit de mine?
Ai restartat dupa ce ai sters din registri? Eu as verifica si partea de gpedit, e posibil sa fie setat si acolo.
Cele 2 key le poti lasa, n-au legatura, prima e oricum off, a 2-a e pt autoplay/autorun si are valoarea default.
Da, ar trebui sa folosesti aceeasi versiune de sistem de operare.

Edited by 1nqiu, 07 November 2018 - 12:38.


#10
Silenthunter

Silenthunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.02.2011
okk, pana la urma am rezolvat. Am dus laptopul la firma de unde l-am cumparat si au facut ei o noua instalare. Spuneau ca mai bine fac reinstalare de windows decat sa stau si sa caut o rezolvare a unei probleme care oricum nu se poate rezolva daca fisierele de sistem ( unele ) sunt corupte sau lipsesc. Si oricum, 8 ani este suficient, trebuia un reinstal :D

Multumesc frumos!!
Cred ca topicul poate fi inchis!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate