Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Tatuaj și problema angajãrii

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View Postcrisstonne, on 04 noiembrie 2018 - 06:13, said:

Mai nene, astea se fac cind esti ȘMECHER, nu cind esti frustrat.
Nene, atunci eram smecher, imi stiau multi de frica dar de atunci au mai trecut ani, eu am imbatranit si am ramas in urma.

#74
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011

View PostBombalurina, on 04 noiembrie 2018 - 06:18, said:

Nene, atunci eram smecher, imi stiau multi de frica dar de atunci au mai trecut ani, eu am imbatranit si am ramas in urma.

Ai vazut ?!
Trebuia să gindesti pe termen lung.

#75
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostBombalurina, on 04 noiembrie 2018 - 06:04, said:

Corect. Eu in tinerete mi-am tatuat cat am putut de mare pe brat o zvastica foarte frumoasa cu negru si rosu si dupa aceea m-am chinuit cu greu s-o acopar.
Cu ce ai acoperit-o?

#76
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View PostPuferiu_, on 04 noiembrie 2018 - 06:45, said:

Cu ce ai acoperit-o?
Cu un alt tatuaj peste cel vechi, tatuajul initial fiind mare si tatuajul nou a fost si mai mare, mi-a acoperit tot bratul.

View Postcrisstonne, on 04 noiembrie 2018 - 06:43, said:

Trebuia să gindesti pe termen lung.
Cum e vorba aia? "Da-i doamne mintea de pe urma". Nu se poate asa ceva.

#77
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

View Postiamback, on 04 noiembrie 2018 - 01:03, said:

Pentru initiator: ai vazut si tu ce reactii ai primit de la anumiti oameni nu foarte deschisi de aici. Astfel de mentalitati nu foarte deschise intalnesti si la unii angajatori, asa ca nu iti face un tatuaj greu sau imposibil de acoperit.
nu sunt nici închis nici deschis dar tu te-ai tatua pe față cum este cel din fotografie?te rog da sau nu

de cel cu reclamele goagăl vorbesc

acele păsărele le-ai purta pe corpul tău?chiar pe fund făcute.

sau cel cu mileul -cipca de pe față?

#78
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014
Am citit toate commenturile, iar ideea generală e că „doar pușcăriașii și oamenii slabi își fac tatuaje, doar cei limitați”.

Unii mi-au amintit de 2016 și de faptul că m-am lăsat de facultate. Asta nu înseamnă că nu m-am înscris în altă parte.

Cineva mi-a zis să îmi fac tatuajul ăla când o să ajung ca Neymar. Ideea era să-l copiez într-un fel. Eu o ard arogant și superior și tatuajul mi-ar fi dat „apă la moară”. Să vezi ce hate primesc acum. :)))

Este un user care pune virgulă în loc de cratimă. Serios, e obositor să-ți citesc părerile.

#79
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

View Postreus11, on 04 noiembrie 2018 - 08:45, said:

Am citit toate commenturile, iar ideea generală e că „doar pușcăriașii și oamenii slabi își fac tatuaje, doar cei limitați”.

Unii mi-au amintit de 2016 și de faptul că m-am lăsat de facultate. Asta nu înseamnă că nu m-am înscris în altă parte.

Cineva mi-a zis să îmi fac tatuajul ăla când o să ajung ca Neymar. Ideea era să-l copiez într-un fel. Eu o ard arogant și superior și tatuajul mi-ar fi dat „apă la moară”. Să vezi ce hate primesc acum. Posted Image))

Este un user care pune virgulă în loc de cratimă. Serios, e obositor să-ți citesc părerile.
poate nu-i merge cratima(am și eu un calculator cu tasta defectă și pun altceva în loc decât sa nu pui nimic)la ce concluzie ai ajuns?îl faci sau nu?

ce merge la 25  nu se mai potrivește cu 45.de 55 numai zic.

#80
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014
Fac 23 luna viitoare. Am renunțat la idee momentan. Dar nu pentru prostiile astea cu pușcăriașii, ci din cauza problemei cu angajarea.

#81
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postreus11, on 03 noiembrie 2018 - 19:49, said:

Vreau să-mi fac un tatuaj la vedere și colegii de facultate mi-au spus că nu e cea mai bună idee, pentru că nu mă va băga nimeni în seamă cu o astfel de chestie pe piele la angajare. Voi ce părere aveți și ce sfat îmi dați? Mulțumesc!

Nu e o idee bună să ai un tatuaj la vedere dar perspectivele de angajare depind de domeniul în care vrei să activezi.
Probabil că în domeniul financiar-bancar  nu te va angaja nimeni dar într-o agenție de publicitate nu va fi nici o problemă.

#82
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View PostEvil_Ghost, on 03 noiembrie 2018 - 19:59, said:

Nu vad de ce tatuajul ti-ar crea probleme la angajare.
Eventual in cazul in care esti refuzat de un angajator pe baza acestui motiv il poti da in judecata pentru discriminare.
Daca e pe pozitie de lopatar la santuri nu e nici o problema. Daca vrea cariera, management, relatii cu clientii si sa reprezinte imaginea unei firme, poate sa uite de asa ceva. Nimeni nu o sa ii spuna in fata motivul dar nu o sa fie angajat pe asemenea pozitii ever.
Daca vrea antreprenor si vrea sa lucreze el direct cu clientii, eu nu as baga prea mult in seama daca mi-ar veni unul la firma tot tatuat sa imi prezinte ceva. Spune-i prejudecata, spune-i cum vrei dar m-as gandi de doua ori daca sa ii acord ceva incredere.

Edited by jm2010, 04 November 2018 - 13:01.


#83
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postanaki, on 03 noiembrie 2018 - 20:12, said:

ele inca sunt asociate in mentalul romanesc cu puscariasii sau cu indivizii dubiosi,

Pentru că din punct de vedere psihanalitic, un tatuaj ne spune că posesorul lui ascunde o faptă foartă urâtă din trecutul său, de care nu ar vrea să afle nimeni. Din această cauză unii îşi fac tatuaje, pentru că subconştientul îi "obligă" să facă, acesta fiind perceput ca un fel de...a ascunde identitatea persoanei, în spatele unui tatuaj. Dacă s-ar putea, unii şi-ar face tatuaj pe tot corpul, ca să nu fie recunoscuţi de nimeni.

Acesta e motivul pentru care în politică, este "interzis" ca cineva să-şi arate tatuajul. În acest fel, ziariştii care cunosc puţină psihanaliză, şi ştiu ce mesaj transmite un tatuaj, va căuta în trecutul politicianului cu tatuaj, până va găsi ce faptă compromiţătoare a făcut. Posesorii de tatuaje sunt expuşi în permanenţă analizei trecutului lor.

De asta şi tatuajele cele mai "crâncene" sunt asociate cu puşcăriaşii: pentru că aceştia într-adevăr, au fapte crâncene pe care ar fi vrut să le ascundă.




View PostI2O, on 03 noiembrie 2018 - 20:17, said:

Cand ai tatuaje facute cu stil...nu te considera nima parnaias

Nu are importanţă că tatuajele sunt înfricoşătoare sau nu. Ele transmit un singur mesaj: posesorul lor nu ar vrea să se afle o faptă compromiţătoare din trecutul lui. Însă prin chiar prezenţa tatuajului, el dezvăluie acea faptă.

Edited by lupini, 04 November 2018 - 13:19.


#84
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

View Postjm2010, on 04 noiembrie 2018 - 13:00, said:

Daca e pe pozitie de lopatar la santuri nu e nici o problema. Daca vrea cariera, management, relatii cu clientii si sa reprezinte imaginea unei firme, poate sa uite de asa ceva. Nimeni nu o sa ii spuna in fata motivul dar nu o sa fie angajat pe asemenea pozitii ever.
Daca vrea antreprenor si vrea sa lucreze el direct cu clientii, eu nu as baga prea mult in seama daca mi-ar veni unul la firma tot tatuat sa imi prezinte ceva. Spune-i prejudecata, spune-i cum vrei dar m-as gandi de doua ori daca sa ii acord ceva incredere.
dacă ar veni tot tatuat și ți-ar stârni curiozitatea și ți-ai da seama că ai mult de câștigat ai trece peste faptul că-i tatuat  garantat

dar trebuie să ,,zică,, bine ca să nu mai bagi de seamă tatuajele

un pic și de prejudecată

#85
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View PostEMPP, on 04 noiembrie 2018 - 13:27, said:

dacă ar veni tot tatuat și ți-ar stârni curiozitatea și ți-ai da seama că ai mult de câștigat ai trece peste faptul că-i tatuat  garantat

dar trebuie să ,,zică,, bine ca să nu mai bagi de seamă tatuajele

un pic și de prejudecată
Din perspectiva mea (poti cauta studii de specialitate daca nu crezi), doar oamenii slabi care vor sa epateze prin altceva cauta sa se tatueze, nici o persoana normala cu personalitate stabila nu are nevoie de asa ceva. Si acuma sa fim seriosi, balta este mare, de ce mi-as pierde vremea? Daca  chiar as fi nevoit sa ma folosesc de serviciile unei asemenea persoane (si aici ma refer efectiv la pozitii de management/decizii etc. nu la lopatar pe care nu te intereseaza cum arata) nu i-as acorda nici un fel de incredere, as fi foarte prevazator.
Si daca crezi ca este doar o opinie izolata si nu o sa vezi asta in societate, te inseli.

#86
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

View PostPopaXXX, on 03 noiembrie 2018 - 20:22, said:

Eu unul nu cunosc niciun profesor universitar, cercetator, savant, doctor, inginer sau alte persoane respectabile cu tatuaj, stiu in schimb tot felul de bagabonti, smecheri, interlopi, cocalari, fosti puscariasi si alte asemenea personaje care au tatuaje.
Cu cati profesori universitari, savanti, doctori, ingineri si alte persoane respectabile intri in contact frecvent? Imi pare rau sa te dezamagesc, dar sunt destui cercetatori care au tatuaje relevante pentru domeniile lor de activitate. Uite un exemplu care-mi place, ce apare in cartea lui Dawkins The Greatest Show on Earth: The Evidence for Evolution
[ https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-a04a31c567f1f72db5d8884c25a1d3c9-c - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cat despre alte exemple, intra aici. Sunt o gramada.
Pentru initiator - am antebratul stang tatuat si n-a fost niciodata nevoie sa-l acopar fie ca vorbim de mediul academic sau industrie. Dar, cum au mai zis si altii inainte si dupa cum reiese din mesajele unor useri, prezenta unui tatuaj vizibil permanent risca sa-ti limiteze optiunile de angajare. Cu mentiunea ca, daca esti cu adevarat bun in domeniul in care activezi, un tatuaj nu va conta absolut deloc.

#87
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Șmecheria este momentul de glorie al prostiei! Momentul...

#88
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvpiti, on 04 noiembrie 2018 - 13:58, said:


Cu cati profesori universitari, savanti, doctori, ingineri si alte persoane respectabile intri in contact frecvent? Imi pare rau sa te dezamagesc, dar sunt destui cercetatori care au tatuaje relevante pentru domeniile lor de activitate. Uite un exemplu care-mi place, ce apare in cartea lui Dawkins The Greatest Show on Earth: The Evidence for Evolution
[ https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-a04a31c567f1f72db5d8884c25a1d3c9-c - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cat despre alte exemple, intra aici. Sunt o gramada.
Pentru initiator - am antebratul stang tatuat si n-a fost niciodata nevoie sa-l acopar fie ca vorbim de mediul academic sau industrie. Dar, cum au mai zis si altii inainte si dupa cum reiese din mesajele unor useri, prezenta unui tatuaj vizibil permanent risca sa-ti limiteze optiunile de angajare. Cu mentiunea ca, daca esti cu adevarat bun in domeniul in care activezi, un tatuaj nu va conta absolut deloc.
pai o svastica pe gat sigur nu va duce la prejudecati pozitive.

#89
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Tinand cont ca tatuajul prezentat de initiator nu contine vreun simbol considerat ilegal in anumite state, mi se parea normal sa nu discut despre cazuri extreme. Dar da, subiectul unui tatuaj permanent ales de o persoana constienta, spune ceva despre acea persoana de ex ce-i place sau ce considera aceasta important.

#90
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Acum exista posibilitatea sa iti faci tatuaje semipermanent care tin 3-5 ani...daca tot vrei tatuaje

Edited by I2O, 04 November 2018 - 17:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate