Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Programe tv in laptop, fara internet, in camion

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salut. Cum asi putea prin ceva programe tv in camion, prin laptop, daca nu am internet ? Programe romanesti, prin strainatate. Treaba e ca nu vreau prea multe complicatii cu antene, receivere. Exista si alta varianta ? Mersi

Edited by ionutsb, 01 November 2018 - 19:15.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
exista tunere usb, dar nu vei putea prinde decit programe locale, pentru programe romanesti in strainatate, ii musai o antena satelit, dar pe camion .. nu mere, pentru ca trebuie sa fie orientata cu precizie spre respectivul satelit, iar pe camion, poate doar cind stai in parcare ;) că cînd merge, doar daca ii pui sistem giroscopic de orientare .. dar nici chiar asa ..

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Tableta cu sim, abonament UPC, Horizon go,
Sau pe abonamentul/contul unui prieten care are Horizon Go.

Edited by myshyk, 01 November 2018 - 19:26.


#4
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Postr_murphy, on 01 noiembrie 2018 - 19:18, said:

exista tunere usb, dar nu vei putea prinde decit programe locale, pentru programe romanesti in strainatate, ii musai o antena satelit, dar pe camion .. nu mere, pentru ca trebuie sa fie orientata cu precizie spre respectivul satelit, iar pe camion, poate doar cind stai in parcare ;) că cĂźnd merge, doar daca ii pui sistem giroscopic de orientare .. dar nici chiar asa ..
Mersi, ma intereseaza cand stau pe loc.  Am tot stocat filme dar parca asi vrea si emisiuni, in general programe documentare. Daca nu inteleg limba nu am facut nimic :(

#5
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Postmyshyk, on 01 noiembrie 2018 - 19:24, said:

Tableta cu sim, abonament UPC, Horizon go,
Sau pe abonamentul/contul unui prieten care are Horizon Go.

Tableta e prea mica, asi vrea ceva pe laptop ca m-am saturat de telefon . Nu e luna sa nu platesc 300 lei telefonul din cauza netului. Nemtii astia nu au auzit de wifi , gratis...

View Postmyshyk, on 01 noiembrie 2018 - 19:24, said:

Tableta cu sim, abonament UPC, Horizon go,
Sau pe abonamentul/contul unui prieten care are Horizon Go.

Aia e pe baza de net? Ms

Edited by Dany_Darke, 02 November 2018 - 12:49.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Poststlk, on 01 noiembrie 2018 - 19:28, said:

"Cum asi putea prin ceva programe tv in camion, prin laptop, daca nu am internet"

Eu cred ca decat prin telepatie poti sa receptionezi canalele tv romanesti (live) in strainatate fara internet/antena satelit!
Tu esti soferul camionului? ca e cam aiurea pentru un sofer de camion sa puna astfel de intrebari!
Tableta cu sim, iti spune ceva?
Aceea e pe baza de numar telefon cu acces la internet.
Ai de ales sa faci un abonament, cu un numar mare de Gb de internet, sau pe cartela, alimentand mereu cartela ca sa poti accesa internetul.
Si o tableta de 10-12 ", e mai mult decat suficient

Edited by myshyk, 01 November 2018 - 19:50.


#7
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Da. Ms

Problema e ca trebuie mult net in roaming...
Programe tv ma intereseaza in special cele documentare, asi incerca sa prin programe locale dar daca nu inteleg limba tot degeaba :(

Stiu ca intreb o prostie dar totusi intreb: daca prin programe locale cu tunner, se pot traduce fara net ?

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, la abonament probabil iti vor opri roamingul dupa o perioada.
Probabil antena ramine solutia.

AS se scrie AS, nu ASI.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu, nu poti avea traduceri. Mai ales in romaneste.
Eventual pe o cartela straina? Nu stiu, asta n-am incercat, dar......

Edited by myshyk, 01 November 2018 - 19:59.


#10
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Posttrollerul_de_serviciu, on 01 noiembrie 2018 - 19:53, said:

Da, la abonament probabil iti vor opri roamingul dupa o perioada.
Probabil antena ramine solutia.

AS se scrie AS, nu ASI.
Ms

View Postmyshyk, on 01 noiembrie 2018 - 19:56, said:

Nu, nu poti avea traduceri. Mai ales in romaneste.
Ms

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Înregistrezi emisiunile în România şi le redai apoi pe laptop afară. Altfel nu se poate, fără internet. Cum dracu vrei să primeşti semnal, fără satelit sau internet?
Şi ar trebui să-ţi vezi de condus, nu de programe, că oricum sunt o gramadă de accidente din cauza unora care stau cu ochii beliţi în telefon sau ecrane în loc să-şi vadă de condus.

PS speri că nu eşti Tazan, ăla care dansa în mers pe camion.

Edited by mihaicozac, 01 November 2018 - 20:11.


#12
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Postmihaicozac, on 01 noiembrie 2018 - 20:10, said:

Înregistrezi emisiunile Ăźn RomĂąnia și le redai apoi pe laptop afară. Altfel nu se poate, fără internet. Cum dracu vrei să primești semnal, fără satelit sau internet?
Și ar trebui să-ți vezi de condus, nu de programe, că oricum sunt o gramadă de accidente din cauza unora care stau cu ochii beliți Ăźn telefon sau ecrane Ăźn loc să-și vadă de condus.

PS speri că nu ești Tazan, ăla care dansa Ăźn mers pe camion.
Mihai nu da cu pietre in mine. Vreau sa vizionez in timpul liber/pauze, in nici-un caz din mers. Mersi frumos oricum. Parca m-am saturat sa tot iau filme de pe la colegi.As vrea sa vad si programe documentare . Merita sa arunc 200-300 lei pe un tunner  si sa incerc sa prind programe documentare ? Macar o sa le prind chiar daca nu sunt traduse ?

Am pe acasa o antena de la Orange , e gratis sau ceva de genul la abonamentul de telefonie mobila. Treaba e ca nu cred ca merge la 12/24 si trebuie cumparat invertor sau ceva de genul, plus ca de fiecare data trebuie sa o montez si sa ma chinui sa prin programe , nu cred ca merita :(. Eu vreau in special programe tv documentare, gen History, etc

#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Faci hot spot pe laptop prin telefonul mobil, asa cum fac totii colegii .Sunt cartele cu net garla pe comunitate .Urmareste pe LEO si  te invata el . Drumuri bune !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f1GCRbwH5-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Ia-ti ceva carti, e mult mai simplu. Si va fi mai bine si pentru tine, si pentru cei din jurul tau. Garantat.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uita-te putin pe aici, nu stiu data de publicare, dar poate ca-ti vine vreo idee, ceva:
https://www.giz.ro/i...-sa-aleg-13905/

Edited by myshyk, 01 November 2018 - 20:41.


#16
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Postx3mytiz, on 01 noiembrie 2018 - 20:40, said:

Ia-ti ceva carti, e mult mai simplu. Si va fi mai bine si pentru tine, si pentru cei din jurul tau. Garantat.
Te-ai gandit si tu sa lasi un comentariu fiindca nu aveai alta activitate. Te rog paraseste subiectul

View Postmyshyk, on 01 noiembrie 2018 - 20:41, said:

Uita-te putin pe aici, nu stiu data de publicare, dar poate ca-ti vine vreo idee, ceva:
https://www.giz.ro/i...-sa-aleg-13905/
Nu cred ca sunt bune nici in tara, apai afara . Mersi fain oricum

View PostGingisHan2015, on 01 noiembrie 2018 - 20:34, said:

Faci hot spot pe laptop prin telefonul mobil, asa cum fac totii colegii .Sunt cartele cu net garla pe comunitate .Urmareste pe LEO si  te invata el . Drumuri bune !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f1GCRbwH5-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am net 10 giga in roamnig  dar nu imi ajung o saptamana. Pe langa ei mai faci si 30 euro cost suplimentar. Mersi , o sa intru pe tutorial. Ms

Edited by ionutsb, 01 November 2018 - 20:42.


#17
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Fara internet ai doar optiune viabila de receiver tv pt. a prinde statii terestre la liber, insa putine sanse sa fie transmise canale de documentare - astea sunt de obicei pe bani.

Pe la nemti ai treburi din astea: https://www.freenet.tv/antenne dar doar germania si trebuie abonament daca vrei ceva documentare(pe nemteste, probabil nu intelegi). Posibil si-n alte tari, dar chestiile bune sunt oricum pe bani.

Sau, dupa cum s-a mai sugerat, descarci un numar de filme si documentare de pe net cand esti acasa si le vezi offline - e probabil cea mai buna solutie.

#18
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View PostTruthHurts, on 01 noiembrie 2018 - 21:01, said:

Fara internet ai doar optiune viabila de receiver tv pt. a prinde statii terestre la liber, insa putine sanse sa fie transmise canale de documentare - astea sunt de obicei pe bani.

Pe la nemti ai treburi din astea: https://www.freenet.tv/antenne dar doar germania si trebuie abonament daca vrei ceva documentare(pe nemteste, probabil nu intelegi). Posibil si-n alte tari, dar chestiile bune sunt oricum pe bani.

Sau, dupa cum s-a mai sugerat, descarci un numar de filme si documentare de pe net cand esti acasa si le vezi offline - e probabil cea mai buna solutie.
Mss

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate