Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Compartimentare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
nicolasroland2012

nicolasroland2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.12.2014
Detin un teren de ~500 mp, 22x23.
Doresc sa fac o casa, pe un singur nivel, chiar daca o sa fie unpic mai scumpa. Doresc sa las in spatele casei si pe una din laterale, distanta pana in gard, de 2m. Amprenta casei sa nu fie mai mare de 12x12m. As dori 2 dormitoare, living, bucatarie si 2 bai.
Am facut mai multe schite, dar nu ma impac cu compartimentarile. Pentru cele doua dormitoare si baia care le deserveste, nu am reusit sa gasesc o solutie care sa ofere mai multa intimitate. Nu doresc sa pun usa la living si tocmai de aceea am impresia ca nu ofera intimitate dormitoarelor si baii, asta pentru momentele cand am invitati in casa, in rest nu este o problema.
Casa nu doresc sa o fac pe lung, pentru ca pe una din laturile curtii, va fi un loc de parcare, un foisor si o casuta de gradina, iar toate astea nu le vreau in fata casei.
Doresc putin ajutor cu compartimentarea casei, astfel incat sa ofer mai multa intimitatea, pe partea de dormitoare.

Attached Files



#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
La poza 1 parca toata casa e facuta in jurul budei 2,aia din susul imaginii,toti vi-s cu ochii pe ea.

Edited by daniMMM, 01 November 2018 - 11:46.


#3
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Niciodata nu am stiut cum se zice corect: "unpic" sau "umpic".....
Posted Image Posted Image Posted Image

Inchizi usa la dormitor daca vrei intimitate, sau pui usa la living, sau faci usa la dormitor dupa un colt.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
cu ce te ocupi? daca printr-o coincidenta nu esti arhitect - te-ai gandit sa vb cu unul?

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
sa te apuci de compartimentare, chiar cu arhitect, e calea spre disperare :)
vizioneaza cateva sute de planuri de gata, sunt pe net
faci un top 10 si alegi la urma , mai modifici putin

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
1. Lăsat 2 m lateral și spate - nu vei avea voie. Vei fi obligat la 3 m lateral și 5 m în spate.
2. intimitate dormitoare - vezi imaginea atașată.
3. sugerez să mărești camera de zi  - vezi imaginea.
4. bucătăria are 16 mp - cam mare. Ești sigur? Poate mai mărești cămara.
5. aș da acces din bucătărie direct în cămară păstrînd și ușa actuală.

Attached Files

  • Attached File  A1.jpg   208.26K   100 downloads


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007

 nicolasroland2012, on 01 noiembrie 2018 - 11:28, said:

As dori 2 dormitoare, living, bucatarie si 2 bai.
Ai uitat camera tehnica/ spalatoria. Unde o sa pui centrala si masinile de spalat si uscat?
Ar mai merge si un mic dressing room. Chiar si o sauna...

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
tine cont si de punctele cardinale / orientarea camerelor atunci cand faci planul casei. in ce zona de relief va fi casa, cum este vremea pe timp de vara si iarna ? pentru ca trebuie sa iei si asta in calcul cand stabilesti izolatia, sistemul de incalzire si racire al casei.

mi se pare cam aiurea sa ai living-room-ul si bucataria cu un perete comun cu dormitoarele. mai bine pui bucataria langa living-room (poate chiar in sistem open-space daca iti place si nu se gateste foarte mult/des in bucatarie, altfel musai iti trebuie o hota performanta) si grupezi dormitoarele unul langa altul, separand zona de zi de cea de noapte.

#9
nicolasroland2012

nicolasroland2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.12.2014
Nu sunt arhitect. Dar nu ma pot duce la arhitect daca nu am o ide clara a ceea ce vreau. Normal ca un arjitect va face proiectul.
Camera tehnica nu va fi necesara. Se va folosi o centrala pe gaze, in bucatarie, iar masina de spalat va fi in camara de langa bucatarie. Camara nu va fi plina cu saci de cartofi, varza, etc ci cu cateva sticle si borcane.

#10
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Daca tu simti ca aceasta casa se potriveste nevoilor tale si terenului, mie mi se pare destul de ok; ma refer la poza 1, ca la a doua nu m-am ostenit. Daca tot esti la capitolul la care-ti lamuresti diverse incearca sa iesi, un pic, din mentalitatea de ... apartament ... pe pamant.

Centrala termica n-are ce cauta in bucatarie. De ce nu pui centrala termica in debara? Daca tot spui ca nu tii acolo muraturi si cartofi?
Frigiderul n-are ce cauta aruncat asa, intr-o parte. Incearca un exercitiu cu bucataria in forma de U si frigiderul - daca nu incorporat - macar alaturat dulapurilor.
Masina de spalat rufe nu are ce auta in cel mai greu accesibil loc din casa; cum treci cu cosul de rufe? Eu ti-as sugera s-o muti in nisa aceea de la intrare, langa baia 2, unde acum ai cele doua ferestre. Niste usi frumoase pot, apoi, inchide "spalatoria".
Cat despre intimitate, ti s-a dat solutia mai sus.

Asta, asa, fara sa-ti modific planul in vreun fel.

#11
nicolasroland2012

nicolasroland2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.12.2014
Este o solutie si acel perete, sugerat mai sus, dar, parca nu ma coafeaza. Mai caut.
Cat despee "Lăsat 2 m lateral și spate - nu vei avea voie. Vei fi obligat la 3 m lateral și 5 m în spate." Daca las 5 m in spate nu mai raman cu nimic on fata. Stiam ca legea spune sa ai 60 cm de gard, nu 5 m. La cum am vazut case pe 300mp, aia de unde sa lase suprafetele astea? Casele noi facute, nu le-am vazut cu distante asa mari.

#12
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
primul pas e sa te duci la primarie si sa ceri un certificat de urbanism de informare, ala iti va zice limitele ce trebuie lasate fata de hotar, POT CUT avize necesare etc.

in codul civil ai 60 cm daca nu ai geam, dar fiecare primarie poate sa impuna alta distanta. Cele mai multe primarii impun 5m in fata si 3 m pe laterale.si spate

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 nicolasroland2012, on 02 noiembrie 2018 - 08:18, said:

Cat despee "Lăsat 2 m lateral și spate - nu vei avea voie. Vei fi obligat la 3 m lateral și 5 m în spate." Daca las 5 m in spate nu mai raman cu nimic on fata. Stiam ca legea spune sa ai 60 cm de gard, nu 5 m.
Ai zis că terenul e 22×23. DIn 23 dacă scazi 5 + 12 rămîi cu 8 m în față. Departe de nimic.
Legea zice de fapt
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism
Faci cum a zis relu_24 - ceri un certificat de urbanism sau porți o discuție cu cineva de la urbanism. Vezi că dacă ceri ceva ce depășește sau încalcă reglementările din PUZ riști să ți se ceară să faci tu un PUZ. Dacă ești în București asta te costă - și bani și cam doi ani.

#14
nicolasroland2012

nicolasroland2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.12.2014
Voi cere lamuriri la primarie. Pe sapte nu am intentia de a pune ferestre, asa ca nu am de ce sa las 5 m

#15
nicolasroland2012

nicolasroland2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.12.2014
Alte idei de compoartimentare? Lasam deoparte orientarea dupa soare sau legile romanesti, momentan ma intereseaza compartimentarea. M-am uitat la zeci de proiecte pe pinterest.com, dar inca nu am gasit ceva.

#16
nicolasroland2012

nicolasroland2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.12.2014
Am tot cautat solutii, insa fara succes, ba chiar am gasit aceeasi pozitionare a zonelor, asa cum mi-au iesit si mie.Posted Image

#17
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Un zid, chiar si din rigips, ca in imaginea atasata, mrcat cu rosu. Fara usi stanga/dreapta. Eventual un zid de carti, poti vorbi cu cei ce fac mobila sa iti faca un fel de biblioteca, pe care o poti muta atunci cand ai nevoie e mai mult spatiu, spre ex. cand aduci mobila in dormitoare.

Attached Files

  • Attached File  comp.JPG   92.89K   33 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate