Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

intrebare marire viteza internet rds-rcs

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View PostGingisHan2015, on 30 octombrie 2018 - 23:22, said:

Hai cu ultima chestie camarazi . Trebuie să trecem în wi fi Ac că acum e in n .De unde setez ?

Nu ai ce sa setezi la laptop (eventual daca e placa intel sa te asiguri ca "Fat Channel Intolerant" e dezactivat in setarile placii din device manager , tab-ulAdvanced si Channel width pe Auto nu pe 20 MHz) ; tine de standardul pe care il suporta router-ul tau care aparent stie wifi N ; o sa ma hazardez sa spun ca e un router N150 daca viteza e de ~80 Mb/s .
Ai putea sa intri pe router sa vezi daca poti activa sa foloseasca canale de 40 MHz vs. 20 MHz cat banuiesc ca foloseste acum .
Chiar daca rouer-ul e doar standard N daca e dual channel , adica emite si in banda de 2,4 GHz si in 5 GHz ar trebui sa o folosesti pe cea de 5 GHz ca e mult mai putin perturbata de vecini .
Oricum daca ne spui modelul router-ului e mai simplu sa intelegem ce poate si sa te indrumam mai avizati ce sa faci / sa nu faci.

#38
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
HG 658 Huawei .

#39
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Mda din pacate datele referitoare la echipamentul in cauza fiind destinat doar ISP-urilor nu si clientilor rezidentiali sunt destul de putine ; teoretic din ce am gasit el suporta wifi N 300 Mb/s .
Ar trebui sa verifici in >> Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center si apoi click pe conexiune sa vezi la ce viteza e negociat link-ul cu router-ul ; daca e link de 300 Mb/s atunci viteza prinsa de ~79 Mb/s e tot internetul pe care ti-l furnizeaza Romtelefonul .
O asemenea conexiune ar trebui sa ajunga intre 130 Mb/s si chiar 150  mb/s download (daca ai avea internetul de asemenea vitreza bineinteles ) in functie de cate intrerferente sunt de la retelele wifi ale vecinilor.

Edited by me_iauras, 31 October 2018 - 00:14.


#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posttrollerul_de_serviciu, on 30 octombrie 2018 - 19:21, said:

Intreaba direct la telefon relatii clienti.
Intreaba si CARE 3 luni ai viteza marita, nu e neaparat sa fie primele 3.
Intreaba si cit este contractul minim obligatoriu pentru oferta asta: 12 sau 24 de luni ?
Oricum, ideea e cum au zis colegii mai sus, dupa cele 3 luni vei avea viteza standard a abonamentului 300 sau 500.
Pe de alta parte, ce viteza ai acum si ai neaparat nevoie de viteza mai mare ?
Cu test pe speedtest mi-a iesit 90 Mbps....adica abonament de 100 Mbps....adica 10 MBps sau aproximativ.....de fapt ar veni 12,4 MBps daca fac bine calculul...

#41
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postmyshyk, on 30 octombrie 2018 - 18:07, said:

HA!
Attachment net.JPG
Oferta de oferta!


Asa este de cand lumea si pamantul....acum ai descoperit ?

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postnotrust, on 30 octombrie 2018 - 23:17, said:

Ce pot sa spun e ca de la 100mbs la 300mbs am simtit diferenta, dar de la 300mbs la 500mbs, daca NU rulam intamplator speed testul duminica nici nu stiam ca mi s-a marit viteza de net.
Mie pe YOUTUBE imi incarca instantaneu P.C.ul si clipurile de 8K @60Hz cu viteza de 300mbs, deci cu 500 mbs momentan nu simt diferente.
Daca iti zic ca eu vedeam 1080p pe core2duo al meu cu viteza  de 12 mbps la tara pe telekom? Ma rog la inceput nu chiar cursiv...pana intra bufferul, insa in 3-4 secunde se rezolva problema....
Si daca iti zic ca imi mergea  inclusiv sa joc  online starcraft 2...ma rog la  1 vs 1....ca imediat ce se ajungea la unitati multe pac blocaj in  2  vs 2

Evident pe setari minime....nici macar low settings de fapt...cu shader si alte alea dezactivate de tot...

Dar mergea multiplayerul...acum pe viteza de 100 mpbs zboara in starcraft 2 ....

PS: vreau sa fac  un mic comentariu (si sa ma corecteze cineva daca gresesc)
Zoltan Theszari NU e nici  un patron al digi.....digi de fapt apartine de o firma olandeza ...iar teszari e doar seful departamentului pe europa de est si are 1% din actiunile digi....deci in fapt nimic , ca totul e dupa cum vor  sefii lui olandezi....cam atat si cu dezinformarea antena 3 ...

Altfel din punctul meu de vedere 100 mbps sunt absolut suficienti pentru ca nu lucrez cu nimic voluminos sa trebuiasca sa transmit 10 terra de date pe zi sau ceva.....
Mie daca imi merg videourile pe site-urile de video sharing  si daca merg live-urile pe  twitch sau 1-2-3 jocuri sa le joc in retea mi-este suficient ....mai mult de atat nici nu vreau si nici nu imi permit....

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGingisHan2015, on 30 octombrie 2018 - 23:52, said:

HG 658 Huawei .
Lasa-l așa pt că modemul respectiv nu suportă AC, oricum chiar și să fi suportat nu îți aducea niciun plus de viteză avand in vedere ca pe N deja obții maximul pe care ți-l oferă providerul.

#44
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Fratilor, am invins,  de azi noapte .Am renuntat naibii la sfaturile telepomistilor si am trecut pe wi-fi .Zbarnie pe rezolutie maxima acum de 1080 pe you tube, prin doua ziduri si cu 4 sau 5 taburi deschise experimental .
Par example acum sunt la gaia matzu in bucatarie, routerul e in sufragerie, ma uit pe you tube, am deschis ai softpedia, si olx, si un ziar on line .
Mere impecabil pe wi - fi,  boss . Cu 79 sau chiar 80 uneori .
Si eu ma chinuiam de la 1 metru cu panarama lor de cablu ethernet, de abia misca, la 480 p si se si oprea ritmic !
Multumesc tuturor de ajutor .

Edited by GingisHan2015, 31 October 2018 - 11:40.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Foarte bine, folosește cu încredere wifi-ul. Mi se pare de secolul trecut sa tragi cabluri prin casă daca nu ai musai nevoie de viteze hiperluminice..

#46
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Iubite coleg, mesterii de la Interventii au avut ideea .Ziceau ca e muuult mai rapid cu ethernetul . No, e invers, macar in cazul meu !

#47
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Este mai rapid prin cablu decit wireless.
Tu cred ca ai ceva defect pe partea de cablu.

#48
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View PostGingisHan2015, on 31 octombrie 2018 - 11:40, said:

Fratilor, am invins,  de azi noapte .Am renuntat naibii la sfaturile telepomistilor si am trecut pe wi-fi .Zbarnie pe rezolutie maxima acum de 1080 pe you tube, prin doua ziduri si cu 4 sau 5 taburi deschise experimental .
Par example acum sunt la gaia matzu in bucatarie, routerul e in sufragerie, ma uit pe you tube, am deschis ai softpedia, si olx, si un ziar on line .
Mere impecabil pe wi - fi,  boss . Cu 79 sau chiar 80 uneori .
Si eu ma chinuiam de la 1 metru cu panarama lor de cablu ethernet, de abia misca, la 480 p si se si oprea ritmic !
Multumesc tuturor de ajutor .

Cate tab-uri ai deschise in background nu are nici o relevanta daca nu sunt active simultan (de ex. sa le fii deschis pe toate 5 aproape simultan sau sa ai 2-3 clipuri youtube in acelasi timp ).
In principiu ce ti-au spus cei de la telekom nu e gresit in marea schema a lucrurilor insa in combinatia ta particulara ( atat router cat si placa de retea fast eth 100 Mb/s  vs. wireless AC/N) nu e valabil ; ce e insa oarecum ciudat e comportamentul pe ethernet . In mod normal nu ar fi trebuit sa fie nici o diferenta intre net-ul pe cablu si cel pe wireless ; banuielile mele sunt ca problemele sunt cauzate ori de vreun driver cu bug-uri al placii wired ori a unui cablu/mufe eth defecte (a.i  sa se fi negociat link-ul la 10 Mb/s ) altfel nu se explica diferenta .
Clar e mai indicat sa folosesti laptop-ul pe wireless atata timp cat reteaua nu reprezinta un impediment dar in mod normal nici cea wired nu ar fi trebuit sa prezinte nici o problema in conditiile in care provider-ul tau de internet iti furnizeaza o banda de net sub 100 Mb/s .

Edited by me_iauras, 31 October 2018 - 12:39.


#49
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View PostGingisHan2015, on 31 octombrie 2018 - 11:55, said:

Iubite coleg, mesterii de la Interventii au avut ideea .Ziceau ca e muuult mai rapid cu ethernetul . No, e invers, macar in cazul meu !
Teoretic, si pe cablu si pe wireless, chiar daca este N, ar trebui sa iti mearga cu 100 Mbps. Probabil e o problema cu portul tau Ethernet, sau cu portul din router, sau cu cablul in sine.

View Postogo, on 30 octombrie 2018 - 20:29, said:

Cât plătești pentru 100MB?
15 Euro + TVA

#50
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asa cred si eu .As desface toate p-acasa dar nu stiu unde sa incep .El vine cu un fir subtire tocmai de la parter ca  priza din casa era intrerupt firul pe undeva si nu aveau semnal .Bloc vechi .
Au tras direct din tabloul lor de jos un fir pana in casa la router . De fapt pana intr-o priza de aia dreptunghiulara de a lor .De acolo e bagat un cablu cu mufa pana in router .
De la parter vine prin canaletul celorlalti furnizori din bloc, RDS si Ambra, ceva firma locala .Poate are undeva o intrerupere sau contact imperfect, naiba vede .
Insa a functionat bine vreo 3 ani .

Edited by GingisHan2015, 31 October 2018 - 14:27.


#51
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
Nu, problema la cablu este intre router si laptop, pana la router totul e ok. Daca problema ar fi fost pana in router, atunci nici pe Wireless nu ai fi avut viteza buna.

#52
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
O fi cablul lor comunist de doi bani ? Citisem undeva ca daca ai cu ei, e mai bine sa cumperi un cablu RJ nu stiu cat mai de firma, ca al lor e de ala ieftin si prost in pachet .
E unul galben si indoit in toate partile .

#53
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
Incearca si schimbarea cablului, daca vrei. Asa ceva iti trebuie, sa fie unul categoria 5E.

https://www.pcgarage...able-2m-yellow/

Din ce vad in poze la router-ul de la Telekom, ai doua porturi pe care le poti folosi pentru internet, adica primele doua de langa mufele de telefon. Incearca sa pui in celalalt, poate de acolo e problema.

Edited by m0rpheus, 31 October 2018 - 15:34.


#54
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
gingise vad ca ai devenit sef peste topicul meu...oricum  nu-i bai nu ma supar Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate