Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Microsoft inca ofera suport pentru Windows 2000 !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ieri am vorbit cu cineva care se ocupa de mentenata caselor de marcat de la un mare lant de HYPERMARKETuri din Europa si mi-a spus ca Microsoft inca le ofera patchuri si BUG-fixuri pentru Windows 2000 SP4.
Discutia avenit dupa ce eu am vazut o casa de marcat blocata si aparea logoul Windows 2000 Proffesional.
Mi-a spus ca au procesoarele slabute si nu ar suporta un O.S. mai nou acele case de marcat, iar softul de incasare este proiectat pentru Windows 2K, iar furnizorul softului il dezvolta pentru Windows 2000 SP4, iar anumite probleme de imbunatatire a softului se fac in paralel cu Microsoft.
Cine stie cate companii pe Terra inca or mai beneficia de suport fara sa stie restul lumii ?

Attached Files


Edited by notrust, 30 October 2018 - 10:42.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu e ceva foarte cunoscut, dar MS ofera suport punctual PLATIT pentru aceste OSuri vechi, pe HW vechi!
Chiar si pentru XP inca ofera suport, dara platesti (si costa enorm).
Aceea sunt clienti captivi, pe care schimbarea infrastructurii i-ar costa enorm.

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Stiu ca XPul primeste suport pe piata din China pana-n 2019.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Nu doar acolo.
Bancile au bancomate ce ruleaza Windows XP, si platesc pentru suport pana le pot schimba cu altele ce ruleaza ceva mai nou.

#5
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Adm, on 30 octombrie 2018 - 10:45, said:

Nu e ceva foarte cunoscut, dar MS ofera suport punctual PLATIT pentru aceste OSuri vechi, pe HW vechi!
Asta nu mi-a zis, cum ca s-ar mai plati lui Microsoft ceva, stiu ca platesc lunar furnizorului de soft pentru incasare.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Poate nu stia el, dar doar asa se mai ofera suport ptr sistemele de operare depasite.
La XP ae un pic mai simplu ptr ca are WU integrat - 2000 nu are - patch-urile se aplica manual.

Ptr Xp vezi topicul dedicat - o cheie il face sa creada ca e POS si primeste update-uri la zi. Pana prin primavara anului viitor inca mai merge.

#7
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Hider141, on 30 octombrie 2018 - 10:47, said:

Bancile au bancomate ce ruleaza Windows XP, si platesc pentru suport pana le pot schimba cu altele ce ruleaza ceva mai nou.
De Windows XP stiu ca are suport pentru multe institutii.
Insa stiu ca la ANAF calculatoarele cu Windows 2000 sunt praf si fara suport...

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Depinde ce intelegeti prin Suport.
Ele sunt ajutate sa mearga pe acel hardware, cu paranteza ca nu trebuie legat la internet!

Merg aplicatii specializate, care au fost create pentru acel OS.

#9
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Adm, on 30 octombrie 2018 - 10:56, said:

Depinde ce intelegeti prin Suport.
Ele sunt ajutate sa mearga pe acel hardware, cu paranteza ca nu trebuie legat la internet!
Pai si acum cand ANAF o sa impuna legarea tuturor caselor de marcat direct la INTERNET ?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Primesc si actualizari de securitate, ce le permite sa acceseze si internetul destul de safe. Daca exista si un antivirus nu e nicio problema.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 notrust, on 30 octombrie 2018 - 10:57, said:

Pai si acum cand ANAF o sa impuna legarea tuturor caselor de marcat direct la INTERNET ?
1. Anaf momentan preseaza sa ai casele de marcat cu suport pentru asta.
2. Candva, ANAF ar trebui sa aiba un datacenter care sa primeasca acele date si sa le prelucreze.

Teoria suna bine, dar tare imi e ca pun astia tot pe butuci, cand le taie cineva fibra :)

#12
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Mie imi place Windows 2000, am un P.C. de la HP cu licenta, ce are in el un Pentium III la 800 Mhz 512 Mb SDRam, HDD de 40GB si ATI 7500., si mi-as fi dorit sa-l pot folosi in continuare legat la internet, cand am chef de ceva clasic.

 Adm, on 30 octombrie 2018 - 11:02, said:

1. Anaf momentan preseaza sa ai casele de marcat cu suport pentru asta.
2. Candva, ANAF ar trebui sa aiba un datacenter care sa primeasca acele date si sa le prelucreze.

Teoria suna bine, dar tare imi e ca pun astia tot pe butuci, cand le taie cineva fibra Posted Image
Ti-am spus ca am vazut la ANAF calculatoare ce inca folosesc Windows 2000 si de multe ori se blocheaza cand trebuie sa caute ceva date despre firme sau sa printeze ceva.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ce Browser sa folosesti pe W2000?
Nu mai merge nimic, iar cele vechi nu mai randeaza pagnile noi cum trebuie.
Nu stiu JS actuals au CSS2.0

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Posibil sa aibe probleme hardware - in PC sau retea, sau softuri nu foarte bune instalate ( ASESOFT ).
Sistemul de operare e al naibii de stabil.

Chiar imi pare rau ca nu se mai fac astfel de sisteme de operare si azi. Inca il mai am instalat pe un HDD de 800 MB. Evident HDD-ul e intr-o cutie ca nu mai am la ce sa-l pun.

Nu se folosesc ptr browsere - de obicei e un soft personalizat instalat si doar cu ala se lucreaza.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Avem thread cu XP-ul, e un registry key si iti vin update-urile in cap (*). A se nota ca acum ceva timp (1-2 ani) cu ocazia unei vulnerabilitati in smb (parca) Microsoft a publicat un update pentru TOATE XP-urile daca inca mai aveai XP si automatic updates.

Cu astea cu W2k-ul cum este? Suspectez ca nu e vreun sistem de patch-uri periodice ci un fel de abonament prin care se obliga daca nu-ti mai merge ceva sau daca apare o schimbare majora (de exemplu sa nu mai fie DST de la anu'?) sa te rezolve.

(*) "vin" in sensul ca se mai intimpla ca la W10 sa te trezesti cu calculatorul ca risneste non-stop de o luna la instalat update-uri si nu reuseste, pentru motive absolut imposibil de gasit

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 notrust, on 30 octombrie 2018 - 10:57, said:

Pai si acum cand ANAF o sa impuna legarea tuturor caselor de marcat direct la INTERNET ?
S-a anulat (nici n-a intrat in vigoare asa). Doar te pun sa scoti din casa un fisier pe care-l transmiti tu, lunar, la ei ca orice alta declaratie.

Edited by neagu_laurentiu, 30 October 2018 - 11:24.


#17
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Hypermarketurile Carrefour au casele de marcat pe Linux / casele noi de la Profi la fel (cele cu touchscreen).
Mega Image foloseste Windows XP pentru casele de marcat. (cu interfata de Windows 98 Posted Image ).  

Toate 3 folosesc unitati centrale de la Wincor Nixdorf, care au (in medie) un Intel pentium single core de 2 GHz. (Ar merge un overclock la 3 GHz pentru putin mai multa viteza Posted Image )

Nu prea cred ca in viitorul apropiat (urm. 10 ani) o sa schimbe vreun lant de magazine casele de marcat pe Windows 10, mai ales la cat de enervant e cu update-urile, anumite slowdown-uri inutile etc. E mult mai ok pt ei sa stea pe vechile sisteme care au fiabilitate mult mai buna.

Edited by uNNNk, 30 October 2018 - 11:51.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cu astea cu W2k-ul cum este?
Nu au Wu - deci se actualizeaza manual. Probabil se primeste notificare pe mail si link de descarcare.

Sau au posibilitate de logare la o platforma de descarcare speciala a Microsoft.

Sa nu uitam ca inca mai sunt PC-uri cu Win 98 pe ele - cazul de acu vreun an cand a picat sistemul la un centru de monitorizare a zborurilor aeriene din Franta.

Quote

Hypermarketurile Carrefour au casele de marcat pe Linux
Nu numai magazinele, dar si in unele state europene - gen Germania se incearca introducerea Linux ca platforma si in administratia publica.
Cred a si la noi s-ar putea - sigur exista solitaire si ptr Linux.

Edited by eiffel, 30 October 2018 - 11:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate