Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Automatizare-etape?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Salut! Poate pare o intrebare stupida, dar pe mine m ar ajuta mult niste răspunsuri.
   Sa zicem ca eu scriu un cod intr un editor si vreau sa aplic acest cod pe ceva propriu zis. De pilda, programul meu deschide si inchide o poarta (cand introduc de la tastatura valoarea 1 poarta se deschide iar la 0 se inchide). Ok, asta am rezolvat.. Dar daca vreau sa aplic asta in viata de zi cu zi cum ar trebui sa fac? :)) Unde ar trebui sa introduc acel cod?
   Daca as construi un robotel care sa se plimbe in diferite directii de ce as avea nevoie? Imi puteti da niste pasi de urmat, ceva? Sunt praf la partea asta a automatizarii. Eu scriu cateva programe, le rulez, vad ca merg, si le las in laptop acolo uitate... Pur si simplu nu stiu cum sa le folosesc la ceva concret.

#2
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
arduino

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Radupoleuca23, on 29 octombrie 2018 - 21:56, said:

Dar daca vreau sa aplic asta in viata de zi cu zi cum ar trebui sa fac? Posted Image) Unde ar trebui sa introduc acel cod?
Sunt microcontrolere, placi de automatizare cu asa ceva ori chiar cu procesor pe ele, vei copia codul scris si compilat pe calculator intr-un astfel de dispozitiv si acesta va rula ce spui tu acolo sa faca. Cu alte cuvinte un alt dispozitiv de calcul, mai mic si optimizat pentru scopul propus.

https://en.wikipedia...-board_computer

Edited by neagu_laurentiu, 29 October 2018 - 22:18.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Păi dacă ai output să acţionezi ceva poţi face şi un input, un semnal pe un port oarecare şi gata.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

De pilda, programul meu deschide si inchide o poarta (cand introduc de la tastatura valoarea 1 poarta se deschide iar la 0 se inchide).
Ok, asta am rezolvat..
Dar daca vreau sa aplic asta in viata de zi cu zi cum ar trebui sa fac? :))
Unde ar trebui sa introduc acel cod?
pai in primul rand trebuie sa gasesti o modalitate de comunicare cu poarta (** cu chestia care controleaza poarta )

Dar daca tot ai mentionat ca pe PC iti merge, ce conditi de operare are poarta respectiva ?
cand se deschide, cand se inchide, restrictii de siguranta si sanatate, timpi, etc

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Codul scris de tine si testat (pe PC) pentru diferite actiuni trebuie apoi pus in practica pe un sistem ce contine un microcomputer capabil sa citeasca acel cod generat de tine si care poate fi transmis printr-o interfata de executie asupra unor dispozitive externe ce vor face ceea ce doresti

Edited by keta, 30 October 2018 - 02:31.


#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
A spus cineva mai sus Arduino sau eventual un Rasberry Pi, caută informații despre ele, în zona industrială se folosesc automate programabile, eventual ai putea folosi un releu programabil Easy de la Eaton.

#8
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Dar pe langa acea placa de dezvoltare, trebuie si putine cunostinte de electronica. Placa face ce zice codul, dar pentru a se aplica fizic, mai trebuie trecute niste etape.

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Sunt atâtea platforme de dezvolatare disponibile că poţi alege o zi întreagă, totuşi cea mai la îndemână este Arduino, care oferă cea mai mare diversitate de biblioteci şi module disponibile. Electronica s-a mutat în mare parte din exteriorul în interiorul componentelor, iar debugger-ul este folosit tot mai des în detrimentul multimetrului. E nevoie doar de puţin efort să înveţi noţiuni de C++.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-i

 mihaicozac, on 30 octombrie 2018 - 11:01, said:

Electronica s-a mutat în mare parte din exteriorul în interiorul componentelor, iar debugger-ul este folosit tot mai des în detrimentul multimetrului.
Nu cred ca mai avea chef cineva sa faca automatizari (simple ori complexe) cu o masa plina de mațe unde cu cat devenea mai complexa treaba crestea exponentinal povestea!

Edited by neagu_laurentiu, 30 October 2018 - 11:20.


#11
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

eventual un Rasberry Pi
Sau de exemplu un Raspberry Pi cu un modul gpio ZWave.ME Razzbery2 sau chiar un modul usb (exista o gramada,, de exemplu Aeotec Z-Stick sau ZWAVE.ME Zwave usb stick).

Sau de ce nu, stick-urile alea usb direct pe PC. Cu soft aferent, se pot controla device-uri IoT de tot felul, de la incuietori electronice la becuri, termostate, prize, senzori, intrerupatoare, ca sa numesc doar cateva, inclusiv relee de tot felul. Exista deja soft suficient ca sa poti sa codezi in altceva decat C sau C++, chiar in javascript sau php, sau C#, Java, python sau perl.

Beneficiezi automat de securitate (daca device-ul IoT suporta asa ceva) si de reteaua ZWave https://en.wikipedia.org/wiki/Z-Wave

#12
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Multumesc mult tuturor :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate