Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Curs Dropshipping ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
madalinalexandru

madalinalexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.10.2018
Salut!

As vrea sa incep o afacere de tip dropshipping (daca o pot numi afacere). Am cautat pe net ceva informatii "la liber" insa nu sunt de ajuns (cred eu).

Imi poate recomada cineva un curs de dropshipping in limba romana?

Pana acum am gasit pe net un curs (care cred ca este cel mai ieftin 199 lei sau ceva de genul) se numeste Curs startaio ( https://startaio.ro/ ) am vazut la ei pe instagram ca au deja mai multi studenti care fac deja bani (erau niste print screen-uri acolo). Stiti ceva de el?

Ar mai fi si o alta optiune, Academia Marketingului ( https://academiamarketingului.ro ), acesta este considerabil mai scump (999 lei) doar ca nu am vazut nicio dovada/recenzie dar a fost promovat pe Youtube de Ilie Vlogs.

Astfel, voi ce imi recomadati?

Va multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cursurile de dropshipping in limba romana (si nu numai) sunt luate in marea lor majoritate copy - paste dupa alea englezesti.
Inutil de adaugat ca de multe ori traducerea este cam aproximativa - asta ca sa fiu elegant

Tot alea in engleza sunt baza + (obligatoriu) cele de supply-chain management

Daca engleza nu este punctul tau forte, mai bine nu te bagi

Cam asta e

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Astea romanesti sunt cam genul: "vrei sa castigi foarte multi bani online? Te costa numai xxx lei si poti ajunge sa castigi ca mine" si apoi te trezesti cu materiale descarcate de pe site-uri de afara. De ex. gasesti pe olx din astia care vand "cursuri" cumparate cu bani mai putini de afara:
Spoiler
Asta nici macar nu s-a mai deranjat sa stearga sursa.

Quote

Imi poate recomada cineva un curs de dropshipping in limba romana?
Invata engleza si gasesti destule materiale puse la punct, unele cu plata, pe tema asta.

View Postmadalinalexandru, on 29 octombrie 2018 - 14:36, said:

a fost promovat pe Youtube de Ilie Vlogs.
Posted Image  daca tu chiar vrei sa asculti de ala.... Hai ca iti zic o chestie, ala a cam fost pe la Oradea unde are niste amici, probabil chiar pe ala care are site-ul...baietasii aia umbla doar cu gogosi. Decat sa dai banii pe gogosi, mai bine cauta materiale de afara.

Edited by tigerheart, 29 October 2018 - 15:01.


#4
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Gandeste-te asa, daca cineva se pricepe foarte bine la dropshipping si face bani multi din asta mai are nevoie sa iti vanda tie carti?
Asta pe langa faptul ca isi creeaza competitie.
Au americanii o vorba, "those who can't do, teach".

View Postmadalinalexandru, on 29 octombrie 2018 - 14:36, said:

a fost promovat pe Youtube de Ilie Vlogs.

Ilie si-a dat foc la casa pentru donatii, n-as avea incredere in nimic din ce spune/promoveaza baiatul ala.

Edited by antiqque, 29 October 2018 - 15:15.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Daca esti zero barat in domeniu presupun ca o sa te ajute si cursurile astea cu ceva.

Insa te asigur ca n-a facut nimeni bani doar urmarind un astfel de curs. Sfatul meu e sa dai banii aia pe un curs de engleza.

#6
madalinalexandru

madalinalexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.10.2018
Am luat legatura cu cineva care a facut cursul start aio ( http://startaio.ro) (I-am trimis mesaj pe instagram). Acum nu stiu daca nu cumva e platit de cineva de la site sa zica asta, insa mi-a trimis mai multe print screen-uri. Intradevar nu sunt cifre de mii de $ insa a facut cateva vanzari si ceva profit.(vreo 100$ profit)

As vrea sa il cumpar pentru 200 de lei zic eu ca merita, plus ca ar avea o politica de returnare a banilor daca nu esti multumit.

Ma gandeam si la cele in engleza, stiu cat de cat engleza, insa din ce am vazut sunt foarte foarte scumpe. Adica nu as vrea sa dau 500$ pe un curs...

iar pe academiamarketingului parca e prea multa "reclama" ....


Sunt curios daca cineva de pe forum a cumparat deja cursul...

Edited by madalinalexandru, 29 October 2018 - 15:37.


#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
de ce as cumpara de la tine cu 4 lei si nu direct din alixpress cu 3 lei?

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Faci o comparatie intre cursurile in engleza si acest curs, acum toata povestea asta este un fel de risc, imi aduc aminte ca pe vremuri am pus si eu botul la un curs de genul asta, nu ca nu este la obiect, este, dar dupa ce il parcurgi ai mai multe intrebari decat raspunsuri, si am constatat ca dupa un timp omul care vindea cursul a disparut, de asta este bine sa privesti in toate partile inainte de a lua o decizie, pe ecran totul pare frumos, profituri, etc, dar cum se fiscalizeaza chestia asta? poti sa beneficiezi de bani fara sa platesti taxe ?

#9
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017

View Postzzhunt, on 29 octombrie 2018 - 17:38, said:

de ce as cumpara de la tine cu 4 lei si nu direct din alixpress cu 3 lei?

doar de fraier, alta explicatie nu rezista.

#10
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
iei vreo 5 cursuri de aici si cred ca inveti mai multe decat daca-l iei doar pe ala de 200 lei: https://www.udemy.co...&q=Dropshipping

#11
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
@madalinalexandru, eu sunt curios câți bani ai de investit în afacere după ce termini cursul de dropshipping.

#12
madalinalexandru

madalinalexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.10.2018

View Postvali, on 30 octombrie 2018 - 07:40, said:

@madalinalexandru, eu sunt curios câți bani ai de investit în afacere după ce termini cursul de dropshipping.
Salut!

Momentan am undeva la 500euro de investit. Stiu nu sunt multi insa cred eu ca pot incepe cu ei.

Intre timp am achizitionat cursul la 200 de lei. Ce pot spune pana acum este ca ofera foarte multe informtii pretioase (cel putin pentru mine care nu am niciun habar despre domeniul acesta).

Sunt curios daca voi avea si vanzari dupa ce incep magazinul. O sa vin cu un update dupa.

#13
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
500€? wow! de banii ăștia tre să cumperi marfă de vreo 10.000€ (sau cât e minimul pentru ce vrea chinezul sau ce vrea amazon), tre să bagi ceva în marketing, trebuie să îți faci pozele tale cu produsul, trebuie să fii pregătit pentru minim 10% retur. o să te distrezi.

ps: fă un exercițiu. caută-l pe cocoșelul ăla de la academia de marketing (șerban sida îl cheamă) și nu te uita la ce A8 se laudă că are sau în ce vacanțe exotice spune că merge. uită-te la ce are pe el. și o să descoperi că un tip care face juma de milion pe an se îmbracă la fel de ieftin ca tine, care te uiți cu jind la el. poate așa descoperi că oamenii ăștia vând o iluzie.

#14
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
au trecut două săptămâni. nimic? :(

#15
madalinalexandru

madalinalexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.10.2018
Salutare! Revin cu cateva informatii referitoare la cursul de dropshipping www.startaio.ro . Deci in primul rand, cursul este foarte complex si bine explicat (adica este scurt si la obiect, fiecare informatie este explicata pas cu pas). Este de precizat faptul ca la 199lei primesti si parte de suport din partea lor, pe mine m-au ajutat mai ales la evaluarea magazinului cu niste sfaturi foarte importante. Acum 2 zile am reusit sa fac si prima vanzare, cei drept pana acum nu sunt pe profit, deoarece am testat o reclama pana a ajuns sa vanda, astazi am reusit sa fac 2 vanzari si de acum ar trebui sa intru pe profit.

Ca si mentiune, cred eu ca ai nevoie de macar 150$ pe langa acest curs pentru a putea testa diverse produse si reclame, altfel nu cred ca reusesti sa faci vanzari.

Pe scurt recomand cu incredere!

PS daca aveti intrebari legate de dropshipping incerc sa va ajut :)

Edited by madalinalexandru, 17 November 2018 - 11:26.


#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Pune mai incolo si niste numere, cat ai bagat in reclama si cat ai facut profit in acea perioada.

#17
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

Pe scurt recomand cu incredere!
As zice ca s-a cam dorit sa fie reclama mascata.... dar hai pune niste rezultate  peste 2-3 luni. Ceva poze nemodificate, sa vedem atunci cat e de pe bune afacerea asta a ta si cata reclama s-a dorit pentru un domeniu .ro relativ nou(Data Înregistrării: 2018-05-03).

Apropo, ce teme "premium" ai primit? Isciuc R. ofera si ceva factura dupa ce il platesti?

#18
madalinalexandru

madalinalexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.10.2018

View Posttigerheart, on 17 noiembrie 2018 - 20:25, said:

As zice ca s-a cam dorit sa fie reclama mascata.... dar hai pune niste rezultate  peste 2-3 luni. Ceva poze nemodificate, sa vedem atunci cat e de pe bune afacerea asta a ta si cata reclama s-a dorit pentru un domeniu .ro relativ nou(Data Înregistrării: 2018-05-03).

Apropo, ce teme "premium" ai primit? Isciuc R. ofera si ceva factura dupa ce il platesti?

Salut! Nu am facut niciun fel de reclama mascata, pentru ca nu am niciun motiv. Daca crezi ca e reclama mascata pot sterge "cuvintele de lauda".Probabil chiar s-a inteles gresit, eu nu stiu de cand a aparut acest "site" dar m-am bucurat ca are un pret avantajos. De la el am primit 2 teme, una Booster si una Paralax. Facura fiscala am primit-o dupa cateva zile. Din punctul asta de vedere cred ca e in legalitate acest baiat/firma. Stiu ca mi-a cerut seria si nr din CI (initial nu stiam de ce) dar am vazut ca apare pe factura. Daca crezi ca am gresit ca am postat despre acest site, punem opri sau sterge acest topic (eu am cerut initial o parere si acum nu prea mai am nevoie:) )

PS totusi am vazut pe grupul de facebook (grupul din curs) o postare, in care Admin-ul grupului, incuraja "studentii" sa intre pe acest topic sa lase o parere :) (dar vad ca nu a intrat nimeni...cred)

Edited by madalinalexandru, 19 November 2018 - 14:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate