Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Agentii imobiliare neserioase Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Buna ziua. Sunt din Timisoara. Detin 2 garsoniere date in chirie catre o agentie imobiliara, care mai apoi le a subinchiriat unor persoane pe care eu cnf contractului nu am voie sa le tulbur sub nicio forma. Problema este urmatoarea: agentul efectiv ma amana cu plata, a trecut o saptamana si ma tot amana. Sunt sigura ca urmeaza o “țeapa” pentru ca la celalalt imobil mi a lasat gaura de 2000 lei, cheltuieli neachitate si bunuri furate. Nu l am dat in judecata pentru ca sunt insarcinata si n am nervi sa alerg dupa el prin instante. Cel putin nu acum. Intrebarea mea este. Daca el nu imi achita cei 200 euro si ma tot amana, termenul platii a trecut de o saptamana, contractul se incheie pe 16. 11, adica in 3 saptamani. As putea merge efectiv sa o scot afara pe dsoara careia firma a subinchiriat? Adica sa bat la usa si sa ii spun sa elibereze pt ca nu mi am primit banii sau as face ceva ilegal, avand in vedere ca in contract la obligatiile mele scrie: sa nu execute modificari, sa nu tulbure folosinta imobilului de catre chirias iar la obligatiile firmei scrie ca trebuie sa achite tot mai ales chiria lunara de 200 euro. De asemenea la final scria ca in cazu in care una dintre parti nu respecta obligatiile, trebuie trimisa notificare in scris conform careia daca in 30 zile obligatiile nu sunt respectate, contractul va fi denuntat (reziliat). O solutie care mie nu mi ar conveni din motive financiare ar fi sa platesc onorariul unui avocat aprox 1500 lei (dublu fata de chiria lunara) si sa ii scoata afara pe ordin judecatoresc care bineinteles ar dura cel putin o luna. Drept urmare, daca as merge eu la usa si as spune “afara”, cum ar fi? As fi data in judecata pt faptul ca nu am primit chiria, am fost amanata si am hotarat sa imi fac dreptate singura? Multumesc

#2
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Buna ziua. Sunt din Timisoara. Detin 2 garsoniere date in chirie catre o agentie imobiliara, care mai apoi a subinchiriat unor persoane pe care eu cnf contractului nu am voie sa le cunosc si nici ele pe mine. Problema este urmatoarea: agentul efectiv ma amana cu plata, a trecut o saptamana si ma tot amana. Sunt sigura ca urmeaza o “țeapa” pentru ca la celalalt imobil mi a lasat gaura de 2000 lei, cheltuieli neachitate si bunuri furate. Nu l am dat in judecata pentru ca sunt insarcinata si n am nervi sa alerg dupa el prin instante. Cel putin nu acum. Intrebarea mea este. Daca el nu imi achita cei 200 euro si ma tot amana, termenul platii a trecut de o saptamana, contractul se incheie pe 16. 11, adica in 3 saptamani. As putea merge efectiv sa o scot afara pe dsoara careia firma a subinchiriat? Adica sa bat la usa si sa ii spun sa elibereze pt ca nu mi am primit banii sau as face ceva ilegal, avand in vedere ca in contract la clauze scrie:

#3
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Ai putea sa vorbesti prima data cu chiriasa. Daca ea a platit catre agentie ar fi destul de aiurea sa te duci sa o dai afara pentru ca agentia nu ti-a dat tie banii. Practic ea ar ramane si cu banii luati si fara un loc unde sa stea.

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Hartia vorbeste!  Chiriasul poate e nevinovat----vezi agentia/acolo e buba!

#5
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Am uitat sa mentionez si povestea cu dsoara chiriasa pe care am sunat o chiar daca am incalcat regula contractului de a nu o deranja. Initial m am dus la usa casei mele si i am zis ca e un nesimtit acest agent care m a fraierit de 2000 lei iar ea era f revoltata. Chiar am stabilit ca dupa incheierea contractului ma descotorosesc de firma si ramane ea direct cu mine. Acum o tot sun si nu imi mai rasp la tel nici la usa.

O sun pentru a o intreba daca a achitat si bineinteles sa o anunt ce planuri am. Eu as fi vrut ca ea sa refuze sa ii mai achite chiria deoarece si pe ea a fraierit o atunci cand i a facut contract pe 2 ani acum 2 luni! Pe imobilul meu! Tinand cont de faptul ca al meu contract se incheia la 2 luni dupa contractul ei pe imobilul meu, eu vad o infractiune din partea lui! Dar ea e fantoma acum, o sun si nimic. Eu doar incerc sa evit instanta, timpul si drumurile la tribunal avand in vedere sarcina mea inaintata, plus ca nu pricep de ce as achita 300 euro unui avocat pt un agent care nu isi face datoria de a imi achita 200 euro pe luna.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003

View PostDmt10, on 29 octombrie 2018 - 12:26, said:

... in contract la clauze scrie:
ce scrie??! :)

Apoi, ce scrie in contractul pe care-l ai legat de plata, neonorarea ei si preavizul de eliberare sau cum balarii se numeste?

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
du-te sau trimite pe cineva - sotul tau, tatal, un var, etc.  la agentia imobiliara si discuta cu patronul/administratorul afacerii. agentul acela, daca e angajat cu acte in regula la acea agentie, are niste drepturi si obligatii.
daca nu se rezolva nimic asa, atunci cred ca poti sa faci plangere la politie, nu stiu exact cum s-ar incadra faptele expuse, la inselatorie, la furt, chiar nu stiu.
insa nu-ti face mari sperante, cine stie ce dubiosi or fi si cei de la agentia imobiliara - s-a dus buhul in toata tara, cum au pus romii stapanire pe orasul vostru, si/sau agentul a inchiriat locuintele tale unor rude/cunoscuti/amici, fara contract sau alte forme legale, fara sa stie agentia, bazandu-se pe faptul ca esti femeie, acum si insarcinata si nu ai timp de scandaluri si investigatii, si ca esti mai usor de pacalit. nu ti se pare suspect faptul ca acea chiriasa nu-ti mai raspunde acum, desi initial s-a aratat revoltata de situatie ? daca ea si agentul sunt de fapt "mana in mana", el a invatat-o ce sa-ti spuna, si acum, dupa ce a fost dat in vileag, nu mai poti lua legatura nici cu ea, nici cu el...
daca acum nu ai timp si conditia fizica necesara, sarcina fiind inaintata, stai sa vezi cum va fi dupa ce nasti, cel putin in primele luni. o sa zici slava domnului cand vei apuca sa faci un dus scurt sau sa tragi un pui de somn - asta in varianta in care nu vei avea pe nimeni sa te ajute in primele luni, pana te deprinzi cu rutina cresterii si ingrijirii bebelusului.
sfatul meu ar fi sa incerci sa nu te mai enervezi si stresezi in aceasta perioada, deoarece iti poate afecta sarcina. a pune banii mai presus de sanatatea bebelusului din burtica este o greseala in acest moment, este mai important acum sa duci sarcina la bun sfarsit, si sa fie totul in regula cu tine si copilasul.
da-i naibii de bani daca nu reusesti sa rezolvi acum mare lucru, ai alta prioritate in acest moment. nu zic ca banii nu conteaza, ca poate ai si tu nevoie de bani pentru nastere, camera copilului, etc. dar nu merita sa-ti faci sange rau si sa-ti pui sarcina in pericol, doar pentru 200 de euro si un agent imobiliar escroc...

Edited by corinadaniela, 29 October 2018 - 13:01.


#8
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Corect, Corina, stiu. Intr adevar m am frustrat si m am enervat pe acest agent care totodata este si patronul firmei. Nu iti e tot una cu asemena idioti mai ales in sarcina cand esti sensibila si eu una mai nervoasa. Probabil ar trebui sa o las moale cu el si cand se incheie contract ca si asa mai sunt 3 sapt sa merg sa eliberez casa, atunci dreptul ar fi total al meu. Crede ma ca as fi trimis pe cineva inclusiv prin tribunale daca n ar fi trebuit sa ma prezint eu, dar tata nu mai e, rude nu am si sotul e mereu prin delegatii perioada asta. Nu e vb de bani ca il am pe sot alaturi, ci pur si simplu m a enervat la maxim acest nemernic. Multumesc pt sfat!

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Daca tu nu ai contract cu dsoara, cum crezi ca o poti da afara?

L.E: subiectul asta e pentru aria juridica, nu pentru aceasta pe care e postat acum: https://forum.softpe...39-drept-civil/

Edited by AlexEn, 29 October 2018 - 13:23.


#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
In calitate de proprietar, cu respectarea contractului pe care il are semnat cu agentia. Daca agentia nu si-a onorat obligatiile, contractul poate fi incheiat (probabil) si chiriasa ramane sa se certe cu cine vrea ea (cu cine are contract).

#11
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Da, exact asa.

#12
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Câte minciuni fraților, rămân tâmpit cât pot să mintă unii pe aici și ce inventează.

Edited by marin-ioon, 29 October 2018 - 16:06.


#13
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Dacă nu-i cu supărare, explică dumneata atunci, domnule Marin, cum stă situația (în cazul în sunteți una din părțile implicate).

Edited by pexCom, 29 October 2018 - 16:30.


#14
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
chiar asa, reprezinti agentia despre care vorbesc? :)))

#15
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostDmt10, on 29 octombrie 2018 - 12:20, said:

care mai apoi le a subinchiriat unor persoane
Ai Dreaq-ului, trebuiau sa planteze in ele trandafiri??

#16
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View PostOPEDI, on 29 octombrie 2018 - 17:45, said:

Ai Dreaq-ului, trebuiau sa planteze in ele trandafiri??
Intr-una Maria si in cealalta Ioana.

#17
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Dmt10 - Vezi că eu am scris pe aici de subînchirieri făcute și de agenții dar tu cum nu știi ce conține un contract de închiriere care să dea posibilitatea chiriașului, agenție sau altcinea, să facă și subînchirieri nu știi nici să minți artistic.

Cred că tu ai ceva cu agenții și tot apari cu alte nume de useri și cu probleme de chiriași. Cred că ești și userița Baser de la Timișoara.

Dacă vrei să scadă prețurile apartamentelor trebuie să înjuri băncile, nu agenții sau agențiile, că prețurile sunt așa cum sunt din cauză că dau aiurea credite mari băncile la toți care nu au nimic decât o adeverință de venit. Mai înjură și notarii care cu grila notarială țin și ei prețurile sus, deci ai pe cine înjura cu spor.

Edited by marin-ioon, 30 October 2018 - 00:23.


#18
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
OPEDI, cred ca ai vrut sa zici marijuana. Relaxeaza creieru’, te ar ajuta mult pe tine! Cat despre tine, Marine, iti recomand un psihiatru :))) salut

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate