Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Coborarea inaltimii tavanului. Unde izolam pe noul tavan sau pe cel vechi?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
Slutare Posted Image
Renovez o casa veche, iar acum suntem la etapa in care micsoram inaltimea tavanului deoarece casa are o inaltime a camerelor de ~4 metrii.
1. casa are podul facut doar din grinzi, grinda langa grinda, avea pe tavan o tencuiala (sub grinzi), pe care am dat-o jos, deoarece era afectata si riscam sa cada in timp.
2. avand in vedere ca vreau sa cobor inaltimea tavanului folosind placi rigips, aproximativ 1m, unde este recomandat sa pun termoizolatia, pe grinzile din pod sau pe tavanul pe care il vom face din rigips?
3. Eu habar nu am de constructii, insa ma gandesc ca ar fi mai indicat sa pun termoizolatia pe noul tavan, cel de rigips deoarece in felul acesta izolatia va fii mai buna pentru camere, respectiv, nu cedez caldura asa usor aerului care este intre pod si noul tava, aproximativ 1m inaltime, cat este distanta dintre grinzile din pod si noul tavan din rigips.

DECI, mare mea dilema, unde pun izolatia? sus in pod sau pe noul tavan din rigips? Daca imi da cineva un raspuns, as fi recunoscator daca il si motiveaza.
Daca aveti si alte solutii si recomandari, le astept cu drag.
PS: am atasat si o mica schita facuta de mine pentru a arata si mai bine despre ce este vorba.

Numai bine!

Attached Files


Edited by spiridusul_0591, 26 October 2018 - 17:29.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Varianta 2

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Poti pune izolatia si in pod si pe noul tavan din rigips.
Personal as izola cu vata minerala noul tavan din rigips - sa ma pot folosi de pod.
Mai depozitez acolo una alta

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
aerul cald urca,cel rece coboara.e bine ce vrei tu sa faci(pe tavanul de rigips). vezi ca trebuie sa ai si o folie pe acolo.

Edited by bobitad, 26 October 2018 - 17:48.


#5
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Man, cum sa pui izolatia pe noul tavan de rigips? Izolatia o pui intre tavanul vechi (de grinzi) si rigipsul propriu-zis. Sunt filmulete garla pe youtube, nu e greu, mai dificil este sa ridici placile (poti ruga pe cineva sa te ajute, investitia intr-un lift special nu se justifica pentru un non-profesionist).

Uite aici, rapid, un tutorial (nu spun ca e perfect, dar e un punct de plecare): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bJVDFBnzDcA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu uita sa pui folia anticondens dupa ce pui vata.

Legat de izolatie trebuie sa stii ca mare parte din caldura se pierde prin tavane. Nu stiu cat de mult te intereseaza eficienta energetica, dar sfatul meu este sa pui macar 10cm de vata in tavanul asta) si inca vreo 20 de polistiren in pod. Daca nu, macar cei 10cm de vata in tavan.

LE: stai ca acum inteleg ca vrei sa cobori 1m de la aceia 4. Tu stii ca unii ar omori sa aiba camere asa de inalte? Baaaa, alea-s camere pentru boieri si tu iti bati joc de ele??? :joke: Nu as cobori tavanul oricum atata, nici mort. Pune vata pe grinzile acelea, faci un caroiaj de sarma sa stea la pozitie, cred ca e mai simplu.

Edited by Bylly00, 26 October 2018 - 17:51.


#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De ce trebuie mutilata casa si " coborite " tavanele , cind exista si solutia unor amenajari " pe verticala " ?
Intreb pt un prieten !?

#7
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
eu ma gandeam daca  randamentul izolatiei scade mult daca izolez in pod, sus?
mesterii care sunt la mine, mi-au recomandat sa izolez in pod, sus, deoarece este mai usor, spunand ca este foarte complicat sa pui vata printre scheletul rigipsului.

#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017

 86-APP, on 26 octombrie 2018 - 17:49, said:

De ce trebuie mutilata casa si " coborite " tavanele , cind exista si solutia unor amenajari " pe verticala " ?
Intreb pt un prieten !?

fiindca gazul e scump si lipsa ipat?

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 bobitad, on 26 octombrie 2018 - 17:52, said:


fiindca gazul e scump si lipsa ipat?
daca ai inceput cu " ipat " , mai lamurit ....

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 spiridusul_0591, on 26 octombrie 2018 - 17:51, said:

mesterii care sunt la mine, mi-au recomandat sa izolez in pod, sus, deoarece este mai usor, spunand ca este foarte complicat sa pui vata printre scheletul rigipsului.

Schimba mesterii

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   72.65K   106 downloads


#11
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009

 Bylly00, on 26 octombrie 2018 - 17:48, said:

Man, cum sa pui izolatia pe noul tavan de rigips? Izolatia o pui intre tavanul vechi (de grinzi) si rigipsul propriu-zis. Sunt filmulete garla pe youtube, nu e greu, mai dificil este sa ridici placile (poti ruga pe cineva sa te ajute, investitia intr-un lift special nu se justifica pentru un non-profesionist).

Uite aici, rapid, un tutorial (nu spun ca e perfect, dar e un punct de plecare): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bJVDFBnzDcA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu uita sa pui folia anticondens dupa ce pui vata.

Legat de izolatie trebuie sa stii ca mare parte din caldura se pierde prin tavane. Nu stiu cat de mult te intereseaza eficienta energetica, dar sfatul meu este sa pui macar 10cm de vata in tavanul asta) si inca vreo 20 de polistiren in pod. Daca nu, macar cei 10cm de vata in tavan.

LE: stai ca acum inteleg ca vrei sa cobori 1m de la aceia 4. Tu stii ca unii ar omori sa aiba camere asa de inalte? Baaaa, alea-s camere pentru boieri si tu iti bati joc de ele??? :joke: Nu as cobori tavanul oricum atata, nici mort. Pune vata pe grinzile acelea, faci un caroiaj de sarma sa stea la pozitie, cred ca e mai simplu.
1.vreau sa cobor deoarece acolo vor functiona spatii comerciale, gen birouri si nu vreau sa ii las cu factura de gaz umflata din cauza asta, e volum mare acum...
2. tu ziceai sa izolez grinzile alea, insa sa pun izolatia peste grinzile vechi, adica prin pod, sau sa o pun sub grinzi prinsa pe grinzi prin interior?

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Inaltime actuala,aprox.4 m.
Nu-i indeajuns sa reduci cu 1 m,N-are nici o logica o camera de 3 metri inaltime in contextul dat.2,5 metri sunt arhisuficienti.
Izolezi incaperirile.
Daca izolezi podul,suprafata care trebuie incalzita se mareste.
Si n-ar fi bai,da' maresti o suprafata inutila,adica pe cea pe care n-o folosesti niciodata.

#13
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009

 adisz, on 26 octombrie 2018 - 18:01, said:

Inaltime actuala,aprox.4 m.
Nu-i indeajuns sa reduci cu 1 m,N-are nici o logica o camera de 3 metri inaltime in contextul dat.2,5 metri sunt arhisuficienti.
Izolezi incaperirile.
Daca izolezi podul,suprafata care trebuie incalzita se mareste.
Si n-ar fi bai,da' maresti o suprafata inutila,adica pe cea pe care n-o folosesti niciodata.
si atunci nu prea are rost sa cobor inaltimea? eu vreau sa cobor inaltimea doar pentru a reduce costul incalzirii.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Are rost - cum sa nu
Dupa "interventie" la mine a ramas inaltimea 2,98
Super-suficient si mai mult decat OK

P.S. - Vezi sa pui si folie

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   119.22K   91 downloads


#15
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

 Naijax, on 26 octombrie 2018 - 18:07, said:

Are rost - cum sa nu
Dupa "interventie" la mine a ramas inaltimea 2,98
Super-suficient si mai mult decat OK

P.S. - Vezi sa pui si folie

Asa vreau sa fac si eu.
Imi poti explica de ce am nevoie de folie? Si ce fel de folie?

#16
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

 spiridusul_0591, on 26 octombrie 2018 - 18:03, said:

si atunci nu prea are rost sa cobor inaltimea? eu vreau sa cobor inaltimea doar pentru a reduce costul incalzirii.

termoizolatia nu e doar pt. frig.
2.7-3 m e inaltimea ideala. Trebuie sa tii cont si de iluminarea incaperii.

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 djxhouse, on 26 octombrie 2018 - 18:20, said:

Asa vreau sa fac si eu.
Imi poti explica de ce am nevoie de folie? Si ce fel de folie?

Folia functioneaza ca o bariera de vapori (anticondes) pentru protectia stratului de vata
Daca pui si deasupra folie (adica sub scanduri) obtii o etansare si mai buna la praful din pod si eventual apa (daca apar probleme la acoperis)

#18
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Eu deasupra am plafon din caramida (iar probleme la acoperis nu pot sa am probleme).
Nu din lemn.
Vreau o izolare de 20cm.
Iar la partea inferioara cu gips carton.

Dar nu stiu ce fel de izolare sa pun la o grosime de 20cm.
Vata minerala sau vata bazaltica sau polistiren expandat sau polistiren extrudat...
si despre folie - nu stiu care sa pun.

Edited by djxhouse, 26 October 2018 - 18:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate