Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Coborâm la prima (2018)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LJ6EpG43Rkw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un metrou se blochează între stații în dimineața de după incendiul din clubul Colectiv. Fiecare în drumul său, călătorii sunt împreună și incep să interactioneze. Suntem străini până când ceva ne aduce împreună. Dacă ne deschidem, observăm ca avem ce împărtăși cu cei din jurul nostru. La finalul călătoriei, la urmatoarea stație, fiecare iese modificat, în felul său. Suntem unii lângă alții în lume, așa cum suntem și într-un vagon de metrou.
(cinemagia.ro)

Se poate vedea incepand de maine! (27.10).

Imi plac filmele cu asa diversitate de personaje (profesional, social, varsta etc), abia il astept!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa faci "conexiune" cu Colectiv, pentru bani,  nu pare deloc OK.

In plus, filmul are nevoie de titrare. Ca de obicei, la filmele romanesti,  sunetul este oribil.

Edited by pasilla, 25 October 2018 - 23:17.


#3
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Cred ca acea conexiune a fost menita sa plaseze actiunea intr-un anume timp si sa fie ceva gen "ce parere au oamenii (de orice fel) de situatia X, evenimentul Y, dezastrul Z"..

Dar probabil se va axa pe personajele in sine si relatiile care apar in acea garnitura.

E in metrou, spatiu inchis, sunetul e diferit :naughty: !

Hahahhaha, abia astept sa vad scenele de la filmare, au inchiriat o garnitura si au filmat totul intr-un depou probabil :lol: .

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbogdan_z, on 25 octombrie 2018 - 23:23, said:

E in metrou, spatiu inchis, sunetul e diferit Posted Image !
Si cu dictia "actorilor" ce faci ?

#5
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Pai vorbesc natural, unii in soapta, altii incep sa tipe, e totusi un metrou oprit intre statii, la un moment dat incepe sa-ti tremure vocea :lol: !

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Le era cam foame si isi inghit cuvintele ?
Preferam ca in trailer sa fie o subtitrare, ca sa inteleg ce spun.

P.S. Sunt roman.

Edited by pasilla, 25 October 2018 - 23:35.


#7
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Interesant. Ce nu-mi place ca se vede clar ca vagonul este un decor ce imita unul real - nu puteau folosi integral o IVA?*

* In filmul Metro (Panica in metrou - 2013) s-au folosit de 2 rame de metrou bune de casare pentru a filma toate scenele cu actori, pentru alte cadre s-au folosit modele la scara si manechine (actiunea implica si scene violente, de velocitate)
)
Spoiler

Edited by malmoth, 26 October 2018 - 00:43.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Pare sa se auda bine sunetul, tin incet pe boxele hi-fi si se intelege perfect.

Edited by andreic, 26 October 2018 - 00:38.


#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
mi se pare mie, sau linia melodica e de la the leftovers ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GNH4YysfmmQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jimi91, 26 October 2018 - 02:29.


#10
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018
probabil ca post-procesarea in dolby atmos ar fi costat 2X filmul.
Mai  bine il aduceau pe Steven Seagal si faceau "Sechestrati in metrou la depou".

Quote

Un metrou se blochează între stații în dimineața de după incendiul din clubul Colectiv. Fiecare în drumul său, călătorii sunt împreună și incep să interactioneze.
ete aici de unde au s-au inspirat:
https://www.imdb.com/title/tt1111422/

Edited by puiu_pe_diezel, 26 October 2018 - 02:42.


#11
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002
Multe amanunte...aici!

http://www.romaniapo...ne-din-romania/

#12
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Si voi ati vazut reclama in metrou?

Se pare ca ma incadrez in target.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sunetul e o chestie surprinzator de importanta (si nu banal de obtinut calitate) la orice productie video (iar asta e evident cu buget minim, nu pare sa aibe nu stiu ce staruri, efecte speciale, filmari scumpe, etc). Bine nu pot spune ca m-a deranjat, un 7-8 din 10, pare ok. Pare interesant dar doar din reclama nu poti spune mare lucru.

#14
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
La Hollywood sunetul este reinregistrat separat pentru fiecare voce in studio, iar apoi se prelucreaza si se mixeaza ca totul sa sune perfect, foarte rar se foloseste sunetul inregistrat direct pe platou.

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca toate filmele de pe vremea lui Ceausescu erau reinregistrate, nu am date tehnice, dar mie asta imi da senzatia oricand vad un film vechi.
Dar cu bugetele de azi al fimelor romanesti, cred ca iau sunetul de pe platou. Probabil e un film OK. La filme de genul, conteaza mult inteligenta dialogului si a regizorului.

#16
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
sunetul face toti banii la un film, lasa un film fara muzica sau pe silent si zici ca te uiti la o chestie foarte banala de desene animate.
Mi se pare ca a fost filmat intr-o rama dinaia veche de metrou nu studio.

#17
juNk

juNk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.07.2006

View Postjimi91, on 26 octombrie 2018 - 02:27, said:

mi se pare mie, sau linia melodica e de la the leftovers ? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GNH4YysfmmQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nope, foarte putin p-aproape dar totusi departe de leftovers care este efectiv o capodopera!

#18
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postmalmoth, on 26 octombrie 2018 - 00:36, said:

Interesant. Ce nu-mi place ca se vede clar ca vagonul este un decor ce imita unul real - nu puteau folosi integral o IVA?*

* In filmul Metro (Panica in metrou - 2013) s-au folosit de 2 rame de metrou bune de casare pentru a filma toate scenele cu actori, pentru alte cadre s-au folosit modele la scara si manechine (actiunea implica si scene violente, de velocitate)
)
Spoiler

De unde e "spoiler"ul? Imi plac ideile... :)!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate