Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Cum păstrăm "alimentele" pentru timp îndelungat?[

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@myshyk roșii din alea chimizate olandeze și turcești cu gust de corcodușe acre, să mănânce cine-o vrea în mijlocul iernii, eu nu le consum nici dacă le primesc degeaba, doar unele cherry italiene bio provenite din regiunea Sicilia, nu din altă țară mi s-au părut bunicele, în schimb se găsesc și astea foarte rar fiind roșiile cele mai scumpe în sezonul rece ! Adevăratele roșii cu gust încep din luna iunie și se termină pe la sfârșitul lunii septembrie și alea doar cultivate la țărani în solarii și grădini, după aia pauză aromă și gust !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 24 October 2018 - 10:21.


#20
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,096
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmyshyk, on 24 octombrie 2018 - 09:02, said:

E un non sens sa-ti faci asemenea probleme acum, cand magazinele gem in permanenta de alimente de toate felurile, pe care le cumperi doar in cantitatea pe care o consumi imediat. Si asta, in tot cursul anului. Puteti sa-mi spuneti o luna pe an in care nu poti cumpara rosii proaspete? Carne? Si-atunci?

Pai tu n-ai inteles: omul si le poate produce in gospodaria proprie, insa nu stie cum sa le pastreze perioade mai lungi, ca sa nu cumpere mizeriile din magazin.

Stii ce rosii "proaspete" gasesti in magazine? Probabil alea de care imi povestea un cumnat, ca are un prieten ce lucreaza in comunitate, pe TIR. Si cand a transportat rosii din Germania, treaba a stat asa: toate rosiile incarcate in lazi, erau verzi. Ca gogonelele. Si vine un tip imbracat in complet chimic - masca pe figura, butelie in spate. Se baga in TIR si pulverizeaza dracu stie ce.

Inchide usa la vagon, si-i spune soferului: "Nu deschizi usa pana la destinatie".

Cand a ajuns la destinatie, soferul a deschis usa. Surpriza, rosiile era de un rosu aprins. Toate. :)

#21
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Strugurii se gasesc si uscati li se spune stafide.
O alta metoda de pastrare a fructelor /legumelor proaspete este sa le usuci sunt destule uscatoare de fructe in magazine.
De pe Discovery am aflat ca legumele congelate in maxim 24 ore dupa recoltare isi pastreaza gustul mai bine.

#22
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Salutari

La cei ce au chestionat "traducerea" imi cer scuze dar intr-adevar traduc din alta limba in limba mea Romaneasca...
Limba Romana nu este prima limba gandita,vorbita,scrisa si ma laud ca nu am uitat-o ! :)

Eu vreu sa devin "self sustainable" pe ferma mea,deci treba sa planific ca sa produc,depositez si sa folosesc cat mai multe(alimente) si cat mai mult (timp) si o calitate apropiata(decenta).
Eu nu sunt de la tara dar am auzit si eu povesti cum se tin in beci vegetalele si fructele propaspete si nepreparete.

Din cele mai sus scrise,ma gandesc ca trebuie concentrata atentia pe locul unde se va efectua depositarea,fie iarna fie vara.
Deci un beci sub pamant cu bun control al temperaturii si umidatii ar fi modul de a concentra la maxim bugetar al efortului financiar.
Nu in ultimul rand,umiditatea controlabile va avea un aport substantial la calitatea alimentului cand va fi servit.
Nu in ultimul rand,ingheatrea / congelarea ridica un alt set the intrebari...

Apoi,fiecare produs in parte trebuie analisat si pastrat / ambalat cum bine s-a spus mai sus.
Banuiesc ca unele se vor pastra mai bine decat altele...compromis este cuvantul de ordine.
Dar sunt sigur,ca multi oamani simpli si decenti stiu cateva smecherii despre cum se tine cartoful mai bine...marul invelit in ziar este mai proaspat..si asa mai departe.
Am prieteni aici care pun gogonele si castraveti si varza si morcovi la murat si culmea..le iese ca acasa...ca nu stiu ce apa se puna asa si sare si marar...
nu mai vorbesc ce mult ii urasc cand vad ca le iese socata atata de proaspata...

Am sa lucrez pentru mine la un tabel (autocorrect keeps schimba la table) pe fiecare aliment,ce se poate face din el/ea,cand se culege,cum se pregateste pentru depositare ,ce chestii se pot face sa extind perioada de stagnare si cum se pregateste cand ai nevoie de el,pe sezon / luna peste anul calendaristic.

Si ma gandeam,cineva spunea undeva pe aici pe forum...la mirosul de leguma sau fruct in bucatarie,iarna,cand deshizi usa la beci si dai cu nasul de acea mireasma "proaspata" si plina de mirosul de transpiratie al muncii tale de inainte cu cateva luni...

Multumesc si multa bafta.

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016

View PostPhobos, on 24 octombrie 2018 - 10:24, said:


Pai tu n-ai inteles: omul si le poate produce in gospodaria proprie, insa nu stie cum sa le pastreze perioade mai lungi, ca sa nu cumpere mizeriile din magazin.

Stii ce rosii "proaspete" gasesti in magazine? Probabil alea de care imi povestea un cumnat, ca are un prieten ce lucreaza in comunitate, pe TIR. Si cand a transportat rosii din Germania, treaba a stat asa: toate rosiile incarcate in lazi, erau verzi. Ca gogonelele. Si vine un tip imbracat in complet chimic - masca pe figura, butelie in spate. Se baga in TIR si pulverizeaza dracu stie ce.

Inchide usa la vagon, si-i spune soferului: "Nu deschizi usa pana la destinatie".

Cand a ajuns la destinatie, soferul a deschis usa. Surpriza, rosiile era de un rosu aprins. Toate. Posted Image


Nu pulverizeaza nimic, in magazie se baga etilena in aer care coace rosiile, proces care se intimpla si in natura (doar ca cu rezultate mai gustoase).

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPhobos, on 23 octombrie 2018 - 21:50, said:

Alta faza ce-am mai auzit-o, asta de la un prieten: pepenele verde. Lubenita.

Iei lubenitele, si le bagi intr-un butoi de tabla. Peste ele se toarna pasta de var. Var stins, cum era pe vremuri. Se umple butoiul cu var.

Il pui si pe ala la racoare.

Cica poti sa le scoti la iarna si cand le tai sunt proaspete. Posted Image
Asta trebuie incercata musai Posted Image

#25
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 28.11.2017

View PostNytro84, on 24 octombrie 2018 - 11:14, said:

Strugurii se gasesc si uscati li se spune stafide.
O alta metoda de pastrare a fructelor /legumelor proaspete este sa le usuci sunt destule uscatoare de fructe in magazine.
De pe Discovery am aflat ca legumele congelate in maxim 24 ore dupa recoltare isi pastreaza gustul mai bine.

Daca nu ma insel este chiar norma europeana pentru producatorii de legume congelate ca acestea sa fie congelate in cele 24 de ore care urmeaza recoltarii.
In orice caz producatorul si distribuitorul de produse congelate francez, Picard, are ca argument de vanzare faptul ca legumele sale sunt congelate in cele 24 de ore care urmeaza recoltarii.  

Se pare ca legumele congelate isi pastreaza mai multe proprietati/calitati decat legumele pastrate prin alte metode.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate