Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Valorificare epava pe RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ohnimsoC

ohnimsoC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2016
Salut,

In urma cu aproximativ o luna, am avut un accident, dauna totala, din vina celuilalt.
Am luat 75% din valoarea de piata a masinii, si am pastrat epava, pentru ca doream sa o repar.
Intre timp lucrurile s-au schimbat, si nu mai doresc sa repar epava.

De la remat primesc nici cateva sute de lei, iar la dezmembrari maxim 500/600E.
Epava a fost evaluata la 1000E de catre asigurator (bani pe care nu mi-i ofera nici Remat, nici vreun dezmembrator).

Intrebarile mele:
- Pot sa dau epava la remat, si pe baza hartiilor primite de la ei, sa cer asiguratorului sa-mi plateasca diferenta? Adica 1000E minus cat primesc de la remat. Mentionez ca deja am primit cei 75% din valoarea de piata a masinii. Aici e riscul ca cei de la asigurari sa nu vrea sa-mi plateasca diferenta.

- Aceasi intrebare, dar in cazul in care o dau la dezmembrari. Macar aici iau ceva bani pe epava, in riscul ca cei de la asigurari nu-mi vor plati diferenta.

- Intre timp mi-am luat alta masina, si vreau sa o inmatriculez cu acelasi numar de pe epava. Care este procedura de schimbare a numerelor? Pot sa scot numere rosii pt epava (masina e deja inmatriculata in Romania), si sa-mi le mut la masina noua?

Multumesc anticipat.

Edited by ohnimsoC, 23 October 2018 - 16:38.


#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

 ohnimsoC, on 23 octombrie 2018 - 16:30, said:

Salut,


- Pot sa dau epava la remat, si pe baza hartiilor primite de la ei, sa cer asiguratorului sa-mi plateasca diferenta? Adica 1000E minus cat primesc de la remat. Mentionez ca deja am primit cei 75% din valoarea de piata a masinii. Aici e riscul ca cei de la asigurari sa nu vrea sa-mi plateasca diferenta.


Ce treaba are rematu cu asiguratorul ? Duci epava la remat si gata. Asiguratorul n are treaba cu ei.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca daca ai acceptat deja dealul, nu mai poti face nimic.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ohnimsoC, on 23 octombrie 2018 - 16:30, said:

Salut,

In urma cu aproximativ o luna, am avut un accident, dauna totala, din vina celuilalt.
Am luat 75% din valoarea de piata a masinii, si am pastrat epava, pentru ca doream sa o repar.
Intre timp lucrurile s-au schimbat, si nu mai doresc sa repar epava.

Multumesc anticipat.

Asiguratorul ti-a oferit un targ pe care l-ai acceptat... nu mai are nicio treaba cu aceasta afacere.  Faci ce vrei cu epava.. pana la urma tot la Remat ajunge daca nu ti-o ia nimeni la dezmembrari.

In privinta numarului.. te duci si radiezi masina veche si vezi acolo daca poti obtine acelasi numar pentru noua masina.  Nu poti sa circuli cu vechile numere pana nu inmatriculezi noua masina la DRPCIV cu vechile numere.

Edited by rosix, 23 October 2018 - 16:57.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
NU
NU iei nici un leu in plus pentru epava.
Potrivit Normei RCA:
"În cazul daunei totale economice, dacă persoana prejudiciată face dovada radierii din circulaţie a vehiculului avariat şi a valorificării integrale a acestuia către o entitate specializată în dezmembrarea şi reciclarea vehiculelor, valoarea epavei este cea menţionată în documentele fiscale justificative eliberate de către entitatea respectivă."

In traducere libera - ramai in buzunar doar cu banii de la REMAT iar asiguratorul iti va da ... de inteles - ZERO DIFERENTA

Vrei sa inmatriculezi epava ?
NU este posibil. La directia de inmatriculari trebuie sa meargi si cu o copie dupa asigurarea RCA valabila ori epava nu cred ca are polita valabila.

Numarul de inmatriculare poate fi folosit fara nicio problema la noua masina.

#6
ohnimsoC

ohnimsoC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2016

 Naijax, on 23 octombrie 2018 - 16:56, said:

Vrei sa inmatriculezi epava ?
NU este posibil. La directia de inmatriculari trebuie sa meargi si cu o copie dupa asigurarea RCA valabila ori epava nu cred ca are polita valabila.

Epava are polita valabila. Vreau doar sa schimb numerele, pana scap de epava, sa pot inmatricula masina noua cu aceleasi numere preferentiale care le am si pe epava.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 ohnimsoC, on 23 octombrie 2018 - 17:02, said:

Epava are polita valabila. Vreau doar sa schimb numerele, pana scap de epava, sa pot inmatricula masina noua cu aceleasi numere preferentiale care le am si pe epava.

DA
Se poate
Mai intai trebuie sa radiezi epava iar numerele devin libere deci se pot folosi fara probleme
Placutele cu numarul de inmatriculare pot fi pastrate de catre proprietar, daca acesta a optat in acest sens, chiar daca nu are masina.
Bine - nu e cazul tau deci, inca odata - SE POATE

Edited by Naijax, 23 October 2018 - 17:10.


#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 pasilla, on 23 octombrie 2018 - 16:51, said:

Cred ca daca ai acceptat deja dealul, nu mai poti face nimic.
El a acceptat muntele, dar romgleza nu ți se pare de prost gust?

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ohnimsoC, on 23 octombrie 2018 - 17:02, said:

Epava are polita valabila. Vreau doar sa schimb numerele, pana scap de epava, sa pot inmatricula masina noua cu aceleasi numere preferentiale care le am si pe epava.
Nu ai nevoie sa schimbi numerele. Epava nu are nevoie de numere. La radiere, trebuie sa mentionezi ca vrei sa pastrezi numerele. Se plateste o taxa.

Daca o instrainezi cu cvc, trebuie ca inainte de asta,  sa mergi sa la drpciv si sa ceri pastrarea numerelor +taxa.

Edited by pasilla, 23 October 2018 - 17:29.


#10
ohnimsoC

ohnimsoC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2016
Radierea epavei se poate face doar in urma casarii, sau daca e data la dezmembrari.
Nu este cazul aici, epava va mai ramane o vreme, pana gasesc cumparator.


Intrebarea mea era alta:

Quote

Care este procedura de schimbare a numerelor? Pot sa scot numere rosii pt epava (masina e deja inmatriculata in Romania), si sa-mi le mut la masina noua?
Radierea nu intra in discutie. Eu eram interesat daca se pot obtine numere rosii, pt o masina care are deja numere permanente.

Multumesc.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 ohnimsoC, on 23 octombrie 2018 - 20:50, said:

Radierea epavei se poate face doar in urma casarii, sau daca e data la dezmembrari.
Nu este cazul aici, epava va mai ramane o vreme, pana gasesc cumparator.
Pai cine sa cumpere epava daca nu merita reparata... la remat fier vechi iti 100-300 lei in functie de greutate. ca ei merg pe 20 bani/kg utili, la centre normale poti ajunge la 40-50 bani/kg utili. Singura varianta buna financiar este dezmembrarea ei, faci declaratie notariala cu martori ca ai dezmembrat si radiezi fisc dupa aia politie.

Edited by andreic, 23 October 2018 - 20:58.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 ohnimsoC, on 23 octombrie 2018 - 20:50, said:

Intrebarea mea era alta:
Radierea nu intra in discutie. Eu eram interesat daca se pot obtine numere rosii, pt o masina care are deja numere permanente.
Multumesc.

Categoric NU
Se pot scoate numere roșii doar dacă mașina a fost radiată din circulatie.

#13
ohnimsoC

ohnimsoC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2016
Am rezolvat, se poate inchide.

Pentru cei interesati de subiect:
- Am fost la DRPCIV si am platit taxa de 30 de ron, pentru pastrarea numerelor.
- Am vandut epava cu contract de instrainare-dobandire, pe mai mult decat imi dadea firma de asigurari.
- Numerele le-am pastrat, cumparatorului i-am dat o copie dupa chitanta de pastrare a numerelor.
- De la ASF am primit raspunsuri ambigue legat de despagubirea epavei, doar un lucru a fost clar: odata ce am facut cererea de despagubire, s-a inchis dosarul, si nu mai am drepturi la despagubiri aditionale.

Edited by ohnimsoC, 27 October 2018 - 10:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate